Hakerzy zabierają się za telewizory i… lodówki

Według wyliczeń agencji analitycznej IDC w 2020 r. do Internetu będzie podłączonych 200 miliardów urządzeń. Do komputerów, tabletów i telefonów coraz częściej dołączają artykuły gospodarstwa domowego. Lodówka, drukarka czy dekoder wyposażone w możliwość łączenia się z internetem przyciągają wielbicieli gadżetów. Stały dostęp do sieci powoduje, że pojawiają się jednak pewne zagrożenia.
Hakerzy zabierają się za telewizory i… lodówki
fot. www.newscientist.com

fot. www.newscientist.com

Na początku roku, firma Proofpoint, zajmująca się bezpieczeństwem w sieci podała, że za pomocą około 100 tys. sprzętów domowych wysłano ponad 750 tys. maili z próbą wyłudzenia poufnych informacji np. numerami kont bankowych. Wśród tego typu przyrządów znalazły się routery, telewizory, a nawet lodówki. Pojawianie się na rynku kolejnych inteligentnych urządzeń sprawiło, że cyberprzestępcy zaczęli szukać nowych luk w systemach zabezpieczeń.

Obecnie celem ataków są sprzęty AGD i RTV. Dla przykładu, drukarka mająca nieograniczony dostęp do sieci może za pomocą odpowiedniego oprogramowania stać się narzędziem szpiegującym dokumenty wysyłane do druku. Następnie te pliki są kierowane na komputer hakera — mówiJoanna Gajewska, Dyrektor ds. handlowych Contica Solutions.

Zagrożenia, które kryją się w cyberświecie nie powinny jednak zniechęcać do zakupu nowoczesnych urządzeń. Rozsądne użytkowanie zminimalizuje potencjalne ryzyko. Dlatego też warto pamiętać o elementarnych zasadach bezpieczeństwa – to nie sprzęt, ale przede wszystkim my sami powinniśmy być “smart”.