Ten dron nie boi się pracy na wysokości

Apellix, startup z Florydy założony przez Roberta Dahlstorma ma szanse zrewolucjonizować kilka zawodów, które łączy praca na wysokości. Jak? Za pomocą dronów oczywiście, które mogłyby ułatwić życie wszędzie tak, gdzie dotąd trzeba było stawiać wysokie rusztowania lub ryzykować swoim życiem.

Worker Bee, czyli Pszczoła Robotnica, albo jeśli komuś nie przeszkadzają bardziej kreatywne tłumaczenia: Pracowita Pszczoła to zdalnie sterowany dron z zamontowaną dyszą, połączoną przewodami z kompresorem, który pozostaje na ziemi i kablem zasilającym, dzięki któremu Apellix pozbył się baterii w swoim prototypie.

Idea jest bardzo prosta – tak wyposażona pszczoła może zostać wykorzystana na przykład do mycia okien w biurowcach, albo – po zmianie wody na odpowiednią farbę – w zdalnie sterowanego malarza wysokościowego, który do pracy nie potrzebuje absolutnie żadnego rusztowania. No i w przypadku kiedy to dron wnosi się w górę, a jego operator w tym samym czasie siedzi sobie wygodnie na fotelu, nikt nie ryzykuje życiem.

Worker Bee ograniczony jest długością kabla zasilającego i przewodów podłączonych do dyszy, więc nie jest w stanie podołać wszystkim zadaniom, których podejmują się obecnie ludzie pracujący na dużych wysokościach, jednak jest to pierwszy krok w stronę robotyzacji kolejnej branży. Worker Bee potrzebuje też ludzkiego operatora, ale wydaje nam się, że jeśli Apellix zainteresuje swoim pomysłem dużych inwestorów i zacznie rozwijać swój produkt, za kilka lat człowiek nie będzie potrzebny do obsługi drona.

Źródło: techinsider