PREZENTACJA: inteligentne zegarki

Świetne rozwiązanie: zamiast co chwilę wygrzebywać smartfon z kieszeni, można po prostu zerkać na zegarek i sterować wszystkimi ważnymi funkcjami urządzenia mobilnego za jego pomocą – zupełnie jak w filmach z Jamesem Bondem. Prezentujemy cztery nowe inteligentne zegarki i podpowiadamy, czy warto się nimi zainteresować.

Inteligentne zegarki umożliwiają sterowanie smartfonem za pomocą zegarka na rękę oraz wyświetlanie powiadomień i innych informacji na jego cyferblacie. Ta ciekawa koncepcja nie jest nowa, ale dopiero pojawienie się modelu Samsung Galaxy Gear spowodowała, że inteligentnymi zegarkami zainteresowało się szersze grono konsumentów.

Sony – weteran rynku

Inteligentny zegarek nie jest jednak pomysłem Samsunga – Sony właśnie wprowadza na rynek już drugą generację swojego modelu Smartwatch. Na początku roku do sprzedaży trafił również zegarek Pebble, którego rozwój sfinansowali zainteresowani pomysłem internauci. Oprócz tego znany z produkcji procesorów koncern Qualcomm zaprezentował niedawno interesujący model Toq. Tak duża aktywność producentów jest dla nas wystarczającym powodem, by przyjrzeć się bliżej nowym inteligentnym zegarkom. Na wstępie trzeba jednak powiedzieć, że nie sądzimy, by modele aktualnej generacji mogły faktycznie zyskać powszechną popularność.

Samsung Galaxy Gear: Zegarek z kamerą

Zegarek Galaxy Gear, którego dostawy do Polski rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu, budzi mieszane uczucia. Jeśli chodzi o wyposażenie, ten wyceniany na ok. 1200 zł gadżet ma się czym pochwalić. Mierzący 1,6 cala ekran dotykowy jest wygodny w obsłudze – zastosowanie technologii AMOLED i rozdzielczość 320 x 320 pikseli zapewnia odpowiednią czytelność wyświetlanych informacji. Miłym dodatkiem jest możliwość fotografowania i filmowania za pomocą 1,9-megapikselowej minikamery umieszczonej w pasku. Zarejestrowany materiał jest zapisywany w pamięci wewnętrznej o pojemności 4 GB. Z kolei podczas treningów docenimy funkcję krokomierza i appy takie jak Runtastic. Problem w tym, że na razie zegarek łączy się, korzystając z interfejsu Bluetooth 4.0 Low Energy, jedynie z właśnie wchodzącym na rynek smartfonem Galaxy Note 3 oraz nowym tabletem Galaxy Note 10.1. Inne urządzenia Samsunga będą w stanie porozumieć się z inteligentnym zegarkiem dopiero po aktualizacji oprogramowania.

Poza tym, bateria zegarka ma pojemność tylko 315 mAh. Ma ona wystarczać na jeden dzień użytkowania gadżetu – czy tak jest w istocie, sprawdzimy dopiero podczas właściwego testu. Wiadomo natomiast, że da się ładować ją jedynie przy pomocy niestandardowej ładowarki. Zegarek wyświetla na ekranie powiadomienia o przychodzących wiadomościach, ale przeczytać je można jedynie na smartfonie. Mikrofon i głośnik w pasku umożliwiają za to telefonowanie bez wyjmowania smartfonu z kieszeni.

Sony Smartwatch 2 SW2: Łączność również przez NFC

Smartwatch 2 SW2 to już drugie podejście firmy Sony do idei inteligentnego zegarka. Nowy model kosztuje ok. 900 zł i, podobnie jak Galaxy Gear Samsunga, jest wyposażony w ekranik o przekątnej 1,6 cala. W tym przypadku jego rozdzielczość wynosi jednak tylko 220 x 176 pikseli. Wyświetlacz jest odblaskowo-przezroczysty co oznacza, że w większości sytuacji jest czytelny bez dodatkowego podświetlenia. Koperta zegarka jest wykonana z aluminium i zabezpieczona przed kurzem oraz opryskaniem wodą. Przy zakupie możemy wybrać model z silikonowym paskiem albo stalową bransoletą.

Zegarek Sony może współpracować z każdym smartfonem z Androidem w wersji 4.0 lub wyższej, ale pełnię możliwości pokazuje dopiero w połączeniu z telefonem tego samego producenta. Do komunikacji jest wykorzystywana technologia Bluetooth, ale przy wstępnej konfiguracji można skorzystać również z interfejsu NFC. Zegarek jest fabrycznie wyposażony w zestaw appów, a dodatkowe oprogramowanie można na nim zainstalować za pośrednictwem smartfonu. Bateria ma według producenta wytrzymać od trzech do czterech dni normalnego użytkowania – również w tym przypadku prawdziwość tych informacji będziemy mogli potwierdzić dopiero podczas późniejszego testu. Smartwatch 2 SW2 umożliwia odbieranie telefonu i rozmawianie przez zestaw słuchawkowy oraz otwieranie i czytanie wiadomości tekstowych, a także wysyłanie wprowadzonych wcześniej szablonów odpowiedzi. Aby nawiązać połączenie, wystarczy wybrać odpowiedni kontakt z książki adresowej telefonu bezpośrednio na ekranie zegarka. Chcąc zadzwonić na nowy numer, trzeba jednak wprowadzić go przy pomocy klawiatury smartfonu. Projektanci Sony zrezygnowali ze zintegrowanej kamery.

Qualcomm Toq: Z wyświetlaczem Mirasol

To nie pomyłka – znany producent procesorów również wchodzi na rynek inteligentnych zegarków, wprowadzając model o wdzięcznej nazwie Toq. Niestety na razie nie opublikowano szczegółowych danych technicznych, wiadomo natomiast, że jego wyświetlacz będzie wykonany w opracowanej przez Qualcomma technologii Mirasol. Ma ona zagwarantować dobrą czytelność ekranu nawet w ostrym słońcu. Padające na cyfrowy cyferblat światło ma służyć do jego podświetlania, dzięki czemu ekran, podobnie jak wyświetlacze czytników ebooków, nie będzie pobierał prądu podczas wyświetlania statycznych treści. Według informacji podanych przez producenta, bateria wytrzyma od trzech do pięciu dni pracy. Co ciekawe, będzie można ładować ją bezprzewodowo. Zegarek będzie współpracował ze wszystkimi smartfonami z Androidem w wersji 4.0.3 lub wyższej. Poza obsługą połączeń umożliwi czytanie i odpowiadanie na SMS-y i emaile. Oprócz tego użytkownik będzie miał dostęp do biblioteki multimediów oraz kontaktów w pamięci telefonu, więc będzie mógł wykorzystać zegarek do sterowania odtwarzaniem muzyki czy nawiązywania połączeń przy użyciu zestawu słuchawkowego. Toq ma pojawić się w sklepach jeszcze w październiku, ale uwaga – tylko w USA, gdzie będzie kosztował ok. 300-350 dolarów. Czas pokaże czy zegarek będzie oficjalnie dostępny również w Europie.

Pebble: Kompatybilny z iPhonem

Skonstruowany dzięki finansowaniu społecznościowemu, wodoszczelny zegarek Pebble ma, podobnie jak Toq, energooszczędny wyświetlacz niewymagający podświetlenia. Co prawda zastosowanie technologii e-paper sprawia, że jest on czarno-biały, ale za to akumulator wytrzymuje do tygodnia pracy. Interfejs Bluetooth umożliwia łączenie Pebble’a nie tylko ze smartfonami z Androidem, ale również z iPhone’ami. Gadżet informuje właściciela między innymi o połączeniach przychodzących, emailach, powiadomieniach z Facebooka czy nadchodzących terminach. Może też wyświetlać tytuł aktualnie odtwarzanej piosenki czy podczas treningu sygnalizować przemierzoną odległość (we współpracy z odpowiednim appem na smartfonie). Zegarki Pebble już od kilku miesięcy są sprzedawane w USA za ok. 150 dolarów. Sprowadzając Pebble’a do Europy, musimy doliczyć do tego cło i podatek VAT.

Porównanie

Samsung Galaxy Gear

Sony Smartwatch 2 SW2

Qualcomm Toq

Pebble

Wymiary [mm]36,8 x 56,6 x 11,142 x 41 x 9brak danych51 x 33 x 11
Waga [g]78,8122,5brak danychbrak danych
Ekran dotykowy1,63″, 320 x 320 pikseli, Super AMOLED, kolorowy1,6″, 220 x 176 pikseli, TFT/LCD, kolorowyMirasol, kolorowyE-paper, 144 x 168 pikseli, monochromatyczny
Procesor800 MHz, jednordzeniowybrak danychbrak danychbrak danych
InterfejsyBluetooth 4.0Bluetooth 3.0, NFCBluetoothBluetooth 4.0
Pamięć wewnętrzna512 MB RAM, 4 GB flashbrak danychbrak danych96 KB RAM, 8 MB flash
Czas pracy bateriido 1 dnia3-4 dni3-5 dnido 7 dni
Najważniejsze funkcjenawiązywanie/
odbieranie/
odrzucanie połączeń, wyciszanie, regulacja głośności, informacje o nieodebranych połączeniach, informacje o odebranych wiadomościach i nadchodzących terminach, sterowanie odtwarzaczem muzycznym
odbieranie/
odrzucanie połaczeń, wyciszanie, regulacja głośności, informacje o nieodebranych połączeniach, bezpośrednie wybieranie kontaktów z pamięci telefonu, odbieranie/
odczytywanie wiadomości i notatek o terminach, sterowanie odtwarzaczem muzycznym
prawdopodobnie odbieranie/
odrzucanie połączeń, wyciszanie, regulacja głośności, informacje o nieodebranych połączeniach, odbieranie i odpowiadanie na wiadomości, sterowanie odtwarzaczem muzycznym
informacje o przychodzących połączeniach, wiadomościach i terminach
Dodatkowe funkcjekamera 1,9 MPbezprzewodowe ładowanie
Kompatybilne urządzeniana razie tylko Samsung Galaxy Note, po aktualizacji oprogramowania również inne urządzenia SamsungaSmartfony z Androidem w wersji 4.0 lub wyższejSmartfony z Androidem w wersji 4.0.1 lub wyższejSmartfony z Androidem w wersji 2.3 oraz iPhone’y z iOS-em 5 lub nowszym
Dostępnośćpaździernik 2013już jestpaździernik 2013 (tylko w USA)już jest (tylko w USA)
Cena producentaok. 1200 złok. 900 złbrak danychok. 150 dol.