Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Foto-wideo Google Picasa – supernarzędzie całkiem za darmo

7 funkcji, którymi zaskoczy cię Picasa

Google Picasa – supernarzędzie całkiem za darmo

Picasa to jeden z najlepszych i najbardziej znanych programów do przeglądania i katalogowania zdjęć. Jest tak dobra, że wiele osób woli ją od aplikacji komercyjnych. Pokażemy, jak w pełni wykorzystać jej możliwości.

Upowszechnienie się cyfrowej fotografii sprawiło, że w naszych zbiorach zalegają często tysiące zdjęć. Nie dość, że jest ich dużo, to najczęściej porozrzucane są po całym dysku naszego komputera. Często nawet nie pamiętamy nie tylko, gdzie znajduje się jakieś konkretne zdjęcie, ale nawet, że w ogóle ono istnieje. Aby zapanować nad tym chaosem, niezbędne jest dobre oprogramowanie do przeglądania i katalogowania zdjęć. Spośród wielu komercyjnych, jak również darmowych programów wyróżnia się Picasa – bezpłatna aplikacja, który wchodzi w skład pakietu Google Pack (można ją zainstalować samodzielnie). W przeciwieństwie do innych darmowych programów Picasa jest dostępna w aż 37 językach, także w naszym ojczystym. Można ją pobrać ze strony pack.google.com lub picasa.google.pl.

Zguby odnalezione

Picasa po zainstalowaniu automatycznie wyszukuje zdjęcia zapisane na nośnikach pamięci komputera. Podczas pierwszego uruchomienia mamy do wyboru dwie opcje wyszukiwania: szybką, zawężoną do domyślnej lokalizacji zdjęć – takiej jak folder Obrazy – oraz szczegółową, obejmującą wszystkie dostępne aktualnie w systemie dyski. Jeśli wybierzemy drugą opcję, przyjdzie nam poczekać dłużej na zakończenie wyszukiwania, ale na pewno zdziwi nas jego efekt.

To naprawdę zaskakujące, jak dużo zdjęć i plików graficznych znajduje się w naszym komputerze. Ubocznym efektem szczegółowego wyszukiwania będzie też pewnie odnalezienie „zgubionych” fotografii, których wcześniej nie mogliśmy zlokalizować. Podczas dalszego użytkowania Picasa na bieżąco wyszukuje i umieszcza w oknie przeglądania wszystkie pliki zdjęciowe, jakie znalazły się w zdefiniowanych przez nas folderach.

Podstawowe funkcje

Wygodnym sposobem przeglądania zdjęć w Picasie jest skorzystanie z tzw. osi czasu, czyli ułożenie zdjęć w kolejności od najstarszego do najnowszego. Oprócz funkcji przeglądania zdjęć Picasa oferuje nam wiele innych opcji, takich jak prosta edycja z możliwością dodawania różnych efektów graficznych albo tworzenie kopii bezpieczeństwa wybranych fotografii. Na uwagę zasługuje również wygodne drukowanie zdjęć, w tym możliwość drukowania plakatu, czyli wielkoformatowego obrazu powstałego w wyniku połączenia kilku wydrukowanych stron.

Siedem mniej znanych, a zaskakująco wygodnych w użyciu i pożytecznych funkcji, które mogą przydać się każdemu użytkownikowi aparatu cyfrowego, prezentujemy w tym artykule – wraz z podpowiedziami, jak najlepiej je stosować.

Funkcja 1: Ukrywanie folderów i zabezpieczanie hasłem
Ukrycie folderu powoduje, że dla innych użytkowników Picasy wybrane zdjęcia będą niewidoczne.
Ukrycie folderu powoduje, że dla innych użytkowników Picasy wybrane zdjęcia będą niewidoczne.

W śród zdjęć zebranych w cyfrowych albumach są i takie, które traktujemy jako bardzo osobiste czy intymne. Nie zawsze chcemy, żeby tego typu fotografie mógł zobaczyć każdy, kto będzie korzystał z naszego komputera, albo wolimy uniknąć sytuacji, gdy przez przypadek pokazujemy takie zdjęcia innym. Na szczęście w Picasie znajdziemy przydatną funkcję »Ukryj folder«. Pamiętajmy jednak, że działa ona tylko na poziomie interfejsu Picasy i nie zmienia ani miejsca zapisania folderu na dysku, ani nie ukrywa go na poziomie systemu operacyjnego. Foldery, które chcemy ukryć możemy również zabezpieczyć hasłem, które zapewni dostęp do zdjęć tylko tym osobom, które je znają. Gdy zechcemy przywrócić pierwotny stan ustawień, wystarczy po wpisaniu hasła wybrać funkcję »Odkryj« w zakładce »Folder« w górnym menu.

 
Funkcja 2: Zamawianie odbitek w fotolabie
Coraz więcej polskich fotolabów współpracuje z Picasą.
Coraz więcej polskich fotolabów współpracuje z Picasą.

Gdy chcemy wywołać wiele zdjęć, najlepsze i najtańsze rozwiązanie to skorzystanie z usług profesjonalnego laboratorium fotograficznego, wykonującego tradycyjne odbitki z cyfrowych negatywów. Dzięki funkcji »Zamów odbitki i produkty«, która dostępna jest w zakładce »Utwórz« w górnym menu, mamy możliwość zamówienia papierowych odbitek bez konieczności wychodzenia z domu. Jedynym wymogiem jest sprawne połączenie internetowe. Po wybraniu przez nas opcji zamawiania odbitek otworzy się okno, w którym z listy »Lokalizacja« należy wybrać kraj, a następnie jednego z usługodawców. W opisywanej wersji 2.7 mamy do wyboru 4 pozycje. Po wybraniu usługodawcy trzeba się zarejestrować w celu założenia konta użytkownika oraz podania danych niezbędnych do zrealizowania zamówienia. Następnie wystarczy przesłać wybrane zdjęcia na serwer oraz określić parametry zamawianych odbitek. Po kilku dniach będziemy mogli wyjąć ze skrzynki pocztowej gotowe, papierowe już zdjęcia.

Funkcja 3: Tworzenie płyty z prezentacją zdjęć
Upominkowy dysk CD  to długa i trochę śmieszna nazwa, ale dobrze oddaje istotę tej funcji. Za jej pomocą utworzymy płytę, którą da się obejrzeć zarówno w stacjonarnym odtwarzaczu DVD, jak i na każdym komputerze.
Upominkowy dysk CD to długa i trochę śmieszna nazwa, ale dobrze oddaje istotę tej funcji. Za jej pomocą utworzymy płytę, którą da się obejrzeć zarówno w stacjonarnym odtwarzaczu DVD, jak i na każdym komputerze.

Świetnym sposobem pokazania naszych fotografii rodzinie i znajomym jest stworzenie cyfrowego albumu w postaci prezentacji zapisanych na płytach CD lub DVD. Bez problemu odtworzymy ich zawartość nie tylko na komputerze, ale także stacjonarnym odtwarzaczu DVD podłączonym do telewizora. Aby utworzyć efektowny album na płycie CD bądź DVD, należy wybrać z menu zakładkę »Folder«, a następnie funkcję »Utwórz upominkowy dysk CD«. Innym, szybszym sposobem wybrania tej opcji jest po prostu kliknięcie przycisku »Upominkowy dysk CD«. Następnie w dwóch krokach określamy, jakie foldery ze zdjęciami mają zostać nagrane oraz jaki rozmiar mają mieć fotografie. Na koniec wpisujemy nazwę naszego „upominkowego” dysku. Teraz pozostaje nam już tylko kliknąć przycisk »Nagraj dysk« i poczekać, aż nagrywarka wypali prezentację na płycie. W ten sposób program stworzy automatycznie uruchamiający się dysk, który – gdy włożymy go do napędu optycznego komputera lub odtwarzacza – sam uruchomi pokaz slajdów. Skrypt sterujący prezentacją pozwala na regulowanie długości czasu wyświetlania pojedynczego zdjęcia na ekranie oraz na ręczne nawigowanie po albumie.

Dodaj komentarz 8 komentarzy
Sasilton
Sasilton 2008.11.18 19:58
programik bardzo fajny
Gość IP: 87.204.110.* 2008.11.19 21:29
Ty nie masz zajęcia najwyraźniej, piszesz komentarze ot, z nadmiaru czasu lub braku konkretnej wiedzy. Obserwuję cię od pewnego czasu i co stwierdzam: jest stara maksyma, jak nie masz nic do powiedzenia to się nie oddzywaj.
Gość IP: 77.112.154.* 2008.11.20 10:20
to jest artykuł sponsorowany a ten kolo to pewno pracownik poruszającego się niestety po równi pochyłej chipa...
kruper11
kruper11 2008.12.02 00:43
do tej pory uzywałem ACD See pirackiego.. ale Picasa jest sporo fajniejsza szybsza i za friko.. bardzo fajny i ładnie dopracowany program...polecam
andrusza22
andrusza22 2008.12.02 07:47
Ja używam Picasy od jakiegoś czasu i mi się podoba. Mam tylko nadzieję, że nie wysyła niczego do Googla.
duch911
duch911 2009.01.18 14:56
jak na freeware jest na co popatrzec. mile dla oka mozliwosci, a takze 2 ktore mnie szczegolnie 'urzekly' - proste ukrywanie folderow/zdjec :P i proste zamawianie odbitek, takze w polskich studiach :)
winicjusz
winicjusz 2009.02.06 11:43
programik bardzo fajny, wymaga troche przerobek, ale generalnie jest bardzo ok :-)
Gość IP: 85.89.184.* 2011.03.28 22:08
Mankamentem programu Picasa jest brak moliwości umieszczania zdjęc po edycji na fotoblogach w internecie.Mozna umieszczać w Web Albums Picasa ,przesyłać mail i to wszystko.
AUTOR: karol kulas
DODANO: 06.11.2008
Tagi producenckie: google
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 17034
CENEO Kup najtaniej
NOW, DISCOVER YOUR STRENGTHS NOW, DISCOVER YOUR STRENGTHS
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Manta MWO202EG Biała Manta MWO202EG Biała
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Veovision 7" ramka cyfrowa DIVX AVI LED - niebieski  + PILOT Veovision 7" ramka cyfrowa DIVX AVI LED - niebieski + PILOT
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Vredestein Quatrac 3 Suv 225/70R16 103H Vredestein Quatrac 3 Suv 225/70R16 103H
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
BOX TELETUBISIE/DOBRANOCNY OGRÓD (6DVD) BOX TELETUBISIE/DOBRANOCNY OGRÓD (6DVD)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2