Mniejsze nanolasery sposobem na szybsze komputery i nie tylko

Współpraca badaczy z Uniwersytetu Stanu Arizona z holenderskimi inżynierami z Technicznego Uniwersytetu w Eindhoven, być może w przyszłości zaowocuje sposobem na jeszcze szybsze komputery, niezawodny Internet i wiele, wiele innych niesamowitości. Współtworzony projekt zakłada utworzenie mniejszych laserów, w porównaniu z tymi aktualnie dostępnymi, poprzez obejście limitu dyfrakcyjnego, czyli przyjętemu przekonaniu, że wielkość lasera w każdym wymiarze jest ograniczona do połowy długości fali.
Cun-Zheng Ning w swoim laboratorium w Arizona State University
Cun-Zheng Ning w swoim laboratorium w Arizona State University

Jednym ze sposobów obejścia tego “faktu”, jest kombinacja półprzewodników i metali jak złoto i srebro, co spowoduje pobudzenie elektronów, co następnie pomoże zawęzić światło laserowe do mniejszych odległości, niż przypuszczalny limit. Korzystając z tej metody, zespół utworzył “nano-nanolasery”, które cechują się wymiarami jednej czwartej (lub mniej) długości fali.

Im mniejsze lasery, tym łatwiej można zintegrować je z małymi komponentami elektronicznymi, co poprowadzi do szybszych produktów czy bardziej niezawodnego dostępu do Internetu. Na razie musimy jednak uzbroić się w cierpliwość, bowiem zespół badaczy wciąż pracuje nad nową technologią.