Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Tips&Tricks Internet Firefox Zawartość pamięci podręcznej przeglądarki internetowej jako źródło inspiracji

Firefox

Zawartość pamięci podręcznej przeglądarki internetowej jako źródło inspiracji

Przed chwilą otwarta strona internetowa wygląda całkiem nieźle, a kilka elementów dobrze by wyglądało, oczywiście po dopasowaniu, również na naszej stronie internetowej. Ciekawe, z jakich arkuszy stylów, skryptów oraz plików autor korzystał podczas tworzenia strony.

Sprawdźmy to i znajdźmy programistyczną inspirację. Wszystkie wyświetlone w przeglądarce informacje umieszczone  są lokalnie w pamięci podręcznej systemu, czyli są dostępne również dla nas.

Dostęp do tymczasowo przechowywanych treści uzyskamy bezpośrednio z poziomu przeglądarki: w Pasku adresu wpisujemy »about:cache«, po czym naciskamy klawisz [Enter]. Początkowo okno informuje nas o rozmiarze, miejscu zapisania oraz ilości wpisów w pamięci podręcznej przeglądarki. To zestawienie nie jest jednak szczególnie przydatne, przynajmniej na razie. Z jednej strony brakuje informacji o typie plików, z drugiej natomiast wiele wpisów w pamięci podręcznej jest zawartych w większych plikach. W celu wyświetlenia dokładniejszych informacji klikamy odnośnik »List Cache Entries«, dzięki czemu Firefox będzie wyświetlał wszystkie zapisane elementy oddzielnie.

Nowo wyświetlona lista zawiera odnośnik do każdego elementu. Teraz możemy za pomocą funkcji »Znajdź« na przykład wpisać adres URL interesującej nas strony internetowej. Alternatywnie możemy wyszukać wybrany typ plików, czyli »js« dla JavaScript, bądź wyszukać typową nazwę, na przykład »favicon«. Następnie klikamy znaleziony odnośnik. W kolejnym oknie zobaczymy albo bezpośredni odnośnik do pliku w Internecie, albo nazwę zapisanego pliku w pamięci podręcznej. W przypadku pliku JavaScript kliknięcie odnośnika spowoduje wyświetlenie kodu. Sam kod możemy zaznaczyć i za pomocą Schowka skopiować do jakiegoś edytora HTML, chociażby darmowego Notepad++. Aplikacja ma tę zaletę, że wyświetla składnię kodu w kolorze, dzięki czemu łatwiej możemy się zorientować, nawet jeśli kod programu ma wiele linii.

Ważne: Nie powinniśmy kopiować z innych stron internetowych, a następnie wstawiać na swojej zarówno kodu, jak i elementów typu obrazy czy ikony. Jest to nie tylko wątpliwe etycznie, ale również często łamiemy w ten sposób prawo autorskie. Można natomiast oczywiście czerpać inspirację.

Dodaj komentarz 1 komentarz
Gość IP: 82.210.161.* 2010.03.11 13:49
Ten artykuł właśnie uratował mój obszerny plik js, który przypadkowo nadpisałem na ftp, a brat miał stronę otwartą(bez firebuga):D
AUTOR: jan leopolski, andrzej pająk
DODANO: 13.01.2009
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 1591

 

 

CENEO Kup najtaniej
PANASONIC DMC-GF5KEG-K PANASONIC DMC-GF5KEG-K
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
KORONA DIANA CzARNA DIAGNOSTYCzNA (77439) KORONA DIANA CzARNA DIAGNOSTYCzNA (77439)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Whirlpool AZB 8680 Whirlpool AZB 8680
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Sony NWZW273SD.CEW Sony NWZW273SD.CEW
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2