Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Archiwum Puszka Pandory

Zagrożenia, na jakie narażony jest komputer podłączony do Internetu

Puszka Pandory

Sniffery, dialery, trojany, robaki - to tylko część sieciowych zagrożeń, które chyhają na Twój komputer, gdy tylko podłączysz go do Internetu

Decydując się na zabezpieczenie domowego komputera lub sieci LAN przed atakami z zewnątrz, możemy wybrać jedno z kilku rozwiązań. Jeżeli mamy do czynienia tylko z jednym komputerem podłączonym do Internetu (np. w sieci osiedlowej), najprostszą metodą zabezpieczenia peceta jest zainstalowanie aplikacji typu personal firewall (patrz: $(LC73591:Totalna ochrona)$). Inną niedogodnością w przypadku dzielenia łącza przez kilka osób jest konieczność wydzielenia komputera, na którym będzie działało non stop oprogramowanie pełniące rolę strażnika. Nie zawsze mamy na to pieniądze bądź miejsce - komputer zajmuje powierzchnię i zżera prąd. Co zatem wybrać w zamian? W miejsce firewalla programowego można zainstalować zaporę sprzętową. Obecnie dostępnych jest sporo urządzeń, idealnie nadających się do ochrony małej sieci domowej, złożonej z kilku pecetów, które dzielą między sobą łącze ISDN, SDI lub Neostradę.
 
Tania zapora
Jeżeli przeanalizujemy ofertę rynkową, zauważymy, że tanich, typowych zapór ogniowych jest jak na lekarstwo. Ceny sprzętowych firewalli z prawdziwego zdarzenia zaczynają się od 1000-1500 złotych. Na tak duży wydatek będą mogły sobie pozwolić jedynie większe firmy, dla których bezpieczeństwo danych jest priorytetem. Gdy mamy zamiar ochronić swój komputer lub domową bądź sąsiedzką sieć przed atakami z zewnątrz, warto poszukać taniego routera z wbudowanymi funkcjami ochrony, najczęściej dodatkowo wyposażonego w przełącznik czteroportowy. Za tego typu urządzenie zapłacimy około 200-300 złotych. Jeżeli dysponujemy nieco większym budżetem (w granicach 500-800 zł), można poszukać routera z wbudowanym firewallem - takie urządzenia również są dostępne na rynku, jednak nie jest ich dużo. Obydwa przedstawione rozwiązania różnią się możliwościami i oferują nieco inne opcje zabezpieczające.
 
Załóż blokadę!
Zanim ktoś włamie się do naszego komputera lub domowej sieci, musi sobie zadać nieco trudu - przeskanować otwarte porty, które umożliwiają wejście do systemu lub zainstalować w nim trojana. Dzieje się to zazwyczaj niepostrzeżenie, więc praktycznie sami nie mamy dużych szans, by wychwycić wszystkie próby włamań. Może to zrobić za nas firewall, czyli zapora ogniowa. Chroni ona przed atakami z zewnątrz, blokuje zdalne badanie portów, działalność koni trojańskich oraz możliwość podsłuchiwania i podszywania się niepowołanej osoby pod danego użytkownika.
      Głównym zadaniem firewalla jest filtrowanie pakietów i przepuszczanie tylko tych, które spełniają zasady bezpieczeństwa określone przez administratora. Zapora ogniowa jest więc filtrem, który przepuszcza przez węzeł sieci WAN i LAN (Internet - komputer lub sieć domowa) tylko ściśle zdefiniowane pakiety, należące do dozwolonych protokołów i usług. Za pomocą firewalla można blokować dostęp do całych domen. Oprócz tego zapora ogniowa może spełniać kilka innych, bardzo pożytecznych funkcji. Hakerzy często posługują się wspomnianymi wcześniej snifferami, czyli specjalnymi aplikacjami służącymi do przeglądania przesyłanych pakietów, i skanerami portów. Dobry firewall powinien zaalarmować administratora o podjętej przez włamywacza próbie ataku, zablokować jego działalność i zapisać numer IP komputera, z którego nastąpił atak. Zapory ogniowe wyposażono również w funkcje, które uniemożliwiają hakerowi włamanie do systemu bądź wejście do lokalnej sieci LAN.
Zestawienie parametrów wybranych routerów i firewalli
Nazwa  Allied Telesyn AT-AR220E  Allied Telesyn AT-AR250E Asmax AR-701U Asmax BR-704n+ Compex NetPassage16 D-Link DI-604 D-Link DI-804V
Cena 325 zł 535 zł 385 zł 280 zł 265 zł 235 zł 490 zł
Producent www.alliedtelesyn.pl www.alliedtelesyn.pl www.asmax.pl www.asmax.pl www.cpx.com www.dlink.com www.dlink.com
Porty
WAN xDSL/RJ-45 ADSL/RJ11 ADSL/RJ11; USB 1.1 xDSL/RJ-45 xDSL/RJ-45 xDSL/RJ-45 xDSL/RJ-45; RS232
LAN  4 x RJ-45 4 x RJ-45 1 x RJ-45 4 x RJ-45 4 x RJ-45, WLAN 4 x RJ-45 4 x RJ-45
Funkcje zabezpieczające
DMZ + - + + + + +
Ochrona przed atakami DoS - + - + - - +
Filtrowanie URL - - - + - + +
Filtrowanie pakietów + + + + + + +
NAT + + + + + + +
VPN + + + + + + +
DHCP - serwer nazw  adresów IP            + + + + + + +
 + - jest, - - nie ma
Dodaj komentarz 0 komentarzy
AUTOR: jacek orłowski
DODANO: 18.11.2003
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 46
CENEO Kup najtaniej
Lenovo Z510 (59-427445) Lenovo Z510 (59-427445)
Dostępny w 8 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Etna Violetta kostium kąpielowy V-500 (czarny) Etna Violetta kostium kąpielowy V-500 (czarny)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Famaval offsetowa 80 LH Famaval offsetowa 80 LH
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
STI Ltd. Konwerter Hdmi Do Vga + Audio HD31A STI Ltd. Konwerter Hdmi Do Vga + Audio HD31A
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
AIRWICK AWF101 HB AIRWICK AWF101 HB
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2