AMD Radeon Vega Frontier Edition chłodzony cieczą

Nowa grafika prezentuje się potężnie. Chłodzona cieczą odmiana Radeona Vega Frontier Edition potwierdzona. Cena nowej karty to 1490 dolarów.

AMD wróciło w tym roku w wielkim stylu. Procesory Ryzen i karty graficzne Radeon Vega sprawiają, że „czerwoni” coraz częściej widnieją na szczytach rankingów. Kiedy się ukaże, Radeon Vega Frontier Edition Liquid ma niemałą szansę także zająć czołowe miejsce w niejednym teście. Nie będzie to jednak karta tania. By stać się jej posiadaczem, należy wyłożyć 1499 dolary. To ponad 5500 złotych.

O nowych kartach graficznych AMD Vega już pisaliśmy na stronach CHIP-a. Nie ma wątpliwości, że karty te będą wydajne, o czym mogą świadczyć wyniki, które jakiś czas temu przeciekły do sieci. Ale wydajna karta zwykle potrzebuje odpowiedniego chłodzenia. Dlatego AMD postanowiło stworzyć referencyjną konstrukcję, wyposażoną w chłodzenie wodne.

Nowa karta ma być de facto odmianą mającego niedawno „teoretyczną premierę” Radeona Vega Frontier Edition. Dlaczego teoretyczną? Premiera miała miejsce 27 czerwca, ale w praktyce nie pojawiła się jeszcze na rynku. Nawet gdyby się pojawiła, to trudno spodziewać się, iż jej nabywcami staliby się gracze. Kopalnie bitcoinów z pewnością już ostrzą sobie zęby na nowe Radeony.

Wersja chłodzona cieczą ma wyższe TDP (375 W zamiast 300 W) niż standardowa, chłodzona powietrzem karta Frontier Edition. Nie znamy częstotliwości edycji Liquid, ale z pewnością będą one wyższe niż w standardowym modelu.

Specyfikacja Radeon Vega Frontier Edition Liquid Radeon Vega Frontier Edition
Nazwa kodowa Vega Vega
GPU Radeon Vega Frontier Edition Radeon Vega Frontier Edition
Pojemność pamięci 16 GB 16 GB
Rodzaj pamięci HBC HBC
Przepustowość 483 GB/s 483 GB/s
Procesory strumieniowe 4,096 4,096
Częstotliwość rdzenia Nieznane 1382 MHz
Maksymalna częstotliwość Nieznane 1600 MHz
Interfejs PCI-E 3.0 x16 PCI-E 3.0 x16
Chłodzenie cieczą powietrzem
Obsługiwane API DirectX 12.1, OpenGL 4.5, OpenCL 2.0, Vulkan 1.0 DirectX 12.1, OpenGL 4.5, OpenCL 2.0, Vulkan 1.0
TDP 375 W 300 W