Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Foto-wideo Najlepsze programy foto: darmowe i płatne

Narzędzia fotograficzne do każdego typu zastosowań

Najlepsze programy foto: darmowe i płatne

Nigdy więcej żmudnego poszukiwania zdjęć. Nigdy więcej słabych ujęć. Nigdy więcej nudnych prezentacji. Przedstawiamy programy, dzięki którym wasze zdjęcia wzbudzą zachwyt u oglądających.

Jeszcze jedno ujęcie, inne ustawienie przysłony, zmieniona perspektywa. I znów: pstryk, pstryk i pstryk… Zarówno hobbyści, jak i profesjonalni fotografowie dzięki aparatom cyfrowym robią zdjęcie za zdjęciem. To żaden problem – karty pamięci o pojemności kilku gigabajtów, na których mieszczą się setki zdjęć w wysokiej rozdzielczości, są coraz tańsze. Co jednak zrobić z tymi niezliczonymi zdjęciami? Nie wystarczy tylko przenieść je na dysk twardy komputera. Chcemy przecież pokazać najlepsze fotografie przyjaciołom i rodzinie, ale przedtem jeszcze je nieco poprawić. Nie chcemy za to mieć kłopotu z odnalezieniem ich w naszym archiwum.

W artykule przedstawiamy najlepsze programy do zarządzania zdjęciami, ich obróbki i prezentacji. Fotoamatorom posiadającym niewielkie zbiory zdjęć wystarczy darmowe oprogramowanie. Ci, którzy mają większe archiwum i także chcą tworzyć interesujące prezentacje, znajdą w każdej rubryce odpowiedni płatny program w cenie do 400 złotych. Oczywiście możliwości tych programów też są ograniczone. Zatem posiadając kilka tysięcy zdjęć i chcąc obrabiać nieskompresowane pliki RAW, musimy skorzystać z profesjonalnych aplikacji – w ramce pokazujemy specjalistyczne, czyli niestety drogie, narzędzia do każdego z wymienionych zadań.

ZARZĄDZANIE
Segregujemy, sortujemy i archiwizujemy zdjęcia

Wcześniej czy później każdy miłośnik cyfrowej fotografii będzie miał na dysku komputera tysiące różnych zdjęć. Przy takiej liczbie cyfrowych wspomnień potrzebujemy programu, który pomoże nam zarządzać naszymi zbiorami.

Bezpłatny program: Picasa 2.7
Darmowa Picasa, stworzona przez Google’a, jest idealnym narzędziem do sortowania zdjęć i zarządzania archiwami fotografii. W wersji 2.7 pracujemy na strukturze katalogów systemu Windows, a nie na albumach. Żeby wirtualnie posortować nasze zdjęcia, musimy nadać im tzw. tagi, czyli słowa kluczowe.

Na tym nie kończą się możliwości programu Picasa. Mamy do dyspozycji liczne funkcje obróbki zdjęć i efekty, na przykład filtr regulujący jasność. Narzędzie to umożliwia także tworzenie stron internetowych, kolaży, plakatów, wygaszaczy ekranu i prezentacji z podkładem muzycznym. Również zapisanie kopii zapasowej naszych zdjęć na płycie CD/DVD nie jest problemem. Picasa obsługuje też liczne formaty obrazów i filmów, w tym nawet pliki RAW z różnych aparatów.
Bezpłatna alternatywa: IrfanView oferuje mniej możliwości sortowania obrazów, za to obsługuje jeszcze więcej formatów zdjęć.

Płatny program: ThumbsPlus 7
ThumbsPlus to mało znana w Polsce przeglądarka graficzna, która oferuje jednak duże możliwości. Mocną stroną tego programu jest mnogość funkcji. Nowością w wersji 7 (cena: około 400 zł) jest między innymi obsługa zdjęć o 48-bitowej głębi kolorów i z kanałem alfa. Dzięki wtyczkom możemy otwierać ponad 100 rodzajów plików, ale obsługa formatów EPS i PDF jest możliwa dopiero po zainstalowaniu bezpłatnego programu Ghostscript.

Archiwum obrazów oferuje rozbudowaną bazę danych wykorzystującą źródła ODBC (podobnie jak w programie Microsoft Access) i umożliwia precyzyjne wyszukiwanie. Niektóre zadania mogą zostać zautomatyzowane, na przykład dzięki bardzo udanej funkcji edytowania seryjnego lub dzięki katalogom offline do obsługi dysków przenośnych. Warto zauważyć, że ThumbsPlus umożliwia wyszukiwanie zdjęć podobnych pod względem zawartości, na przykład wszystkich z motywem plaży. Brakuje funkcji wypalania obrazów na płytach.

Płatna alternatywa: Adobe Photoshop Elements 6.0 PL (cena: 270 zł) – mniej funkcji, ale łatwiejsza obsługa (w języku polskim) i ma moduł nagrywania płyt.

OBRÓBKA
Poprawiamy zdjęcia, likwidujemy efekt czerwonych oczu

Bardzo łatwo jest zrobić zdjęcie, jednak jego piękno często możemy wydobyć dopiero podczas obróbki na komputerze, z użyciem odpowiedniego oprogramowania. Regulacja jasności, kontrastu i balansu kolorów to dopiero początek. Oto narzędzia, dzięki którym usuniemy efekt czerwonych oczu
i wytniemy osoby z naszych zdjęć.

Bezpłatny program: Gimp 2.4.4
Kto nie chce wydawać pieniędzy na program do obróbki zdjęć, ten potrzebuje Gimpa. Jego starsze wersje często się zawieszały, ale obecnie aplikacja działa bardzo stabilnie. Nowi użytkownicy muszą przyzwyczaić się do interfejsu bazującego na okienkach, ma on jednak swoje zalety – szybciej dotrzemy do ważnych funkcji, gdyż pojedyncze menu i podmenu można wyświetlić w osobnych oknach.

Dodaj komentarz 3 komentarze
artkicz
artkicz 2008.11.21 14:56
Adobe Photoshop Lightroom juz od dawna jest w wersji 2.....
Gość IP: 193.33.125.* 2008.11.21 16:08
Szkoda, że został pominięty Pixelmator.
szon23
szon23 2008.11.21 22:43
Adobe Photoshop Elements też jest już w wersji 7
AUTOR: paweł raban
DODANO: 21.11.2008
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 30827

 

 

CENEO Kup najtaniej
PreSonus Studio Live 16.4.2 PreSonus Studio Live 16.4.2
Dostępny w 7 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
BenQ MX511 (9H.J3R77.33E) BenQ MX511 (9H.J3R77.33E)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
NINTENDO Circle Pad Pro NINTENDO Circle Pad Pro
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
TRACER Laser Strawberry podkładka pod myszL02 (TRAPAD11393) TRACER Laser Strawberry podkładka pod myszL02 (TRAPAD11393)
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2