Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Innowacje Komputer i tablet przyjazne osobom niewidomym

Słabszy wzrok lub jego brak nie uniemożliwiają pracy z komputerem.

Komputer i tablet przyjazne osobom niewidomym

W dzisiejszych czasach komputer staje się coraz bardziej dostępny dla osoby z dysfunkcją wzroku. Jeszcze parę lat temu nikt by nie pomyślał, że osoba mająca problemy ze wzrokiem mogła by korzystać z komputera. Na szczęście dzięki rozwojowi nowych technologii osoby niewidome mogą prawie w pełni korzystać z możliwości komputerów.

 

Wbrew pozorom, można
Wbrew pozorom, można

Obsługa komputerów jest możliwa dzięki programom odczytu ekranu: tak zwanymi screen readerami oraz linijką brajlowską.

Co to takiego jest Screen Reader?

Jest to program, który odczytuję całą zawartość ekranu komputera. Dzięki niemu i klawiaturze można bez problemu obsługiwać sprzęt. Kiedy jesteśmy, na przykład, na pulpicie, przez naciśnięcie klawiszy strzałek program mówiący czyta nam każdą ikonkę, której poświęcamy uwagę. Tak samo nie ma żadnego problemu w poruszaniu się w Internecie. Screen leader czyta nam linijkę po linijce w przeglądarce, dzięki temu możemy przeczytać całą zawartość strony. Jedyną barierą są obrazki umieszczane na stronach. Niestety screen readery nie są w stanie opisać danej grafiki w przeglądarce.

Co to jest linijka brajlowska?

Linijka brajlowska różni się od Screen Readera tym, że nie mówi, ale pokazuję to, co jest w tej chwili podświetlone. Jest to urządzenie wielkością przypominające mniejsze klawiatury gdzie wyświetla się tekst w brajlu. Brajl jest to pismo, którym posługują się osoby niewidome. Składa się z sześciu punktów gdzie każda kombinacja paru punktów oznacza daną literę bądź znak. Dzięki niemu możemy poruszać się także w Internecie i czytać palcami to, co jest podświetlone.

Powyższe rozwiązania umożliwiają osobom niewidomym prace na komputerze. Już wiele osób z dysfunkcją wzroku pracuje na komputerze, na przykład, jako programista.

 

Linijka brajlowska
Linijka brajlowska

 

 

Co ze smartfonami i tabletami?

Urządzenia dotykowe są teraz bardzo popularne i często z nich korzystamy. Jednak czy są one przystosowane dla osób niewidomych?

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian, jeśli chodzi o dostępność. Pierwszą firmą, jaka udostępniła urządzenia dotykowe dla osób z dysfunkcją wzroku była firma Apple. W ich urządzeniach po włączeniu od razu można było w ustawieniach włączyć program Voice Over który czytał i pomagał korzystać z ekranu dotykowego,. Dodatkowo Apple wprowadził kilka gestów, które pomagały w nawigacji po urządzeniach. Ostatnia aktualizacja systemu iOS przyniosła jeszcze jedną zmianę bardzo istotną dla osób niewidomych. Teraz od razu po wyjęciu urządzenia z pudełka i po jego włączeniu można nacisnąć przycisk Home trzykrotnie, co spowoduję włączenie programu odczytu ekranu. W ten sposób każda osoba niewidoma może przeglądać Internet, sprawdzać pocztę, pobierać oraz korzystać z aplikacji. Niestety dużo aplikacji nie jest dostępna dla Voice Overa jednak stopniowo programiści starają się tworząc aplikacje myśleć o przejrzystej nawigacji.

W ostatnim roku do dostępnych urządzeń dołączyły tablety oraz telefony z systemem Android. Dzięki pobraniu dwóch aplikacji i po ich zainstalowaniu urządzenie z Androidem również jest gotowe do pracy z osobą niewidomą.

Dzięki temu osoby z dysfunkcją wzroku mają duży wybór, co do urządzeń dotykowych.

 

 

 

Dodaj komentarz 7 komentarzy
indy77
indy77 2012.08.27 17:25
ktoś się wam chyba do ankiety włamał ;)
Gość IP: 83.15.50.* 2012.08.27 17:26
Linijka brajlowska różni się od Screen Readera tym, że nie mówi, ale pokazuję to, co jest w tej chwili podświetlone...

pokazuję to - ja pokazuję
pokazuje to - on, on, ono pokazuje

!!
Gość IP: 89.79.48.* 2012.08.27 20:07
Sorry, ale jestem niewidomy i nie zauważyłem tego błędu.
Piotr Malicki
Gość IP: 89.69.94.* 2012.08.28 08:22
Nie chciałbym trollować, więc potraktujcie to z przymrużeniem oka:

Trzeba być naprawdę ślepym, by wybrać tablet, gdy obok jest stacjonarka ;)
klorko
klorko 2012.08.28 08:35
Droga Redakcjo - prosimy o zabezpieczenie ankiet jakimś mechanizmem antyspamowym, choćby takim jak przy komentarzach. Wyniki są zupełnie niemiarodajne, bo jakiś domorosły haker uruchamia skrypty, które manipulują wynikami.
Co do obsługi sprzętu przez osoby niewidome - nie znam nikogo niewidomego poza moim sąsiadem, ale nie wiem czy korzysta z komputera. Osobiście nie mogę sobie nawet wyobrazić jak czują się osoby niewidome. Korzystanie z programu, który czyta zawartość ekranu, albo z urządzenia, które tłumaczy na Alfabet Braille'a musi być strasznie skomplikowane i niewygodne. Niestety niewidomi mają tylko taką możliwość, przynajmniej na razie.
Gość IP: 83.238.99.* 2012.08.28 10:35
Nie jest to takie trudne.
Ja dzięki tym urządzeniom mogę korzystać normalnie z komputera.
Piotr Malicki
aga
aga 2012.09.14 13:03
Modeli tabletów, iPadów i wszelkiego rodzaju notebookow jest coraz wiecej i tym samym czasami chcemy sie pozbywac starszym modeli i wymienic je na nowsze. Ja tak niedawno zrobiłam i sprzedaam swojego 4m-go iPada 2 16gb 3G w stanie bdb za 1200zł za posrednictwem strony www.skuptelefonow.pl skupuja tam tez telefony nowe i uzywane(POLECAM ! ) i teraz moge sobie dołozyc i kupic nowszy model:)
AUTOR: piotr malicki
DODANO: 27.08.2012
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 8746

 

 

CENEO Kup najtaniej
Babyliss Pro BAB3025E Babyliss Pro BAB3025E
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Sandały Santiam 4 Nike - czarno-czerwone (312839001) Sandały Santiam 4 Nike - czarno-czerwone (312839001)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
HiFiMan HM-801 HiFiMan HM-801
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Definitive Technology W7 Definitive Technology W7
Dostępny w 9 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Łazur Obrączki ze złota LK-21z -25% masy wyrobu Łazur Obrączki ze złota LK-21z -25% masy wyrobu
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2