Lepsza wydajność, dłuższy czas pracy na baterii i wygodniejsza obsługa. Wymiana oprogramowania zajmie ci 20 minut.
Tuning ROM-u w smartfonie Samsung Galaxy S II (i9100)
Android to świetny system operacyjny. W wielu krajach udało mu się znacznie przegonić iOS autorstwa Apple i wszystko wskazuje na to, że ów trend się utrzyma.
|
Niestety produkt Google ma jedną poważną wadę, którą wielu użytkowników omylnie bierze za zaletę. Otóż producenci mogą modyfikować Androida w dowolny sposób. Część z nich robi to średnio umiejętnie, jak na przykład HTC ze swoim Sense. Niestety pozostali robią to wręcz tragicznie – mowa o Samsungu i nakładce TouchWiz. UWAGA: Wymiana ROM-u może doprowadzić do uszkodzenia telefonu, światowej epidemii syfilis i klęsk żywiołowych. Jednak podczas wielokrotnych prób wymiany oprogramowania nic takiego nie miało miejsca. Ostatnie moje trzy telefony mialy logo Samsung. Począwszy od Galaxy Spica, przez Galaxy S, aż po obecny – Galaxy S II. Dlaczego więc wybieram urządzenia, które uważam za pomyłkę? Wszystkie są świetne pod względem sprzętowym. Niestety każdy został zamordowany brutalnie przez TouchWiz'a. Samsung za każdym razem chciał mnie uszczęśliwić wyjątkowym zestawem własnych aplikacji, którego jedyną funkcją jest robienie wielkiego bałaganu w menu. Drogi producencie – nie, nie uważam, że jest to fajne. Gratisowe aplikacje uruchomiłem tylko raz, aby utwierdzić się w przekonaniu, że jak zawsze są kompletnie do niczego. Ciśnienie podniosło mi się jeszcze bardziej, kiedy dostrzegłem, że nie ma możliwości ich odinstalowania. Przecież mam Android Market – to w zupełności wystarczy. Dlatego począwszy od modelu Spica instalowałem na telefonach nieoficjalne ROM-y i przecierałem oczy ze zdziwienia, gdy okazało się że grupka bułgarskich zapaleńców (wcale nie żartuję) pracujących po godzinach potrafi zrobić oprogramowanie szybsze i bardziej wygodne, a przy tym pozbawione wszystkich zbędnych dodatków. Dlaczego wielka korporacja nie potrafi pochylić się nad sugestiami użytkowników i wprowadzić odpowiednie modyfikacje Szybciej, lepiej i wygodniejPo kupnie Galaxy S II nie czułem zażenowania, wiedziałem co mnie czeka. Nowy TouchWiz i tak jest wyraźnie lepszy od poprzednika z Galaxy S, wciąż nie wiem po co go używać. Jak zawsze me palce powędrowały wprost na xda developers, gdzie znalazłem mnóstwo ciekawych rozwiązań. Zatem, instalujemy nowy ROM. Co przez to zyskamy?
Jednak najważniejszą zmianą, która spowoduje że będziesz chciał mieć nowy ROM jest CRT Effect przy wyłączaniu ekranu/blokowaniu telefonu. Jak to działa? Możecie zobaczyć na poniższym filmie. Już dla samej tej funkcji gotów jestem oddać nerkę. Ponadto autorzy wspominają o dodatkach w stylu pełny BLN, SIP WiFi/3G, BusyBox, OpenVPN, Bash. Mam jednak wrażenie, że zrozumieją to jedynie informatycy z długimi włosami i przepoconymi koszulkami z humorystycznym w ich mniemaniu napisem "Linux Inside". Ja nie rozumiem, ale odczuwam radość z posiadania takich funkcji. Instalujemy DarkyROM2 KH3 BaseOpisywany ROM bazuje na najnowszej aktualnie wersji oprogramowania – I9100XXKH3 (Android 2.3.4). Pierwsza instalacja wymaga całkowitego wyczyszczenia telefonu. Aktualizacje DarkyROM2 będzie można już wgrywać bez konieczności czyszczenia zawartości telefonu. Co nam przepadnie? Kontakty – ale wystarczy je zsynchronizować z kontem Google. Zdjęcia zostaną na swoim miejscu, jednak znikną wszystkie aplikacje wraz z konfiguracją. Można to obejść instalując z Market program Titanium Backup lub MyBackup. Wymagają one dostępu do Roota, a więc backup należy wykonać po rozpoczęciu procesu wymiany ROM-u, co wyjaśniam nieco dalej. 1. Instalujemy Root-a.Aby cokolwiek zrobić musimy zainstalować kernel SuperCore 1.7. Dopiero po tym kroku trzeba uruchomić telefon i zrobić kopie bezpieczeństwa wspomnianymi wcześniej programami. Dlatego na dobry początek pobieramy poniższe pliki.
Następnie jako PDA podstawiamy plik SuperCore_1.7.tar. Resztę parametrów ustawiamy jak na poniższym obrazku i klikamy Start. Telefon zrestartuje się i to jest moment, w którym należy dokonać wspomnianego backupu aplikacji.
|


Kup Najtaniej
Istnieje, trzeba sobie poszukać pirata (bo orginał jest nie do kupienia). Ze swojej strony polecam jednak SwiftKey (robi mniej błędów niż Swipe)
a tu czytam, SGS II procek-ile-to-on-ma-tam-tych-GHz??! 2GHz?? Tegra 2?
I PRZYMULA????!!!! Trzeba go "odrobaczac" zeby jakos plynniej dzialal????
ta ja przepraszam - ale jaki procek trzeb miec by ten Android ruszyl jakos plynnie? 4GHz???
Dla mnie to czysta profanacja
Ale Zgadzam sie co do Touchwiz. Mialem telefony z Androidem od HTC, LG, Samsunga i zdecydowanie ten ostatni ma najmniej fukncjonalna nakladke z badziewnymi widgetami.
Co do baterii to testowalem wszystkie oficjalne ROMy i te z przeciekow od Samfirmware i bateria byla zawsze na bardzo podobnym poziomie i tez mi starczala na okolo 20godzin przy intensywnym uzywaniu. Custom ROMy testowalem tylko na moim drugim telefonie Optimus 2X i tez jakis drastycznych zmian nie zauwazylem. Bawilem sie nawet w undervolting procesorow i to tez nic nie pomagalo na stan baterii.
Jak sie nie potrafi tego robic to gwarancja moze nie byc uznana, sam oddawalem 3 telefony z androidem na gwarancji i zawsze mi uznawali pomimo wgranych custom romow. Nie znasz sie na temacie to sie nie wypowiadaj.
"a tu czytam, SGS II procek-ile-to-on-ma-tam-tych-GHz??! 2GHz?? Tegra 2?"
Nie 2 GHz tylko 1,2GHz i nie żadna Tegra. Mieszasz proste fakty a się mądrzysz.
@procek SGS. Czyli widze ze miales problemy z zauwazeniem moich znakow zapytania (widac za malo ich dalem)
pozatym - rozeznalem sie i..... czy jestes pewny swego 1.2GHz?
jestem pewny ze ja z swoim PYTANIEM bylem blizej wartosci GHz niz ty..... poprawiajac mnie
P.S. NIE ZNIZAJ SIE DO WYZNAWCOW PROFESORA MIODKA, POPRAWIAJAC MOJE BLEDY ORTOGRAFICZNE NIEMOGAC SIE DOCZEPIC MOJEJ TRESCI MERYTORYCZNEJ
Ja jednego nie rozumiem. Miałem HTC i mam teraz Samsunga Galaxy S2. Po pierwsze działa płynnie, po drugie nie potrzebuję żadnej zmiany romu bo po prostu mi smiga i brak lagów. TouchWiz mi tez nie przeszkadza i serio nie kumam teorii że Sense od HTC jest lepszy. To jakas moda czy co. Serio w żadnym wypadku nie wydał mi sie lepszy. Mi tam wszystko pasi i nic nie zamierzam zmieniac bo bateria pewnie i tak nie wytrzyma dłużej a jeżeli nawet to pewnie kilka procent. Zmiany sobie dokonuję poprzez zwykłe aplikacje z androida.
Po wgraniu wszystkich ktualizacji mamy wersję Android 2.3.4 a wersja pasma podstawowego to KG5 a nie KG3 jak w artykule.
tak jest - macie racje 1.2GHz -
ALE KURNA DUAL CORE!!!!!!!
uuuuuuuuf!
"P.S. NIE ZNIZAJ SIE DO WYZNAWCOW PROFESORA MIODKA, POPRAWIAJAC MOJE BLEDY ORTOGRAFICZNE NIEMOGAC SIE DOCZEPIC MOJEJ TRESCI MERYTORYCZNEJ"
Nie wiem jak z ortografią ale z czytaniem to chyba jednak masz kłopot skoro twierdzisz, że odnosiłem się do błędów ortograficznych (o których nic nie wspomniałem).
"tak jest - macie racje 1.2GHz -
ALE KURNA DUAL CORE!!!!!!!"
A co ma liczba rdzeni do taktowania? Chyba po prostu kompletnie nie wiesz o czym piszesz.
ja tam nie wiem - ale jak dla ciebie 2x 1.2GHz to = 1.2GHz - to nie mamy o czym gadac
Jeżeli dla Ciebie 2 rdzenie po 1.2 G to to samo co jeden 2.4 G to masz rację, nie ma o czym gadać...
from SGSII
gośc ma rację - jak oddajesz padniętego trupa to luzik niestety gorzej gdy oddajesz działający - trupa mi przyjęli ale działający ze skopanym dotykiem ale custom romem odrzucili - powód?ingerencja w firmware - więc to ty się nie znasz - mówię oczywiście o autoryzowanym serwisie a nie ziutku ze stoiska w markecie