Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Porównania IE, Firefox, Chrome, Opera, czy Safari? Test przeglądarek internetowych

Porównanie przeglądarek internetowych

IE, Firefox, Chrome, Opera, czy Safari? Test przeglądarek internetowych

Firefox jest najlepszą przeglądarką na świecie, IE do niczego się nie nadaje, Chrome'a nikt nie używa a Opera jest dla nerdów. Prawda? Już nie. Przetestowaliśmy najnowsze przeglądarki i zobaczyliśmy zupełnie inny obraz.

Mozilla Firefox jest najlepszą przeglądarką. Internet Explorer do niczego się nie nadaje. Google Chrome to przeglądarka, której nikt nie używa, zaś Opera jest dla nerdów. Taka opinia na temat przeglądarek była aktualna jeszcze niedawno aktualna. Jednak odkąd zadebiutował Chrome, ekipy Mozilli, Microsoftu oraz Opery mocno się zmobilizowały. Wojna o tytuł najlepszej przeglądarki wybuchła na nowo. W związku z tym, to idealny moment, aby przyjrzeć się czym dokładnie kusza nas poszczególne aplikacje oraz jakiej warto używać.

Obecnie Google Chrome niesamowicie szybko rośnie w statystykach. Nowy Internet Explorer 9 Beta zupełnie zaciera złe wspomnienia, które zapewne macie po korzystaniu z edycji 8.0. Mozilla Firefox 3.6 dostaje wyraźnej zadyszki w tej morderczej pogoni za wydajnością, zaś "czwórka" robi co może, aby nadrobić zaległości. Programiści Opery uprościli interfejs swojego produktu, który nie jest już przerażająco skomplikowany. Jesteście zaciekawieni, co z tego wyniknie?

Rozszerzenia do przeglądarek

    Opera 11

Co nowego w przeglądarkach?

Google Chrome 8.0.552

To przeglądarka, której nowa wersja wydawana jest średnio trzy razy w miesiącu, o czym zupełnie nikt nie pamięta, gdyż każda nowa wersja nie różni się niczym od poprzedniej. Oto Google Chrome.

Pierwsza, stabilna wersja aplikacji została wydana we wrześniu 2008. Wtedy królował Firefox, który nieustannie podbierał użytkowników przeglądarce Microsoftu. Podczas, gdy pryszczaci specjaliści branży IT przyodziani we flanelowe koszule głosili, iż teraz Firefox stanie się światowym liderem nagle pojawił się Chrome. Oczywiście zupełnie nikt nie przejął się nowym graczem, a mądre głowy snuły kolejne teorie jak bardzo bez sensu jest tworzenie zupełnej nowej aplikacji do przeczesywania Sieci.

Chrome 8.0 w pełnej okazałości. Czy można zrobić jeszcze prostszy interfejs?
Chrome 8.0 w pełnej okazałości. Czy można zrobić jeszcze prostszy interfejs?


Google Chrome 1.0 to pierwsze stabilne wydanie. Wersja druga była szybsza o 35%. Trójka szybsza o ponad 25%. Czwórka to o 40% lepsza wydajność. Piątka znów okazała się być wydajniejsza nawet o 35%. I tak praktycznie w każdej kolejnej edycji. Warto zaznaczyć, że poprawa wydajności mierzona jest w stosunku do poprzedniego, a nie pierwszego wydania.

Chrome pośród przeglądarek jest tym, czym iPhone w telefonii komórkowej. Gdyby nie premiera tego gadżetu Apple, wciąż zachwycalibyśmy się telefonami Nokii z wyświetlaczem 320×240 pikseli, gdzie gołym okiem można liczyć piksele o wydajności kalkulatora. Tak jak iPhone zmobilizował m.in. Google do stworzenia Androida, oraz Microsoft do zaprzestania rozwijania koncepcji Windows Mobile (swoją drogą, jak można było używać telefonu z rysikiem?), tak Google Chrome wpłynał na Operę, Mozillę i Microsoft.

Chrome może wyglądać w ten sposób. Opcja about:flags daje nam dostęp do nowych funkcji.
Chrome może wyglądać w ten sposób. Opcja about:flags daje nam dostęp do nowych funkcji.


Dobra, ale co wprowadza Chrome 8.0? Po pierwsze Chrome Web Store. Jest to sklep z dodatkami do nowej przeglądarki. Tak, część z nich jest płatna - część darmowa. Czy to źle? Nie. Teraz dodatki powinny być bardziej funkcjonalne i dopracowane. Czy ty, będąc programistą wolałbyś tworzyć za darmo, czy widzieć rosnącą kwotę na koncie bankowym? No własnie...

Chrome Web Store zadebiutował wraz z przeglądarką w wersji 8.0.
Chrome Web Store zadebiutował wraz z przeglądarką w wersji 8.0.


Wprowadzono także czytnik plików PDF. Nie ma nic bardziej irytującego jak konieczność zapisania go na dysk, aby podejrzeć zawartość. Od teraz klikamy i w mgnieniu oka widzimy, to co chcemy. Poprawiono także synchronizację, czyli genialną funkcję, która powoduje że na kilku komputerach mamy "własną" wersję przeglądarki. Te same ulubione, historia, dodatki itp.

Pojawiło się też kilka usprawnień mniej oficjalnych, jak np. zakładki po lewej stronie ekranu. Aby dotrzeć do ukrytych funkcji, wystarczy w pasek adresu wpisać about:flags.

Google Chrome w statystykach ostro idzie w górę. I wcale mnie to nie dziwi.
Google Chrome w statystykach ostro idzie w górę. I wcale mnie to nie dziwi.
Gość IP: 77.253.195.* 2010.12.28 17:02
Ja z kolei sie przesiadlem z Opera 11 na Chrome ;) jakos szybciej chodzi pod Ubuntu. Przynajmiej ja mam takie wrazenie. Minus, nie dziala mi poprawinie poczta o2.pl hmm... pozdro
Gość IP: 87.207.71.* 2010.12.28 17:12
bez urazy ale nawet jak by mieli mi placic nigdy nie przesiade sie na chrome choc to podobno takie cudo.Instalowalem to na poczatku jak byla wersja 1.0 potem kolejne 3 probowalem i co sie okazywalo ze jest szybsza,ale chyba do wywalania sie na pulpit, za nia jest safari ktore chyba nie lubi wczytywac wszystkich stron,moze taka polityka appla (strony ze sportem sa zakazane?).Narazie korzystam z Opery tez nie jest doskonala ale do tych 2 wyzej wymienionych z ktorymi mialem same problemy to cudo.I niech nikt nie pisze ze trzeba robic instalke na czysto chroma bo tak robilem i za kazdym razem pojawial si komunikat ups chrome sie zawiesil chyba cos przynajmniej zaporzyczyli ze starego windowsa,choc nowy explorer z ktorego od czasu do czasu korzystam nie jest wcale taki zly
mlody969
mlody969 2010.12.28 17:44
Mi Chrome w ogóle nie leży. Wydajność renderowania stron jest dla mnie mało istotna - i tak kluczowe jest tu łącze internetowe a nie to jak długo przeglądarka interpretuje kod. Dla mnie Chrome jest za bardzo minimalistyczna. No żeby w przeglądarce nie było paska menu to dla mnie paranoja
Gość IP: 83.4.176.* 2010.12.28 18:07
Cóż, ludzie wciąż wierzą, że pasek menu w przeglądarce jest potrzebny ;P Chrome jest bardzo intuicyjny, prosty i szybki. Najlepsze jest właśnie to, że menu nie zajmuje połowy ekranu, około 95% to widok strony web. To normalne, że ludzie boją się zmian, ale chyba czas uwierzyć, że Chrome to zmiana na lepsze ;) Pozdrawiam wszystkich użytkowników Google Chrome!
trurl
trurl 2010.12.28 18:43
Witajcie!
Od pradawna jestem zwolennikiem tworów Mozilli , a takoż wyznawcą Konquerora ( taka tam nieco niszowa przeglądarka na Pingwina).
Co do Chrome-a , to znowu w necie ptaszki ćwierkają o usłużności tego programu wobec swego pana i twórcy Google (jakieś profile konsumenckie czy cuś , albo jakoś tak) , to go i używał nie będę ( a sama prędkość nie robi na mnie żadnego wrażenia).
Poczekam sobie cierpliwie na finalną wersję FF4.0 i penie z ciekawości łypnę ( jak znajdę gdzieś pod ręką WIn) na IE9.0

Kłoni się

T.

Gość IP: 83.31.122.* 2010.12.28 19:29
Na Google Chrome przesiądę się na stałe wtedy gdy ja będę miał wpływ na to w jakim katalogu ją zainstaluję, a nie Google.
Gość IP: 83.31.122.* 2010.12.28 19:35
Ponadto wolę używać FF 3.6.13 niż IE8.

Ponadto Szanowny Panie Redaktorze, Firefox 4.0 , to na razie edycja beta8 która w zasadzie przeznaczona jest dla testerów i nie powinna być zalecana zwykłym użytkownikom, podobnie zresztą jak IE9 beta 1.
Gość IP: 178.73.48.* 2010.12.28 20:54
prosty wniosek IE 8 jest tak szybki że nic nie było w stanie tego zmierzyć
Gość IP: 178.73.48.* 2010.12.28 21:04
Prosty wniosek IE8 jest tak szybki ze nic nie jest w stanie tego zmierzyc:-)
Gość IP: 178.37.29.* 2010.12.28 22:01
Ja używam Opery od dobrych paru lat. Jestem z niej bardzo zadowolony.

Szybkością nie ustępuję innym przeglądarką, podoba mi się interfejs, możliwości jej konfiguracji, różne bajery (wiele bardzo praktycznych), a w 11-ce super sprawa to grupowanie zakładek i oczywiście rozszerzenia.

Instaluje ją zawsze klientom i większość przy niej zostaje.
Gość IP: 87.207.43.* 2010.12.28 22:08
"telefonami Nokii z wyświetlaczem 320×240 pikseli, gdzie gołym okiem można liczyć piksele o wydajności kalkulatora"

to nie po polsku
NJaszczur
NJaszczur 2010.12.28 22:36
A mi się test bardzo podoba. Wielki plus i podziękowania dla redaktora za napisanie jaka firma przygotowała który test. Bez tej wiedzy można ostro mydlić oczy ludziom.
Gość IP: 89.79.16.* 2010.12.28 22:52
firefox szybki?bez jaj - przeciez to najbardziej zamulona przegladarka jaka istnieje - nawet ie8 znacznie szybciej sie uruchamia i wczytuje strony....co innego ff4 - tam juz widac ogromny postęp w stosunku do marnej serii 3
Gość IP: 178.56.201.* 2010.12.28 23:26
Witam. Od wielu lat korzystałem z Firefoxa w różnych wersjach. Ostatnio postanowiłem przetestować Google Chrome w wersji 9. Przeglądarka ta wydała się bardzo szybka,ale.... po kilku dniach "zepsuło się kółko w myszce" ;-) nie można było przewinąć strony w górę. Zainstalowałem wtedy Firefoxa 4.0 beta 9. Okazało się, że to co najmniej taka sama rakieta, co Chrome, a po zainstalowaniu Flasha w wersji 10.2 beta przyśpieszyło wyraźnie.. Postanowiłem zrobić test i troszkę pokorzystać z nich równolegle przez kilka dni. Test na youtube przekonał mnie bez reszty. Firefox to mistrz. Te same filmy czy to w HTML5 czy Flashu są o wiele niższe jakości w Chrome - jest to nie do zniesienia. Sprawdźcie sami.. Pozdrawiam
Gość IP: 79.191.40.* 2010.12.29 00:01
Od ponad 10lat opera jest moim glownym okienkiem na swiat, ze wzgledu na zakladki glownie i mozliwosc otwierania ich bez full-screena, ale testowalem ostatnio ff4beta i bardziej podoba mi sie skrot ctrl+H :D

jest tez szybszy w 3d i ladowaniu stron.

czuje, ze bedzie odwrot a tego szalu na pluginy nie rozumiem!
Gość IP: 75.4.135.* 2010.12.29 05:08
Czasami się zastanawiam czy używanie przeglądarek odpowiednich, nie ma cos wspólnego z gośćmi tworzącymi strony internetowe?. Testowałem już wszystkie przeglądarki, nie ma takiej która nie testowałem i to kilkakrotnie. I nawet takie przeglądarki które Polacy i na stronach w opisach trudno znaleźć, bo mało popularne. Również na wszystkich robiłem testy i w acd3 i w Benchmark. I zawsze najsłabiej wypadało mi w testach IE8 w stosunku do innych. Nawet w acd3 Explorer mi się zacinał i dochodził do 12/100. A jednak najlepiej otwierają mi się strony właśnie na IE8. Kilka razy próbowałem zakładać Safari od 4.0 aż do 5.03 w acd3 w testach 100/100 a kompletnie nie do używania obecna wersja, na 100 otwarć stron, 30 się mi wiesza. FF używałem ponad 2 lata bo IE7 był całkiem do kitu. Obecnie FF jest dla mnie za wolny deko i nie podoba mi się wygląd i ustawienia, a bajerów mi nie potrzeba, gdzie podobno w Polsce wszyscy FF używają. Wiec od czego to zależ ze IE8 u mnie ( na moich szybkich komputerach z pamięciami 16 i 24GB najlepiej działa, na szybkim łączu, a inne przeglądarki w szybkości te same, zacinają mi się często strony?. (zabij nie pojmę jak to Kargul mawiał). Może mam za szybie komputery i za szybka łączność na te inne przeglądarki?. Bo żadna przeglądarka od IE8 nie jest szybsza dla mnie wzrokowo, natomiast w innych zacinają mi się strony, w 95% strony właśnie wchodząc na Polskie strony. Może gdzieś kabel przecieka pod oceanem?. Tak ze na razie zostaje tylko przy IE8. I nie interesują mnie testy i opinia innych. Gdyby przeglądarki były płatne, wówczas można by było twierdzić która cenowo jest najlepsza. Używałem ostatnio Chrome, chodzi tydzień dobrze, a później co otwieram gdzieś amerykańskie strony czy polskie wiadomości, error!, strona nie może się otworzyć, co za cuda?. Tylko Operę mało znam i najsłabiej testowałem, bo mi się całkiem Opera nie podoba gustownie.

Radek USA.
Gość IP: 75.4.134.* 2010.12.29 05:18
Zapomniałem dopisać, ze z nudów czasami nie mając co robić w pracy, bo Windows który używam już od wersji 3.11 łącznie z Dos 6.21 mam powyżej uszu, ale nie mam opcji i musze siedzieć na Windows, aż w Linuks zacznie działać Adobe Premier i Vegas Pro, bo zajmuje się filmami i grafika. Wiec wracając do Linuks, FF tam chodzi najwolniej, otwarcie strony w FF na Linuks Mint 7,8,9 czy w innym Linuks przyprawiało mnie ból głowy.

Radek USA
Gość IP: 75.4.134.* 2010.12.29 05:32
Jeszcze bym dodał ze 95% stron mam w zakładkach strony amerykańskie i nie musze stosować w IE8 AdBlock, bo nie ma tak idiotycznych reklam jak na Polskich stronach, kiedy strona się załaduje włącza się muzyczka i w nocy budzi mi pól domu, jeśli zapomnę przyciszyć głośniczki,. Nie ma na stronach amerykańskich takich idiotycznych reklam, ze trzeba myszka gonić po ekranie szukać krzyżyka, by w końcu dopalać reklamę i przeczytać zawartość strony. Takie idiotyczne polskie linki kasuje z mety.

Radek USA.
mlody969
mlody969 2010.12.29 08:41
"Cóż, ludzie wciąż wierzą, że pasek menu w przeglądarce jest potrzebny ;P Chrome jest bardzo intuicyjny, prosty i szybki. Najlepsze jest właśnie to, że menu nie zajmuje połowy ekranu, około 95% to widok strony web."

Bo jest zdecydowanie wygodniejszy, często z niego korzystam. I naprawdę tracę komfortu korzystania z netu tylko dlatego ze pasek menu mi zajmie 0,5 m ekranu.
Gość IP: 93.159.49.* 2010.12.29 09:43
Mozillę porzuciłem już jakiś czas temu.

Czas uruchomienia ( nawet na dysku SSD ) jest irytujący.
AUTOR: piotr lisowski
DODANO: 28.12.2010
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 69009
CENEO Kup najtaniej
ELDOM G46S ELDOM G46S
Dostępny w 9 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Lenovo Z510 (59-427450) Lenovo Z510 (59-427450)
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Platinium MyDrive 500GB (czarny) 2,5cala USB 3.0 (103837) Platinium MyDrive 500GB (czarny) 2,5cala USB 3.0 (103837)
Dostępny w 20 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Nikon 1 One J3 czarny + 10-30 mm Nikon 1 One J3 czarny + 10-30 mm
Dostępny w 12 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Samsung AA-SM3PWPB (AA-SM3PWPB/E) Samsung AA-SM3PWPB (AA-SM3PWPB/E)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Video
nowe filmy