Laptop dla gracza

Jaki jest najlepszy notebook dla gracza? Na to pytanie odpowiada w tekście konkursowym czytelnik CHIP Online - Griszua.

Trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach kupno przenośnego komputera do gier nie sprawia wielu problemów. Urządzenia, które potrafią pociągnąć wymagające tytuły gier można nabyć już od 4000 zł.

Większość notebooków do gier, ze względu na dosyć duże wymiary i krótki czas trzymania baterii nie jest zbyt mobilnych. Wiadomo, że upakowanie w jednym pudełku bardzo wydajnych kart graficznych i procesora bez oznaczeń typu ULV (ultra low voltage), wiąże się ze znacznie bardziej rozbudowanym systemem chłodzenia, co sprawia, że najczęściej multimedialne laptopy mają przekątną w okolicach 17 cali.

Jeśli chodzi o grafikę, która to jest najważniejszym elementem w takim urządzeniu, to do wyboru mamy dwóch producentów. ATI oraz Nvidia produkują układy, które zawstydziłyby niejednego właściciela komputera stacjonarnego.Na pewno należy pominąć rozwiązania graficzne Intela które mają słabą wydajność i do grania się nie nadają.

Ekran w takim laptopie powinien oferować dla 17 cali rozdzielczość w okolicach standardowego HD. Wyższe rozdzielczości oferowane przez wielu producentów jak 1920×1200, w ekranach o przekątnych 15, 17 cali, nie są potrzebne, gdyż taka duża szczegółowość męczy nasze oczy. Małe ikonki i inne elementy powodują u użytkownika wysilanie wzroku i szybsze zmęczenie. Jeśli zaś przeszkadzają nam małe elementy na ekranie, zawsze możemy zmniejszyć rozdzielczość.

Pojemność dysku w naszym laptopie powinna wynosić co najmniej 320 GB. Na szczęście w zdecydowanej większości notebooków tak jest, w związku z czym nie musimy się zbytnio martwić o brak miejsca na zainstalowanie naszych ulubionych tytułów. Zresztą w razie czego nie ma problemu z wymianą dysku na bardziej pojemny model o większej prędkości obrotowej.

Zasobożerne tytuły potrafią pochłonąć nawet 1,5 GB pamięci, dlatego jeśli chcemy mieć spokój, powinniśmy wybrać model z 4GB RAM.

Jeżeli mamy odpowiednią ilość gotówki możemy nabyć dysk SSD. Zdecydowanie jednak mało osób decyduje się na ten rodzaj dysku, ze względu na wysoką cenę pojemnych modeli.

W przypadku wyboru CPU najlepszym wyborem będzie procesor Intela. Najlepiej, aby był to Core 2 Extreme, bądź wydajny Core 2 Duo (np. T9600, P9500, T9300, T7800 bądź P8600).

Firma AMD posiada również udane procesory, które jednak pod względem wydajnościowym odbiegają od procesorów konkurenta z najwyższej półki.

Wiedząc już, na co trzeba zwracać uwagę, przechodzimy do rzeczy najważniejszej, czyli GPU. Jeżeli jesteśmy skłonni przeznaczyć na naszego notebooka kwotę w okolicach 10000 zł, dobrym wyborem będzie Asus W90 który posiada układ Mobility Radeon HD 4870X2.

Układ ten potrafi osiągnąć w 3DMark 2006 wynik w okolicach 15000pkt.

Z kolei najwydajniejszy model u konkurencji w podobnej cenie, czyli Geforce 9800M GTX w notebooku Toshiba Qosmio X300, osiąga we wspomnianym benchmarku wynik 10061pkt.

Nvidia ostatnio wydała układy z serii 100M. Najwydajniejszy układ z tej serii 130M nie jest jednak królem wydajności i daleko mu do 9800M GT.

Mniej zasobni w gotówkę mogą zdecydować się na modele z układami typu Mobility Radeon 4650, GeForce 9650M GT, czy GeForce 9800M GT jak za 5099 zł. Jeżeli planujemy kupić coś za 4000 zł, dobrym wyborem będzie z pewnością Asus G50V, który posiada procesor Intel C2D P8400 i GPU GeForce 9700M GT.

W tej cenie nie musimy się już bać wyboru modelu z procesorem AMD, dlatego można się zdecydować na HP Pavilion dv7‐2055ew z układem Turion RM‐74 i Radeonem HD 4650.