Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Porównania Największy test GPS: Sprawdź przed zakupem!

Porównanie urządzeń nawigacyjnych z mapą Polski

Największy test GPS: Sprawdź przed zakupem!

Zanim wyruszycie na upragniony urlop, warto sprawdzić, który z nawigatorów GPS najsprawniej poprowadzi was do celu. Przeprowadziliśmy profesjonalny test urządzeń PND, oceniając wszystkie ich parametry.

Czytelniku, jak to się stało, że ty, osoba zainteresowana najnowszymi technologiami i znająca się na nich, nie masz jeszcze urządzenia do nawigacji samochodowej?! Chociaż, co ja mówię – pewnie masz, ale chcesz trzymać rękę na pulsie i sprawdzić, co nowego w dziedzinie urządzeń PND, czyli Personal Navigation Device. A może ktoś ze znajomych planuje kupić nowy nawigator? Albo dni twojego własnego są już policzone? Zresztą nieważne. Z myślą o wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć, kto tego lata w nawigacji rządzi, a kto błądzi, nasze laboratorium przetestowało około 50 dostępnych na rynku urządzeń. Każdy model musiał przejść identyczną, bardzo rozbudowaną procedurę testową – weryfikującą wszystkie jego możliwości. Zapewniamy przy tym, że oprócz koni mechanicznych w silnikach samochodowych podczas testów nie ucierpiały żadne zwierzęta – możecie więc śmiało przystąpić do czytania!

Szybkość pracy: W praktyce niewielkie różnice

Jak większość urządzeń elektronicznych w dzisiejszych czasach, nawigatory samochodowe PND to tak naprawdę małe komputery używające procesorów taktowanych zegarami 400 MHz, wyposażone w pamięć RAM o pojemności 64, 128 albo nawet 1024 MB, przechowujące pliki w pamięci stałej... Moglibyśmy opisać to dokładnie, ale nie ma to żadnego sensu – na razie producenci urządzeń do nawigacji samochodowej oszczędzili nam znanego najpierw z pecetów, potem z notebooków, a ostatnio też z palmofonów wyścigu mega- i gigaherców, ponadto prawie wszystkie przetestowane przez nas PND miały taki sam procesor Samsunga.

O tym, że nawigatory firmy TomTom należą do światowej czołówki, wiadomo od dawna. 930 Traffic to model wyposażony w wiele dodatków, ale tym, co zwróciło naszą uwagę podczas testów, była nadspodziewanie wysoka dokładność map Polski oraz możliwość odbierania informacji 
o korkach przez wbudowany modem komórkowy.
TomTom 930 Traffic O tym, że nawigatory firmy TomTom należą do światowej czołówki, wiadomo od dawna. 930 Traffic to model wyposażony w wiele dodatków, ale tym, co zwróciło naszą uwagę podczas testów, była nadspodziewanie wysoka dokładność map Polski oraz możliwość odbierania informacji o korkach przez wbudowany modem komórkowy.

Nic dziwnego: jak pokazały testy, dwa wyróżniające się urządzenia – NavRoad Q1 Europe wyposażony w dwurdzeniowy procesor oraz HP iPAQ 316 PL mający na pokładzie CPU taktowany zegarem o 200 MHz szybszym niż w przypadku większości konkurentów – bynajmniej nie okazały się szybsze od innych w tym, co naprawdę ważne, czyli wyliczaniu tras. Nieznacznie różniły się urządzenia z różnymi chipsetami GPS również pod względem szybkości łapania fiksa, czyli namierzania położenia satelitów i wyliczania na tej podstawie pozycji, na to dużo większy wpływ miały warunki otoczenia.

Nasza rada? Wybierając nawigator, nie przywiązuj zbyt dużej wagi do procesora i chipsetu, zwróć raczej uwagę na ergonomię i zainstalowane oprogramowanie, a jeśli chodzi o hardware, patrz przede wszystkim na to, na co będziesz patrzył przez cały czas używania PND – na ekran.

Sprawdź aktualny ranking nawigacji GPS z mapą Polski.

Jak testowaliśmy nawigacje GPS?

  • Szczegółowość map – oceniliśmy dokładność map, wybierając adresy z różnej wielkości miast oraz wsi, a także precyzję w oznaczeniu szczególnych punktów (POI).
  • Ergonomia – oceniliśmy wygodę korzystania z mapy i innych opcji urządzenia. Sprawdziliśmy dodatkowe opcje podnoszące komfort obsługi, np. automatyczne dopasowywanie głośności do prędkości jazdy.
  • Funkcjonalność – oceniliśmy opcje dostępne podczas korzystania z nawigacji,
    a także inne funkcje urządzenia, m.in. odtwarzacz multimediów.
  • Budowa i wyposażenie – oceniliśmy podstawowe, a także dodatkowe wyposażenie, takie jak wielkość ekranu, zainstalowana pamięć, złącza komunikacyjne czy aparat cyfrowy.
artkicz
artkicz 2009.06.15 16:35
dziwi dlaczego w tescie nie brano pod uwage sprzetu Garmina...
Leszek
Leszek 2009.06.15 19:59
Posiadam TomTom GO 730 z opcja odbioru informacji o sytuacji na drogach (mieszkam w Niemczech) - Polecam. Pare razy uniknalem stania w kilkugodzinnych korkach. I zeby nie przeplacac dodam, ze nie oplaca sie kupowac modelu Go 930, ktory nie oferuje nic nowego a jest drozszy.

Poza precyzyjna nawigacja (hehehe +- 50 m) za wielki plus mam mozliwosc zapowiedzi i odtwarzania muzyki przez wbudowany nadajnik radiowy (nie mylic z Bluetooth), ktory mozna dostroic do niewakorzystanej stacji radiowej w odbiorniku radiowym.

Moznaby tak dalej, ...
Gość IP: 83.10.226.* 2009.06.15 22:51
Musze przyznac, ze tak jak sie spodziewalem wielki test tylu urzadzen musial zakonczyc sie niedokladnosciami.
Nie doczytalem do konca artykulu, ale musze zaznaczyc ze nie 3 urzadzenia mama ksiazke telefoniczna, lecz wiecej. Dobrym przykladem jest tomtom go 910 ktrego urzywalem. Po podlaczeniu przez BT odrazu pyta urzytkownika, czy chce skopiowac ksiazke adresowa z telefonu do nawigacji. Zestaw z antena TMC jest opcja w go 910, lecz mozna poprzez telefon pobierac informacjie o sytlacji na drogach (co niestety jest platne).
yoda
yoda 2009.06.16 10:44
Nie można zgodzić sięz kolegą "artkicz", który najwyraźniej nie przejrzał do końca tabeli, w której znajdują się aż (?!) dwa garminy. Zastanawiające jednak jest, dla czego w takim teście na 49 testowanych urządzeń, wykorzystano tylko 2 firmy Garmin a aż 8 firmy Mio. Czyżby pozostali znani producenci urządzeń nawigacyjnych nie oferowali w swoich najnowszych modelach nic godnego uwagi ??
Gość IP: 83.31.200.* 2009.06.16 15:37
ten lark to nawet nawet, mimo że jedna z tańszych... Ja sam mam 35.6 - tą którą dają z neostradą i naprawdę powiem że narzekać nie mogę.
ksar
ksar 2009.06.16 23:20
Ja posiadam garmina, no ale nic sie na jego temat nie dowiedzialem. Gdzie garmin?!
Gość IP: 62.121.67.* 2009.06.17 21:57
TO dalej dają ten GPS do neo??
Gość IP: 62.87.243.* 2009.06.18 00:54
Aż się wierzyć nie chce, że tylko 2 Garminy w teście.

"Przeprowadziliśmy profesjonalny test urządzeń PND, oceniając wszystkie ich parametry."
Gdzie tu jakieś porównanie urządzeń outdorowych? Garmin tu praktycznie nie ma żadnej konkurencji.
Czyżby inni producenci dali więcej gratisów do testów niż Garmin?
kofe
kofe 2009.06.18 19:27
Larki są tanie, dobre ale niestety ostatnio nie działają bo jak wyjaśnia producent prowadzone są prace konserwacyjne przez Amerykanów i coś się zmieniło z satelitami. Ja czekam do 20 czerwca ze swoim FreeBird'em i mam nadzieję, że urządzenie w końcu zacznie prawidłowo działać. Jeśli ktoś ma więcej informacji, proszę piszcie.
Gość IP: 87.205.3.* 2009.07.03 13:56
Nie wiem co mam myśleć o tym teście, a właściwie artykule z tabelką. Nie dowiedzieliśmy się jakimi kryteriami kierował się autor opracowania, jaka była waga poszczególnych kryteriów. Dziwi fakt, że oceniono mapy zwycięzcy wyżej niż np. Automapę, mimo iż nie posiada numerów budynków. Niezrozumiały jest fakt różnych ocen dokładności dla tych samych map - czyżby autor, poniekąd gorąco do tego namawiający, zapomniał o ich zaktualizowaniu? Brakuje mi jakoś uzasadnienia, dlaczego ten sprzęt wygrał a tamten okazał się kiepski. Kryteria zbyt ogólnikowe, np. budowa - czy to chodzi o jej jakość, gabaryty czy o co? Poręczność sprzętu nie jest bez znaczenia - wystarczy porównać zgrabnego NavRoada 460 z cegłą typu Nokia 500. Ogólnie test słaby, jak pisałem wcześniej raczej luźny artykuł z tabelką.

Inna sprawa, że gdyby średnie IQ przeciętnego światowego konsumenta było nieco wyższe, to producenci nie musieliby nas nęcić dodawanymi na potęgę do PND pierdołami typu aparat, odtwarzacz filmów itp. Mielibyśmy porządne nawigacje i tylko nawigacjje, ale za to znacznie taniej.
Gość IP: 82.160.19.* 2009.07.05 11:50
Dziwi mnie że autorzy tego artykułu nie wzięli do testów chyba najtańszy obecnie GPS na rynku, chodzi mi o nawigacje sprzedawaną w biedronce - Navie nv 47 lub poprzednią nv 45. Poza tym, nie dawno podano w prasie że niektóre modele Larków mają problem z wyliczeniem trasy i potrzebne jest wgranie łaty do systemu GPS.
Piotrek
Piotrek 2009.07.06 22:13
Dla mało wymagających użytkowników wystarczy dobry telefon z dobrą nawigacją (jestem tego typu użytkownikiem), np. NOKIA Navigator
xnorbert
xnorbert 2009.07.08 01:02
Myślę że GPS to najlepsze urządzenie lepsze nawet od mapy.
pomocpc
pomocpc 2009.07.12 22:35
TomTom według mnie byłego użytkownika robi najgorszą dostępną mapę ale to tylko moje zdanie korzystałem prawie dwa lata temu...Mogło się zmienić.
Gość IP: 83.14.40.* 2009.09.02 22:13
Mio 500 Niestety jakość map do d... Proszę bardzo sprawdźmy jak wyznaczy nam trasę z Nowego Sącza do Krakowa. Niestety dojdziemy do przekonania iż na Polskie drogi inne urządzenie (lub mapa) na Europę inne.
Pozdrawiam !
adek915
adek915 2010.04.30 17:56
5 calowy wyświetlacz nie jest za duży, ja mam Tico :E i umieściłem go jak najniżej się da i wcale, a wcale mi to nie przeszkadza w jeździe, a swoją drogą polecam Lark 50.1 :) Mój ojciec ma 3,5" (tandetne z biedronki, ale on rzadko jej używa więc mu wystarcza) i w autach typu Cherokee i Trans Sport, to jest to stanowczo za mała nawigacja, szczególnie w tym Vanie bo tam szyba jest już naprawdę daleko...
Gość IP: 81.219.115.* 2010.05.02 10:45
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 80.131.209.* 2010.05.04 14:21
Artykuł zawiera wiele nieścisłości. Obecnie wiele osób podróżuje "za Odrę" a tam podstawowym aspektem jest dobra współpraca z systemem omijania korków (TMC). Mieszkam w Niemczech, a więc wiem, co mówię. Miałem Garmina W255T i jest to moim zdaniem jedna z najwygodniejszych nawigacji. Obecnie mam Beckera Traffic Assist Z 109. Kupiłem, bo dawał w atrakcyjnej cenie 2 lata bezpłatnej aktualizacji map. Inne Beckery mają 45 dni. Jest w miarę dobry, choć nie aż tak intuicyjny, jak Garmin. Sparzyłem się na Tomtomie - parę razy wyprowadził mnie w nieprzejezdną drogę. I jeszcze jedno. "najlepiej, jeśli za przełączanie między trybami odpowiedzialny jest czujnik światła zewnętrznego, a nie zegar. W tunelu albo podczas burzy zegar nie zadziała." - pisanie czegoś takiego to żenada. W normalnych warunkach w tunelu sama mapa się przyciemnia (tak mam w Beckerze) choć nie ma żadnych czujników. Nawiasem mówiąc - a które nawigacje takie czujniki mają, bo ja nie wiem?
rafcioking
rafcioking 2010.06.16 21:56
no widzę że test jest naprawdę wielki nie ma co a jest tyle godnych opisu Navi ale trudno w chipie testują i chwalą to za co dostali kasę
Gość IP: 91.197.155.* 2010.07.27 14:52
lepiej kupić samodzielne urządzenie gps i mieć spokój. ma własne zasilanie i można z nim pojechać na rower lub w góry na wycieczke. nawigacje to bez sensu urzadzenia - lepiej mieć chyba już cb radio:)
AUTOR: konstanty młynarczyk, testy robert dutkiewicz
DODANO: 15.06.2009
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 135799
CENEO Kup najtaniej
Panasonic RF-2400EG-K Panasonic RF-2400EG-K
Dostępny w 17 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
TRISTAR BQ-2815 TRISTAR BQ-2815
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
FABER LITHOS BK 45 FABER LITHOS BK 45
Dostępny w 21 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Pioneer PD-50 Pioneer PD-50
Dostępny w 14 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
A4 TECH XL-750BK zIELONY (XL-750BK GREEN) A4 TECH XL-750BK zIELONY (XL-750BK GREEN)
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Video
nowe filmy