Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

WŁĄCZ SIĘ DO GRY

rozwiń
Strona główna WŁĄCZ SIĘ DO GRY Artykuły Jak wybrać dobry telewizor LCD

Poradnik konsumenta

Jak wybrać dobry telewizor LCD

Łatwo popełnić błąd i kupić odbiornik, który nie spełni naszych oczekiwań. Oto kilka prostych zasad, którymi powinniśmy się kierować, kupując telewizor LCD.

Dokonując zakupu telewizora, nie powinnyśmy patrzeć jedynie na atrakcyjną cenę konkretnego modelu. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak: kontrast, rozdzielczość, kąt patrzenia, nasycenie kolorów oraz czas reakcji. Uwaga - obraz wyświetlany w telewizorach sklepowych często zdecydowanie różni się od tego, jaki uzyskamy w domu. Prezentowane filmy to najczęściej materiały demonstracyjne przygotowane przez producentów, w których obraz prezentuje się najlepiej. Niestety takie prezentacje nie mają wiele wspólnego z sygnałem emitowanym przez stacje telewizyjne. Warto mieć ze sobą własny film DVD czy Blu-ray lub poprosić o włączenie sygnału z kablówki i dopiero wtedy sprawdzić rzeczywistą jakość obrazu.

LCD – podstawowe parametry

Jeśli dysponujemy bardzo małym mieszkaniem lub planujemy zakup dodatkowego odbiornika do niewielkiego pomieszczenia (kuchnia lub sypialnia), to dobrym rozwiązaniem okaże się właśnie telewizor LCD. W takich warunkach może nie będzie przeszkadzać mniejszy od plazmy kąt patrzenia, czy kontrast i jasność obrazu. Warto tutaj podkreślić, że jedynie najlepsze telewizory LCD posiadają kąty patrzenia zbliżone do plazmy (przykładem są tu odbiorniki LCD wyposażone w panele IPS Alpha).
Istotną cechą LCD jest duża jasność obrazu, co sprawdza się w bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach. Choć generalnie ekrany LCD nie zapewniają takiego nasycenia kolorów i czerni jak ekrany plazmowe, w celu poprawy ich nasycenia niektóre modele wyposażone są w technologię LED, czyli inny sposób podświetlania ekranu, który zamiast lamp jarzeniowych wykorzystuje bloki diodowe. Modele LCD wyposażone w diody LED są jednak z reguły bardzo drogie - trudno uznać je zatem za wyprzedażowe okazje. 

Rozdzielczość - HD Ready czy Full HD?

Zastanówmy się, czy rzeczywiście potrzebny jest nam najwyższy standard rozdzielczości (Full HD). Dla kanałów HD oferowanych przez operatorów sieci kablowych oraz do oglądania zwykłych filmów na DVD odpowiednia będzie rozdzielczość HD Ready. Nie ma konieczności inwestować w standard Full HD, ponieważ obecnie żadna stacja nie nadaje sygnału w tak wysokiej rozdzielczości (zalety takiego standardu można dostrzec jedynie dzięki odtwarzaczom HD DVD, Blu-ray oraz nowoczesnym konsolom do gier). Dodatkowo, przy ekranie o niedużym calarzu (np.: 26 – 37 cali) różnica jakości obrazu okaże się praktycznie niezauważalna. Pamiętajmy, że jeśli odbieramy telewizję analogową, wysoka rozdzielczość ekranu zdemaskuje wszystkie wady takiego sygnału - obraz będzie migotliwy i nieostry. Nie sposób też nie wspomnieć o prostej zależności – im większa rozdzielczość, tym większy pobór prądu.

Szybkie odświeżanie a czas reakcji

W telewizorach płaskich częstotliwość odświeżania wynosząca 60-75 Hz sprawdzi się w zasadzie w większości zastosowań. Dla takich odbiorników szybkość odświeżania nie jest aż tak istotna jak w przypadku tradycyjnych telewizorów kineskopowych (CRT). W przypadku płaskich ekranów panele nie przerysowują ciągle całego ekranu (jak w technologii kineskopowej), a tylko uaktualniają informację o zmieniających się pikselach. Nowsze modele odbiorników LCD wyposażone są w odświeżanie z częstotliwością 100 lub 120 lub nawet 200 Hz.

Kolejnym istotnym parametrem jest czas reakcji. Ekrany LCD z długim czasem reakcji mogą mieć problemy z dostatecznie szybkim odświeżaniem podczas wyświetlania szybkiego ruchu, co skutkuje rozmytym obrazem (tzw. efektem smużenia). Obecnie czas reakcji matrycy w odbiornikach LCD wynosi od 4-12 milisekund. Problem ten nie dotyczy odbiorników plazmowych, w których czas reakcji plasuje się na poziomie 0,001 ms, a efekt smużenia w ogóle nie występuje. Dla LCD dobrym standardem będzie czas reakcji wynoszący 4-5 ms - telewizora o takich parametrach powinniśmy szukać podczas wyprzedażowych łowów.

Dla wielbicieli zdjęć – czytnik kart pamięci

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowy szczegół, jakim jest czytnik kart pamięci, np.: SD (Secure Digital). Ta niepozorna, wydawać by się mogło, funkcja okazuje się niezbędna do ominięcia procedury przerzucania zdjęć na laptopa i podłączania go później kablem HDMI do odbiornika telewizyjnego. Czytnik kart SD pozwala bowiem na wyświetlanie zdjęć bezpośrednio z karty i co za tym idzie, niezmiernie ułatwia nam życie.

Telewizja cyfrowa - myślmy przyszłościowo

Zgodnie z unijnymi wytycznymi całkowite przejście na nadawanie cyfrowe przez nadajniki naziemne ma nastąpić w Polsce w 2015 roku. Na rynku dostępne są odbiorniki z wbudowanym tunerem telewizji cyfrowej DVB-T. Bądźmy jednak świadomi faktu, że w Polsce ciągle trwają emisje próbne i nie została jeszcze zatwierdzona finalna specyfikacja tego standardu na polski rynek. Kupując dziś telewizor z tunerem cyfrowym nie mamy gwarancji, że po wprowadzeniu regularnego sygnału cyfrowego będzie on poprawnie wyświetlał obraz. Wkrótce na rynku, poza telewizorami wyposażonymi w tunery, pojawią się dodatkowe przystawki do odbioru telewizji cyfrowej. Podsumowując, w chwili obecnej obecność tunera telewizji cyfrowej nie jest jeszcze kluczowa przy wyborze konkretnego modelu telewizora.

Cenne, dodatkowe funkcje

Użytkowanie telewizora niezwykle ułatwiają dodatkowe funkcje. Oto kilka z nich:

  • wejście PC (umożliwia bezpośrednie podłączenie komputera do telewizora bez potrzeby stosowania adaptera karty video)
  • wejście HDMI (High Definition Multimedia Interface – złącze służące do przesyłania jednym kablem treści cyfrowych w wysokiej rozdzielczości, bez utraty jakości, optymalna liczba wejść to 2-3)
  • funkcja PiP, czyli tzw. obraz w obrazie (dzięki niej oglądając jeden program, mamy możliwość śledzenia audycji nadawanych przez inną stację – funkcja ta znakomicie sprawdza się podczas bloków reklamowych lub gdy chcemy na przykład pilnować momentu rozpoczęcia meczu)

 

Dodaj komentarz 13 komentarzy
bzz
bzz 2009.02.17 13:30
oj ktos tu nie jest doinformowany
o formacie jaki bedzie obowiazywal w polsce jest juz wiadomo od dosyc dawna a bedzie to format MPEG-4
o szczegolach pisza tutaj: http://www.urtip.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead01&news_cat_id=168&news_id=3057&layout=3&page=text
chce zaznaczyc ze sygnal HD bedzie nadawany jako 1080i 25FPS ale wspolczesne odbiorniki bez problemu przeksztalcaja sygnal do 1080p 24FPS bez utraty jakosci
Gość IP: 193.121.160.* 2009.02.17 13:54
Ciekaw jestem w jakim slowniku autor znalazl wyraz calarz (calarzu)...
szczerze mowiac - wszystko mi opadlo
Gość IP: 195.212.29.* 2009.02.17 14:29
"migotliwość obrazu" jest zapewne zaczerpnięta ze słownika technicznego autora :-)
mossie
mossie 2009.02.17 14:46
Nie wiem jak wygląda sprawa z kablówkami, ale o ile mi wiadomo, część kanałów HD na satelitarnych platformach cyfrowych (n, cyfra+) nadawanych jest w formacie 1080i. Jeżeli więc ktoś ma/chce to podłączyć do LCD to wykorzysta rozdzialczość Full HD. Niestety na razie takie programy w ofertach tych nadwaców na palcach liczyć.
Gość IP: 84.10.244.* 2009.02.17 16:11
fajny i przydatny artykuł dla osób nieobeznanych :) pozdrowienia dla autora
gris
gris 2009.02.17 21:42
Chciałbym dodać, że należy uważać na funkcję PiP! To bardzo dobry chwyt reklamowy. Funkcja ta w tańszych odbiornikach pozwala na korzystanie np tylko z telewizji i sygnału pochodzącego np z komputera! Dopiero przy zastosowaniu podwójnego tunera, albo kiedy producent zastosuje (zazwyczaj w droższych modelach) odpowiednią elektronikę można cieszyć się oglądaniem dwóch kanałów TV jednocześnie.
matox
matox 2009.02.21 19:32
Z artukułu można się co nieco dowiedzieć, warto go przeczytać , przed kupnem tv.
wojtas_vip
wojtas_vip 2009.02.22 14:11
Dość dobry artykuł. Nie mam zaszczerzeń :P warto go przeczytać przed zakupem HDTV
asza001
asza001 2009.02.22 18:05
Bardzo przydatny artykuł
marcingps
marcingps 2009.02.24 14:55
Dość ciekawy artykuł dla amatorów, aczkolwiek autor popełnił kilka drastycznych wpadek:

1. "im większa rozdzielczość, tym większy pobór prądu." - bzdura jakich mało. Pobór prądu zależy od przekątnej, mocy lamp itd. Na pewno nie od takiego parametru jak rozdzielczość.

2. "Obecnie czas reakcji matrycy w odbiornikach LCD wynosi od 4-12 milisekund." Kolejna wtopa. Biorąc pod uwagę hasła z folderów reklamowych prodycentów sprzętu, wszystko się zgadza, ale rzeczywistość pokazuje co innego. Realny czas reakcji (nie grey-to-grey, podawany przez większość producentów) wynosi co najmniej 16ms

3."Kupując dziś telewizor z tunerem cyfrowym nie mamy gwarancji, że po wprowadzeniu regularnego sygnału cyfrowego będzie on poprawnie wyświetlał obraz." A niby dlaczego nie? Jedynym warunkiem jest tuner DVB-T w standardzie mpeg-4 (który ma obowiązywać w PL).

4. "wejście HDMI (High Definition Multimedia Interface - złącze służące do przesyłania jednym kablem treści cyfrowych w wysokiej rozdzielczości". No dobra, ale co to mówi laikowi? Nie lepiej było napisać obrazu i dźwięku jednocześnie?

pozdrawiam,
M.
teczowy
teczowy 2009.03.01 20:09
... przyjemny artykuł, niestety jak da się zauważyć wielu niezbyt się do czytania przykłada ...
Pudel
Pudel 2009.03.08 13:38
Fajny artykuł, dobrze się go czyta
Ale słowo calarz o ile istnieje to nie w takiej formie, oczywiście pisze się go przez "ż" a nie przez "rz" :)
akid
akid 2011.12.14 00:34
Gwoli wyjaśnienia… Pobór Mocy zależy od rozdzielczości!! W telewizorze LCD jest tylko jedna lampa... fluorescencyjna, która emituje światło białe i zasila ona cały ekran. Jednak lampa to tylko część poboru mocy. Światło z lampy musi zostać odpowiednio przekształcone (spolaryzowane). W tym celu, na każdy z pikseli ekranu (adresów) musi zadziałać odpowiednie pole elektryczne. Pole wytwarzane jest przez elektrody. Ilość elektrod, proporcjonalnie zależy od rozdzielczości ekranu (ilości pikseli). Przykładowo dla 1600x700dpi będzie ich 1600 + 700 = 2300, ponieważ zarówno na każdą kolumnę jak i rząd przypada jedna elektroda. By elektrody wytworzyły pole elektryczne, trzeba je zasilić, więc każda z nich pobierze określoną ilość mocy. Reasumując: im większa rozdzielczość, tym więcej elektrod, im więcej elektrod, tym większy pobór mocy. Dodać należy, że im większa częstotliwość odświeżania obrazu, tym więcej razy w ciągu sekundy elektrody pobiorą pewną moc. Ergo: Pobór mocy zależny nie tyko od rozdzielczości ekranu LCD, ale również od częstotliwości odświeżania obrazu. Zaznaczam, że w LCD częstotliwość odświeżania to pojęcie tylko umowne, gdyż „aktualizowane” są tylko niektóre piksele - tym więcej im bardziej dynamiczna scena jest odtwarzana. Dla CRT odświeżany był ekran, niezależnie czy w obrębie danych pikseli następowały jakieś zmiany czy tez nie. Z tego faktu wzięło się pojęcie migotania lub częstości migotania, dla LCD nieaktualne jednak w słowniku każdego elektryk, elektronika oraz informatyka istniejące i z pewnością z zawodach tych znane. Gdyby tego było mało, to nawet bez zaawansowanej wiedzy technicznej, posługując się logiką, wiedząc, że cały ekran musi zasilić jedna lampa, łatwo dojść do wniosku, że im większa przekątna ekranu (co najczęściej wiąże się też z większą rozdzielczością) tym większej mocy lampa będzie potrzebna.
AUTOR: bs
DODANO: 17.02.2009
ŹRÓDŁO: www.centrumdobregoobrazu.pl
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 43806
CENEO Kup Najtaniej
Excel 2007 PL. Biblia Excel 2007 PL. Biblia
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
SILICON LX Z001 SILICON LX Z001
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Multimebel Wieszak TV A-202 Multimebel Wieszak TV A-202
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Mato Design Szafka ścienna RQ2 Mato Design Szafka ścienna RQ2
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
NERO Multimedia Suite 10 Platinum HD PL (N10MMSUITE10PL) NERO Multimedia Suite 10 Platinum HD PL (N10MMSUITE10PL)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu