Kolejny giga-przekręt na Allegro!

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i z Działdowa doprowadzili do zamknięcia małego przedsiębiorstwa, które oszukało tysiące osób sprzedając podrobione oprogramowanie Microsoftu.

Niewielka firma trudniąca się sprzedażą nielegalnego oprogramowania, dzięki interwencji policji, zaprzestała swojej działalności. Choć „niewielka” może być nieprecyzyjnym określeniem, bo choć interes był „rodzinny”, tak ilość oszukanych osób szacuje się na tysiące, a łączną wartość sprzedanego oprogramowania z podrobioną licencją na… trzy miliony złotych!

Uwagę funkcjonariuszy zwróciły oferty na popularnym portalu aukcyjnym, na którym pojawiły się oferty sprzedaży kosztownego, wyglądającego na legalne oprogramowania w cenach znacznie niższych niż rynkowe. Sprzedawcy twierdzili nawet w swoich aukcjach, że są certyfikowanymi partnerami Microsoftu. Policyjne śledztwo, przeprowadzone przy współpracy z Allegro.pl, pozwoliło ustalić tożsamość oszustów i doprowadzić do ich zatrzymania.

Ofiary oszustów mogą nawet nie być świadome, że zostały wprowadzone w błąd. Niestety, nie zmieni to jednak faktu, że choć zakupione oprogramowanie jest sprawne, tak jest wykorzystywane bez właściwej licencji, a więc w sposób nielegalny.

Oszustom grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.