Od redakcji – 2009/01

Nie ma wątpliwości, że niektóre używane przez nas na co dzień urządzenia szkodzą zdrowiu. Kwestią sporną pozostaje tylko skala tego negatywnego wpływu. Nie zamierzam jednak tym razem wracać do tematu promieniowania telefonów komórkowym, wielokrotnie już poruszanego przez liczne gremia i media. W naszym laboratorium postanowiliśmy zbadać szkodliwość… ciepła. Za pomocą kamery termowizyjnej sprawdziliśmy, jak nagrzewający się podczas pracy sprzęt komputerowy, niebezpieczne podgrzewa nasze ciało. Dla przykładu, włączony laptop położony zgodnie ze swoją nazwą na udach (z ang. laps) powoduje u mężczyzn znaczący spadek płodności. Więcej szczegółów w raporcie na s. 126.

Dla większości osób bank to dzisiaj przeglądarka internetowa i bankomat. Ta wygoda wiąże się jednak z coraz większym ryzykiem. Rozmawiałem ze znajomymi – użytkownikami e-banków – na temat bezpieczeństwa. Słyszeli oni takie hasła jak phishing, rootkity czy spyware, ale nie wiedzą jak skutecznie się przed tym chronić. Nic dziwnego, przecież nawet eksperci od bezpieczeństwa zaskakiwani są coraz wymyślniejszymi zagrożeniami czyhającymi na klientów e-banków, jak choćby pharming czy zatruwanie DNS-ów. Postanowiliśmy więc wyliczyć najczęściej popełniane błędy podczas przeprowadzania transakcji przez Internet i udostępnić narzędzia pozwalające bezpiecznie łączyć się z e-bankiem (s. 116).

Przez GPS-a wjechał samochodem do jeziora – taka informacja kilka tygodni temu obiegła prasę. W tym wypadku raczej winiłbym za to niezbyt rozgarniętego użytkownika niż błędnie działające urządzenie. Jednak już wkrótce nawet najlepszym GPS-om nie będzie można ufać, skonstruowano bowiem urządzenie potrafiące przekazać systemom nawigacyjnym fałszywe dane o ich położeniu (s. 28). Na pewno przestępcy znajdą dla niego niejedno zastosowanie.

Dysk w komputerze z pozoru działa bez zarzutu. W wypadku samochodów niezbędne są regularne przeglądy serwisowe, nawet jeśli z pozoru nic złego się nie dzieje. Dokonuje się ich z myślą o bezpieczeństwie. Jeśli poważnie podchodzisz do kwestii bezpieczeństwie swoich danych, przeprowadzaj regularnie także przeglądy serwisowe dysków w twoim komputerze. Zanim będzie za późno! Przeznaczone do tego narzędzia zamieściliśmy na płycie, a porady są na s. 38.

Co prawda skończył się już ekscytujący wyścig megaherców, ale miłośnicy postępu technicznego ciągle z niecierpliwością czekają na kolejne generacje procesorów. Bądź co bądź ten mały kawałek krzemu nadal stanowi podstawę całej branży komputerowej. Sami z zainteresowaniem sprawdziliśmy, jak nowa generacja procesorów Intela – o niezbyt wdzięcznej nazwie Core i7 – wypadnie na tle dotychczasowych układów. Wielki test procesorów na s. 68.

Michał Adamczyk, redaktor naczelny CHIP-a

PS

“Dlaczego to pudło tak wolno działa”, “Co zrobić, by mój pecet normalnie pracował”, “Jak skutecznie przyspieszyć Windows” – to fragmenty wyjęte z przesyłanych do redakcji listów. Mimo coraz szybszych procesorów, większej pamięci, nowszych aplikacji – komputery ciągle działają za wolno. W każdym z przywołanych tutaj skrótowo przypadków powód jest inny – dlatego na płycie zamieściliśmy dla czytelników wielki zestaw różnych narzędzi tuningowych (szczegóły s. 112).

Więcej:bezcatnews