Prestigio DataRacer III PDR3RD1TB 1TB

Szybki i uniwersalny dysk Plug and Play o charakterystycznym wyglądzie inspirowanym legendarnymi bolidami wyścigowymi. Wyposażony w złącza USB 2.0 i eSATA nośnik jest uniwersalny i wydajny. Oferuje krótki czas dostępu i szybkie transfery danych. Ma także system chłodzenia zaopatrzony w dwa

Prestigio Data Racer III to nowy 3,5-calowy dysk zewnętrzny z kolekcji akcesoriów Racer Collection o świetnej wydajności i niepowtarzalnym wyglądzie. Oryginalny design obudowy DRIII wzornictwem i kolorystyką, a także użytymi materiałami nawiązuje do bolidów wyścigowych. Oferowane są dwie pojemności – 1 i 2 TB. Stabilna obudowa nośnika wykonana jest z czerwono-czarnego plastiku. W obydwu jej bokach umieszczono wentylatory chłodzące dysk pracujący w środku. DRIII wyposażone zostały w uniwersalne złącze USB 2.0 oraz zapewniające szybkie transfery eSATA. W obudowie znajdziemy też włącznik, gumowe podstawki antypoślizgowe oraz oryginalny wskaźnik stanu pracy od frontu (podświetlanie niebieskie).

Prestigio oferuje najkrótszy czas dostępu spośród dysków o pojemności 1 TB z interfejsem eSATA.

Prestigio oferuje najkrótszy czas dostępu spośród dysków o pojemności 1 TB z interfejsem eSATA.

Wyposażeniem dodatkowym są: kabel eSATA, kabel USB i zasilacz. Wewnątrz testowanego przez nas modelu 1 TB pracuje dysk Samsung SpinPoint F3 HD103SJ. Jego talerze wirują z prędkością 7200 obr./min, pracę wspomaga duży 32-megabajtowy bufor pamięci podręcznej. Z pojemności 1 TB, po sformatowaniu do dyspozycji użytkownika pozostaje 931,5 GB przestrzeni użytkowej. DRIII waży bez zasilacza i kabli 1194 g.

Prestigio zapewnia najszybszy średni transfer danych podczas odczytu.

Prestigio zapewnia najszybszy średni transfer danych podczas odczytu.

W testach wydajności, mierzonej programem HD Tach 3.0 i potwierdzonej przez inne aplikacje osiągał świetne wyniki na szybkim interfejsie (eSATA): 99,8 i 84,7 MB/s i 33,3 i 29 MB/s na uniwersalnym (USB 2.0). Krótki czas dostępu 14,2 i 14,6 ms. W programie PCMark05 HDD Score uzyskał 6723 i 3837 pkt, co potwierdza jego wydajność – w zależności od interfejsu. Doskonale chłodzony DRIII niemal się nie nagrzewa. Jego obudowa po 30 min pracy osiągała temperaturę 27°C. Niska temperatura została okupiona sporym hałasem, które wytwarzają wiatraki w obudowie. Podczas pomiaru głośności w komorze bezechowej nośnik generował maksymalny hałas 41,1 dB (3,1 sona) w trybie odczytu. Zabrakło oprogramowania do regulacji obrotów wiatraków, które mogłoby obniżyć poziom szumu.

W PCMark05 HDD Score Prestigio DR III zdobył najwięcej pkt, gorsza była nawet macierz Iomegi.

W PCMark05 HDD Score Prestigio DR III zdobył najwięcej pkt, gorsza była nawet macierz Iomegi.

Zużycie energii jest na średnim poziomie. Podczas pracy DR III potrzebuje 12,7 W, a w trybie jałowym 11 W. Jak na „wyścigówkę” przystało nie znajdziemy tu również trybu oceno – oszczędzającego energię. Podsumowując, DataRacer III to nie tylko atrakcyjny wizualnie gadżet, ale też bardzo szybki i wydajny dysk na pliki, zdjęcia, muzykę czy filmy, kompatybilny z systemami Windows 2000/XP/Vista/7, Mac OS i Linux.

Arek Uriasz