Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Porównania Tablet i smartfon rządzą domem

Porównanie inteligentnych systemów zarządzania infrastrukturą domową.

Tablet i smartfon rządzą domem

Czy inteligentne systemy zarządzania infrastrukturą nowoczesnego domu to sposób nie tylko na wygodę, ale i na oszczędzanie energii? Przyjrzeliśmy się testom przeprowadzonym u naszych zachodnich sąsiadów. Wyniki są niejednoznaczne, ale parę kwestii udało się wyjaśnić.

Współczesne rozwiązania inteligentnego domu przeznaczone dla użytkowników końcowych, a nie firm czy biur to wciąż młoda dziedzina technologii. Rynek rozwiązań jest bogaty, ale korzystają one z wielu różnych standardów, zaś możliwości łączenia różnych systemów są mocno ograniczone. Na dodatek wiele systemów okazuje się skomplikowanych w konfiguracji oraz obsłudze. W efekcie sporo użytkowników dochodzi do wniosku, że poziom inteligentnej technologii w domach jest wciąż niewystarczający. Na szczęście systemy „inteligencji budynkowej” przeznaczone na rynek konsumencki stopniowo ewoluują, wady i choroby wieku dziecięcego ustępują, a coraz to pojawiają się nowe funkcje i możliwości, do których zaliczymy na przykład zdalny dostęp przez Internet czy właśnie kwestię poruszoną przez nas w tytule – sterowanie systemami domowymi za pomocą smartfonu i odpowiedniej aplikacji mobilnej. Mieliśmy okazję w ostatnich miesiącach obserwować w działaniu trzy różne systemy automatyki budynkowej. Qivicon i Homee to rozwiązania kompletne, „pod klucz”, z kolei system Tado sterujący ogrzewaniem domu to przykład rozwiązania, które można wdrożyć również w sytuacji, gdy w domu dysponujemy już „analogową” infrastrukturą.

Wnioski płynące z codziennych obserwacji we własnych lub dzierżawionych domach wyposażonych w wyżej wymienione systemy przedstawiamy na kolejnych trzech stronach. Nasza konkluzja: ocena inteligentnych systemów automatyki budynkowej zależy nie tylko od funkcjonalności konkretnego rozwiązania, ale też od zdolności adaptacyjnych samego użytkownika. Niektórzy określali opisywane rozwiązania wręcz jako „złośliwe”, choć większość przyznawała, że zauważa większy komfort wynikający z ich zastosowania. Po siedmiu miesiącach testów można też stwierdzić, że w niektórych przypadkach – zwłaszcza gdy zautomatyzowany system jest wykorzystywany do sterowania ogrzewaniem – użycie inteligentnych rozwiązań przynosi domownikom realne oszczędności.

Qivicon: dla początkujących

Qivicon to system automatyki budynkowej oparty na bezprzewodowym przesyle danych. Projekt powstał z inicjatywy Deutsche Telekom i firm partnerskich. Sercem instalacji Qivicon jest kosztująca 200 euro stacja bazowa, podłączana do standardowego rutera Wi-Fi. Komunikacja stacji bazowej z poszczególnymi komponentami odbywa się też przez sieć Wi-Fi, a zdalnej kontroli dokonuje się za pośrednictwem przeglądarki lub poprzez aplikację mobilną.

Qivicon jest rozwiązaniem opensource’owym, więc może być teoretycznie obsługiwany przez dowolnego producenta. Deutsche Telekom zgromadził wokół tego projektu 30 partnerów. Część stanowią doświadczeni gracze na rynku automatyki budynkowej (np. EQ-3), ale do grupy należą również producenci AGD/RTV (np. Miele i Philips). System Qivicon okazuje się niezawodny, a przy tym prosty w konfiguracji i obsłudze. Nawet osoby mało doświadczone nie powinny mieć problemu z obsługą. Niemal wszystkie komponenty systemu łączą się ze sobą drogą radiową, więc kwestie instalacji, kładzenia kabli itp. nie niepokoją domowników.

Łączność z chmurą

Dane konfiguracyjne systemu Qivicon mogą być przechowywane w chmurze. Dostęp jest chroniony przez bezpieczne hasło założone przez uprawnionych domowników. Pozwala to łatwo przywrócić wszystkie ustawienia fabryczne w razie awarii. Prawidłowe skonfigurowanie wszystkich komponentów systemu wymaga sporych nakładów pracy. Nie da się tego w pełni zautomatyzować, bo każdy dom charakteryzuje się specyficznymi warunkami cieplnymi, różnym rozkładem pomieszczeń, użytymi materiałami itp. Nawet kwestie umeblowania mogą mieć wpływ np. na charakterystykę termiczną pomieszczeń i cyrkulację powietrza, a to z kolei wymusza indywidualną konfigurację każdego pomieszczenia w celu dopasowania optymalnych parametrów pracy w różnych scenariuszach (np. normalne dni robocze, weekendy, święta, wakacje, odwiedziny).

Wszystko po to, by np. rano w łazience domownicy nie musieli szczękać zębami, a dzieci w nocy nie były przegrzane. Wszystkie automatyczne regulatory grzejników, przełączniki zasilania czy magnetyczne styki i zamki sterujące otwieraniem bądź zamykaniem okien muszą być optymalnie skonfigurowane.

Aplikacje są za drogie

To klient decyduje, jak chce zautomatyzować dom. Różne firmy oferują własne tzw. pakiety startowe. Na przykład pakiet niemieckiej firmy EnBW obejmuje stację bazową, dwa termostaty grzejnikowe z przełącznikami czasowymi sterowanymi cyfrowo i miernik temperatury – cena za całość to ok. 300 euro. Nie uzyskamy w efekcie „inteligentnego domu”, ale zrobimy pierwszy krok na drodze do pełnej automatyki budynkowej. Dalsze komponenty można dokupywać.

Istotną częścią pakietów startowych są aplikacje. Każdy, kto zdecyduje się na podany jako przykład pakiet firmy EnBW, otrzymuje również aplikację mobilną, która – co istotne – stanowi rozwiązanie zamknięte (nie jest udostępniana w oficjalnych sklepach z aplikacjami mobilnymi, lecz dostarczana jako odrębny pakiet chroniony unikalnym kodem). Niezrozumiała okazuje się polityka cenowa stosowana przez EnBW. Program sterujący dostarczany wraz z pakietem startowym jest bezpłatny tylko w ciągu pierwszego roku od aktywacji. Użytkownik musi z niego korzystać dłużej, bo jest to składnik warunkujący użyteczność całego systemu. Tymczasem koszt używania aplikacji po pierwszym roku wynosi aż 50 euro rocznie. Kwota absurdalna. Neguje to ideę oszczędności uzyskanych w wyniku optymalizacji wykorzystania energii dzięki systemom automatyki budynkowej. Użytkownik systemu zaoszczędzi na rachunkach za energię, ale nadwyżkę będzie musiał oddać w postaci haraczu za korzystanie z aplikacji. Nieprzemyślany drobiazg (aplikacja) może zniweczyć wysiłek pracujących nad stworzeniem efektywnego systemu automatyki budynkowej. Dla konsumentów to również wskazówka, by zwracać uwagę na najmniejsze detale danego rozwiązania.

Dodaj komentarz 5 komentarzy
Gość IP: 83.24.0.* 2016.01.26 08:20
Konfiguracja tego za pomocą tabletu służy do zbicia kosztów dla producenta!
Gość IP: 212.122.211.* 2016.01.26 10:23
Instalacja inteligentna w domu to fajna sprawa, pod warunkiem że jest inteligentna. Możliwość sterowania tabletem/smartfonem jest tu akurat najmniej przydatną opcją. Raczej służy do "oczarowania" sąsiadów i przyszłych nabywców. W instalacjach inteligentnych chodzi raczej o jej autonomiczność. I nie oznacza to, że trzeba coś ustawiać "na sztywno". Pozdrawiam użytkownik systemu inteligentnego domu KNX.
Gość IP: 89.229.74.* 2016.01.26 10:29
Lepiej, żeby to się nie upowszechniło. Wyobraźcie sobie spersonalizowany atak na taki dom: wszystkie drzwi i okna zamknięte. Lodówka, też inteligentna, internetowa i cholera wie jaka, nie działa. Smartfon głuchy, internet zablokowany. Klimatyzacja na max. chłodzenie lub grzanie itd., itp. Nowy wymiar pozbywania się niewygodnych osób.
acomp
acomp 2016.01.26 11:13
Takie inteligentne domy są coraz powszechniejsze także w Polsce.Na ten temat można poczytać np."Fibaro opinie na Forum Muratordom.pl"
Gość IP: 87.113.86.* 2016.01.26 11:17
@Gość IP: 89.229.74.* 2016.01.26 10:29

Mozna tez juz sobie wykopac grób i strzelic sobie w leb - bo pewno niedlugo w nas uderzy asteroida - wiec PO CO ZYC?!

AUTOR: jakub korn
DODANO: 26.01.2016
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 5151

 

 

CENEO Kup najtaniej
Lenovo G510 (59-406696) Lenovo G510 (59-406696)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ASUS R752LX-T4064H ASUS R752LX-T4064H
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
LEXMARK FUSER LEXMARK T64X ORYGINAŁ (40X2590) LEXMARK FUSER LEXMARK T64X ORYGINAŁ (40X2590)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Ebaterie do kamery Samsung VP-D90 VSM016 (161865) Ebaterie do kamery Samsung VP-D90 VSM016 (161865)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Buffalo WLI-TX4-AG300N Buffalo WLI-TX4-AG300N
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2