Asus Eee PC 1025C – Cedar Trail

Netbook już dawno przestał być tanim i prostym narzędziem do przeglądania zasobów Internetu. Dziś zastąpiły go w tej kwestii małe, 7-calowe tablety, które można już mieć za mniej niż 500 zł. Dlatego istnienie netbooków w tym kontekście powoli mija się z sensem. Współczesne netboooki to bardzie subnotebooki, czyli miniaturowe wersje dużych, pełnowartościowych komputerów przenośnych. Ich wydajność stale rośnie. Z roku na rok wprowadzane są coraz mocniejsze układy zarówno CPU jak i GPU, a dokładnie mówiąc hybrydowe moduły łączące obie funkcje w jednym układzie. Procesory Intel Atom najnowszej generacji (nazwa kodowa Cedar Trail) to dwurdzeniowe CPU, które dzięki technologii Hyper-Threading widoczne są w systemie jako cztery procesory logiczne. Nowego Atoma wyposażono też w zmodyfikowaną, energooszczędną wersję układu graficznego (Intel GMA 3600). Jego współczynnik TDP jest pięciokrotnie mniejszy niż w przypadku typowego, dwurdzeniowego procesora z serii Intel Core. Dzięki temu nawet na bardzo małej baterii netbook może pracować dość długo. To właśnie małe gabaryty sprawiają, że użytkownicy wciąż decydują się na netbooka – jest on mały (ekran 10″) i waży z baterią ok. 1 kg. Idealny towarzysz długich wyjazdów lub wielogodzinnej pracy w terenie, np. na uczelni, w parku itd.
Asus Eee PC 1025C – Cedar Trail

Wydajność graficzna jest wystarczająca do typowych zastosowań, ale o graniu można zapomnieć.

Wydajność graficzna jest wystarczająca do typowych zastosowań, ale o graniu można zapomnieć.

Prezentowany model Asus Eee PC 1025C to kolejny już w naszym rankingu netbook bazujący na platformie Cedar Trail. Sercem urządzenia jest dwurdzeniowy układ Intel Atom N2800 taktowany zegarem 1,86 GHz.

Obudowa nowego modelu w porównaniu do poprzednich modeli Eee PC wygląda nieco inaczej. Do konstrukcji obudowy wykorzystano lepsze materiały, w tym aluminium, z którego wykonana jest wierzchnia część pokrywy ekranu oraz palmrest i otoczenie klawiatury wyspowej. Po bokach obudowy zastosowano chromowane wstawki w których umieszczono gniazda i porty poszczególnych złączy dla urządzeń zewnętrznych. Co najważniejsze sam ekran w małym 10-calowym modelu 1025C jest matowy, dzięki czemu praca na zewnątrz w słoneczny dzień i w jasno oświetlonych pomieszczeniach będzie bardziej komfortowa (błyszczące ekrany są zmorą użytkowników preferujących pracę z netbookiem na zewnątrz). Zarówno wygląd jak i wykonanie obudowy stoją na wysokim poziomie i mogą się podobać nawet wymagającym użytkownikom. Pod tym względem wiele konkurencyjnych konstrukcji wyraźnie odstaje od sprzętu Asusa.

Pięć godzin pracy na baterii to przeciętny wynik, co jest niestety skutkiem zastosowania baterii o małej pojemności.

Pięć godzin pracy na baterii to przeciętny wynik, co jest niestety skutkiem zastosowania baterii o małej pojemności.

Na wyposażeniu testowanej wersji znalazł się tradycyjny dysk twardy 5400 obr./min o pojemności 320 GB. Na potrzeby współpracy z urządzeniami zewnętrznymi dostępne są trzy uniwersalne złącza USB 2.0, niestety w testowanym modelu zabrakło szybkiego standardu USB 3.0 (choć dostępny jest w nieco innej wersji). Do komunikacji ze światem zewnętrznym można wykorzystać przewodową sieć LAN 100 Mb/s lub bezprzewodowe Wi-Fi. W testowanym modelu zabrakło interfejsu Bluetooth choć według informacji podanej na stronie Asusa jego dostępność zależy od wersji netbooka. Standardowym wyposażeniem jest czytnik kart SD, umieszczony z prawej strony obudowy oraz kamera internetowa.

Wydajność procesora jest bardzo dobra jak na netbooka.

Wydajność procesora jest bardzo dobra jak na netbooka.

W testowanym przez nas egzemplarzu znalazła się litowo-jonowa bateria o małej pojemności – 2600 mAh. W czasie testów pozwoliła ona na niespełna trzy godziny odtwarzania filmu oraz ponad pięć godzin pracy z edytorem tekstu. Jest to przeciętny wynik jak na netbooka, a w porównaniu do rekordzistów (>11 godz.) wypada dość blado. Kupując ten model warto zapytać o wersję z bardziej pojemną baterią – według informacji na stronie producenta istnieje bliźniaczy model z baterią o dwukrotnie większej pojemności, który powinien wytrzymać na własnym zasilaniu znacznie dłużej. Zdecydowanie polecamy takie rozwiązanie.

Asus Eee PC 1025C jest dość cichy nawet podczas pracy przy pełnym obciążeniu.

Asus Eee PC 1025C jest dość cichy nawet podczas pracy przy pełnym obciążeniu.

Podsumowując Asus Eee PC 1025C to mały i lekki komputerek, który zawsze i wszędzie możemy mieć pod ręką. Dzięki wielowątkowemu procesorowi nadaje się do nieco bardziej ambitnych zadań niż tylko sprawdzanie poczty czy przeglądanie stron WWW. Jednakże do pełnowymiarowego notebooka mu wciąż daleko, nie tylko pod względem wydajności, ale przede wszystkim komfortu pracy np. ze względu na mały ekran o niskiej rozdzielczości (1024×600 pikseli). Z drugiej strony za podobną cenę można już kupić całkiem solidny tablet lub podobnie wyposażonego netbooka od konkurencji (ZOBACZ PORÓWNANIE)

Karol Kulas

Asus Eee PC 1025C

PLUSY:

Lekka obudowa o ładnym wyglądzie i dobrej jakości wykonania
Złącze HDMI
Matowy ekran

MINUSY:
Przeciętny czas pracy na baterii
Brak Bluetooth’a
Słaby układ graficzny

Więcej:Asusnetbooki