Epson MG-850HD – obraz z iPada

Projektor Epson MG-850HD wykorzystujący technologię 3LCD wyświetla obraz o rozdzielczości nominalnej 1280×800 pikseli (rozdzielczość WXGA). Deklarowana przez producenta jasność wynosi 2800 ANSI lumenów, a współczynnik kontrastu 3000:1. Lampa wystarcza na ok. 5000 godzin w trybie econo i ok. 4000 godzin w trybie normalnym. Zestaw złączy obejmuje m.in. wejście D-Sub, HDMI, kompozytowe i komponentowe, wejścia audio typu RCA oraz mikrofonowe. Pod gumową zaślepką na tylnym panelu można znaleźć również porty USB typu A i typu B. Pierwszy z nich służy do podłączenia pamięci masowej lub aparatu fotograficznego, dzięki czemu można bezpośrednio wyświetlać pliki graficzne w formatach JPG, GIF, BMP i PNG. Niestety obsługiwane są tylko nośniki sformatowane w systemie FAT16/32. Interfejs USB typu B służy do przesyłania obrazu z komputera. Jednakże to, co wyróżnia ten model, to złącze umożliwiające podłączenie iPada, iPoda lub iPhone’a i wyświetlanie pochodzących z niego treści. Jak przystało na tak multimedialny projektor, wbudowana para głośników ma moc 2 × 20 W, czyli całkiem sporą.
Epson MG-850HD – obraz z iPada

Do urządzenia nie dołączono torby, co ma pewnie związek z jego dość dużą wagą wynoszącą ok. 3,9 kg. Wyposażono je natomiast w specjalny uchwyt ułatwiający jego przenoszenie. W zestawie zabrakło jakichkolwiek kabli wideo, chociażby D-Sub. Pilot zdalnego sterowania odbiega wyglądem od wskaźników większości projektorów na naszym rynku. Jest mianowicie bardzo wąski, ale dobrze leży w dłoni. Do podświetlenia części klawiszy (związanych z obsługą multimediów odtwarzanych przez iPoda) służy osobnik przycisk oznaczony symbolem żarówki.

Menu ekranowe ma estetykę typową dla projektorów Epsona, której raczej nie można wiele zarzucić. Oprócz najczęściej spotykanych ustawień można w nim znaleźć regulację składowych CMY, a nie tylko RGB, wyłącznik czasowy oraz 4 tryby jakości dźwięku (film, muzyka itd.). Użytkownik ma do dyspozycji w sumie 7 predefiniowanych profili ustawień (część dostępna w trybie biznesowym, a część w trybie domowym) oraz możliwość wybrania jednej z trzech wartości temperatury kolorów. Godny uwagi jest tryb automatyczny, w którym jasność obrazu dostosowywana jest na podstawie danych z czujnika oświetlenia znajdującego się na górnej ściance obudowy. Wyświetlany obraz może mieć przekątną od 35″ do 320″, gdy projektor jest ustawiony w odległości odpowiednio od 1m do 10,8 m od ekranu. Maksymalna wartość zoomu optycznego wynosi 1,2×, zaś współczynnik odległości projekcji (throw ratio) waha się od 1,3:1 do 1,56:1.

Obraz wyświetlany przez ten model charakteryzuje się bardzo wysoką jasnością, średnio ok. 1332 ANSI lm. Dostępna jest automatyczna regulacja przesłony, co skutkuje obniżeniem jasności przy wyświetlaniu ciemnych scen, lecz odbywa się to w przeciągu kilku sekund, co sprawia, że efekt nie wygląda do końca naturalnie. Pomiary kontrastu po wyłączeniu tej funkcji dały raczej mizerne rezultaty: kontrast on/off o wartości 303:1 i kontrast ANSI wynoszący 108:1. Całkiem nieźle prezentuje się równomierność oświetlenia ekranu (ok. 93,5%). W trybie normalnym wentylator głośno pracuje, natomiast w trybie ekonomicznym poziom hałasu spada do przeciętnego poziomu.

Po raz kolejny Epson wyróżnia się na tle konkurencji wprowadzeniem modelu o bogatej funkcjonalności. W tym wypadku nie jest to wbudowany odtwarzacz DVD, lecz stacja dokująca dla iPada, iPoda lub iPhone’a. Dzięki wysokiej jasności obrazu projektor można z powodzeniem włączyć w ciągu dnia w niezaciemnionym pomieszczeniu. W takich warunkach wysoki poziom hałasu generowany przez wentylator chłodzący lampę nie powinien stanowić zbyt dużej wady.

Marek Grzybowski