Windows XP, Vista
Ultraszybki dostęp do często wykorzystywanych folderów systemowych
Jako doświadczeni użytkownicy często zaglądamy do folderów, takich jak „System32”, „NetHood” bądź „Program Files”. Nawigacja w strukturze folderów Eksploratora Windows jest przy tym irytująca.
Interesujący nas folder otworzymy bezpośrednio w Eksploratorze za pomocą krótkich poleceń. W tym celu w Windows XP wybieramy polecenie »Start | Uruchom«,
a w przypadku Visty – »Start | Wszystkie programy | Akcesoria | Uruchom«, by otworzyć okno o tej samej nazwie. W obu systemach operacyjnych działa również skrót klawiaturowy [Windows] + [R]. W polu edycji wpisujemy „shell:<nazwa>”, po czym klikamy przycisk »OK«. Działa to o wiele szybciej, niż gdybyśmy bezpośrednio wpisali całą ścieżkę dostępu w Pasku adresu. W tabeli zestawiliśmy określenia oraz informację, którym folderom systemowym odpowiadają, np. „shell:profile” otwiera w Eksploratorze Windows folder naszego profilu.
| Określenie |
Folder systemowy |
|---|---|
| shell:profile |
Folder profilu użytkownika |
| shell:personal |
Moje dokumenty |
| shell:networkfolder |
Moje miejsca sieciowe (tylko XP) |
| shell:programfiles |
Folder Program Files na dysku C: |
| shell:internetfolder |
Strona domowa przeglądarki Internet Explorer |
| shell:common administrative tools |
Narzędzia administracyjne |
| shell:windows |
Folder Windows |
| shell:system |
Folder System32 |
Zamiast tych określeń możemy również wykorzystać zmienne środowiskowe Windows. Zmienne systemowe wykorzystamy, w przeciwieństwie do wyżej podanych określeń, nawet w Wierszu polecenia. Mimo, że zmienne środowiskowe nie odpowiadają ścieżkom dostępu, to możemy za ich pośrednictwem przejść do niektórych folderów. Zestawienie wszystkich zdefiniowanych zmiennych środowiskowych otrzymamy po uruchomieniu Wiersza polecenia, wpisując w oknie »Uruchom« komendę »cmd.exe«, a następnie polecenie »set«.
| Zmienna środowiskowa |
Folder systemowy |
|---|---|
| %userprofile% |
Folder profilu użytkownika |
| %appdata% |
Folder z danymi aplikacji |
| %systemroot% |
Folder Windows |
| %windir% |
Folder Windows |
| %temp% |
Folder plików tymczasowych |
| %tmp% |
Folder plików tymczasowych |

Kup najtaniej
