Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Foto-wideo Obróbka zdjęć w programie Picasa

Przewodnik konsumenta

Obróbka zdjęć w programie Picasa

Przedstawiamy tekst poradnikowy naszego czytelnika - ksara - który wygrał w konkursie na najlepszy poradnik do obróbki zdjęć w dowolnym, darmowym programie.

Naszą przygodę z przeróbką zdjęć z wakacji zacznijmy od wyboru programu graficznego, którym będziemy się posługiwać. Pod uwagę weźmy jego możliwości edycji zdjęć, prostotę użytkowania, przejrzystość interfejsu, a także dodatkowe funkcje ułatwiające nam pracę.

Podstawowe wymagania jakie powinniśmy postawić naszemu środowisku pracy to z pewnością możliwość edycji jasności i nasycenia kolorów, przycinanie i obracanie fotografii, oraz filtry takie jak sepia czy barwienie.

Warto zainteresować się programem Google Picasa. Jest to bardzo proste w obsłudze, całkowicie darmowe narzędzie, które zapewni nam wszystkie funkcje potrzebne przy edycji wakacyjnych zdjęć, a do tego szereg ułatwień jak np. automatyczny import zdjęć z dysku lub aparatu, możliwość stworzenia prezentacji filmowej z naszymi zdjęciami, a także: wysyłanie fotografii e-mailem, publikowanie w usłudze WebAlbums, drukowanie, czy bezpośrednie dodawanie zdjęcia na bloga. Dodatkowym atutem tego programu jest współpraca zarówno ze środowiskiem Windows, jak i Linux.

Dlaczego akurat Picasa, a nie inny, np. bardziej zaawansowany program? Odpowiedź jest prosta. Bardziej rozbudowane aplikacje mają skomplikowane, pełne nam zbędnych funkcji interfejsy, a obsłucha ich jest znacznie trudniejsza niż w Google Picasa. Warto się nimi zainteresować dopiero, gdy opanujemy podstawowe funkcje i pojęcia związane z grafiką i będziemy chcieli stworzyć coś ambitnego. Do przeróbki zdjęć z wakacji w zupełności wystarczy zatem Google Picasa.

(fot.1) Instalacja programu jest bardzo prosta i nie powinna sprawić nam problemów.
(fot.1) Instalacja programu jest bardzo prosta i nie powinna sprawić nam problemów.
Pobieranie i instalacja

Aplikację możemy pobrać z witryny picasa.google.pl klikając w przycisk „Pobierz program Picasa 3”. Pobieranie rozpocznie się automatycznie. Instalacja programu jest prosta i przejrzysta, więc nie powinna sprawić nam większych kłopotów. Składa się z 3 etapów: akceptacji warunków umowy licencyjnej, wyboru lokalizacji programu i skopiowania plików programu na dysk(ten etap jest w pełni automatyczny). Proces instalacji kończymy klikając przycisk „Zakończ”.

Pierwsze kroki, interfejs użytkownika
(fot. 2) Program Google Picasa przy pierwszym włączeniu sam wyszuka i doda zdjęcia do swojej bazy fotografii.
(fot. 2) Program Google Picasa przy pierwszym włączeniu sam wyszuka i doda zdjęcia do swojej bazy fotografii.

Przy pierwszym włączeniu programu, otworzy się nam okno z zapytaniem, gdzie aplikacja ma szukać zdjęć w celu zaimportowania ich do swojej bazy obrazów, a następnie czy chcesz i do otwierania jakiego typu plików używać przeglądarki zdjęć Picasa. W pierwszym oknie bezpieczniej wybrać drugą opcję, „Przeszukuj tylko folder Moje Dokumenty, folder Moje Zdjęcia i Pulpit”, ponieważ inaczej do naszej bazy fotografii trafiłyby np. obrazy systemowe czy obrazy używane przez programy na dysku.

(fot. 3) Nasza aplikacja posiada własną przeglądarkę zdjęć. Prezentuje się całkiem przyzwoicie.
(fot. 3) Nasza aplikacja posiada własną przeglądarkę zdjęć. Prezentuje się całkiem przyzwoicie.

Interfejs programu jest intuicyjny i przejrzysty. Składa się z ośmiu menu rozwijanych (1), paska górnego z przyciskami szybkiego dostępu (2), bocznego okna z opcjami edycji naszej listy folderów i albumów lub z opcjami edycji zdjęcia (3), obszaru pracy (4) oraz paska dolnego z przyciskami funkcji dodatkowych np. publikowania zdjęć (5).

Swoją przygodę z obsługą programu zacznijmy od utworzenia swojego albumu i dodania do niego zdjęć, które będziemy edytować. W menu plik wybierzmy pierwszą opcję, „Nowy album...” (skrót klawiszowy: Ctrl + N), w oknie „Album - właściwości” wpiszmy nazwę naszego albumu, np. „Chip – zdjęcia z wakacji”, datę – może być to data zrobienia zdjęć albo utworzenia albumu lub jakakolwiek, która nam pasuje i kojarzy się z naszym albumem. Poniżej możemy

(fot. 4) Interfejs programu Google Picasa.
(fot. 4) Interfejs programu Google Picasa.

podać tytuł i opis albumu oraz dodać ścieżkę dźwiękową do ewentualnej prezentacji filmowej. Potwierdzamy klikając przycisk „OK”. Teraz znajdujemy nasze fotografie; możemy to zrobić wybierając je w folderach na naszej liście lub bezpośrednio z dysku, klikając opcję „Dodaj plik do programu Picasa...” (skrót klawiszowy: Ctrl + O) w menu „Plik”. Klikamy na zdjęcie prawym przyciskiem, rozwijamy opcję „Dodaj do albumu” i wybieramy nasz album.

Edycja fotografii, krok po kroku

Przechodzimy do najważniejszej części, a mianowicie edycji zdjęć. Przeanalizujmy na spokojnie każdą z funkcji i przećwiczmy jej użycie, tak żeby podczas retuszu zdjęć z wakacji poszło nam szybko i komfortowo. Do dzieła!

Do okna edycji zdjęć wchodzimy klikając prawym przyciskiem na zdjęcie i wybierając opcję „Wyświetl i edytuj” (skrót klawiszowy: Enter). Obszar z listą folderów i albumów zmieni się w obszar z opcjami edycji. Jest podzielony na 3 części (tzw. karty): „Korekcje podstawowe”, „Dostrajanie” i „Efekty”.

Korekcje podstawowe:
(fot. 5) Przykładowe zastosowanie funkcji „Przytnij”, w proporcjach: „16:9: HDTV”.
(fot. 5) Przykładowe zastosowanie funkcji „Przytnij”, w proporcjach: „16:9: HDTV”.
Przytnij.

Za pomocą tej funkcji możemy obciąć fotografię wg własnych upodobań. Możemy to zrobić na dwa sposoby: ręcznie lub półautomatycznie. W drugim przypadku musimy wybrać proporcje w jakich chcemy przyciąć nasze zdjęcie. Zaznaczamy obszar który chcemy wyciąć, a następnie przesuwając go i zwiększając/zmniejszając dostosowujemy do naszych potrzeb. Możemy skorzystać również z opcji automatycznego zaznaczenia obszaru o danych proporcjach, wybierając jedną z 3 propozycji wygenerowanych pod rozwijaną listą wymiarów i proporcji zdjęcia. Gdy wybierzemy już proporcje przycięcia i ustalimy jego rozmiary, potwierdzamy przyciskiem „Zastosuj”.

Fotografia 5 pokazuje nam przykładowe użycie funkcji przytnij, w sposób półautomatyczny, przy użyciu proporcji 16:9(format HDTV). 

 

luk
luk 2009.06.26 13:53
To ma być poradnik? Przecież to jest opisane tylko kilka funkcji programu, powiem nawet ze tylko te najprostsze. Strasznie ubogi artykół pomimo ze zajmuje 3 strony. Az się dziwie że dostał aż 1000pkt za tak kiepski art. No cóż Chip się stacza.
I druga uwaga, normalnie mnie zaskoczyło że ksar pisze artykuly, zawsze ma problemy z najdrobniejszymi funkcjami systemu, czy oprogramowania a tu nagle artykułn no ale cóż każdy może pisać, przeciez w sieci jest pełno kursów na których mozna sie wzorować.
Gość IP: 67.167.41.* 2009.06.26 15:52
To napisz lepszy artykol, ale niepotrafisz.
Moze nie jest to cudo, ale i tak mozna sie cos nauczyc jak sie chce.
luk
luk 2009.06.26 15:58
@up po co pisac artykul skoro takich jest pelno w sieci. Poza tym radze korzystać ze słownika jak piszesz
Gość IP: 213.227.67.* 2009.06.26 16:25
Tu są wszystkie funkcje edycyjne programu Google Picasa. W zupełności wystarczy do edycji wakacyjnych zdjęć.
Pozdrawiam
Gość IP: 83.29.5.* 2009.06.26 17:28
1000pkt za taki artykuł?? Wcześniej pisali lepsze i dostawali po 100pkt, a poza tym on na pewno tego nie napisał.
Lukass
Lukass 2009.06.26 17:46
art cienki... a macie coś o GIMP-ie??
Gość IP: 83.29.5.* 2009.06.26 17:51
Szkoda że niema niczego jak zrobić jakieś efekty w GIMPie
kociarz
kociarz 2009.06.26 17:56
Widzieliście napis na 11. fotografii? Jest: "Auckland, New Zeland", a powinno być: "Auckland, New Zealand". W ten prosty sposób ksar przekonał mnie, że jest autorem arkykułu. Szkoda tylko, że mało w nim treści - taki artykuł nie powinien wygrać.
@ksar: popracuj nad stylem wypowiedzi, sporo wtrąceń jest zbęnych.
pl_m
pl_m 2009.06.26 19:08
Jakbym czytał help ze strony Google'a nawet niektóre grafiki te same. Jak nie wierzycie to zajrzyjcie http://picasa.google.com/support/bin/answer.py?answer=93183&cbid=6yh51yno3pyd&src=cb&lev=topic :)
wojtekwx
wojtekwx 2009.06.26 21:39
tekst przeczytałem i gratuluje... dzięki temu tekstowi na pewno wygraną w tym miesiącu masz w kieszeni... a co do samego artykułu to jest dość drobiazgowy i widać, że spędziłeś nad nim trochę czasu...
Sewer
Sewer 2009.06.26 22:41
Strasznie rozpisywałeś to co można było napisać w kilku słowach.
Gość IP: 85.28.128.* 2009.06.27 14:02
to na pewno nie zasłużyło na 1000 punktow
Gość IP: 77.253.22.* 2009.06.27 16:33
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 77.253.22.* 2009.06.27 16:42
Żenada... Bo jak inaczej nazwać walkę o punkty na tym portalu... Po pierwsze to nie artykuł tylko kopiuj/wklej. Po drugie kiedy znów powrócą czasu, że artykuły będą pisac ludzie z wiedzą merytoryczną dotyczącą opisywanego tematu? Kiedyś nie mogłem doczekać się kolejnego numeru CHIPA, dzis nawet nie biore do reki tej gazety. "Eksperci Chipa" - jedna wielka żenada, cała ta "walka" dzieci neostrady o kolejne pukty strasznie zepsuła ten portal... Bezsensowne komentarze, oceny czy artykuły a wszystko po to by zgarnąć kolejny punkt... Przecież to żałosne...
Gość IP: 87.81.136.* 2009.06.27 18:36
TL;DR
mgajewski
mgajewski 2009.06.28 13:21
Drogi Gościu, który pisze różne komentarze z tego samego IP: myślisz, że tego nie widać? :) Podejrzewam, że również nadsyłałeś pracę konkursową. To się nazywa zazdrość ;) Tekst nie jest przeklejony, co zresztą każdy może sam sprawdzić.
Gość IP: 85.28.128.* 2009.06.28 17:31
Tu chodzi o to że nakłada się kilka czynników,
- wiedza ksara stoi na niziutkim poziomie
- zaczal pisac ten art na dzien przed oddaniem
Według mnie te czynniki swiadcza ze jest to po prostu tekst napisany na podstawie innego kursu.
Po prostu nie uwierzę ze taki użytkownik dostał za pseudo poradnik 1000pkt, albo dzieja sie dziwne rzeczy albo ksar ma jakies "plecy" w Chip'ie
Sewer tez pisał artykuł na dzien przed oddaniem i nie chce mi sie tez wierzyć ze napisał gorzej niż ksar
Gość IP: 77.253.22.* 2009.06.28 20:27
"Drogi Gościu, który pisze różne komentarze z tego samego IP: myślisz, że tego nie widać?"

P.Gajewski, komentarz chciałem zostawić tylko jeden, ale po minucie 5 minutach od jego umieszczenie ów komentarza nadal nie było na liście. Prawdopodobnie to wina fatalnego skryptu, lub przeciążonego serwera - tego nie wiem. Pozwoliłem sobie zatem napisać kolejny komentarz. I nie, nie napisałem żadnej pracy na konkurs, jestem sporo starszy od Pana i nie interesuje mnie taka forma spędzania wolnego czasu. Prawdopodobnie czytam CHIPa o wiele dłużej niż Pan, bo w zasadzie od jego powstania, i jestem bardzo rozczaroawny jego Internetową wersją... Wszystko zepsuł system pseudo ekspertów CHIPa... co zrobią wszystko aby zdobyć kolejny punkcik. A ich wiedza merytoryczna jest mniej wiećej na Pańskim poziomie, już nie raz został Pan przyłapany na pisaniu artykułów na tematy o których najzwyczajniej miał Pan blade pojęcie, wręcz się Pan ośmieszał. Ale nie w tym rzecz, recz w tym iż brak ty artykułów z których można naprawdę się czegoś nauczyć.

Ps. A powyższy artykuł to kopiuj/wklej i to z kilku różnych miejsc, proszę poszperać w Internecie ;)

To właśnie przez takie promowanie pogoni za punktami widzimy durne komentarze i przekopiowane artykuły... Szkoda kiedyś CHIP był naprawdę wartościową marką. Pozdrawiam
mgajewski
mgajewski 2009.06.29 08:36
Poprawił mi Pan humor niektórymi uwagami, dziękuję :) Z chęcią się dowiem, kiedy to się, zdaniem szanownego weterana-eksperta, ośmieszyłem :)
teczowy
teczowy 2009.06.29 11:04
... w sumie chciałem pogratulować chłopakowi, że poświęcił czas i spróbował napisać artykuł, osobiście takie artykuły mnie nie interesują, ale zdaję sobie sprawę, że poziom ludzi jest różny i nie każdy wie tyle co "weteran:77.253.22.*" ...
... to że dostał 1000? tyle miała dostać osoba, która napisze najlepszy artykuł z przysłanych, jak widać pozostałe były słabsze, więc tyle mu się dostało, gdyby konkurs był za 100pkt, to dostałby 100, więc nikt nie powinien mieć roszczeń co do punktów ...
... co do ludzi narzekających na artykuły, mam małą sugestię, aby spróbowali raz w życiu coś napisać samemu ... narzekać potrafi każdy ...
... osobiście gdybym miał czas, z pewnością bym coś naskrobał, ale niestety mam intensywny okres w pracy i cokolwiek tworzę, to jest to na potrzeby wewnętrzne :) ...
.. jeszcze coś dla weterana, artykułów wszystkich czytać nie trzeba, ja nie czytam wszystkich i żyję ...
-------
... otwarte myśli otwierają nam świat ...
... więc nie ograniczajmy się do tego co widzimy ...
AUTOR: ksar
DODANO: 26.06.2009
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 59266

 

 

CENEO Kup najtaniej
Fagor professional zestaw garnków 978011549 Fagor professional zestaw garnków 978011549
Dostępny w 27 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
LENOVO MIIX 2 (59-433564) LENOVO MIIX 2 (59-433564)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Siemens TE713201RW EQ7 Siemens TE713201RW EQ7
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Ariston FK 1041 L 20 X HA Ariston FK 1041 L 20 X HA
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Bourjois Soir de Paris Woman Woda toaletowa spray 50 ml Bourjois Soir de Paris Woman Woda toaletowa spray 50 ml
Dostępny w 15 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2