Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Procesory

rozwiń
Strona główna Procesory Artykuły Składak CHIP-a: Komputer HTPC #2

Zrób to sam!

Składak CHIP-a: Komputer HTPC #2

Istnieją gotowe zestawy HTPC, niektóre nawet w całkiem dobrych cenach. Czy jednak cena równa się jakości? I – co ważniejsze – czy spełni on nasze oczekiwania?

Często bowiem gotowe zestawy nie mogą udźwignąć najnowszych filmów, mają problemy z kompatybilnością bądź płynnością. Zawsze można oczywiście podłączyć do telewizora netbooka bądź notebooka, ale rozwiązanie to nie jest zbyt wygodne, tym bardziej jeżeli telewizor ma tylko jedno wyjście HDMI. Jeżeli składamy sami, zawsze mamy pewność na co stać złożony przez nas zestaw.

Pisząc miesiąc temu „Składaka CHIP-a” nie przypuszczaliśmy, że wywoła on w czytelnikach tak skrajne emocje. Jedni chwalili prezentowane zestawy, drudzy twierdzili, że użyliby innych komponentów, jeszcze inni radzili gotowe zestawy.

W tym numerze zebraliśmy wszystkie rady i uwagi czytelników dotyczące komponentów i uwzględniliśmy je. W międzyczasie pojawiło się tez sporo nowości (głównie premiera Sandy Bridge). Jest więc szybciej i miejscami nawet taniej.

Tym razem zaprezentujemy trzy zestawy. Dwa z nich to tradycyjnie propozycja Intela i AMD. Trzeci to komponenty ASUSA. Ten zestaw nie tylko daję radę, ale jest też sporo tańszy i – co może ważniejsze – bardziej kompaktowy. Zresztą sami zobaczcie.

Intel DH67CF. Płyta w formacie mITX z podstawką LGA1155 pod nowe procesory Sandy Bridge.
Intel DH67CF. Płyta w formacie mITX z podstawką LGA1155 pod nowe procesory Sandy Bridge.

Zestaw I

Płyta główna: Intel DH67CF mITX
Cena: 446 zł
Procesor: Intel Core i3 2100
Cena: 442 zł
Karta graficzna: Intel HD 2000, zintegrowana z procesorem
Cena: 0 zł
Pamięć RAM:
Geil 4GB PC1333 2x2GB Value Plus CL7
Cena: 182 zł
Dysk twardy:
Seagate Constellation ES 500GB
Cena: 340 zł
Napęd optyczny:
Napęd Combo Blu-Ray SATA Black LiteOn iHOS104-37
Cena: 208 zł
Obudowa:
NOX Live 2 Black Imon + Pilot
Cena: 506 zł
Zasilacz:
be quiet! Pure Power L7 300W
Cena: 137 zł
Karta sieciowa Wi-Fi:
Wbudowana
Cena: 46 zł

Łączna cena: 2307 zł

Opis zestawu

Premiera Intel Sandy Bridge przyniosła nowe rozwiązania, także w zakresie HTPC. Intel DH67CF jest płyta w formacie Mini-ITX ze złączem LGA1555 przeznaczonym dla procesorów Sandy Bridge. Zamontowano w niej dwa złącza SATA III, dwa złącza SATA II oraz jedno eSATA. Wyposażona została też aż w 6 portów USB w tym dwa w standardzie 3.0 i możliwość podłączenia 6 kolejnych na przednim panelu.

Ponadto ma zintegrowaną dobrą, 10-kanałową kartę dźwiękową Intel High Definition Audio.

Procesor Intel Core i3 2100 jest bardzo dobrym procesorem z trzech powodów. Po pierwsze jego wydajność jest bardzo wysoka. W naszym rankingu uplasował się tuż za sześciordzeniowym Phenomem II X6 1055T. Zawdzięcza to nie tylko nowej architekturze i procesowi technologicznemu wynoszącemu 32 nm, ale także technologii Hyper-Threading i dość wysokiemu taktowaniu, 3,1 GHz. Po drugie ma zintegrowaną kartę graficzną o dużej wydajności. Układ ten radzi sobie bez problemu z rozdzielczością Full HD, czego dowodem ma być wyjście HDMI i DVI-I. Po trzecie wreszcie cena 442 złotych nie jest wygórowana.

Płyta główna – w przeciwieństwie do większości układów w rozmiarze Mini-ITX, obsługuje pamięci w formacie DIMM, a nie SO-DIMM. Stąd 4 GB pamięci z niskim opóźnieniem CL7.

NOX Live 2 Black Imon to dość droga obudowa, ale warta swojej ceny.
NOX Live 2 Black Imon to dość droga obudowa, ale warta swojej ceny.

Dodatkowe komponenty to znany, wydajny dysk Seagate Constellation ES i napęd Blu-Ray LiteOn iHOS104-37.

Jednym z droższych składników zestawu jest obudowa NOX Live 2 Black Imon z Pilotem. Oczywiście spokojnie można użyć innej, jednak ze względu na łatwość montażu, miły wygląd, sporą ilość miejsca oraz intuicyjną obsługę wybór padł właśnie na nią. Dodatkowym plusem jest możliwość montażu pełnowymiarowego zasilacza, co przy użyciu mocnych komponentów jest rozsądnym wyborem.

Zasilacz be quiet! Pure Power L7 ma moc 300W. Zapewni to sporą rezerwę energii.


Dodaj komentarz 20 komentarzy
blackflow
blackflow 2011.01.27 14:21
wszystko fajnie ale dysk mógł by być o połowę tańszy i po co 4 gb ramu do kina domowego?
Gość IP: 93.89.240.* 2011.01.27 15:25
ponad 2k za cos co mozna zastapic np xboxem z oprogramowaniem na pc jak np tversity za polowe taniej to slaby biznes
Gość IP: 195.245.213.* 2011.01.27 15:26
A to nie lepiej byłoby kupić jakiegos netbooka z ION2 ?? za jakies 1500 zł można pewnie już dostać Asusa 1215n.... mniejszy a w razie co można odpiąć od telewizora i zabrać do lasu....
Gość IP: 83.8.110.* 2011.01.27 15:51
u mnie w szkole do takich zastosowań użyto semprona 3000+ jakąś płyta asusa, wifi tp-link, więcej nie pamiętam, ale na pewno było taniej
Gość IP: 79.184.6.* 2011.01.27 15:54
Większej obudowy nie dało się dobrać?
Gość IP: 82.177.118.* 2011.01.27 17:02
Wydaje mi się że jeżeli jest mowa o media center to zabrakło karty do odbioru tv, ogólnie trochę drogo, gotowe zestawy mc z kartą do tv można kupić spokojnie za 1,5kzł
piotrasta
piotrasta 2011.01.27 17:09
Sandy Bridge teraz jaszcze nie czas może za pół roku
piotrasta
piotrasta 2011.01.27 17:14
do kina domowego bardziel zasilacz z chłodzeniem pasywnym
Gość IP: 178.73.50.* 2011.01.27 18:02
Sam mam taką obudowę do HTPC i nie narzekam. Co do zestawu to najlepszy nr 3. Pierwszy i drugi też OK, tylko wydaje mi się, że Sandy Bridge trochę na wyrost. Aczkolwiek konfiguracja przyszłościowa.
Gość IP: 89.79.16.* 2011.01.27 19:43
olać seagate - za te pieniądze mamy super wypasionego samsunga F4 2TB !!!!!!!!!ten seagate może mu piety masować co najwyżej....

mysle że warto dołozyć do intela bo:
znacznie szybszy procesor równie energooszczędny
znacznie lepsza grafika pozwalająca na pełen passtrough dźwięku łącznie z formatami HD i znacznie lepiej odtwarzająca filmy aniżeli ION
Gość IP: 89.79.16.* 2011.01.27 19:47
przy okazji panowie - xbox?na tym tez da się pograć - przy inwestycji w kartę graficzną w naprawdę lepsze gry :)(choć nie koniecznie tego samego rodzaju)
z xboxa mamy tylko DD i DTS i to po zastosowaniu xbmc coś z sensem wiec?
tu nie mamy problemu z niczym :)fakt taniej ale i mniejsze mozliwosci

choć przydałaby sie płyta z pentium dual core i grafiką pokroju hd 5750 w wersji energooszczednej(coś jak mobile tylko z normalną wydajnością) -byleby był pełen passtrough a i nawet obsługa 3D z hdmi 1.4
i taki komputerek za 1000 pln by zabił :)
Gość IP: 89.79.16.* 2011.01.27 19:49
chociaż nie - chyba jednak połakomiłbym sie na asrocka z BD szczelinowym i3 pilotem MCE znacznie oszczędniejszym i z hdmi 1.4 i 3D nvidii :)
Gość IP: 89.73.110.* 2011.01.27 21:45
Sprawdziłem w Ceneo.pl wszystkie podzespoły i wiecie ile mi wyszło 2179,21 bez kosztów przesyłki. Ciekawe skąd wzięli ceny. Pozdrawiam waszystkich.
piotreker
piotreker 2011.01.28 14:42
Co to za HTPC bez tuneraTV?
Ja złożyłem coś innego na podzespołach intela:
Płyta główna: INTEL D945GCLF2 - jedyna płyta z wyjściem SVideo. Dysk 500GB, Pamięć 2GB, Napęd DVD/RW, Tuner na złączu PCI - Hauppauge HVR-1300, Obudowa: Spire SPM210B. Pilot: ELmak Maxter. System operacyjny: Windows 7 Home Premium 64bit. Do ściągania przewodnika używam programu TVxb.
Śmiga aż miło.
Gość IP: 79.184.47.* 2011.01.29 02:07
@piotreker 2011.01.28 14:42
"Co to za HTPC bez tuneraTV?
Ja złożyłem coś innego na podzespołach intela:
Płyta główna: INTEL D945GCLF2 - jedyna płyta z wyjściem SVideo. Dysk 500GB, Pamięć 2GB, Napęd DVD/RW, Tuner na złączu PCI - Hauppauge HVR-1300, Obudowa: Spire SPM210B. Pilot: ELmak Maxter. System operacyjny: Windows 7 Home Premium 64bit. Do ściągania przewodnika używam programu TVxb.
Śmiga aż miło."
S-Video to ja miałem w konstrukcji VIA EPIA MII 12000G jeszcze z procesorem VIA C3 (obok RCA SPDIF/TV out, FireWire, LVDS, FIR, adaptera CardBus, czytnika kart pamięci - oczywiście wszystko zintegrowane na płycie głównej).
Tuner TV zajmujący pełnowymiarowy slot PCI? Buhaha.
Człowieku, do HTPC to kupujesz moduł MiniPCI/PCMCIA/CardBus/ExpressCard lub ew. adapter USB.
Później wychodzą Wam takie gnioty w obudowie wielokrotnie wyższej niż potrzeba.
Płytę główną to naprawdę świetną dobrałeś: PS/2, COM, LPT czy D-Sub/VGA to naprawdę pożądane porty w takim komputerze. Kto zawracałby sobie głowę jakimś HDMI, FIR, Bluetooth, S/PDIF czy TOSLINK? O adapterze CardBus/ExpressCard, czytniku kart pamięci czy module WLAN nie wspomnę.
piotreker
piotreker 2011.01.29 20:13
Co Ty mi tu chłopie z jakąś przedwojenną "wiją" ;) wyjeżdżasz. Jak będę chciał pcimcie i inne duperele to podłącze laptopa. Zestaw który złożyłem jest wystarczający do oglądania i nagrywania filmów, telewizji tej cyfrowej również, słuchania muzyki, surfowania po internecie, czy korzystania ze skype'a i kosztował 1200zł. Bluetooth proszę bardzo podłączam mini peirdułkę do gniaza USB z tyłu kompa i mam "blutufa" :D
Gość IP: 79.184.26.* 2011.01.29 21:34
"Co Ty mi tu chłopie z jakąś przedwojenną "wiją" wyjeżdżasz".
Tak to możesz się zwracać do swoich kolegów ze wsi.

"Jak będę chciał pcimcie i inne duperele to podłącze laptopa."
Widać, że nie widziałeś na oczy nowoczesnego sprzętu a jedyny komputer na którym pracowałeś to składak PC.
Pojedź do miasta, przejdź się do sklepu, popatrz chociażby na telewizory. Ale nie jakieś popierdółki tylko takie porządne powyżej czterdziestu cali. Zobaczysz wtedy, że te markowe często mają właśnie adapter PCMCIA/Cardbus/Express Card, który umożliwia "rozbudowę" telewizora np. o moduł WLAN.

"Zestaw który złożyłem jest wystarczający do oglądania i nagrywania filmów, telewizji tej cyfrowej również, słuchania muzyki, surfowania po internecie, czy korzystania ze skype'a i kosztował 1200zł."
A więc chodzi o cenę. Równie dobrze możesz postawić PC za 300-500 zł w obudowie midtower ATX i udawać, że wszystko jest ok.
Nie ma to jak cyfrowa telewizja przez S-Video i dźwięk super jakości przez minijack.
Zauważyłem, że w Polsce panuje moda na buble: "nie stać mnie na porządny nowoczesny sprzęt to sam sobie coś posklejam lub kupie na bazarku jakąś podróbę i będę udawał, że to dobry sprzęt którym można się pochwalić". To przykre, że ludzie w Polsce tak prymitywnym sposobem oszukują samych siebie.

"Bluetooth proszę bardzo podłączam mini peirdułkę do gniaza USB z tyłu kompa i mam "blutufa"
No tak, podłączenie adaptera bluetooth z tyłu wielkiego kloca to naprawdę świetny pomysł. No chyba, że masz mieszkanko poniżej 100 metrów kwadratowych, to może Ci "styknie".
Adapter HDMI, WLAN czy czytnik kart pamięci też podepniesz na USB, żeby jeszcze bardziej oszpecić sobie salon plątaniną kabli i adapterów?
Gość IP: 24.1.29.* 2011.02.12 22:57
Ja zbudowalem sobie taki HTPC rok temu na H55 i Intelu I3 do tego 2GB RAM i 2x2TB HDD, Audio Realtek 8 kanałów z wyjsciem optycznym, odtwarzacz B-Ray. Obecnie na dyskach jest 1500 filmow z czego polowa w HD a jeszcze jest ponad 1TB wolnego miejsca. Podpiolem to przez HDMI w 1080 do 50 calowego HDTV i 500W zestawu dzwiekowego kina domowego. Pracuje perfect.
Moge smialo powiedziec ze taka jest przyszlosc kina domowego i alternatywa do kosmicznie drogich zestawow Audio-video HD.
Gość IP: 24.1.29.* 2011.02.12 23:06
Chce jeszcze dodac ze bez zbednych kosztow na extra urzadzenia, moj HTPC dekoduje bez problemu wszystko co jest w X264, H264, Xvid, Divx, MKV lacznie z Dolby Digital, DTS przeslanym za pomoca swiatlowodu do decodera AC3. Filmy jakosci 1080 skompresowane do 4-10GB dostarczaja takich samych wrazen jak ich oryginaly z 60GB objetoscia. Pozdrawiam
Gość IP: 62.21.39.* 2011.12.18 01:07
Polecam XBMC na PC po podłączeni pod TV mamy fajne centrum Multimedialne
AUTOR: michał wierzbicki
DODANO: 27.01.2011
Tagi producenckie: geil, intel, seagate
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 12058

Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
DOIY Design Magnetyczne ramki do zdjęć 9x11cm białe DOIY Design Magnetyczne ramki do zdjęć 9x11cm białe
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Hama 8 cali czarna (95235) Hama 8 cali czarna (95235)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
HiFiMAN HM-101 HiFiMAN HM-101
Dostępny w 7 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Zanussi ZANT7770 Zanussi ZANT7770
Dostępny w 7 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu