Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Porównania 5 najlepszych darmowych programów antywirusowych

Wirusy, rootkity i spyware. Jak za darmo zabezpieczyć się przed złośliwym oprogramowaniem?

5 najlepszych darmowych programów antywirusowych

Płacić za program antywirusowy? Te czasy na szczęście są już za nami.

Obecnie dostępnych jest wiele świetnych, darmowych aplikacji, które zabezpieczają komputer przed groźnym oprogramowaniem. Od tego momentu nie groźne już będą wirusy, rootkity, spyware i inne potencjalne zagrożenia. Nie wszyscy wiedzą, że darmowego antywirusa oferuje Microsoft, a także wiele innych firm jak Avira, Avast, AVG oraz Panda. Część z nich można używać tylko w domu, zaś Security Essential również w małej firmie. Oto zestawienie antywirusów godnych polecenia.

Microsoft Security Essentials

http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows/products/security-essentials

"Program Microsoft Security Essentials chroni przed wirusami, programami szpiegującymi i innym szkodliwym oprogramowaniem. Zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym na komputerach w domu i małej firmie." Microsoft pozwala używać swojej aplikacji w firmach z maksymalnie 10 komputerami. Jest tylko jeden warunek, aby korzystać z aplikacji trzeba mieć... oryginalny system Windows. Naturalnie zakładamy, że każdy z was takowy posiada.

Na stronie internetowej do zainstalowania programu zachęca nas skośnooki osobnik. Pomimo, że nie do końca wiemy jaki związek z tematem ma ten uśmichnięty człowiek, Security Essentials jest programem godnym uwagi. Minimalistyczny interfejs, niezauważalna praca w tle i praktycznie niezauważalne spowalnianie komputera.

Panda Cloud Antivirus

http://www.cloudantivirus.com/en/

Aplikacja reklamowana jest jednym z najbardziej idiotycznie brzmiących sloganów "Pierwszy darmowy antywirus oparty na chmurze". Na szczęście za tymi słowami stoją całkiem rozsądne rozwiązania. Większość operacji nie jest wykonywana na naszym komputerze, a w chmurze, czyli na serwerach producenta. W związku z tym Panda nie wymaga aktualizacji sygnatur i w minimalnym stopniu zużywa zasoby komputera, nawet gdy ochrona pracuje w czasie rzeczywistym.

Kolejną cechą, która wyróżnia aplikację jest interfejs. Do bólu minimalistyczny, bez żadnych skomplikowanych opcji. Program potrafi monitorować komputer na bieżąco, ale nie został pozbawiony opcji ręcznego skanowania określonych plików.

avast! Free Antivirus

http://www.avast.com/pl-pl/free-antivirus-download

Program znany również jako "ostatnia nadzieja Polaków", gdyż swego czasu prócz aplikacji Avast nie było żadnej sensownej alternatywy. Choć aplikacja dostępna jest za darmo dla użytkowników domowych, niczego jej nie brakuje. Jest nawet w pełni polski interfejs, choć nie widać tego po poniższym zrzucie ekranu. Avast potrafi zabezpieczyć komputer przed złośliwym oprogramowaniem i czuwać na bieżąco nad tym co instalujemy na komputerze. Wg. producenta jest to obecnie najpopularniejszy antywirus na świecie.

AVG Anti-Virus Free

http://free.avg.com/pl-pl/strona-glowna

Drugi w kategorii najpopularniejszych darmowych programów antywirusowych. Podobnie jak konkurenci aplikacja pozwala na bezpieczne przeglądanie stron internetowych, skanowanie plików i czuwanie nad komputerem w trybie rzeczywistym.

Najnowsza wersja oznaczona symbolem 2012 została dodatkowo wyposażona w moduł PC Analyzer. Odpowiada on za wyszukiwanie błędów systemu Windows, skanowanie rejestru i dopatrywanie się wszystkich nieprawidłowości, które mogą wpłynąć na wolniejszą pracę komputera.

Avira Free Antivirus

http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus

Ochrona w czasie rzeczywistym, wygodny i elegancki interfejs to najważniejsze cechy tego darmowego programu.  Choć zabrakło polskiego interfejsu i możliwości instalacji w firmach, Avira Free Antivirus to aplikacja godna polecenia. Producentem jest niemiecka firma, która swe doświadczenie rozwija już od 1988 roku. Aplikacja potrafi zabezpieczyć komputer przed całym szeregiem złośliwego oprogramowania, czyli wirusy, rootkity, a nawet dialery.

Gość IP: 79.185.35.* 2011.11.28 19:24
panda to syf ... gdzie jest COMODO ?!
Gość IP: 46.170.184.* 2011.11.28 19:57
Szkoda, bo liczyłem na jakiś aktualny test porównawczy aktualnych wersji :-(
Ma ktoś jakiś dobry NIEZALEŻNY test antywirów? W sumie czakam na nowy test antywirów darmowych oraz płatnych pakietów zabezpieczających. Jeśli ktoś zna link, to proszę o wstawienie...
Gość IP: 79.184.211.* 2011.11.28 20:00
zrezygnowałem z legalnego nod32 na poczet Microsoft Essential Security i jestem zadowolony. Nod już nie jest taki jak kiedyś.

Co do testów niezależnych - takie nie istnieją a programy antywirusowe z czołówki są bardzo zbliżone swoją funkcjonalnością i skutecznością. Najważniejsze jest mieć aktualny system, aktualne bazy do antywirusa i nie grzebać tam gdzie na 100% są wirusy.
Gość IP: 79.173.13.* 2011.11.28 20:07
a ClamAV gdzie ?
Gość IP: 79.185.35.* 2011.11.28 20:07
@gosc IP 46.170....

http://www.dobreprogramy.pl/Test-darmowych-programow-antywirusowych-2011,Artykul,21381,11.html
Gość IP: 83.30.6.* 2011.11.28 20:35
gdzie jest kur** zbysz.. wroc Comodo?!
Gość IP: 83.30.6.* 2011.11.28 20:36
podlaczami sie tez poszukuje (aktualnego) zestawienia pakietow zabezpieczajacych a nie jakiegos stfu spisu...
Gość IP: 77.236.28.* 2011.11.28 20:48
od 5 lat używam avira + comodo firewall. działa szybko i skutecznie. do avasta nigdy nie miałem zaufania.
icebreaker_
icebreaker_ 2011.11.28 21:09
@Gość IP: 77.236.28 "(...) do avasta nigdy nie miałem zaufania". Możesz rozwinąć tę myśl? Przepuścił 'syf', który został wykryty przez inne oprogramowanie? Skasował Twoje pliki? Nazwa Ci się nie podoba? Usłyszałeś lub przeczytałeś, że jest do niczego? Napisz, proszę, więcej, ponieważ z tego co jest, nic nie wynika.
Gość IP: 81.190.127.* 2011.11.28 21:29
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 83.24.248.* 2011.11.28 22:09
z avasta osobiscie nie korzystałem ale u kolegi i w firmie gdzie pracuje na jednym stanowisku (mała firma i kazdy sam instalowal co chciał) były wirusy ja korzystam z comodo u mnie i kazdemu go instalije i jest bez problemów.
DeVertus
DeVertus 2011.11.28 22:35
Gość IP: 79.185.35.* 2011.11.28 20:07 - te testy co podałeś są z 19.11.2010, czyli już rok nieważne. Do tej pory programiści tych marek znaleźli nowsze, lepsze rozwiązania bezpieczeństwa.

Ja od samego początku (oprócz McAfee zainstalowanym w kupionym laptopie) używam Avasta i raczej nigdy mnie nie zawiódł. Ale Comodo Firewall najlepiej kontroluje przepływ danych z/do sieci i to mi się w nim bardzo podoba, ale nieraz przy włączaniu laptopa zawiesza procesy nawet na 20 minut (ja tyle nie czekałem i resetowałem laptopa).

Pisałem kilka dni temu w jakimś komentarzu o tym żeby dali testy antywirusów, ale bardziej chodziło mi o "tabelkowe" i "laboratoryjne" testy. No i liczyłem też na testy firewalli... I się przeliczyłem. No cóż... Idę popatrzeć do konkurencji.

PS: Wiem, że takie testy dajecie w swoich gazetach, ale mniej komercyjne firmy dają takie testy za free na stronach, A NIE W GAZETACH.
Gość IP: 178.235.211.* 2011.11.28 23:21
jak antywirus to tylko MS Security Essentials... a poza tym... wiecie, że mozna miec office za darmo?
http://lunacoma-it.blogspot.com/2011/11/office-2010-za-darmo.html
Gość IP: 79.191.25.* 2011.11.28 23:23
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
rishard
rishard 2011.11.29 06:11
To jest po prostu paranoja... Że Windows i Avira są najlepsze... To najgorszy syf jaki widział świat jeśli chodzi o darmówki i lepiej nie mieć anty-wira niż mieć któryś z tych 2... Już wole Comodo, Avg czy Avire..
Gość IP: 89.68.145.* 2011.11.29 09:01
zamiast domowych darmówek moglibyście wymienić darmowy soft do zastosowań KOMERCYJNYCH
Gość IP: 161.4.82.* 2011.11.29 09:27
Moje przygody z darmowymi antywirusami zwykle koczą się, gdy programy zaczynają rozrastać się do ogromnych wielozadaniowych "wszystkomających" aplikacji zamulających system. Tak było z AVG, COMMODO i innymi... Od jakiegoś czasu używam MS ESSENTIAL S. i jestem bardzo zadowolony - subtelna praca w tle, pełna integracja z systemowymi aktualizacjami... można zapomnieć, że w ogóle coś jest zainstalowane. Wszystkim polecam.
Gość IP: 82.46.138.* 2011.11.29 09:31
Cześć Miśki. Jako informatyk z czternastoletnim stażem i z przypadku człowiek pracujący jako serwisant komputerowy, mogę powiedzieć tylko tyle, że nie spotkałem jeszcze 100 procentowo sprawnego programu antywirusowego, każdy coś przepuścił. Jeśli uważasz, że Twój obecny antywirus jest najlepszy, przeskanuj nim system, odinstaluj go i przeskanuj kolejnym, odinstaluj kolejnego, przeskanuj następnym. To niemal pewne, że któryś znajdzie szkodniki, których nie wyłapał poprzedni. To pierwszy kubeł zimnej wody na gorącą głowę. Dodam jeszcze, że twórcy malware cały czas obserwują, co się dzieje w świecie antywirusowym i potrafią sobie dobrze radzić z wyłączaniem lub pomijaniem skanowań wszelkich. Jak już nabierzecie doświadczenia, a przy okazji stracicie cierpliwość, to może w końcu zainstalujecie sobie jakiś system, który na wirusy podatny nie jest. Powodzenia.
Gość IP: 93.89.240.* 2011.11.29 11:06
osobiscie odradzam comodo, program wysypuje sie przestaje dzialac i nie informuje o tym uzytkownika, odinstalowalem i wrocilem do antivita ktorego uzywalem od lat, deneruje ich codzienna reklama ale pomimo to to chyba najlpeszy program antywirusowy
Noculak
Noculak 2011.11.29 18:46
"Jest tylko jeden warunek, aby korzystać z aplikacji trzeba mieć... oryginalny system Windows."
Ech a tak fajnie się zapowiadał ;).
AVG nie polecam. Kiedyś go zainstalowałem i wywaliłem dzień później. Potrafi tak zamulić kompa, że masakra!
Avast faktycznie można nazwać jedynie ostatnią nadzieją ;).
AUTOR: stanisław kruk
DODANO: 28.11.2011
Tagi producenckie: avast, avg, avira, microsoft, panda security
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 654578
CENEO Kup najtaniej
Lowepro Classified 250 AW czarny Lowepro Classified 250 AW czarny
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Focal Chorus 726V Focal Chorus 726V
Dostępny w 20 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
LG 55LB650V LG 55LB650V
Dostępny w 46 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Amica OKS 956 S Amica OKS 956 S
Dostępny w 13 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Hp Probook 450 G1 (E9Y37Ea) Hp Probook 450 G1 (E9Y37Ea)
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Video
nowe filmy