Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Porównania Konto dla Nowaka

Testy i technika

Konto dla Nowaka

Z reklam banków trudno dowiedzieć się czegoś konkretnego na temat funkcjonalności, bezpieczeństwa i kosztów użytkowania oferowanych przez nie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Z naszego artykułu – wręcz przeciwnie.

Przyjrzeliśmy się standardowym kontom rozliczeniowo-oszczędnościowym z dostępem do Internetu znajdującym się w ofercie 15 największych polskich banków, które świadczą usługi detaliczne. Co znaczy konto standardowe? Spośród oferowanych typów rachunków staraliśmy się wybrać takie, które cechują funkcje i opłaty zbilansowane pod kątem indywidualnego, średnio aktywnego użytkownika i są jednocześnie pozbawione płatnych ekstradodatków, jak ubezpieczenie czy zryczałtowane opłaty za przelewy i zlecenia stałe.


Internet czy okienko
 

Z punktu widzenia użyteczności konta największa różnica pomiędzy omawianymi produktami dotyczy możliwości obsługi konta w okienku bankowym. Paradoksalnie właśnie ta cecha w erze bankowości internetowej stała się wyróżnikiem jakości oferty bankowej, a nie na odwrót, jak było jeszcze kilka lat temu. Czy warto mieć możliwość pójścia do okienka? Na to pytanie trzeba sobie odpowiedzieć samemu. Naszym zdaniem jest to duży atut. Wiele problemów związanych z reklamacjami, odnawianiem kart po zastrzeżeniu, odblokowywaniem zamrożonych na koncie środków, np. w wyniku interwencji urzędu skarbowego (zdarza się to wielu Polakom), łatwej rozwiązać w trakcie bezpośredniej rozmowy z pracownikiem banku niż za pośrednictwem emaila czy infolinii, które są, niestety, obsadzane źle wykwalifikowanymi konsultantami. Wreszcie konto z możliwością obsługi w zwykłym oddziale pozwala na wypłacanie pieniędzy z kasy, co przydaje się w razie zagubienia karty do bankomatu czy konieczności wypłacenia większej ilości gotówki.

W przypadku omówionych produktów tylko oferowane przez banki stricte internetowe (mBank, Inteligo) nie dają możliwości obsługi rachunku w okienku. Wszystkie standardowe produkty pozostałych banków zapewniają możliwość obsługi w oddziale. Oczywiście ofercie wielu z nich są także rachunki czysto internetowe, ale do naszego zestawienia wybieraliśmy produkty uniwersalne.


Wyjątkowe możliwości

Banki, które ujęliśmy w zestawieniu, oferują wszystkie podstawowe funkcje konta, jak definiowanie przelewów i zleceń, zakładanie lokat, przeglądanie wyciągów aktualnych i archiwalnych, kontaktowanie się z bankiem drogą elektroniczną, otrzymywanie informacji o operacjach za pomocą SMS-a.

Powszechnie dostępne jest też inne udogodnienie – możliwość doładowywania telefonów komórkowych bezpośrednio z konta. Nie znaleźliśmy jej tylko w kontach BGŻ, Nordea i Kredyt Bank. Popularna jest także możliwość dokonywania przelewów online do odbiorców zagranicznych, co bardzo przydaje się, jeśli kupujemy przedmioty w zagranicznych serwisach aukcyjnych. Nie oferują jej jedynie: Pekao/Inteligo, Millenium i Getin Bank.

Jest również wiele udogodnień rzadziej spotykanych. Przykładem takiej funkcji okazuje się np. system transakcyjny do telefonów komórkowych, który pozwala na dokonywanie prostych operacji, takich jak przelewy czy sprawdzanie salda rachunku, z poziomu ekranu zaawansowanego telefonu komórkowego. Taką usługę udostępniają swoim klientom banki: Inteligo, Raiffeisen, ING Bank Śląski, Bank BPH i Nordea. W czasach gdy blisko połowa sprzedawanych telefonów oferuje możliwość korzystania z Sieci i uruchamiania wyrafinowanych aplikacji, trudno wyobrazić sobie bardziej przydatną funkcję.  

Inną usługą, która nie jest jeszcze powszechnie dostępna, okazuje się zarządzanie kartami za pomocą interfejsu WWW, np. zmiana PIN-u bez konieczności kontaktowania się z centrum obsługi klienta. Kolejny ciekawy dodatek to funkcja samodzielnego zarządzania limitami wypłat z bankomatów czy kwot przelewów online.

Duże znaczenie dla komfortu użytkowania ma także jakość samego interfejsu WWW. Istnieją tu spore różnice. Niektóre instytucje, np. mBank czy Pekao SA, używają dość archaicznych, przynajmniej pod względem graficznym, rozwiązań, co wynika z tego, że systemy transakcyjne wdrożono kilka lat temu. Inne postawiły na rozwiązania najnowocześniejsze, np. Raiffeisen Bank, który ma interfejs bazujący na technologii Flash. Użyteczność poszczególnych rozwiązań w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji. Naszym zdaniem trącący myszką interfejs mBanku obsługuje się przyjemniej niż wspomniany interfejs flashowy. Dlatego przed założeniem konta najlepiej samemu przekonać się, czy dany sposób nam odpowiada. Każdy bank, z wyjątkiem Getin Banku i BPH, oferuje jakąś formę interfejsu demo. W większości wypadków jest to autentyczna aplikacja, z publicznym kontem testowym, co stanowi modelowe rozwiązanie. W innych natomiast mamy do czynienia tylko z prezentacją flashową, znacznie mniej użyteczną, bo dzięki niej poznamy jedynie wygląd, ale nie szybkość działania interfejsu.

Dodaj komentarz 6 komentarzy
Gość IP: 89.73.201.* 2010.04.07 17:37
Ja się pytam grzecznie. Kiedy Chip przestał być pismem komputerowym?
Gość IP: 83.4.241.* 2010.04.07 18:05
Trzeba jeszcze mieć prace by były pieniądze na tym super ekstra bezpłatnym koncie :/
Gość IP: 188.147.1.* 2010.04.07 18:16
nie ma to jak - "zwracamy opłate za prowadzenie konta" - super ale w inteligo od ponad 10 lat takiej opłaty nigdy nie miałem gdy tylko saldo wynosi ponad 100 pln miesiecznie(karty kody i obsługa w 100% za darmo)........banki obecnie sa żałosne i nie maja nic do zaoferowania
therion888
therion888 2010.04.08 09:44
Zabezpieczenia danych bankowych rozumiem. Ale po co bierzecie się za testy kont bankowych? Reklama?
vh
vh 2010.04.08 11:12
Kolejny artykuł nie mający nic wspólnego z tematyką pisma. Żenada. Lepiej napiszcie, jak skonfigurować domenę w Windows 2008 Server.
korbicz
korbicz 2010.04.11 14:49
A gdzie e-konto w LukasBanku? jedno z lepszych internetowych kont na rynku jakby mnie ktoś pytał. Lipa nie zestawienie.
AUTOR: bartłomiej mrożewski
DODANO: 07.04.2010
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 2384


CENEO Kup najtaniej
LOWEPRO Foto Toploader Pro 65 AW czarna (LOWE_TOP65AW) LOWEPRO Foto Toploader Pro 65 AW czarna (LOWE_TOP65AW)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
AMD X4 870K 3.90GHz 4MB BOX AD870KXBJCSBX AMD X4 870K 3.90GHz 4MB BOX AD870KXBJCSBX
Dostępny w 18 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
K&M 18860 statyw keyboardowy ''Spider Pro'' K&M 18860 statyw keyboardowy ''Spider Pro''
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Alesis DRP100 Alesis DRP100
Dostępny w 7 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Avacom BLM-1, PS-BLM1 redukce (AVP101) Avacom BLM-1, PS-BLM1 redukce (AVP101)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy