Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Porady Poradnik: Bezpieczna przesiadka z HDD na SSD

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów podniesienia wydajności kilkuletniego komputera jest zamiana systemowego dysku twardego na znacznie szybszy nośnik SSD.

Poradnik: Bezpieczna przesiadka z HDD na SSD

Zwykle gdy mowa o naprawdę zauważalnej poprawie wydajności niezbyt nowego komputera (3-, 5-letniego), najczęściej rozważa się wymianę procesora, płyty głównej, karty graficznej itp. Wymiana tych podzespołów w wiekowym pececie z pewnością zwiększy wydajność, tylko… czy taka operacja w ogóle będzie możliwa? Czy gniazdo procesora w kilkuletnim komputerze obsłuży najnowsze układy? Niestety, bardzo prawdopodobne, że nie. I czy to się w ogóle opłaca?

 

 

W przypadku komputera, którego wiek liczony jest w latach, a nie w miesiącach, odpowiedź także powinna być przecząca. Jeżeli nie chcesz bądź nie możesz sobie w danej chwili pozwolić na kupno nowego sprzętu, ale jesteś w stanie wysupłać z domowych oszczędności kilkaset złotych na nowy nośnik SSD, to warto rozważyć właśnie taką rozbudowę peceta. Dysk twardy należy do najbardziej intensywnie wykorzystywanych podzespołów współczesnego komputera. Zatem logiczne, że gdy zamienisz go na urządzenie, którego wydajność jest wyższa o kilkaset procent, powinieneś zaobserwować znaczącą poprawę szybkości wykonywania wielu operacji (uruchamiania systemu czy poszczególnych aplikacji, działań na plikach itp.) i odczuć większy komfort pracy z kilkuletnim komputerem. Modernizacja sprzętu poprzez zastąpienie dysku twardego SSD ma jeszcze jedną istotną zaletę: nie wymaga reinstalacji systemu i aplikacji. Tymczasem zmiana płyty głównej często wiąże się z ponowną instalacją systemu,gdyż często okazuje się, że aktualizacja sterowników, do której wówczas dochodzi, jest niewystarczająca. To nie koniec zalet zastosowania SSD. Gdy w niedalekiej przyszłości kupisz nowy komputer, SSD z pewnością nie będzie dla tej maszyny urządzeniem przestarzałym. Wreszcie w przypadku laptopów wymiana procesora czy płyty głównej w ogóle nie wchodzi w rachubę. Dla użytkowników kilkuletnich komputerów przenośnych przesiadka na SSD jest często jedynym sposobem zauważalnego podniesienia wydajności urządzenia.

Windows - obraz systemu

Do pełnego skopiowania danych z dysku z systemem Windows na nowy nośnik SSD można wykorzystać obecne w systemach Windows 7 i nowszych wersjach wbudowane narzędzie do tworzenia kopii zapasowej danych. W systemie Windows 7 należy w takim przypadku wybrać kolejno: menu Start, Panel sterowania, »System i zabezpieczenia «, »Kopia zapasowa/Przywracanie«. W wyświetlonym oknie na liście zadań widocznej po lewej stronie wskaż polecenie »Utwórz obraz systemu« i postępuj według wskazówek kreatora tworzenia obrazu systemu. W nowszej wersji systemu Microsoft u (Windows 8/8,1, a także wersji testowej Windows 10) analogiczny mechanizm tworzenia obrazu systemu znajdziesz również w Panelu sterowania po wybraniu kolejno »System i zabezpieczenia« i »Historia plików«. Funkcja umożliwiająca utworzenie obrazu systemu widoczna jest w dolnym lewym rogu okna historii plików i nazywa się „Kopia zapasowa obrazu systemu”.

Ważne: Utworzenie obrazu systemu nie oznacza utworzenia klonu. Powstaje wówczas nie lustrzana kopia źródła, lecz zarchiwizowany plik zawierający dane źródłowe (z dysku systemowego) w postaci skompresowanej. Dlatego też tworzenie obrazu systemu od razu na nośniku SSD nie ma najmniejszego sensu. Trzeba w tym przypadku dysponować jeszcze jednym dyskiem, na którym zostanie zapisany obraz systemu. Następnie po zamianie dysków HDD i SSD można za pomocą narzędzi odzyskiwania dostępnych na płycie instalacyjnej Windows odtworzyć zawartość obrazu systemu na nowo zainstalowanym napędzie SSD. Procedura okazuje się nieco bardziej żmudna, ale w przypadku np. komputera wykorzystywanego w firmie używanie bezpłatnej wersji EaseUS Todo Backup jest nielegalne.

Klonowanie na komputerach Apple

 

Posiadacze komputerów Apple mają ułatwione zadanie migracji danych pomiędzy dyskami – nie muszą niczego instalować. System operacyjny OS X jest standardowo wyposażany w wygodną aplikację: Narzędzie dyskowe. Dzięki temu ostatniemu operacja dokładnego przeniesienia danych ze starego dysku na nowy SSD jest dość prosta. Zaczynasz od uruchomienia komputera za pomocą systemu odzyskiwania (klawisze [Command] + [R]), następnie podpinasz SSD do złącza USB i uruchamiasz „Narzędzie dyskowe”. Teraz wybierz dysk HDD z systemem OS X i zmniejsz partycję systemową, by zmieściła się na podłączonym SSD. W kolejnym kroku wydaj polecenie »Odtwórz«. W polu »Źródło« powinien już być wybrany wcześniej „stary” dysk HDD z systemem OS X, w polu »Dysk docelowy « wskaż podłączony SSD i kliknij przycisk »Odtwórz«. Gdy operacja się zakończy, pozostaje jedynie wyłączyć komputer, zamienić dyski, uruchomić Maca… i gotowe.

 

Przeniesienie danych

1. Porządkowanie i czyszczenie


Zacznij od uporządkowania danych na aktualnie używanym dysku twardym. Odinstaluj niepotrzebne i nieużywane aplikacje, usuń pliki tymczasowe i śmieci z systemu (np. za pomocą bezpłatnego programu CCleaner), zarchiwizuj dane, z których rzadko korzystasz, na zewnętrznym dysku lub na płytach DVD. Zmniejsz ilość danych znajdujących się na dysku, pozostawiając jedynie najbardziej potrzebne aplikacje i pliki. Choć ceny nośników SSD stały się akceptowalne, to pojęcie „tanie” dotyczy co najwyżej najmniej pojemnych modeli. SSD o pojemności 60 GB można nabyć za około 160 zł, jednak optymalnym wyborem są nośniki o pojemności 128 GB w cenie ok. 250 zł. Celem porządkowania jest zmniejszenie ilości danych na dysku źródłowym, by w całości zmieściły się na nowym SSD.

 

2. Instalacja oprogramowania do klonowania dysków


Narzędzie niezbędne do szybkiego, bezpiecznego i przede wszystkim dokładnego skopiowania danych ze starego dysku na nowy SSD stanowi aplikacja wyposażona w funkcję klonowania dysków. W naszym warsztacie posłużyliśmy się programem EaseUS Todo Backup Free 8.0. Jest on bezpłatny w zastosowaniach domowych (po zainstalowaniu należy wybrać licencję darmową i pominąć aktywację).
Oczywiście to niejedyne tego typu rozwiązanie – więcej aplikacji do klonowania znajdziesz w ramce, możesz też skorzystać z funkcji dostępnych w samym systemie (patrz ramka: Windows – obraz systemu).

 

3. Podłączenie SSD


Za pomocą przejściówki SATA-USB podepnij SSD do złącza USB. Jeżeli twój laptop dysponuje złączem USB 3.0, a użyta przejściówka obsługuje ten tryb transmisji, podepnij SSD do złącza USB 3.0. Zyskasz na czasie, ponieważ kopiowanie danych będzie odbywać się znacznie szybciej. W przypadku komputera stacjonarnego optymalnym rozwiązaniem będzie demontaż obudowy i podłączenie SSD bezpośrednio do złącza SATA obok „starego” HDD.

 

4. Rozpoczęcie klonowania

 

Po podłączeniu SSD do komputera (do celów warsztatu posłużyliśmy się laptopem, ale porady dotyczą również komputerów stacjonarnych) uruchom program EaseUS Todo Backup Free 8.0 i z ekranu głównego wybierz opcję »Klonuj«. Następnie wybierz dysk źródłowy (w przypadku gdy w komputerze masz zainstalowanych więcej dysków, źródłowym powinien być HDD zawierający system operacyjny i aplikacje). W kolejnym etapie wskaż napęd docelowy (SSD) i obowiązkowo zaznacz pole wyboru »Optymalizuj dla SSD«. Po zatwierdzeniu wybranych opcji rozpocznie się proces klonowania, który w zależności od ilości danych i szybkości interfejsu (USB 2.0/USB 3.0/SATA) może potrwać od kilkunastu minut do nawet kilkunastu godzin.

Dodaj komentarz 14 komentarzy
benzene
benzene 2016.02.16 07:26
MOjego laptopa używam jako stacjonarnego i zabieram z domu wyłącznie na wakacje. Zmieniłem 500GB HDD na 250GB SSD i absolutnie nie żałuję. Właściwie to czekałem na ten ruch zbyt długo. Wyrzuciłem CD-R i w to miejsce wsadziłem stary HDD. Mam teraz sporo szybszy komputer z większą ilością miejsca na dane.
Gość IP: 188.146.136.* 2016.02.16 07:43
Należało by jeszcze dodać, że użytkownicy Windows 7 (nie wiem, jak jest z tym w Windows 8), muszą odpowiednio jeszcze skonfigurować system pod dysk SSD - wyłączyć indeksowanie plików itp, itd.
Gość IP: 194.50.155.* 2016.02.16 08:20
Ciekawe ilu Kowalskich połamie zatrzaski obudowy, a ilu polegnie w połowie rozkręcania (bo jeszcze jakaś śrubka trzyma) ? :P ... miałem kiedyś w rękach laptopa w którym do wyczyszczenia wentylatorka trzeba było wymontować wszystko aby wyjąć płytę główną ... a do jej demontażu niezbędne było nawet odkręcenie klapy z wyświetlaczem.
Gość IP: 78.156.162.* 2016.02.16 08:43
To się ciesz, że nie była to tania, poklejona jednorazówka.
Gość IP: 77.176.59.* 2016.02.16 09:39
Szkoda tylko że nie napisaliście że dyski z systemem pracującym pod UEFI z W10 i W8.1 skopiowane tą metodą nie koniecznie będą bootować i co w tym wypadku trzeba zrobić. Wypadało by też wspomnieć że w żadnym wypadku nie wolno grzebać przy partycjach starego dysku gdy mamy dysk z systemem W8.1 bing bo uszkodzimy partycję recovery i nie będziemy mieli możliwości utworzenia nośnika do odtworzenia systemu a Microsoft takich nośników w żaden sposób nie oferuje. Dodam tylko że klucz Widnowsa 8.1 bing zapisany w UEFI nie działa z normalnym nośnikiem Widnows 8.1 oferowanym przez Microsoft a więc pierwsze co powinno się zrobić przed przenoszeniem systemu to utworzyć nośnik do Instalacji Windowsa jeżeli ma się W8.1 Bing. Moim zdaniem jest to pierwsza czynność którą się robi po kupnie komputera.
Gość IP: 83.3.184.* 2016.02.16 10:12
Trzeba uważać na laptopy!

Bardzo często w laptopach znanych marek: Toshiba, HP, DELL nie ma dostępu do pełnej konfiguracji BIOS. Nie da się zmienić trybu SATA na najnowszy (jeśli w ogóle jest).
Gość IP: 91.125.12.* 2016.02.16 10:44
PHA!

A jak to wyglada na Apple Mac OS X? Mozna by ten caly artykul (ktory jak tu komentujacy udowodnili iz jest NIEPELNY i RYZYKOWNY) mozna by skrocic do:

Podlacz przez USB dysk o takiej pojemnosci jak masz ZAPELNIONY swoj dysk - nacisnij przycisk Backup w Time Machine i...... bedac na JAKIMKOLWIEK suportowanym laptop Apple (nawet systemu nie musi byc na nim - wszystko sciagnie sie z.... INTERNETU) - kliknij w Restore.

Koniec artykulu.

Ot taka roznica miedzy Apple a reszta swiata :/
Gość IP: 77.176.59.* 2016.02.16 13:22
No różnic jest troszkę więcej bo reszta świata by miała ogryzka. Jak na razie to reszta świata ogryzka nie chce mieć.
acomp
acomp 2016.02.16 14:24
Cenne uwagi dla zmieniających dyski HD.
Gość IP: 212.139.87.* 2016.02.16 15:57
Akurat w ostatni weekend mój paroletni laptop Samsung NP305U1A przechodził podobną procedurę. Miałem do dyspozycji nowy dysk SSD od SanDiska, zewnętrzną obudowę USB3 od PNY i załączony do niej Acronis TrueImage, zestaw miniaturowych wkrętaków i... dwa filmiki z Youtuba. Z filmów dowiedziałem się, że dodatkowe dwie śrubki ukryte są pod przyklejanymi nóżkami laptopa, a obudowę trzeba dookoła delikatnie podważać, bo ma mnóstwo zatrzasków.
Program od Acronisa bardzo pomógł - sam wybrał prawidłową partycję do zmniejszenia, nie tykał startowej i recovery. Trzydzieści minut oczekiwania i mogłem przekładać dysk. Wykazałem się większym poszanowaniem sprzętu, bo udało mi się oddzielić pokrywę laptopa pazurkiem i palcami, a nie jak demonstrujący na filmach wkrętakiem.
Windows wstał bez szemrania i cieszę się odświeżonym, nieco przyśpieszonym sprzętem.
szok_i_niedowierzanie
szok_i_niedowierzanie 2016.02.16 20:08
wolę program ExpressCache i SDD jako bufor cache dla klasycznego HD-ka. Z szybkością szału nie ma ale bezpieczniejsze rozwiązanie
Gość IP: 151.225.242.* 2016.02.26 21:44
Autor zapomniał dodać że w przypadku w7/8/10 nowy dysk NIE MOŻE być ani o 1 MB mniejszy od starego bo inaczej system odmówi przywrócenia i wyświetli błąd w postaci kodu nic tak naprawdę nie mówiącego (miałem ten problem i nie mogłem nigdzie znaleźć co ten kod oznacza) przyczyną takiego stanu rzeczy jest to że Windows nie robi kopii tylko plików ale kopię całej struktury dysku (wielkość i ilość partycji) i w ten sam sposób przywraca więc jeżeli stwierdzi że nowy dysk jest mniejszy kończy przywracanie, natomiast w przypadku dysku większego czeka nas jeszcze rozszerzenie partycji po przywróceniu. Mowa tu oczywiście o przywracaniu za pomocą obrazu systemu.
Gość IP: 86.63.124.* 2016.07.28 09:42
Właśnie jestem po przesiadce. Wybrałem dysk Goodram cx100. Laptop Sony Vaio VGN-FW11E z dyskiem HDD 240 GB. System Win7. Program EaseUs Todo Backup Free 9.2. Mój błąd - robiłem pod Windowsem, zamiast z poziomu Linuxa z USB zrobionego w programie EaseUs. Byłoby znacznie szybciej. Ale to tylko kwestia czasu. Reszta taka sama. Dysk USB miał mieć 240 GB, a więc tyle co HDD w laptopie. Niestety nie - pokazało się 223 GB - zatem wyskakiwał błąd.Dysk HDD pokazywał natomiast 232 GB. Aby możliwe było klonowanie nie można zaznaczać opcji sektor po sektorze, a jedynie optymalizację do SSD i wszystko idzie. Po paru godzinach wymiana dysków i komputer odpala bez problemów. Wyniki w winsat HDD: read - 49,16 MB/s; write - 48,47 MB/s, indeks wydajności Windows: 5,3. To samo z dyskiem SSD: read - 260,14 MB/s, write - 238,87 MB/s, indeks - 7,5. To mówi samo za siebie - Vaio dostało nowe życie - teraz można pracować. (nie korzystam z programów graficznych, obróbki filmów no i oczywiście gier - służy do pracy w firmie). Warto wydać 270 zł na tę modernizację.
Gość IP: 178.42.176.* 2017.03.27 16:56
Zamiana HDD na SSD bezproblemowa 100% z przeniesieniem starego systemu co do bita. W programie Acronis robimy botowalny usb , uruchamiamy komputer z usb i robimy kopię całego HDD na zewnętrzny dysk . Wyjmujemy HDD montujemy SSD instalujemy na dysku docelowy system , w systemie nic nie trzeba więcej robić chodzi o stworzenie struktury partycji i sektora rozruchowego. Uruchamiamy jeszcze raz komputer z usb z programem Acronis i odtwarzamy partycję C z kopi na partycję C nowo zainstalowanego systemu .Polecam ta metodę , czyste klonowanie hdd na ssd czasem nie działa .Mam nadzieje że pomogłem komuś .
AUTOR: jakub korn
DODANO: 16.02.2016
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 81241

 

 

CENEO Kup najtaniej
X-mini Mini3 XAM20 szary X-mini Mini3 XAM20 szary
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Dell Inspiron 5547 (5547I781A265) Dell Inspiron 5547 (5547I781A265)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Popcorn Hour A-500 Popcorn Hour A-500
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2