Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Foto-wideo Obróbka zdjęć w programie Paint_NET

Obróbka zdjęć

Obróbka zdjęć w programie Paint_NET

Przedstawiamy tekst konkursowy użytkownika pl_m, którego tematem była "Obróbka wakacyjnych zdjęć w dowolnym, darmowym programie graficznym". Dziś program Paint_NET

W niniejszym artykule postaram się opisać kilka przydatnych sposobów na poprawienie naszych zdjęć, lub dodanie do nich ciekawych efektów. Do pracy ze zdjęciami wykorzystamy darmowe oprogramowanie, które w przypadku domowych zastosowań nie odbiega możliwościami od takich kombajnów, jak Photoshop.

Wśród darmowych programów moją szczególną uwagę zwróciły Gimp i Paint.NET. W tym artykule chciałbym przedstawić kilka funkcji programu Paint.NET. Sam program można pobrać ze strony producenta: http://paint.net/. W tekście zostanie zaprezentowana aplikacja w wersji 3.36.

Obracanie zdjęć

Wiele zdjęć może być obróconych, dlatego zaczniemy od ustawienia zdjęcia we właściwej pozycji. Aby tego dokonać wchodzimy do menu Image, gdzie do wyboru mamy trzy ostatnie opcje

Rotate 90 º Clockwise - obrót o 90 º zgodnie ze wskazówkami zegara
Rotate 90 º Counter-Clockwise – obrót o 90 º przeciwnie do ruchu wskazówek zegara
Rotate 180 º – obrót o 180º

Dzięki tym opcjom ustawimy zdjęcie w odpowiedniej pozycji.

Przycinanie fotografii

Może się zdarzyć że uchwyciliśmy na zdjęciu więcej, niż chcieliśmy, ale najbardziej interesujący nas element znajduje się w środku fotografii. W celu pozbycia się niechcianych części zdjęcia po prostu przytniemy je trochę. Możemy to zrobić na dwa sposoby.

Z palety narzędzi wybieramy ikonę Rectangle Select lub wciskamy klawisz S. Umożliwi nam to zaznaczenie interesującego nas prostokątnego obszaru na zdjęciu. Zaznaczmy więc ten obszar. Teraz mamy dwie możliwości. Możemy kombinacją klawiszy CTRL+C skopiować ten obszar, następnie naciskamy ikonkę New, pojawi się okienko w którym kliknijmy OK. Pojawi się nowy pusty obszar roboczy o wymiarach obszaru który wycięliśmy. Teraz wystarczy użyć kombinacji klawiszy CTRL+V w celu wklejenia fotografii.

Drugi sposób to po zaznaczeniu interesującego nas obszaru, z paska narzędzi wybieramy ikonkę Crop to Selection. Spowoduje to natychmiastowe przycięcie obrazu.

Zauważmy, że stosując pierwszą metodę w prawym rogu ekranu wciąż mamy dostęp do obrazu źródłowego z którego w razie potrzeby możemy skopiować inne elementy. W wypadku drugiej metody operacja przeprowadzana jest na obrazie źródłowym.

Zmiana rozmiaru zdjęcia

Na pasku zadań mamy listę rozwijaną w której domyślnie widnieje napis Window. Oznacza to że wielkość naszego obrazka została dopasowana do okna. Jeśli chcemy zobaczyć prawdziwy rozmiar zdjęcia, wybieramy z tej listy 100%. Jeżeli wydaje nam się, że zdjęcie jest zbyt małe, lub zbyt duże, musimy zmienić jego rozmiar. W tym celu z menu Image wybieramy opcje Resize lub stosujemy kombinację klawiszy CTRL+R. Otworzy się okienko zmiany rozmiaru. Warto w nim zaznaczyć Maintain Aspect Ratio umożliwi to proporcjonalną zmianę wysokości i szerokości. Gdy opcja ta nie jest zaznaczona, musimy osobno ustawiać wysokość i szerokość zdjęcia.

Dostosowanie obrazu

Za zmianę kolorystyki obrazu odpowiadają narzędzia z menu Adjustments. Aby automatycznie wyrównać kolorystykę zdjęcia, pozbyć się zbyt ciemnych lub zbyt jasnych obszarów, można zastosować opcję Auto-Level. Efekt może być dla nas nie zawsze zadowalający, dlatego możemy też dostosować kolorystykę ręcznie. Pozwala na to m.in. opcja Hue/Saturation. Po jej wybraniu otworzy się okienko z trzema suwakami umożliwiającymi ustawienie poszczególnych kanałów. Suwakiem Hue ustawiamy barwę, Saturation pozwala ustawić nasycenie koloru, natomiast Lightness średnie światło białe. Proponuję poeksperymentować z różnymi wartościami poszczególnych parametrów, co zaowocuje uzyskaniem naprawdę ciekawych efektów.

Nie należy mylić parametru Lightness z jasnością obrazu. Jasność obrazu możemy ustawić za pomocą opcji Brightness/Kontrast, po wybraniu której otrzymamy okno z dwoma suwakami.

Dodaj komentarz 2 komentarze
wojtekwx
wojtekwx 2009.07.19 19:59
dobrze napisany artykuł... ciekawe, że opiera się on na mało znanym programie graficznym... być może dlatego przegrał z tym napisanym pod Picasa, który jest bardziej znany...
brian
brian 2009.08.01 19:01
jak dla mnie gimp jest lepszy
AUTOR: pl_m
DODANO: 15.07.2009
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 9631

 

 

CENEO Kup najtaniej
Samsung HT-C450 Samsung HT-C450
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Haier Haierpad 781 Rk3188 Haier Haierpad 781 Rk3188
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Kenwood DDX5015BT Kenwood DDX5015BT
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Lexmark 24 Colour Return Programme Print Cartridge (18C1524B) Lexmark 24 Colour Return Programme Print Cartridge (18C1524B)
Dostępny w 7 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Lenovo ThinkPad S440 (20AY00BEPB) Lenovo ThinkPad S440 (20AY00BEPB)
Dostępny w 22 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2