Samsung Galaxy S8: znamy procesor i układ graficzny

Tym razem nie chodzi o zwykły przeciek, ale o informacje, które wyszły na jaw przy okazji sprawy, która z pewnością otrze się o kryminał.

Jeden z wysoko postawionych pracowników Samsunga został aresztowany przez policję w Korei Południowej. Powód? Próbował sprzedać poufne informacje firmy na temat technologii produkcji chipów w procesach 14- i 10-nanometrowych. I właśnie przy tej okazji świat dowiedział się, że Samsung planuje użyć nowych procesorów Exynos wyprodukowanych w procesie 10-nanometrowym – właśnie w przyszłorocznym modelu Samsung Galaxy S8.

Wraz z wiedzą pochodzącymi z innych źródeł można te informacje uściślić: Galaxy S8 korzystać będzie z układu Exynos 8895 wraz z najnowszą grafiką Mali-G71. O tym ostatnim układzie mówi się, że ma być aż 1,8x szybszy od grafiki Mali-T880 MP12, wykorzystywanej (wraz z Exynosem 8890) w obecnym Galaxy S7. Mało tego – nowy GPU ma być nawet szybszy od układów graficznych ze Snapdragona 830.

Mali-G71 wykorzystywać będzie nową architekturę ARM o nazwie Bifrost, która – według deklaracji – świetnie radzi sobie zarówno z materiałami 4K, jak i VR. Jest także kompatybilna z takimi interfejsami graficznymi jak Vulcan, OpenGL ES 3.2, GPU Compute i Android RenderScript. Układ ma być taktowany z częstotliwością 850 MHz i wykonany w technologii 16 nm.

Cóż, to jeszcze jeden ważny drobiazg, który pośrednio potwierdza pogłoski o tym, że Samsung będzie używał w Galaxy S8 ekranu o rozdzielczości 4K. Ze względu na wykorzystanie smartfonów w zastosowaniach VR rzeczywiście taka rozdzielczość może mieć sens.