Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Procesory

rozwiń
Strona główna Procesory Artykuły Jaki procesor wybrać? Poradnik i test 59 procesorów!

CHIP doradza jaki procesor wybrać

Jaki procesor wybrać? Poradnik i test 59 procesorów!

CPU przejmuje stopniowo funkcje kontrolera pamięci oraz układu graficznego. To od tego jaki procesor wybierzemy zależą możliwości i wydajność całego PC.

Intel czy AMD –  co wybrać?

Wybór odpowiedniego procesora jest pierwszą i zarazem najważniejszą decyzją, jaką musimy podjąć kupując samemu komponenty. Od tego czy zdecydujemy się na zakup układu Intela czy też AMD będzie zależał dalszy dobór płyty głównej, bezpośrednio z nią powiązanego układu chłodzenia a także pamięci.
Nie ma oczywiście jedynej słusznej odpowiedzi na postawione wyżej pytanie. W części testów lepiej spisują się układy AMD natomiast w innych dużo wydajniejsze okazują się być produkty Intela. Oprócz samej wydajności zdecydowana większość z Was spojrzy również na cenę, którą będzie trzeba za nasz wymarzony układ zapłacić – w końcu nie każdego stać na wydanie lekką ręką trzech tysięcy złotych na topowy produkt. Aspekt cenowy pozostawmy sobie jednak na później, a teraz spójrzmy chłodnym okiem na możliwości obecnych układów.

Jeżeli spojrzymy na tabelkę z umieszczonymi w niej procesorami to w pierwszej dziesiątce zauważymy pewną niepokojącą sytuację… dziewięć układów jest bowiem z logo Intela, a jeden należący do AMD znajduje się dopiero na ostatniej pozycji. W poprzednim zdaniu użyłem słowa „niepokojącą” nie bez powodu. Otóż wspomniany wcześniej procesor to sześciordzeniowy Phenom II X6 1090T Black Edition, który do sześciordzeniowych Inteli z którymi teoretycznie powinien konkurować traci aż jedenaście punktów POWER. Dla wielbicieli procentów podam iż różnica ta wynosi średnio około 15%. Pomiędzy pierwszym Intelem Core i7-980X Extreme Edition, a układem AMD o którym wyżej pisałem oprócz produktów bardzo wydajnych a także bardzo drogich procesorów dla złącza LGA1366 znalazły się również bardzo atrakcyjne cenowo układy Core i5-760 (685 zł; miejsce ósme), a także Core i7-875K (1194 zł; miejsce czwarte) pracujące na tańszej platformie LGA1156. Czy oznacza to że procesory AMD nie są w stanie prowadzić wyrównanej walki z konkurentem? I tak i nie…

Pecety media center. Mają być małe i odtwarzać materiał HD.
Pecety media center. Mają być małe i odtwarzać materiał HD.

Procesor do multimediów

Jeżeli rozważamy zakup procesora do komputera multimedialnego w przystępnej cenie to zdecydowanie większe pole manewru zapewniają nam układy właśnie od AMD. Optymalnym procesorem wartym naszej uwagi jest trzyrdzeniowy Athlon II X3 440 którego możemy kupić już za około 230 zł. Jego trzy wysoko taktowane rdzenie w tandemie ze zintegrowaną z chipsetem płyty głównej kartą graficzną w zupełności wystarczą do płynnego odtwarzania multimediów.
Jeżeli natomiast dysponujecie dodatkowymi 150 zł możecie nabyć Intelowskiego Core i3-530, który układ graficzny ma już wbudowany. Dodatkowym atutem jest również sprzętowa akceleracja materiału HD dokonywana przez Intel HD Graphics dzięki której nie będziemy potrzebowali szybkiego procesora. Niestety, aspekt ceny końcowej w tym przypadku jest zdecydowanie po stronie AMD. Wspomnianą wyżej różnicę w cenie możemy zainwestować w wydajniejszą płytę główną której układ graficzny pozwoli nam nawet pograć w gry w przyzwoitych warunkach.

Zobacz pełny ranking procesorów

Procesor do biura

Właściciele firm organizując przetargi na nowe komputery dla pracowników szeregowych częściej niż wydajnością kierują się ceną całych zestawów. W tym segmencie AMD ma im do zaoferowania naprawdę szeroki wachlarz produktów, których cena w połączeniu z pozostałymi podzespołami sprawia, że są w zasadzie bezkonkurencyjni. W naszym rankingu znalazły się dwa procesory skierowanie właśnie do tego typu odbiorców – Athlon II 170u oraz dwurdzeniowy Athlon II X2 250u. Cena pierwszego z nich to zaledwie 110 zł, natomiast dwurdzeniowy kosztuje w granicach 200 zł. Oba te układy  oprócz atrakcyjnej ceny cechuje dodatkowo współczynnik TDP na poziomie 25W. Dzięki tak niskiej wartości układy te można w zasadzie chłodzić w pełni pasywnie.

Alienware Aurora ALX. Kultowy sprzęt – marzenie każdego gracza. W środku wszystko co naj... Cena: od 9999 zł
Alienware Aurora ALX. Kultowy sprzęt – marzenie każdego gracza. W środku wszystko co naj... Cena: od 9999 zł

Procesor dla gracza

Przy składaniu komputerów dla graczy mało kto ma ograniczony budżet do tego stopnia aby nie pozwolić sobie na zakup wydajnego procesora nawet za 1500 zł. W tym przedziale PR Intela krzyknąłby ze jedynym słusznym wyborem jest procesor z serii Core i7-900 i nie mylą się oni. W połączeniu z trzykanałowym kontrolerem pamięci oraz dobra płyta jest to bardzo dobra platforma zarówno do gier jak i do podkręcania. Niestety – łączny koszt jest bardzo wysoki… dlatego tez pozwoliłem sobie rozdzielić tą grupę odbiorców na dwie podgrupy. Dla pierwszej z nich wystarczy aby sprzęt był szybki oraz stosunkowo wydajny, a procesor nie stanowił wąskiego gardła dla szybkich kart graficznych. Dla nich zdecydowanie lepszym od wspomnianych wyżej układów Core i7-900 będzie tańszy Core i7-875K. Bazujący na platformie LGA1156 procesor oprócz wysokiego taktowania, technologii Turbo Boost oraz Intel HT jest zdecydowanie tańszy od Core i7 przeznaczonych dla LGA1366. Tańszy nie znaczy ze gorszy. Jak pokazały nasze testy układ sumarycznie znalazł się bardzo wysoko zajmując czwarte miejsce naszego zestawienia. Droższe oraz wydajniejsze od niego okazały się tylko procesory których ceny są trzykrotnie wyższe. Ciekawostką w oznaczeniu tego układu jest litera „K”. Oznacza ona iż ten układ ma odblokowany mnożnik co dotychczas zdarzało się w bardzo drogich układach z serii Extreme Edition.

Druga grupa odbiorców w skład których wchodzą bogaci gracze, wytrawni overclockerzy oraz projektanci może pozwolić sobie na wybranie najwydajniejszego zestawienia które rynek jest im w stanie zaoferować. W tym przypadku reprezentantem wśród procesorów będzie kosztujący 3800 zł Intel Core i7-980X. Jego wysokie taktowanie, dwanaście wątków oraz technologia Turbo Boost sprawiają że zdecydowanie zasługuje na pierwsze miejsce tego zestawienia. W połączeniu z trzykanałowym zestawem pamięci DDR3 zapewni on bardzo wydajną platformę dla każdego z odbiorców.

kremowykac
kremowykac 2010.11.15 14:14
Zawsze byłem za zielonymi. Może dlatego ,że nigdy się nie zdecydowałem na procesor który kosztował ponad 600zł i patrzyłem w te bardziej opłacalne produkty. Jak na dzisiaj to najlepszy artykuł na stronie.
Gość IP: 79.190.34.* 2010.11.15 14:38
AMD dla zwykłego użytkownika to optymalny wybór. Kupiłem płytę główną w 2006 roku (oraz procesor Athlon 64 na Socket AM2). Na stronie producenta płyty głównej właśnie przeczytałem, że po uaktualnieniu BIOSu mogę wstawić nowego czterordzeniowca, który wg benchmarku jest ponad 5 razy szybszy od mojego aktualnego procka i do tego wydziela zaledwie 45 W (zamiast 62W jak poprzedni procek) :D Miło :D
Gość IP: 94.75.118.* 2010.11.15 16:05
Co to za ortograficzny skandal ? "pod kontem"?!

Czytać się odechciewa.
Gość IP: 82.115.89.* 2010.11.15 17:22
"i do tego wydziela zaledwie 45 W" hahahaha

no miło się to czyta ;]
piotrasta
piotrasta 2010.11.15 18:15
mam AMD (umożliwia tańszą rozbudowę)
Gość IP: 79.184.38.* 2010.11.15 18:36
Ranking CHIPa jak zwykle zrobiony po łebkach. Brakuje wielu zarówno popularnych jak i specjalizowanych układów. W rankingu zabrakło procesorów dla rozwiązań serwerowych, stacji roboczych, mobilnych, ultramobilnych, wbudowanych, przemysłowych, itd.
Na liście testowanych procesorów nie ma ani jednego CPU na podstawce NanoBGA2.
Jak zwykle ranking może być przydatny jedynie dla maniakalnych graczy PC. Powinniście zatytułować to "super test CHIPa procesorów x86_64 dla wielkich komputerofców".
Gość IP: 193.19.165.* 2010.11.15 20:14
Drogi autorze głupoty pleciesz jak nieborze: pierwszymi procesorami x86 z HT były P4 ale w wersji XEON = przeznaczone do stacji roboczych, (M$ jak zawsze nie nadążał za urzytkownikami) a nie domowy 3GHz P4. Ściemniasz z możliwością rozbudowy inteli z zintegrowaną grafiką, no chyba, że tak jak ponad 10 lat temu pojawią się przejściówki umożliwiające montaż nowych prców intela w starych (zmienionych z względów marketingowych) gniazdach.
PS: 60 powinien być jakiś układ 3 producenta ;-)
Leszek
Leszek 2010.11.15 20:15
Tutaj znajdzie sie troche wiecej:

http://www.tomshardware.com/reviews/gaming-cpu-overclock,2772-6.html
Gość IP: 87.206.44.* 2010.11.15 20:27
Do "Gość IP:82.115.89.* 2010.11.15 17:22"
Co się śmiejesz? Fizyki w szkole nie miałeś? Śmieszy Cię słowo "wydziela", czy wartość 45W?

Procesor wydziela ciepło - oddaje je do otoczenia w postaci energii cieplnej, którą de facto trzeba odprowadzić.

BTW: "GBoth Intel and Advanced Micro Devices (AMD) have defined TDP as the maximum power consumption for thermally significant periods running worst-case non-synthetic workloads. Thus, TDP is not the actual maximum power of the processor."

Gość IP: 79.184.38.* 2010.11.15 21:18
@Gość IP:79.190.34.*
Z tym "zaledwie" 45 W to nieźle rozśmieszyłeś nas kolego.
Gość IP: 91.46.162.* 2010.11.15 21:34
Widzę jeden błąd w testach: Dla mnie "econo" to także ekonomia użytkowania. Czyli zużycie energii nie tylko samego procesora, co raczej całego układu PC. Jeśli TDP procesora to 110Watt, konieczne jest jeszcze 30 Watt, albo i więcej na chłodzenie. A jeśli uwzględnić wydajność zasilania (400 albo 600 Watt) itd itp. Bardzo mi brakuje oceny kosztów użytkowania np. w ciągu roku przy użytkowaniu komputera 8 godz dziennie. Czy tańsze płyty główne zużywają mniej czy więcej prądu? I co ze zużyciem prądu przez karty graficzne zintegrowane?

Wydaje się, że to powinno być podstawowe kryterium oceny o ile PC spełnia wymagania wydajności konkretnego klienta.
Gość IP: 89.79.16.* 2010.11.15 21:51
Panowie a co z DXVA? przecież karty zintegrowane w ciągu ostatnich 2 lat wspierają wspomaganie odtwarzania filmów....i do tego wystarczy atom
Jeśli do multimediów to byle jaki procesor dwurdzeniowy i odtworzymy wszystko - a tu albo core duo albo amd
Gość IP: 212.76.49.* 2010.11.15 22:06
Gość IP:193.19.165.* 2010.11.15 20:14
(M$ jak zawsze nie nadążał za urzytkownikami)

Zaopatrz się w słownik bo się czytać odechciewa takich komentarzy.
Gość IP: 76.224.113.* 2010.11.16 07:28
Wybory są praktycznie dwa!. Albo kupujemy procesor szybki najnowszy do potrzebnej pracy, albo zaglądamy do portfela na co kogo stać i kupujemy tanie badziewie.

Używałem przez 1,5 roku Intel Core i7-920 LGA1366. Czas eksportu filmu w AVCHD 1920x1980 w Vegas Pro lub Premiere Pro to około 2 godzin do pliku m2ts lub H264mp4.

Po zastosowaniu Intel Core i7-980X Extreme Edition Gulftown 3.33GHz 6 x 256KB LGA1366 szescio rdzeniowca . Eksport filmu trwa już około 25 minut tego samego pliku.

Wszystkie programy po naciśnięciu myszka otwierają się praktycznie tak szybko jak Notepad.

Mam drugi komputer lekko podkręcony z najnowszym Intel Core i7-875K Lynnfield 2.93GHz 8MB L3 Cache LGA 1156 95W Quad-Core, to w stosunku do szescio rdzeniowca Intel Core i7-980X Extreme Edition Gulftown, chodzi jak żółw.

Wiec jak wspomniałem wybór zależy tylko od portfela, bo wyboru po za szecio rdeniowcem i7-980x Extreme na razie nie ma. I chyba długo na razie nie będzie. Bo Intel Core i7-970 Gulftown 3.2GHz 12MB L3 Cache LGA 1366 130W Six-Core, który używam w pracy tez do filmów, multimedia i grafiki to chodzi jakby mu wyjęli jeden cylinder z silnika szóstki. Wiec coś!, za coś. Zawsze mówię ze co tanio kupione, to dwa razy przepłacone.

Radek USA.
Gość IP: 76.224.113.* 2010.11.16 07:39
Może ktoś mi powiedzieć dlaczego Procesor Intel Core i7-980X kosztujący $999 dolarów, w Polsce kosztuje aż 3800 zł?. To przelot z USA do Polski procesora, jego cena wzrasta aż prawie o 1000 złotych?.

Radek USA.
johny82
johny82 2010.11.16 08:04
Re: Radek USA
Ale Ty masz silną psychikę...
Gość IP: 76.224.113.* 2010.11.16 08:56
johny82. Od 15 lat pracuje na swoim dzięki komputerom. Bo jakoś za leniwy jestem by pracować na kogoś. A lubię się wyspać jak często po nocy siedzę, tak do południa. Teraz jest u mnie 1,35 w nocy w olsce 8,35 rano. Wiec raczej do żadnej pracy w USA się nie nadaje. Dlatego wiem co pisze, bo stale testuje cos nowego. Praktycznie co kilka dni cos zamawiam, jak mi nie pasuje odsyłam do Neweeg jako zwrot. Wszystkie pismaki wiedza tyle o komputerach, co o procentach w alkoholu. Jak sam tego nie sprawdzisz!, szczególnie w swojej pracy ze swoimi plikami (multimedia), to się nic nie dowiesz!. Bo sama treść ze słupkami poglądowa 10% czy 15% w różnych tabelach, to jak odległość z ziemi do księżyca, praktycznie bez wyobrażenia zimna skala. A dla mnie jest duża różnica pracy z filmem 2 godziny, a 20-25 minut. Czy koloryzacja w 2 dni, czy w tydzień. Wówczas można w 8 godzin zrobić dla klientów więcej roboty, i dla siebie więcej grosza. Tak ze oszczędzać $100 czy $500 dolarów po to, by mieć wolniejszy procesor to bez sensu. Uwiez mi, ze jak juz budowac komputer to tylko z Intelem szescio rdzeniowcem. To chodzi jak błyskawica w stosunku do kazdego taniego badziewia.

Radek USA.
Gość IP: 213.158.197.* 2010.11.16 09:10
Uważasz że TDP 45 W dla procesora z czterema rdzeniami to dużo?
Gość IP: 213.158.197.* 2010.11.16 09:14
"Wybory są praktycznie dwa!. Albo kupujemy procesor szybki najnowszy do potrzebnej pracy, albo zaglądamy do portfela na co kogo stać i kupujemy tanie badziewie.

Używałem przez 1,5 roku Intel Core i7-920 LGA1366. Czas eksportu filmu w AVCHD 1920x1980 w Vegas Pro lub Premiere Pro to około 2 godzin do pliku m2ts lub H264mp4.

Po zastosowaniu Intel Core i7-980X Extreme Edition Gulftown 3.33GHz 6 x 256KB LGA1366 szescio rdzeniowca . Eksport filmu trwa już około 25 minut tego samego pliku.

Wszystkie programy po naciśnięciu myszka otwierają się praktycznie tak szybko jak Notepad.

Mam drugi komputer lekko podkręcony z najnowszym Intel Core i7-875K Lynnfield 2.93GHz 8MB L3 Cache LGA 1156 95W Quad-Core, to w stosunku do szescio rdzeniowca Intel Core i7-980X Extreme Edition Gulftown, chodzi jak żółw.

Wiec jak wspomniałem wybór zależy tylko od portfela, bo wyboru po za szecio rdeniowcem i7-980x Extreme na razie nie ma. I chyba długo na razie nie będzie. Bo Intel Core i7-970 Gulftown 3.2GHz 12MB L3 Cache LGA 1366 130W Six-Core, który używam w pracy tez do filmów, multimedia i grafiki to chodzi jakby mu wyjęli jeden cylinder z silnika szóstki. Wiec coś!, za coś. Zawsze mówię ze co tanio kupione, to dwa razy przepłacone.

Radek USA."

Rozumiem że konwertujesz sobie ten film w przerwach między otwieraniem notepada.
W tym wypadku lepszym i tańszym rozwiązaniem jest kupienie płyty głównej z dwoma gniazdami na procesor, koszt nieco ponad 3000 PLN a masz 8 rdzeni i 16 wątków.
Kolejną sprawą jest to że nie każdy konwertuje filmy, komputery są używane głównie do gier a w tym wypadku wystarczy dwukorowiec, mało (jeszcze) jest gier które potrafią użyć więcej niż 2 rdzenie.
Gość IP: 76.224.113.* 2010.11.16 09:23
Nic ci nie da płyta dwuprocesorowa!. Bo Vegas i Premiere nie obsługują dwóch procesorów by znacznie poprawiło szybkości. W Premier owszem pokaże się info w zakładce o dwóch procesorach. Ale przy eksporcie zero różnicy. Płyty dwu procesorowe testowałem obsługują tylko procesory serwerowe, Dual Intel Xeon 5500 and Quad-Core/Six-Core 5600 Series. A one są wolniejsze w multimediach jak sam i7 980X

Radek USA.
AUTOR: grzegorz glonek
DODANO: 15.11.2010
Tagi producenckie: amd, intel
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 165447
Video
nowe filmy

CENEO Kup Najtaniej
Russell Hobbs Glass Touch 14743 Russell Hobbs Glass Touch 14743
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Sony FA-CS1AM Sony FA-CS1AM
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
LOGITECH 961-000379 LOGITECH 961-000379
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
LevelOne USB Gigabit Ethernet Adapter (USB-0401) LevelOne USB Gigabit Ethernet Adapter (USB-0401)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Hyundai RT 910 Hyundai RT 910
Dostępny w 11 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu