Iomega Professional Hard Drive (34528) 2TB

Pojemny i uniwersalny dysk Plug and Play. Zasilany z sieci. Aluminiowa obudowa bez wentylatora ma podstawkę umożliwiającą pracę w pionie. Nośnik wyposażono w uniwersalne złącze USB 2.0 i szybkie eSATA. Dysk oferuje dobrą wydajność. Brak mu niestety oprogramowania dodatkowego i funkcji Power saving.

Iomega Professional Hard Drive o oznaczeniu kodowym 34528 to uniwersalny i szybki nośnik zewnętrzny o średnicy talerza 3,5-cala. Obudowa dysku wykonana została ze szczotkowanego aluminium z wytłoczonym logo Iomega z boku i wyposażona w podstawkę umożliwiającą pracę w pionie. Prezentuje się naprawdę dobrze. Nośnik zasilany jest z sieci (w komplecie znajduje się zasilacz zewnętrzny). Wyposażony został w dwa interfejsy – USB 2.0 zapewniający uniwersalność i eSATA dzięki, któremu otrzymujemy szybkie transfery danych. W tylnej części boku obudowy umieszczony jest subtelnie świecący na biało wskaźnik stanu pracy. W środku pracuje dysk Hitachi Deskstar 7K2000 HDS722020ALA330. Nośnik po sformatowaniu oferuje użytkownikowi 1863 GB przestrzeni na dane. Pracuje z  prędkością 7200 obr./min i wyposażony jest w 32-megabajtowy bufor.

Najkrótszy czas dostępu oferuje FreeAgent Desk. Iomega i MiniMax zbliżony.

Najkrótszy czas dostępu oferuje FreeAgent Desk. Iomega i MiniMax zbliżony.

W testach rzeczywistych (pomiary stoperem) osiągał  maksymalne prędkości 69,6 i 67 MB/s podczas odczytu i zapisu danych na interfejsie eSATA. Inaczej pokazując, kopiowanie z dysku DVD (4,3 GB) trwało 61,8 s, a zapis na dysk 64,1 s. Na interfejsie USB 2.0 oczywiście było wolniej, tę samą płytę DVD z dysku udało się skopiować w 153,3 s, a na dysk w 156,7 s co daje maksymalne prędkości odczytu i zapisu na poziomie 28 i 27,4 MB/s. W PCMark05 uzyskał 5707 punkty HDD Score (eSATA) i 3504 na USB 2.0.

Najszybsze średnie transfery podczas odczytu danych oferuje Verbatim 2-Disk RAID i Freecom Quattro.

Najszybsze średnie transfery podczas odczytu danych oferuje Verbatim 2-Disk RAID i Freecom Quattro.

Aluminiowa obudowa bez wentylatora należycie odprowadza ciepło, osiągając maksymalnie temperaturę 38°C. Pod względem zużycia energii nie jest źle. W trybie odczytu urządzenie zużywa 13,9 W, a w trybie jałowym 10,7 W. Brakuje trybu automatycznego przejścia w tryb uśpienia, który mógłby znacznie zredukować zużycie, gdy dysk jest bezczynny. Jeśli nie wyciągniemy wtyczki z kontaktu, a dysk wyłączymy tylko przyciskiem na obudowie to nie będzie pobierał nawet 1 W. Patrząc na wyniki innych modeli uznajemy to za zaletę.

Najszybszy podczas zapisu danych jest Verbatim, Freecom i Iomega nieco wolniejsze.

Najszybszy podczas zapisu danych jest Verbatim, Freecom i Iomega nieco wolniejsze.

Szum generowany przez nośnik nie jest najmniejszy, wynosi maksymalnie 37,5 dB w trybie odczytu. Cenowo nośnik wypada bardzo korzystnie w przeliczeniu na 1 GB, który kosztuje 0,43 zł.

Arek Uriasz