Club 3D Radeon HD 7850 royalKing 2048MB GDDR5 – nowe rozdanie Club 3D

Podkręcona karta graficzna ze zmienionym układem chłodzenia. Taktowanie jej rdzenia zostało podniesione do wartości 910 MHz, natomiast pamięci pracują z częstotliwością nominalną przewidzianą dla Radeona HD 7850. Karta jest chłodzona przy pomocy cichego, a zarazem wydajnego systemu chłodzenia Cool

Budowa

Po premierze Radeonów HD 7970 oraz słabszych HD 7950 w pierwszych miesiącach 2012 roku przyszedł czas na znajdujące się niżej w drabinie wydajności HD 7870 oraz HD 7850. Dokładniej o jego budowie, a także oferowanych technologiach pisaliśmy na łamach CHIP Online w dniu premiery w tym artykule.

Do naszych testów dostarczony został produkt niegoszczącej do niedawna w Polsce firmy Club 3D. Ze względu na planowaną sprzedaż swoich produktów na naszym rynku postanowili oni przesłać do naszego laboratorium parę sampli z najnowszej linii PokerSeries. Pierwszą z prezentowanych jest Radeon HD 7850 royalKing – produkt fabrycznie podkręcony i ze zmienionym układem chłodzenia. W referencyjnych konstrukcjach AMD rdzenie pracowały z częstotliwością taktowania wynoszącą 860 MHz. Prezentowany royalKing ma tą wartość podniesioną o dodatkowe 50 MHz (910 MHz). Niestety inżynierowie nie poszli za ciosem i w przypadku kości pamięci pozostawili standardową częstotliwość taktowania czyli 4800 MHz. W prezentowanym egzemplarzu do dyspozycji mamy 2 GB szybkich pamięci GDDR5. Jednocześnie otrzymaliśmy do testów identyczną kartę wyposażoną w 1 GB pamięci. Porównanie wkrótce…

Zarówno pod względem poboru mocy w czasie grania jak również ceny Radeony HD 7850 są niedoścignione.

Zarówno pod względem poboru mocy w czasie grania jak również ceny Radeony HD 7850 są niedoścignione.

Układ chłodzenia

Słowa uznania należą się Club 3D za układ chłodzenia o nazwie CoolStream zastosowany w tej wersji karty. W jego skład wchodzi aluminiowy radiator wyposażony w dwie rurki typu heat-pipe oraz umieszczony nad rdzeniem spory wentylator. Uwagę zwraca również obudowa wykonana z metalu proszkowo pomalowanego na czarno z naniesionym na nią logo producenta oraz oznaczeniami serii. Pod względem wydajności układ chłodzenia nie ustępuje stosowanemu u Asusa udanemu układowi DirectCU II zapewniając karcie w czasie spoczynku temperatury pracy rzędu 34°C (44 °C Asus). Sytuacja zmienia się podczas pełnego obciążenia – dwa wentylatory DirectCU II utrzymują temperaturę 69°C, a CoolStream osiąga nieco słabszy wyniki bo 72°C.

W najnowszym 3DMarku przewaga Radeonów HD 7850 nad konkurencją jest widoczna.

W najnowszym 3DMarku przewaga Radeonów HD 7850 nad konkurencją jest widoczna.

Również pod względem generowanego hałasu CoolStream wypada nieźle. W czasie spoczynku jest o około 2 dB (33,8 dB; 1,7 sona) cichszy od DirectCU II konkurencyjnego Radeona HD 7850. Tendencja ta utrzymuje się również w czasie dłuższej rozgrywki gdzie hałas generowany przez Club 3D wynosi średnio 41,8 dB (4 sony) co nieco rekompensuje gorsze wyniki w efektywności chłodzenia GPU.

W Crysis Warhead wszystkie karty oferują zbliżone osiągi.

W Crysis Warhead wszystkie karty oferują zbliżone osiągi.

Wydajność

Pod względem oferowanej wydajności Radeon HD 7850 royalKing śmiało konkuruje z droższymi, podkręconymi GeForce’ami GTX 560 Ti oferując identyczne wyniki przy cenie niższej o 160 zł. Karcie royalKing nie oprą się również referencyjne GeForce’y GTX 570 oraz podkręcone Radeony HD 6950 z podkręconym Sapphire Toxic na czele. Nad tymi ostatnimi prezentowany Club 3D góruje o średnio 2%.

W Far Cry 2 zdecydowanie większą liczbę klatek na sekundę oferują karty z GPU Nvidii, a nawet Radeon poprzedniej generacji.

W Far Cry 2 zdecydowanie większą liczbę klatek na sekundę oferują karty z GPU Nvidii, a nawet Radeon poprzedniej generacji.

Zawartość opakowania

Skromna zawartość opakowania jakie otrzymujemy wraz z kartą to spory mankament tego produktu. W dostarczonym do testów zestawie znajdowała się karta graficzna, płyta ze sterownikami, zawieszka na drzwi informująca, że właśnie gramy (i lepiej nie przeszkadzać) oraz mostek CrossFire. Na szczęście większość zasilaczy wyposażona jest w co najmniej jedno złącze 6-pin PEG, bez którego nie uruchomimy royalKing’a.

Podobnie jak w Far Cry 2 sytuacja wygląda również w DiRT2.

Podobnie jak w Far Cry 2 sytuacja wygląda również w DiRT2.

Podsumowanie

Club 3D wprowadzając do sprzedaży podkręconego Radeona HD 7850 royalKing stworzył bardzo dobrą alternatywę dla obecnych na rynku produktów. Prezentowana karta jest tańsza od konkurencyjnych modeli wykorzystujących rdzenie Radeon HD 7850, a przy tym od nich wydajniejsza. W momencie pisania tego tekstu royalKing był najwyżej plasowaną w naszym rankingu kartą graficzną do 1000 zł. Choć to wciąż spora kwota to użytkownicy ceniący sobie zawsze płynną animację 3D podczas rozgrywki zdążyli się już zapewne przyzwyczaić, że tańsze karty nie zapewniają odpowiedniego komfortu grania.

Grzegorz Glonek

Club 3D Radeon HD 7850 royalKing 2048MB GDDR5

PLUSY:

Wydajny układ chłodzenia
Fabrycznie podkręcona
Atrakcyjna cena

MINUSY:
Uboga zawartość opakowania