Dune HD Smart D1

Odtwarzacz HD Smart D1 marki Dune odtwarza pliki multimedialne (audio, wideo i obrazy) zapisane na zewnętrznym dysku twardym albo pendrivie podłączonym do jednego z trzech złączy USB lub znajdujące się w sieci LAN (interfejs Fast Ethernet) albo WLAN (adapter WiFi na USB trzeba dokupić osobno, producent poleca własny model Dune HD Air). W obudowie można umieścić dysk twardy SATA 3,5″ o pojemności do 2 TB, co wymaga odkręcenia kilku śrubek, w przeciwieństwie do modelu Smart H1 wyposażonego w wygodną kieszeń na dysk. Wśród złączy znajduje się m.in. wyjście HDMI 1.3 (maksymalna rozdzielczość to 1080p), wyjście komponentowe i wyjście kompozytowe wraz z odpowiadającymi mu wyjściami audio (stereo) oraz optyczne wyjście audio. Port eSATA umożliwia podłączenie zewnętrznego dysku twardego, lecz do bezpośredniego połączenia z komputerem służy jedynie sporo wolniejszy interfejs USB 2.0. Nie zabrakło również czytnika kart w standardzie SDHC. Czytelny wyświetlacz typu VFD (fluoroscencyjny, turkusowe litery/cyfry na czarnym tle) przedstawia podstawowe informacje, z których najbardziej przydatny wydaje się bieżący czas podczas odtwarzania filmów.
Dune HD Smart D1

Do sterowania urządzeniem służy pilot na podczerwień, który jest przyjemny w dotyku dzięki wykończeniu z materiału przypominającego gumę. Również klawisze są gumowe, a nie plastikowe. Nie mamy zastrzeżeń do jakości obrazu i dźwięku. Jedyne niedociągnięcie związane z odtwarzaniem wideo to brak możliwości przewijania testowego pliku w formacie TS. Duże zdjęcia w formacie JPG wyświetlane są szybko. Obsługiwane są napisy do filmów w formatach ASS, SRT, SSA i SUB, polskie znaki są prawidłowo wyświetlane. Odtwarzacz umożliwia słuchanie radia internetowego, ma wbudowanego klienta sieci BitTorrent, NFS i Samba oraz serwer Samba i FTP. Po zainstalowaniu opcjonalnego dysku twardego można go sformatować w systemie ext2. Do przechowywania pewnych danych związanych z filmami Blu-ray (pobrane z Internetu materiały dodatkowe) i skrótami do radia internetowego konieczne jest utworzenie pamięci podręcznej o wielkości 2 GB. Może się ona znajdować na pendrivie umieszczonym na stałe w jednym z portów USB lub na niewidocznej partycji dysku twardego. Nie jest to naszym zdaniem zbyt wygodne rozwiązanie. Producent mógłby wykorzystać w tym celu pamięć flash o żądanej pojemności umieszczoną gdzieś na płycie głównej odtwarzacza. Wbudowana przeglądarka WWW może być intuicyjnie obsługiwania dzięki możliwości podłączenia klawiatury i myszy do portu USB. Niestety nie obsługuje technologii Flash, przez co nie można np. oglądać klipów wideo z serwisu YouTube. Urządzenie pozwala korzystać z zewnętrznego odtwarzacza Blu-ray lub DVD, do portu USB można również podłączyć tuner telewizyjny DVB-T. Z kolei za pomocą eSATA można podłączyć opcjonalne moduły, np. Dune HD Smart BE zawierający odtwarzacz Blu-ray. Estetyczne menu ekranowe wyróżnia się możliwością zmiany tematów kolorystycznych (każdy zawiera dobrze dobraną tapetę). Wyjątkową opcję stanowi funkcja zapisywania zrzutów ekranowych, znana z komputerów osobistych, lecz do tej pory nieobecna w odtwarzaczach multimedialnych. Przeciętny pobór mocy wynosi 15 W podczas wyświetlania menu i 16,1 W podczas odtwarzania filmu. Są to jedne z wyższych wartości wśród testowanych przez nas odtwarzaczy. Do urządzenia jest dołączony tylko krótki przewodnik, który można też z ściągnąć ze strony internetowej producenta w postaci pliku PDF. Znajdująca się tam pełna wersja dokumentacji nie została zaktualizowana od dłuższego czasu.

Opisywane urządzenie ma spory potencjał, w chwili obecnej nie do końca wykorzystany z powodu ograniczeń oprogramowania firmware. Przykładowo wbudowana przeglądarka internetowa byłaby sporą zaletą, gdyby obsługiwała Flash. Przydałaby się również możliwość czytania napisów do filmów w formacie TXT, popularnym wśród polskich użytkowników.

Marek Grzybowski