Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Porady Poradnik: WLAN w całym domu

Sposoby na poprawienie dostępu do domowej sieci.

Poradnik: WLAN w całym domu

Dla każdego użytkownika domowej sieci bezprzewodowej, który nie optymalizował ustawień Wi-Fi, mam dobrą wiadomość: zawsze jest szansa na poprawę jakości połączeń. Nawet gdy pozornie wydaje się, że nie ma takiej potrzeby i sieć jest dostępna w całym domu, warto spróbować podnieść wydajność i stabilność połączeń.

 

W przypadku zwykłych 2–4-pokojowych mieszkań zwykle wystarczy optymalizacja ustawień rutera, ale już gdy w grę wchodzą większe posesje z pomieszczeniami na różnych poziomach, jeden ruter to stanowczo za mało. W takich przypadkach, chcąc pokryć zasięgiem sieci Wi-Fi wszystkie pomieszczenia, bez inwestycji w dodatkowy sprzęt się nie obejdzie. Najprostszym rozwiązaniem okazuje się użycie repeatera bezprzewodowego – opisujemy to na następnej stronie. Gdy zachodzi konieczność uzyskania stabilnych połączeń o dużej szybkości przesyłu, niekiedy warto wspomóc się odpowiednim okablowaniem, co również przedstawiamy w niniejszym artykule. Jeżeli szybkość transmisji danych jest niska mimo dobrej jakości sygnału, zalecamy zapoznanie się ze wskazówkami dotyczącymi testów sieci Wi-Fi.

Przed podjęciem działań poprawiających jakość domowej sieci należy odpowiednio przeanalizować problem. Narzędziem pomocnym w tej operacji będzie Android Wifi Analyzer, aplikacja wykrywająca wszystkie dostępne sieci Wi-Fi oraz dokonująca w czasie rzeczywistym pomiaru siły sygnału wszystkich wykrytych punktów dostępowych. Nieco mniej wygodnym, ale równie efektywnym sposobem jest użycie notebooka z zainstalowanym na nim programem Xirrus WiFi Inspector. Podczas
pomiarów siły sygnału w różnych miejscach mieszkania z pewnością zauważysz, że sygnał jest najbardziej tłumiony przez ściany. Stopień tego tłumienia zależy od materiału konstrukcyjnego oraz oczywiście od odległości. Istotny jest również kąt: pod kątem prostym sygnał przechodzi przez ściany znacznie łatwiej niż pod kątem ostrym. Płyta szklana dowolnej grubości nie stanowi dla sygnału Wi-Fi żadnego problemu, ale już najcieńsza nawet siateczka metalowa potrafi skutecznie i całkowicie wytłumić jakąkolwiek komunikację bezprzewodową.

Optymalizacja sieci WLAN

Fizyk John Cole obliczył i zaprezentował w formie wizualizacji, jak w mieszkaniu rozchodzą się fale radiowe emitowane przez ruter sieci Wi-Fi (czarna kropka na ilustracji 1 . Narzędzie Xirrus Wi-Fi Inspector 2 pokazuje siłę sygnału oraz to, w jakim stopniu jest on zakłócany przez inne sieci Wi-Fi obecne na danym obszarze.
Fizyk John Cole obliczył i zaprezentował w formie wizualizacji, jak w mieszkaniu rozchodzą się fale radiowe emitowane przez ruter sieci Wi-Fi (czarna kropka na ilustracji 1 . Narzędzie Xirrus Wi-Fi Inspector 2 pokazuje siłę sygnału oraz to, w jakim stopniu jest on zakłócany przez inne sieci Wi-Fi obecne na danym obszarze.

Jeżeli zasięg sieci bezprzewodowej wydaje się minimalnie zbyt mały do twoich potrzeb, często poprawę sytuacji uzyskamy za pomocą prostych środków, niewymagających dodatkowych nakładów
ani sprzętu. Propagację fal radiowych i siłę sygnału emitowanego przez ruter można regulować poprzez niewielkie zmiany położenia rutera i samych terminalów (urządzeń korzystających z sieci). Ruter zawsze będzie działał lepiej, gdy zostanie umieszczony wyżej. Jeżeli anteny są regulowane, powinny być wycelowane w najdalej umieszczone urządzenie. W obszarach, w których jest duża szansa na odbicie sygnału (np. w pobliżu ściany), przesunięcie rutera nawet o kilka centymetrów może przynieść zauważalne korzyści. Dokonując pomiarów, znajdziemy lokalizację oferującą najlepszą możliwą siłę sygnału, a następnie w celu uniknięcia zakłóceń pochodzących z sąsiednich sieci ustawimy optymalny kanał radiowy. Podczas naszych testów w pomieszczeniach piwnicznych, gdy korzystaliśmy z taniego rutera ASUS RT-AC56U i notebooka Lenovo U330P, uzyskaliśmy maksymalny zasięg 12 metrów – przy czym pomiędzy ruterem a laptopem znajdowały się stalowe drzwi i dwie ściany. Zmierzona przepustowość dla tej odległości to ok. 30 Mb/s. W przypadku ruterów z antenami zewnętrznymi da się uzyskać nawet podwojenie siły sygnału na większe odległości. Gdy wszystkie te działania okażą się jednak niewystarczające, bez dodatkowego osprzętu się nie obejdzie.

Dodaj komentarz 5 komentarzy
Gość IP: 87.205.151.* 2016.03.01 08:10
Nie pomogą żadne triki ponieważ brakuje kanałów. W moim mieszkaniu jest tyle śmiecia, że ciężko to opisać. Na każdy kanał 2,4 przypada po 4 - 5 sieci. Siłą rzeczy wi-fi nie może działać dobrze.
Gość IP: 146.199.148.* 2016.03.01 09:46
@UP

DOKLADNIE - w takim wypadku polecam LAN w gniazdku elektrycznym
Gość IP: 194.177.30.* 2016.03.01 11:07
@upup Zgadza się, dlatego 5,4Ghz + Wifi Analyzer i ustawienie jak najmniej obciążonego kanału to podstawa w środowisku osiedlowym; jednak w domkach jednorodzinnych można sobie pohulać ;)
U siebie postawiłem na 3 routery w trybie AP (każdy podłączony kablem ethernet gigabitem, nie jakieś repeatery). Ogrzewanie podłogowe skutecznie tłumi (rurki, folie metalowe), więc mimo niewielkich odległości trzeba szaleć z nadajnikami (albo żyć bez wifi - ale po co ;)
Gość IP: 77.254.166.* 2016.03.01 13:18
Androidowy WIFI Analyzer nie jest najlepszym wyborem do badania eteru.

Rutery pracujące w standardzie N wykorzystują jednocześnie 2 kanały (szerokość pasma 40MHz), natomiast WIFI Analyzer "widzi" tylko ten jeden kanał - podstawowy (szer. 20MHz) - znacząco fałszując obraz zajętości pasma (kanałów).

Lepszy obraz eteru dna nam inSSIDer.
acomp
acomp 2016.03.01 20:45
Bardzo dobry artykuł na temat sieci domowej i mam nadzieję że wielu czytelników skorzysta z tych rad w celu poprawy swoich sieci domowych
AUTOR: jakub korn
DODANO: 01.03.2016
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 14415

 

 

CENEO Kup najtaniej
Lenovo G510 (59-406696) Lenovo G510 (59-406696)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ASUS R752LX-T4064H ASUS R752LX-T4064H
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
LEXMARK FUSER LEXMARK T64X ORYGINAŁ (40X2590) LEXMARK FUSER LEXMARK T64X ORYGINAŁ (40X2590)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Ebaterie do kamery Samsung VP-D90 VSM016 (161865) Ebaterie do kamery Samsung VP-D90 VSM016 (161865)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Buffalo WLI-TX4-AG300N Buffalo WLI-TX4-AG300N
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2