MSI Big Bang – Trinergy

Płyta główna z górnej półki, przeznaczona dla najnowszych procesorów Intel Core i5 oraz Intel Core i7 ze złączem LGA1156. Konstrukcja bazuje na chipsecie Intel P55, który dodatkowo współpracuje z układem Nvidia NF200. Dzięki temu mamy możliwość zastosowania kart graficznych w pełnym trybie 3Way

MSI Trinergy to ciekawa płyta główna z nowej serii Big Bang przeznaczonej przede wszystkim dla komputerowych graczy. Określeniem Big Bang firma MSI nawiązuje do teorii Wielkiego Wybuchu, który rozpoczął istnienie Świata. Jeżeli chodzi o produkty MSI, oznacza rozpoczęcie nowej ery w tworzeniu wydajnych urządzeń przeznaczonych dla najbardziej wymagających użytkowników.

Układu dźwięku cechuje dobra charakterystyka szumów lecz lepszy jest Gigabyte.

Układu dźwięku cechuje dobra charakterystyka szumów lecz lepszy jest Gigabyte.

To co wyróżnia płytę Big Bang – Trinergy, to bardzo bogate wyposażenie i wykonanie jej z najwyższej jakości materiałów. Już na pierwszy rzut oka widzimy gęste rozmieszczenie komponentów na powierzchni płyty, ale wykonane starannie i w racjonalny sposób. Do tego pudełko z płytą wypchane jest po brzegi różnymi dodatkami. Ale po kolei, zacznijmy od podstaw. A jest nią oczywiście chipset Intel P55, który wspiera procesory Intela ze złączem LGA1156, czyli coraz popularniejsze Core i5 i i7 z architekturą – Nehalem, ale w bardziej ekonomicznym wydaniu od pierwszych procesorów ze złączem LGA1366. Jak niektórzy zapewne wiedzą a jak ktoś nie wie to przypomnę, że chipset P55 podobnie jak X58 dla procesorów Core i7 z serii 9xx, wspiera zarówno tryb CrossFireX jak i SLI. Jednakże jest on mniej wydajny i w przypadku zastosowania dwóch kart pracuje on z prędkością x8 zamiast z pełną x16 jak to się ma w X58. Dlatego konstruktorzy MSI aby zwiększyć tą prędkość oraz umożliwić użycie trzech kart Nvidii w trybie 3Way SLI, zastosowali dodatkowy układ Nvidia NF200.

Płyta Gigabyte podczas bootowania okazuje się szybszą od modelu Asusa.

Płyta Gigabyte podczas bootowania okazuje się szybszą od modelu Asusa.

Na powierzchni płyty, oprócz trzech złączy PCI Express x16 dla kart graficznych, znalazły się dwa tradycyjne złącza PCI oraz dwa nowocześniejsze PCI Express x1 dla kart rozszerzeń. Na uwagę zasługuje duża liczba wewnętrznych złączy dla napędów SATA2, których jest aż dziesięć, oraz dwa zewnętrzne Power eSATA. Te ostatnie umożliwiają zastosowanie nowoczesnych urządzeń jak dyski zewnętrzne oraz pendrive-y z takim złączem, co sprawia że nie musimy podłączać dodatkowo zasilenia w postaci kabelka USB. Złącze Power eSATA to nic innego jak zintegrowane zwykłe eSATA razem z portem USB. Poza tym dla urządzeń zewnętrznych dostępne jest dwanaście złączu USB 2.0 oraz dwa FireWire. Za komunikację ze światem zewnętrznym dopowiada podwójny kontroler Gigabit LAN. Dźwięk generowany jest przez ośmiokanałowy układ dźwięku, który dołączony jest do płyty w postaci karty PCI Express x1. Obsługuje on najnowsze technologie cyfrowego dźwięku, które zapewnią mocne wrażenia podczas oglądania filmów oraz grania w najnowsze gry wykorzystujące dźwięk przestrzenny. Są to THX TruStudio PC oraz Creative EAX Advanced HD w wersji 5.0. Nowa płyta MSi to również nie lada gratka dla miłośników „przyspieszania” komputera. Płyta oferuje dużo funkcji OC oraz dodatkowe wyposażenie ułatwiające proces podkręcania. Należy tu wspomnieć o ciekawym zewnętrznym panelu OC Dashboard, który ma wyświetlacz oraz przyciski do sterowania funkcjami OC. Dodatkowo wyświetlacz w normalnym trybie może służyć jako szybka informacja np. o ilości generowanych klatek obrazu na sekundę podczas gry.

Podczas obciążenia w 3DMark Vantage zestaw testowy z płytą MSI zużywał mniej energii od konkurencji.

Podczas obciążenia w 3DMark Vantage zestaw testowy z płytą MSI zużywał mniej energii od konkurencji.

Ogólnie rzecz biorąc MSI Big Bang – Trinergy to jedna z najlepiej wyposażonych płyt głównych dostępnych na rynku, które obsługują procesory Intela ze złączem LGA1156. Jedyną wadą płyty jaką można jej wytknąć to wysoka cena, ale tak to jest, że za jakość się płaci.

Karol Kulas