Sapphire PURE Black X58

Płyta główna Sapphire z chipsetem X58 jest konstrukcją rozbudowaną. Na jej laminacie oprócz kontrolera SATA 6 Gb/s oraz złączy USB 3.0 znajdziemy rzadko spotykany kontroler Bluetooth 2.1. Jest tu również cos dla overclockerów a mianowicie punkty pomiary napięcia a także przełącznik miedzy dwoma

Ranking płyt głównych przeznaczonych dla wciąż najwydajniejszych procesorów Intela z serii Core-i7 9×0 od pewnego czasu był w stagnacji. Coś jednak drgnęło więc możemy zaprezentować Wam kolejne nowości z chipsetem X58. Firma Sapphire od zawsze znana była z kart graficznych wykorzystujących rdzenie AMD stąd też dziwi nas fakt wypuszczenia płyty głównej z chipsetem… Intela. Nie to jest jednak głównym tematem tego opisu.

Laminat PURE Black X58, jak przystało na produkt przeznaczony dla zamożniejszego grona odbiorców, oferuje wszystko co może być nam potrzebne. Umieszczono na nim aż cztery złącza PCI-Express x16 dające możliwość połączenia kart graficznych w tryby 3-way SLI bądź CrossFireX. Jest tu również pojedynczy PCI przeznaczony do montażu starszych kart rozszerzeń.

Do podłączenia napędów możemy wykorzystać jedno z pięciu złączy SATA 3 Gb/s (kontroler w chipsecie) bądź też dwa nowsze SATA 6 Gb/s sterowane układem Marvell 88SE9128. Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z wolniejszych złączy będziemy mogli ustawić dyski w RAID 1,0,10 bądź 5. Szybsze porty pozwalają na konfigurację RAID 0 bądź 1.

Obok powyższych złączy inżynierowie Sapphire zdecydowali się umieścić złącze IDE. W gruncie rzeczy nie jest to zły wybór – nie wszyscy korzystają przecież z nowego napędu optycznego.

Oprócz wspomnianych wyżej złączy na laminacie znajdziemy ponadto sześć gniazd pamięci DDR3 umożliwiających obsadzenie łącznie 24 GB RAM-u o częstotliwości pracy nawet 2400 MHz. Nad nimi znajduje się coś, czego na pierwszy rzut oka nie zauważyliśmy – punkty pomiarowe napięć! Zazwyczaj takie rozwiązanie widywane były głównie w płytach Asus’a oraz MSI-a. Są one miłym dodatkiem, podobnie jak i przyciski Power, Reset oraz Clear CMOS znajdujące się na dolnej krawędzi laminatu. Widać, że Sapphire podpatruje najlepszych i trudno go za to krytykować.

Tylny panel jest wręcz idealny! Znajdziemy na nim osiem starszych USB 2.0 oraz dwa nowe USB 3.0. Do podłączenia zestawu audio możemy wykorzystać elektryczne bądź optyczne wyjścia cyfrowe, a dla mniej wymagających – analogowe. Umieszczona na płycie kość Realtek ALC892 bardzo popularna na płytach głównych LGA1155, pozwoli nam odtworzyć dźwięk w systemie 7.1. Poza wymienionymi wyżej złączami PURE Black X58 wyposażony został w FireWire, eSATA 3 Gb/s oraz także Bluetooth.

Sapphire PURE Black X58 jest kolejną godną uwagi płytą główną przeznaczoną dla najbardziej wymagającego grona użytkowników. Niestety jej cena jest wyższa niż takich produktów jak choćby Gigabyte GA-X58A-UD7 czy Asus P6T Deluxe OC Palm Edition, do których możliwości produktowi Sapphire’a jeszcze daleko… Samej płyty znany producent kart graficznych wstydzić się jednak nie musi.

Grzegorz Glonek