Acer Aspire One 725 – duży i cichy

Duży netbook albo bardzo mały notebook, ciężko jednoznacznie zakwalifikować ten zgrabny komputerek Acera. Obudowa modelu Aspire One 725 została zmieniona nie tylko z wyglądu ale także pod względem jakości wykonania zdecydowanie na plus w porównaniu do poprzednika (Aspire one 722). Palmrest oraz

Aspire One 725 to najnowszy model dużego netbooka od firmy Acer. W porównaniu do poprzednika widocznym zmianom uległ wygląd obudowy oraz odświeżono podzespoły bazowe. Nowy Acer Aspire One będzie dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych obudowy: czarnym oraz błękitnym. Dużego Acera ciężko jest zaliczyć do typowych netbooków, gdyż ma ekran o przekątnej 11,6 cala zamiast standardowych 10 cali oraz rozdzielczość 1366×768 pikseli, która jest powszechnie stosowana nawet w dużych notebookach uniwersalnych z ekranem 15,6 cala. Do tego netbook ten ma zainstalowany system Windows w wersji Home Premium zamiast stosowanej zwykle w tego typu sprzęcie podstawowej wersji Starter.

Wydajność graficzna jest wystarczająca do typowych zastosowań, a nawet do grania w starsze gry.

Wydajność graficzna jest wystarczająca do typowych zastosowań, a nawet do grania w starsze gry.

Testowany model wykorzystuje układ APU AMD C-60, czyli dwurdzeniowy CPU taktowany zegarem o częstotliwości 1,0 GHz, z którym zintegrowano grafikę AMD Radeon HD 6290.

Wyniki testów wydajności pod względem mocy obliczeniowej samego CPU wypadają niestety słabiej niż w urządzeniach z najnowszymi układami Intel Atom. Natomiast wyraźnie wyższa jest wydajność zintegrowanej grafiki. Grafika Intela jest prawie trzykrotnie słabsza co pokazuje wykres wyników z benchmarka 3DMark.

Niespełna pięć godziny pracy na baterii to słaby wynik, co powoduje bateria o małej pojemności.

Niespełna pięć godziny pracy na baterii to słaby wynik, co powoduje bateria o małej pojemności.

Poza tym we wnętrzu komputera znalazł się tradycyjny dysk twardy 5400 obr./min o pojemności 320 GB. Dla urządzeń peryferyjnych dostępne są dwa uniwersalne złącza USB 2.0 oraz jedno szybkie USB 3.0. Standardowym wyposażeniem jest również czytnik kart pamięci SD/MS/xD, który niestety został niefortunnie umieszczony z przodu w dolnej części obudowy. Do komunikacji można wykorzystać przewodową sieć LAN 100 Mb/s lub bezprzewodowe Wi-Fi w standardzie N oraz Bluetooth.

Acer Aspire One 725 jest bardzo cichy nawet podczas pracy przy pełnym obciążeniu.

Acer Aspire One 725 jest bardzo cichy nawet podczas pracy przy pełnym obciążeniu.

Do zasilania testowanej wersji modelu Aspire One 725 wykorzystywano litowo-jonową baterię o dość małej pojemności 2200 mAh. Niestety przełożyło się to na słabe wyniki czasu pracy na baterii. Podczas testów własne zasilanie pozwoliło netbookowi na nieco ponad trzy godziny odtwarzania filmu oraz cztery i pół godziny oszczędnej pracy z edytorem tekstu. To wyniki słabe, wręcz rozczarowujące. Dla porównania najbardziej „wytrzymałe” energetycznie urządzenie z naszego rankingu (HP Mini 210-4160ew) – osiągnęło wynik dziewięć i pół godziny pracy w trybie oszczędnym (wynik testy MobileMark 2007 w trybie Reader).

To co ucieszy nabywców Acera Aspire One 725 to jego bardzo cicha praca. Wentylator układu chłodzenia jest niemal bezgłośny. Komputer bez obciążenia generuje hałas na poziomie 20,5 dB(A). Przy pełnym obciążeniu poziom hałasu wzrasta nieznacznie do 22,4 dB(A). Konkurencyjne modele są w tej kwestii o wiele gorsze, a subiektywnie wyraźnie bardziej słyszalne.

Wydajność procesora jest niezła lecz urządzenia z najnowszym Atomem są wyraźnie lepsze.

Wydajność procesora jest niezła lecz urządzenia z najnowszym Atomem są wyraźnie lepsze.

Podsumowując nowego Acera Aspire One 725 można polecić wszystkim, którzy szukają lekkiego netbooka z ekranem o większej przekątnej i rozdzielczości niż w typowych konstrukcjach. Niewątpliwą zaletą nowego modelu jest bardzo cicha praca, co sprawdzi się np. na uczelni lub w bibliotece. Niestety ani cena, ani osiągi CPU przy zdecydowanie krótkim czasie pracy netbooka na baterii nie zachęcają do kupna.

Karol Kulas

Acer Aspire One 725

PLUSY:

Wydajny i energooszczędny układ APU
Bardzo cicha praca
Dobra jakość wykonania i ładny design
Złącze USB 3.0
Łatwy dostęp do wnętrza obudowy

MINUSY:
Niewygodnie umieszczony czytnik kart pamięci
Błyszczący ekran