Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Porady Upgrade QNAP QGenie

Jak tchnąć nowe życie w stary sprzęt.

Upgrade QNAP QGenie

QGenie to wielofunkcyjne urządzenie, którego funkcjonalność i szybkość poprawimy za pomocą nowego pendrive'a.

Markę QNAP kojarzą zapewne wszyscy czytelnika CHIP-a. Obok Synology, jest to producent najbardziej popularnych i funkcjonalnych urządzeń NAS na rynku. Nie każdy jednak wie, że firma ma w swojej ofercie przenośny NAS mieszczący się w dłoni i mniejszy od większości smartfonów. QNAP QGenie QG-103, bo o nim mowa, nie jest nowością, ponieważ na rynku pojawił się w 2014 roku. Piszemy o nim, ponieważ chcemy pokazać, jak tchnąć w niego nowe życie.

Czym jest QGenie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać i nie jest jednoznaczna. Sam producent określa go jako urządzenie 7 w 1. Po pierwsze QGenie to przenośny serwer NAS, umożliwiający nam dostęp do naszych plików wszędzie tam, gdzie jesteśmy. Może służyć też jako magazyn zdjęć i daje możliwość dzielenia się nimi z grupą osób znajdujących się w pobliżu.

Po drugie – osobista chmura. Ta funkcja bezpośrednio łączy się z poprzednią, dodatkowo jednak QGenie podłączony do Internetu umożliwia zdalny dostęp do zgromadzonych na nim plików. Nazywanie tego chmurą to jednak jak nazwanie mżawki ulewą.

Samochodowy serwer multimediów – w tym określeniu nie ma nic odkrywczego. Ta funkcja wynika bezpośrednio z poprzednich i kolejnych. Jest to po prostu jeden ze scenariuszy wykorzystania tego, skądinąd użytecznego sprzętu. QGenie pozwala bowiem na bezprzewodowe podłączenie do dwudziestu urządzeń mobilnych i przesyłanie do nich wideo, zdjęć czy muzyki.

Czwarta z deklarowanych funkcji to bezprzewodowy punkt dostępu i trzeba przyznać, że jest to jedna z ciekawszych funkcji QG-103N. Jest on bowiem wyposażony w dwa interfejsy sieciowe: przewodowy i bezprzewodowy. Za ich pomocą podłączamy QGenie do Internetu i udostępniamy sieć maksymalnie 20 innym urządzeniom. Jednocześnie ze zgromadzonych plików może korzystać do ośmiu użytkowników. Oprócz przewodowego i bezprzewodowego podłączenia do globalnej sieci, ten mały sprzęt pozwala na podłączenie do portu USB modemu 3G lub telefonu z funkcją tetheringu. Zestawione w taki sposób połączenie również jest dzielone bezprzewodowo. Taka możliwość może się okazać przydatna w podróży, jeśli np. w hotelu mamy do dyspozycji tylko pojedyncze połączenie przewodowe, a chcemy za pomocą WLAN podłączyć np. tablet, smartfon i laptop. Może się okazać użyteczne również gdy chcemy podzielić się naszym połączeniem z Internetem ze znajomymi. Trzeba jednak pamiętać, że maksymalna szybkość połączenia jaką udało nam się zestawić z pojedynczego urządzenia do QGenie wynosiła zaledwie 72 Mb/s. Szybkość przesyłania danych jest oczywiście niższa, ale o tym dalej.

 

 

Nie mniej przydatną funkcją funkQGenie jest kopia zapasowa książki adresowej z urządzeń z Android i iOS. Wystarczy zainstalować na smartfonie odpowiednią aplikację aby łatwo tworzyć backup i przywracać zawartość na dowolnym innym urządzeniu.

Jeśli mowa o urządzeniach mobilnych, to QGenie może służyć dla nich za bank energii. Podłączając smartfon do portu USB możemy go doładować jeśli akurat brakuje mu energii. Pojemność wbudowanego akumulatora wynosi 3000 mAh.

Ostatnia – lecz nie mniej ważna – funkcja produktu QNAP-a to po prostu przenośny dysk z interfejsem USB 3.0. Wbudowana pamięć ma pojemność zaledwie 32 gigabajtów, a producent deklaruje szybkości przesyłana na poziomie 120 MB/s podczas odczytu i 40 MB/s przy zapisie danych. Nie są to zawrotne wyniki jak na możliwości USB 3.0, pojemność też nie jest oszałamiająca – i właśnie nad tymi kwestiami skupimy się w dalszej części. Pokażemy jak tchnąć w QGenie nowe życie.

Dodaj komentarz 5 komentarzy
Gość IP: 89.68.7.* 2016.02.10 14:05
co za brednie - człowieku ten sprzęt nie jest stary, nie jest popularny i wciąż do niego wychodzą aktualizacje
weź sobie tchnij w płuco świeżego powietrza lepiej to poprawi ci pracę mózgu
gbziuk
gbziuk 2016.02.10 18:45
@Gość IP: 89.68.7.* 2016.02.10 14:05
Wszyscy mówią, żeby nie karmić trolli, ale jakoś nie potrafię przejść do porządku nad ludzką głupotą.

Jeśli już zdecydujecie się komentować z chęci wylania frustracji i jadu, to sprawdźcie czy choć macie rację.

W przypadku elektroniki użytkowej (vide np. smartfony) rok czy dwa lata to bardzo długo. Produkt z 2014 roku nie jest już zatem nowością.
Sprzęt nie jest bardzo popularny, ale też nigdzie tego nie napisałem. Widać czytanie ze zrozumieniem sprawia Gościowi trudność. Napisałem, że QNAP jest producentem popularnych serwerów NAS, nie że popularny jest ten konkretny model.
Co do aktualizacji, to do QGenie już nie wychodzą - ostatnia 3.2.0 pochodzi z grudnia 2014 roku..

Nie lubię udowadniać, że nie jestem wielbłądem, ale leniwych trolli, którym nawet nie chce się przeczytać całego tekstu ze zrozumieniem i sprawdzić faktów będę piętnował z całą zaciętością. Domyślam się, że ataki tego typu mają na celu dowartościowanie ich autora, ale uwaga - efekt zostanie osiągnięty tylko jeśli trollujący ma choć cień racji. W przeciwnym razie "Gościu" tylko się ośmieszasz.
W przeciwieństwie do ciebie autorzy na chip.pl nie są anonimowi i w pełni odpowiadają za pisane przez siebie teksty.
Jeśli zatem ktoś ma ochotę na merytoryczną polemikę dotyczącą treści artykułu, to zapraszam do komentowania. Trollom już podziękujemy. :-)

PS: co do świeżego powietrza, nie narzekam na jego niedobór
Gość IP: 89.68.7.* 2016.02.11 09:48
no to jeszcze dajesz porady do sprzętu którego popularność jest praktycznie zerowa a i producent lachę wyłożył?brawo

jaki to ma sens?

odpowiedz sobie sam

ale widzę że chyba świeżak jesteś w chipie - skup się na konkretnej robocie a nie na bzdurach
zrób jakiś test obecnych dysków twardych lepiej - więcej będzie z tego pożytku niż wymiana pendrive'a w gównianym urządzeniu którego z racji zapewne szalonej ceny kupiło w Polsce 10 osób a kolejne 10 dostało gratis od firmy

tylko test a nie te wasze gówniane tabelki z których nic nie wynika
Gość IP: 89.68.7.* 2016.02.11 09:49
ps.serwer plików nie ma nic wspólnego z chmurą - wszyscy pieprzą o chmurach nie mając pojęcia czym ona jest
gbziuk
gbziuk 2016.02.11 10:46
W CHIPie jestem od 2010 r. - faktycznie świeżak ze mnie :)
Znów nie sprawdziłeś faktów.

Ciekawa zmiana postawy, najpierw twierdzisz, że sprzęt nie jest stary, a potem zarzucasz, że niepotrzebnie piszę o tak starym sprzęcie. Iście karkołomna logika.

Porady dajemy do różnych sprzętów, zarówno starych jak i nowych. W przypadku starszych pokazujemy jak można z nich wycisnąć jeszcze trochę życia.
Przede wszystkim pokazujemy sprzęt, który uznajemy z różnych względów za ciekawy i wart pokazania. A ten do takich należy. Niewiele jest urządzeń, które oferują podobną funkcjonalność.

Co do testów, to gdybyś poczytał papierowe wydanie to zobaczył byś, że nie tak dawno testowaliśmy dyski twarde, a ostatnio napędy SSD.

Co do powyższego tekstu, to widzę, że nie zadałeś sobie trudu przeczytania całości, bo chyba nawet nie wiesz jaka jest cena sprzętu. Ponadto, cały czas można urządzenie kupić.

Co do chmury, przeczytaj tekst jeszcze raz i zobacz co napisałem o chmurze.
AUTOR: grzegorz bziuk
DODANO: 10.02.2016
Tagi producenckie: qnap
Tagi modelu: qg-103n, qgenie
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 5559

 

 

CENEO Kup najtaniej
Lenovo G510 (59-406696) Lenovo G510 (59-406696)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ASUS R752LX-T4064H ASUS R752LX-T4064H
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
LEXMARK FUSER LEXMARK T64X ORYGINAŁ (40X2590) LEXMARK FUSER LEXMARK T64X ORYGINAŁ (40X2590)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Ebaterie do kamery Samsung VP-D90 VSM016 (161865) Ebaterie do kamery Samsung VP-D90 VSM016 (161865)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Buffalo WLI-TX4-AG300N Buffalo WLI-TX4-AG300N
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2