Prestigio Data Racer I PDR132 320GB

Prestigio Data Racer I PDR132 320GB to mobilny dysk twardy o wielkości 2,5". Charakterystyczny wygląd obudowy swoim wzornictwem nawiązuje do samochodów wyścigowych. Dysk wyposażony jest w dwa złącza: uniwersalny USB 2.0 i szybki eSATA. Obudowa ma charakterystyczny wskaźnik stanu pracy

Prestigio Data Racer I o oznaczeniu kodowym PDR132 i pojemności 320GB to mobilny, 2,5-calowy dysk twardy Plug and Play o nawiązującym do samochodów wyścigowych wzornictwie. Obudowa urządzenia wykonana została z tworzywa o wysokim połysku i wyposażona w dwa interfejsy. Uniwersalny USB 2.0 i szybki eSATA. Aby zapobiec ślizganiu się dysku po powierzchni biurka obudowa otrzymała gumowe nóżki.

Czas dostępu jest równie niski z użyciem gniazda eSATA jak i USB 2.0.

Czas dostępu jest równie niski z użyciem gniazda eSATA jak i USB 2.0.

Poza tym znajdziemy tu też włącznik i charakterystyczny wskaźnik stanu pracy. Nośnik jest kompatybilny z większością systemów operacyjnych: Windows 2000/XP/Vista/7, Mac OS i Linux. Oferowane są pojemności 320 i 500 GB. Otrzymany przez nas do testów model 320GB po sformatowaniu oferuje 298 GB przestrzeni na dane.

Wewnątrz obudowy pracuje dysk Hitachi TravelStar 5K320 HTS543232L9A300 wyposażony w dwa talerze obsługiwane przez cztery głowice. Jego talerze wirują z prędkością 5400 obr./min i są wspomagane przez bufor o pojemności 8 MB. Wykorzystując złącze eSATA urządzenie ma średni transfer danych podczas odczytu i zapisu na poziomie 52,9 MB/s (wyniki z aplikacji HD Tach 3.0) przy przyzwoitym czasie dostępu wynoszącym 17,7 ms. W przypadku pracy z użyciem eSATA zasilanie odbywa się przez port USB, czyli dysk musi zostać podłączony do komputera dwoma kablami.

Odczyt danych z interfejsem USB 2.0 jest bardzo wysoki, ale dotyczy to tylko testu HD Tach.

Odczyt danych z interfejsem USB 2.0 jest bardzo wysoki, ale dotyczy to tylko testu HD Tach.

Transfery z użyciem USB 2.0 są oczywiście niższe, czego zasługą są ograniczone możliwości tego interfejsu. Dzięki użyciu dołączonego dodatkowego oprogramowania FNet Turbo HDD generowane wyniki w HD Tach są lepsze niż dla innych dysków – wynoszą 41,7 MB/s dla odczytu i 35 MB/s i zapisu przy czasie dostępu na poziomie 18 ms.

Wysokich wyników uzyskanych w HD Tach nie potwierdzają inne używane przez nas benchmarki. W aplikacji CHIP DiskBench XP oraz w pomiarach rzeczywistych dysk osiągał wyniki rzędu 33 i 28 MB/s. Są one zbliżone do rezultatów innych dysków ze złączem USB. W aplikacją PCMark05 Data Racer uzyskał 3218 pkt wykorzystując USB oraz 4802 pkt na eSATA – to znakomite wyniki.

Dysk nawet z interfejsem USB 2.0 jest bardzo szybki, nie wspominając już o złączu eSATA.

Dysk nawet z interfejsem USB 2.0 jest bardzo szybki, nie wspominając już o złączu eSATA.

Dysk nie nagrzewa się nadmiernie, pracuje nawet nieco ciszej niż większość konkurentów i pobiera niewielkie ilości energii. Jak przystało na dysk Prestigio został wyposażony we wszystkie przydatne akcesoria. W komplecie otrzymujemy dysk, skórzane etui ochronne, krótki kabel USB, kabel USB Y oraz kabel eSATA.

Arek Uriasz