Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Procesory

rozwiń
Strona główna Procesory Artykuły Wyczyść swój komputer. Wynik będzie znaczący!

Pora na wiosenne porządki. Oto kilka prostych zabiegów, dzięki którym komputer będzie działał ciszej i wydajniej

Wyczyść swój komputer. Wynik będzie znaczący!

Wystarczyło 20 minut. Dzięki kilku sztuczkom komputer zaczął działać ciszej, zaś temperatura procesora spadła niemal o 20°C!

 

Nie wiem, czy pamiętasz, ale komputer ma coś w środku... ;-)
Nie wiem, czy pamiętasz, ale komputer ma coś w środku... ;-)

Kiedy ostatni raz czyściłeś swój komputer? Nie chodzi o sprzątanie Windows czy usuwanie niepotrzebnych plików z dysku twardego. Mowa o fizycznym wyczyszczeniu z brudu, który unosi się w powietrzu. Jeżeli nie będziesz o tym pamiętać, komputer zacznie pracować wolniej, zacznie się wieszać albo po prostu się spali.

Niemal w każdym komputerze są zainstalowane wentylatory. Jeden odpowiada za chłodzenie procesora, drugi studzi kartę grafiki. Kolejny zajmuje się chłodzeniem zasilacza. Często montowany jest także wentylator, który tłoczy chłodne powietrze do wnętrza obudowy, a wraz z nim kurz, paprochy, kocią sierść lub psie futro.

Brudny komputer: Czym to grozi?

  • Słabsza wydajność wentylatorów Łopatki wentylatorów wyprofilowane są w taki sposób, aby jak najefektywniej tłoczyć powietrze. Gdy są brudne, ich wydajność maleje i stają się dużo głośniejsze. Gdy są bardzo brudne, mogą się zatrzymać, doprowadzając do uszkodzenia komputera.
  • Gorsze odprowadzanie ciepła z radiatorów Radiator zamocowany na procesorze i karcie grafiki niemal zawsze jest wyposażony w wentylator. Ten wpycha kurz w drobne szczeliny radiatora, skutecznie blokując odprowadzanie ciepła.
  • Możliwość uszkodzenia komponentów Kurz osadza się na wszystkich komponentach. Wystarczy, że taki „szczelny opatrunek” złapie nieco wilgoci i możemy spodziewać się pokazu sztucznych ogni.
  • Wolniejsza lub niestabilna praca komputera Procesory zaczynają pracować wolniej, gdy ich temperatura niebezpiecznie wzrasta. Przyczyną jest zazwyczaj właśnie zabrudzony radiator i wentylator.

Jak pozbyć się brudu?

Zabierając się do czyszczenia komputera, musimy być zaopatrzeni m.in. w śrubokręt, którym rozkręcimy obudowę i wymontujemy poszczególne komponenty. Konieczne będzie także sprężone powietrze w puszce. Do mocniej zabrudzonych elementów przyda się zwykły pędzel. Po skompletowaniu narzędzi musimy przenieść komputer w miejsce, gdzie nie będziemy martwić się o porządek. Z obudowy może wydostać się zadziwiająca ilość brudu.

Zasilacz To od niego warto zacząć czyszczenie, gdyż jest to główne miejsce, w którym magazynuje się kurz. Zazwyczaj nie trzeba rozkręcać zasilacza. Wystarczy przez otwory w obudowie przedmuchać go sprężonym powietrzem ze wszystkich stron.
Czasami taki zabieg może nie wystarczyć. Zwróćcie uwagę na wentylator zasilacza. Jeżeli jego łopatki są lepkie i zaklejone nieczystościami, zalecamy rozkręcenie zasilacza i wyczyszczenie wnętrza pędzlem.

Procesor CPU
Radiator procesora jest bardzo narażony na kurz, który skutecznie blokuje odprowadzanie ciepła. Jest on wyposażony w wiele drobnych elementów, a to miejsce wprost idealne dla kurzu.
W przypadku mniej zabrudzonych wentylatorów wystarczy sprężone powietrze. W większości przypadków konieczne będzie odczepienie wentylatora od radiatora i oczyszczenie obu elementów. To wymaga zdjęcia coolera z płyty głównej. Zanim to zrobicie, trzeba zaopatrzyć się w pastę termoprzewodzącą.

Karta graficzna
Mimo że wentylator jest zainstalowany na spodniej części karty, także on skutecznie przyciąga kurz. Aby go oczyścić, powinno wystarczyć sprężone powietrze. Należy przy tym pamiętać, aby przedmuchać nie tylko sam radiator, ale także wyczyścić łopatki wentylatora.

Płyta główna
Niektóre płyty główne są wyposażone w wentylator. To oczywiście powoduje, że na radiatorze zacznie osadzać się kurz, który trzeba wyeliminować, używając sprężonego powietrza. Epicentrum brudu są bowiem także okolice procesora. Kurz nadmuchiwany przez wentylator procesora brudzi nie tylko sam radiator, ale także komponenty umieszczone wokół niego. Są tam też elementy odpowiedzialne za zasilanie procesora, które nagrzewają się do wysokich temperatur i, delikatnie rzecz ujmując, nie powinny pokrywać się brudem.

Gdy już oczyścimy najbardziej newralgiczne punkty komputera, na koniec warto przedmuchać całe wnętrze obudowy. Jeżeli tego nie zrobimy, kurz szybko osiądzie na pozostałych podzespołach.

Efekty czyszczenia

Kilka minut zabawy i niesamowity efekt
Kilka minut zabawy i niesamowity efekt

Komputer, który został poddany zabiegowi czyszczenia, wcale nie należał do tych najbardziej zabrudzonych. Cały brud udało się nam usunąć w kilkanaście minut, używając jedynie niewielkiej puszki sprężonego powietrza. A przecież efekt tych wiosennych porządków okazał się zaskakujący. W trybie spoczynku, czyli kiedy procesor nie ma nic do roboty, temperatura spadła tylko o 2°C. Jednak gdy zasoby komputera były wykorzystane w 100 proc., temperatura była niższa aż o 16°C – różnica jest niesamowita!
Jest to tym bardziej istotne, że nowsze komputery mają wentylatory z automatycznie dopasowywaną prędkością obrotową – w zależności od temperatury. Dlatego gdy procesor jest chłodniejszy, wentylator automatycznie zaczyna pracować dużo ciszej.

 

 

Wymiana pasty termoprzewodzącej

Wymiana pasty to jeszcze niższa temperatura CPU.
Wymiana pasty to jeszcze niższa temperatura CPU.

Pasta termoprzewodząca to substancja znajdująca się między procesorem a radiatorem. Ma ona idealnie wypełnić nierówności, a co za tym idzie – poprawić styczność procesora z coolerem. Kłopot w tym, że pasty termoprzewodzące po pewnym czasie tracą swoje właściwości.
Ponadto pasta paście nierówna. Te tańsze, które często są stosowane w „markowych” komputerach, mogą słabiej przewodzić ciepło. Przy okazji porządków warto wymienić taką pastę na lepszą. Koszt jednej z lepszych past, np. Arctic Silver 5, to kilkanaście złotych. Wymiana pasty jest konieczna, gdy podczas czyszczenia został zdemontowany radiator procesora.

 

Zabezpieczanie się przed kurzem

Współczesne samochody są wyposażane w filtry przeciwpyłowe montowane w nawiewie. Dzięki temu do wnętrza auta nie dostają się zanieczyszczenia z zewnątrz. Efekt – w aucie można sprzątać rzadziej. Ten pomysł można wykorzystać w komputerze domowym. Wystarczy zainstalować odpowiedni filtr na wentylatorze pompującym powietrze do wnętrza obudowy. Wtedy zamiast odkurzania całego komputera czeka nas tylko czyszczenie filtra. Koszt tego typu gadżetu to raptem kilka złotych. Filtry przeciwpyłowe są dostępne na portalach aukcyjnych i w specjalistycznych sklepach z chłodzeniem komputerów.


Dodaj komentarz 19 komentarzy
mlb
mlb 2011.04.29 15:18
Znam lepszy sposób. Wyrzucic Windows, zainstalowac MS DOS.
bzz
bzz 2011.04.29 15:39
ja na wszelki wypadek mam pędzelek antystatyczny, nigdy nie wiadomo co może walnąć
poza tym się nie patyczkuje z powietrzem, mam dmuchawę do liści, oraz mogę podwieźć komputer do firmy i przedmuchać sprężonym powietrzem ze sprężarki
rishard
rishard 2011.04.29 15:57
Fajny artykuł dla ludzi bojących się samodestrukcją komputera podczas dotknięcia procesora itp. rzeczy które mogą się zdarzyć jak będziemy go czyścić.
Gość IP: 83.20.28.* 2011.04.29 17:10
Jak się ma przestarzały komputer w obudowie ATX to trzeba się liczyć z jego awaryjnością.
Porządne nowoczesne komputery chłodzone pasywnie nie mają takich problemów, bo nie posiadają wentylatorów, które nie dojść że same się zapychają kurzem to w dodatku wpychają kurz w szczeliny pozostałych komponentów, przez co tworzą się zbite pokłady kurzu mogące nawet uszkodzić komputer.
Dlatego należy iść z duchem czasu i porzucić przestarzałe technologie.
Gość IP: 83.14.238.* 2011.04.29 18:25
Nie ma jak heatpipe'y oraz chłodzenie wodne. Gwarantowana cicha i chłodna praca każdego komputera :).
rio95
rio95 2011.04.29 19:05
Ja wyciągam na pole kompa, pompuje 0,4 atmosfery do sprężarki i dmucham, warto tylko stanąć trochę dalej :)
piotrasta
piotrasta 2011.04.29 20:12
poinformujcie może że zasilacz trza najpierw odłączyć od siesi a potem grzebać w bebechach
a co jak zasilacz mam na gwarancji mam go otrorzyć dy go wyczyścić?
Gość IP: 85.219.196.* 2011.04.29 21:31
Tak ostatnio czyściłem wnętrze PC
teraz mam tylko problem z TV-lcd jak to wyczyścić ?
Gość IP: 84.38.160.* 2011.04.29 23:29
Mój laptop najciszej pracuje jak jest wyłączony :P
Noculak
Noculak 2011.04.30 09:55
"Często montowany jest także wentylator, który tłoczy chłodne powietrze do wnętrza obudowy, a wraz z nim kurz, paprochy, kocią sierść lub psie futro."
A ja myślałem że to psy mają sierść, a koty futro.
mlody969
mlody969 2011.04.30 10:45
"Jak się ma przestarzały komputer w obudowie ATX to trzeba się liczyć z jego awaryjnością.
Porządne nowoczesne komputery chłodzone pasywnie nie mają takich problemów, bo nie posiadają wentylatorów"

tak tak tak, już się zaczyna propaganda przeciwko blaszakom. przestarzały? rozumiem że taki Intel Core i7 SB też chłodzi się pasywnie tak? zwłaszcza jak się go podkręci?
PB
PB 2011.04.30 17:55
@Gość IP: 83.20.28.* 2011.04.29 17:10
"Jak się ma przestarzały komputer w obudowie ATX to trzeba się liczyć z jego awaryjnością.
Porządne nowoczesne komputery chłodzone pasywnie nie mają takich problemów, bo nie posiadają wentylatorów"
Człowieku, gdzie sprzedają zioło, po którym się pisze takie bzdety?
Gość IP: 81.106.206.* 2011.04.30 21:47
ja tam czyszcze zwyklym odkurzaczem od lat...i wszystko dziala, zreszta bebechy sa na zwenatrz to sie wietrzy sam przy oknie:)
tomek7578
tomek7578 2011.05.01 16:19
ja czyściłem i wszystko śmiga
Gość IP: 194.99.49.* 2011.05.02 14:38
Pozwole sobie na jedna uwage praktyczna, o ktorej wiekszosc ludzi (i pewnie autor artykulu rowniez) nie ma swiadomosci - sprezone powietrze w puszkach jest LATWOPALNE. Wiec jesli ktos sobie przedmucha zasilacz tym powietrzem, a potem nie odczeka paru minut, to zasilacz bedzie mial do wymiany (nie mowiac juz o chmurze ognia z komputera). Nie ma z tym problemu przy malych napieciach, ale akurat zasilacze + puszka powietrza to niekoniecznie dobre polaczenie. Sugeruje jednak pedzel lub powietrze ze sprezarki/odkurzacza. Pozdrawiam
Gość IP: 80.55.149.* 2011.05.05 12:31
Ja zrobiłem filtr z fizeiny. Mam tylko wyntylatory wydmuchujęce powietrze z obudowy, więc filtr jest na przedniej części obudowy.
Koszt żaden 1m2 fizeliny poniżej 1 zł, kawałek taśmy dwustronnej, 10 min i gotowe. Polecam. Po zabrudzeniu wyrzucam i zakładam nowy kawałek. Chroni też przed robactwem i pająkami chętnie robiącymi pajęczyny wewnątrz.
Gość IP: 83.13.239.* 2011.05.26 13:57
Już się tak nie czepiaj tego futra.
Wiadomo co poeta chciał powiedzieć.
Gość IP: 89.73.230.* 2012.06.25 17:54
Sprawdziłem na kilku stronach, forach i blogach, że uczestniczą w nich ci, którym "udało się" wyczyścić komputer lub laptopa. Czyszczenie systemów chłodzenia w mobilnych urządzeniach jest istotna, ponieważ pracują w nich procesory coraz wyższej mocy a wymiary fizyczne staramy się zminiaturyzować.Życzę powodzenia i miejmy nadzieję, że wszystkim "odważnym" nic złego się nie przydarzy.
Jeszcze tylko o montowaniu dodatkowych filtrów "podobnych do tych w samochodzie". Otóż w samochodzie systemy do czyszczenia powietrza wewnątrz samochodu są obliczone na opory przepływu powietrza wprowadzane przez stosowanie dodatkowych filtrów (naprzykład moje Volvo S80). W komputerach, a szczególnie w urządzeniach mobilnych, w procesie projektowania stsoswane są metody matematyczne szacujące określoną wydolność chłodzenia użytych systemów przy otworach technologicznych na które wyrażają zgodę styliści przemysłowi (naprzykład aby laptop nie wyglądał jak płyta perforowana). W tak zaprojektowanym laptopie wprowadzanie dodatkowych filtrów równa się nieprzewidzianemu w modelu zwiększeniu oporów przepływu powietrza i w rzeczywistości możemy uzyskać wynik porównywalny z efektem wywołanym przez zabrudzenia nagromadzone na radiatorze i wentylatorze tegoż systemu. Proszę przeczytać na instrukcjach do tych filtrów informację,że producent nie odpowiada za skuteczność produktu oraz straty wywołane jego użytkowaniem.
Logika jest najlepszym doradcą.
Gość IP: 78.30.117.* 2014.09.21 13:19
"wprowadzanie dodatkowych filtrów równa się nieprzewidzianemu w modelu zwiększeniu oporów przepływu powietrza i w rzeczywistości możemy uzyskać wynik porównywalny z efektem wyw

Zobacz więcej: http://www.chip.pl/artykuly/porady/2011/04/wyczysc-swoj-komputer#ixzz3DwqAYOyH "

Potwierdzam taki efekt uzyskałem przyklejając fizelinę na otworach wlotowych obudowy. Wzrost temperatury komponentów o kilka stopni C.
żeby się kurz nie zbierał najlepiej jest zdjąć wszystkie blachy z PCta zostawiając samo chassis. Wtedy nawet jeśli kurz coś zatka to łatwo można go usunąć.
AUTOR: piotr lisowski
DODANO: 29.04.2011
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 89916

Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
PIONEER VSX-323 + BOSTON ACOUSTICS SOUNDWARE XS 5.1 PIONEER VSX-323 + BOSTON ACOUSTICS SOUNDWARE XS 5.1
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Fanotec Nodal Ninja 180 Fanotec Nodal Ninja 180
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Tamron AF 18-270mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD Piezo Canon (B008 E) Tamron AF 18-270mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD Piezo Canon (B008 E)
Dostępny w 43 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
AEG F78600VI1P AEG F78600VI1P
Dostępny w 17 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Pinnacle Dazzle DV Editor 2006 Pinnacle Dazzle DV Editor 2006
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu