Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

Strona główna Artykuły Trendy E-książki na e-papierze

Test czytników e-booków

E-książki na e-papierze

Mimo cyfrowej rewolucji nie przestaliśmy czytać książek. Jednak ich nowa, elektroniczna forma wymaga zastosowania czytników – gruntownie przetestowaliśmy czytniki dostępne na polskim rynku i powiemy wam, którymi warto się zainteresować!

Podobnie jak w przypadku innych cyfrowych mediów, książki oddzielone od fizycznego nośnika potrzebują urządzenia, na którym można by je czytać. Choć istnieje wiele sposobów na czytanie e-booków, to ogromnym powodzeniem cieszą się specjalne czytniki. Który z nich warto kupić?


Wygoda
Czytnik musi być wygodny. Bo wyobraź sobie, że będziesz go trzymał w ręce nawet przez kilka godzin dziennie i raz po raz naciskał jeden przycisk – i ma ci to sprawiać przyjemność!

Czytnik powinien więc być na tyle lekki, żeby można było go długo trzymać w ręce bez odczuwania zmęczenia; mieć przyciski umieszczone tak, by był do nich łatwy dostęp, gdy dłonie ułożymy na urządzeniu w komfortowy, naturalny sposób (i to niezależnie od tego, czy czytamy, trzymając czytnik prawą czy lewą ręką!); wreszcie wszystkie przyciski, a zwłaszcza te, które służą do przewracania stron, powinny dawać się wciskać łatwo, a moment kliknięcia winien być wyraźnie wyczuwalny.

Tyle teorii, a jak jest w praktyce? Przetestowane przez nas czytniki bardzo różnią się od siebie pod względem ergonomii.
Najpowszechniejszym błędem producentów czytników okazuje się to, że z góry zakładają, iż użytkownik będzie trzymał urządzenie prawą ręką i optymalizują system przycisków z myślą o takich właśnie osobach.

Na miano czytników dla praworęcznych zasługują wszystkie readery o układzie eClicto, a więc Cool-ER oraz Cybook 3Gen, a także wspomniany czytnik Kolportera – służący do nawigacji po zawartości książek i menu D-pad jest niedostępny, jeśli weźmiemy urządzenie w lewą dłoń. D-pad Booksa 60, choć umieszczony na środku, okazuje się zbyt duży, żeby można było wcisnąć jego prawą część palcami lewej dłoni, a bardzo wygodne przyciski zainstalowane z boku ekranu Cybooka Opus nie dość, że znajdują się tylko po prawej stronie obudowy, to jeszcze mają alogicznie przyporządkowane funkcje: górny, znacznie łatwiejszy do naciskania kciukiem prawej dłoni służy do… przewracania stron do tyłu!

iRex iLiad powstał, jak może się wydawać, z myślą o czytelnikach trzymających książkę lewą ręką, zaś ogromny i przez to bardzo niewygodny w użyciu iRex 1000 ma bardzo inteligentnie zaprojektowane, dostępne dla obu dłoni symetryczne przyciski, które jednak działają w technologii dotykowej. W związku z tym bardzo łatwo aktywować je przypadkiem (co zdarzało się nam podczas testów praktycznie non stop). Mistrzem w tej konkurencji okazuje się iRiver Story, którego przyciski mają wyraźny skok, nie wymagają dużej siły nacisku. Oferuje on możliwość przyporządkowania do zmiany strony dowolnych klawiszy z klawiatury QWERTY, w jaką jest wyposażony. Takie rozwiązanie pozwala użytkownikom wybrać najwygodniejsze dla nich przyciski.

Oprócz iReksa 1000 i jego niewiele mniejszego brata iLiada wszystkie czytniki ważą na tyle mało, że da się ich wygodnie używać, i są na tyle niewielkie, że da się je ze sobą nosić. Na uwagę zasługuje rodzina czytników Cool-ER, Cybook 3Gen i eClicto, które ważą zaledwie po około 160 gramów oraz absolutny mistrz poręczności – superlekki i supermały Cybook Opus. Jaka szkoda, że ten ostatni ma wady, które praktycznie uniemożliwiają jego używanie!

 

Cool-ER
Cool-ER
Oprogramowanie
Przetestowane przez nas czytniki bardzo się różnią, jeżeli chodzi o układ i funkcjonalność interfejsu: niektóre są eleganckie i przejrzyste (iRiver Story, Boox 60), inne natomiast siermiężne i wprowadzające w błąd (JetBook, Cybook 3Gen).

Jednak kwestia wyglądu i układu menu nie jest najważniejsza, bo czas, jaki poświęcamy na przeglądnie naszej biblioteki i wybór książki, to zaledwie ułamek czasu użytkowania czytnika, w dodatku nie musimy się przy tym śpieszyć. Wyjątek stanowi dostęp do takich funkcji, jak zmiana rozmiaru czcionki (albo powiększenia, jak w przypadku plików PDF) – to powinno być łatwe i wygodne.

W czytnikach Boox 60 i Story zmiana wielkości czcionki to drobiazg: w tym drugim należy wcisnąć jeden przycisk, żeby przejść do menu powiększenia, zaś w pierwszym nie trzeba robić nawet tego – wystarczy kliknąć wewnętrznym kółkiem D-pada (w górę lub w dół). U konkurencji nie jest już tak różowo – żeby zmienić wielkość znaków w czytnikach Cool-ER, Cybook 3Gen i eClicto, trzeba wykonać nie mniej niż pięć, sześć kliknięć, co przy powolnym odświeżaniu e-papieru i niskiej wydajności tych urządzeń może naprawdę denerwować.

Prawie wszyscy producenci czytników postarali się o ułatwienie dostępu do opcji zmiany orientacji ekranu z pionowej na poziomą i na odwrót. W wielu urządzeniach jest do tego oddzielny przycisk (Cool-ER, Cybook 3Gen, eClicto, Story), a w Cybook Opus zamontowano nawet akcelerometr. Nie rozumiemy, po co to wszystko: jeśli czytnik prawidłowo obsługuje przelewanie tekstu (dopasowanie go do szerokości ekranu), opisywana funkcja jest po prostu niepotrzebna. Jeśli urządzenie przelewania nie obsługuje, nawet zmiana orientacji ekranu nie pomoże.

Dodaj komentarz 14 komentarzy
Gość IP: 89.174.178.* 2010.03.31 14:14
Mam cybooka gen3 (już ponad rok) - pozwolę sobie dodać własne obserwacje -

Czas odświeżania - dla PRC(Mobi) jest to dużo szybciej niż 1 sec - raczej bliżej 0.5 sec (kwestia ustawienia też, czy ekran ma być 'resetowany') - do tego formatu czytnik jest idealnie stworzony

PDF - tragedia - jedyne rozwiązanie - czytanie przy 'położonym' ekranie...

Co przeszkadza - oczywiście brak pliterek w innych formatach (można konwertować....)

Ciekawostka - ponieważ hardware jest wspólny dla całej rodziny, są prace nad stworzeniem niezależnego firmware.

W artykule brak zupełnie opini o amazon kindle (dostępnego przecież już na nasz rynek) - skąd ten brak?!?

Stanisław
Gość IP: 80.129.116.* 2010.03.31 15:16
Dobry artykuł. Oby takich więcej.

Zobaczymy, jak będzie z tabletami. Wytrzymam do tego czasu.
Gość IP: 89.73.201.* 2010.03.31 16:59
Bardzo dobry artykuł. Szczerze pokazał wady ebooków. Brawa dla autora. Zabrakło mi na koniec zestawienia w postaci tabeli.
Gość IP: 82.160.51.* 2010.03.31 17:35
Szczerze, ale nie wyobrażam sobie czytania książek na wyświetlaczach, jakie mają smartfony albo netobooki. Istnieje zasadnicza różnica między e-papierem, a podświetlanymi ekranami.
Owszem, gdy jest ciemniej, czyta się źle - ale wtedy lepiej nie czytać w ogóle, czy to książki papierowej, czy z podświetlanego ekranu (kontrast pomiędzy wyświetlaczem a otoczeniem też męczy wzrok).
mwierzbicki
mwierzbicki 2010.04.01 14:57
"Bardzo dobry artykuł. Szczerze pokazał wady ebooków. Brawa dla autora. Zabrakło mi na koniec zestawienia w postaci tabeli."

Tabela jest na trzeciej stronie, na górze. Wystarczy kliknąć na obrazek, aby go powiększyć.
therion888
therion888 2010.04.02 08:46
Nie wiem dlaczego pomienięto pionierów, równocześnie najbardziej dostępne produkty: Amazon i Sony. Sam mam pros-600 i polecam :]
http://www.chip.pl/forum/viewtopic?tid=26766&fid=41
kokojumbo
kokojumbo 2010.04.03 21:15
mi i tak najwygodniej się czyta takie najstarsze książki... lekko żółtawe ;) bo często te nowe książki maja strony jakoś powlekane i tak odbijają światło że niewygodnie się czyta.... jeśli chodzi o monitory to czasem zdarza mi się przeczytać książkę na kompie ale to jest trochę gorsze rozwiązanie
Gość IP: 83.168.89.* 2010.04.06 09:27
Czy ktos mi wytlumaczy dlaczego w pl wszystkie czasopisma bojkotuja czytniki sony np prs 505 ,ktory jest o niebo lepszy od wszystkich tutaj opisywanych? (bez problemu pdf, pl litery, txt itd)
To jakas swiadoma polityka czy brak oficjalnego dystrybutora czy cos
korbicz
korbicz 2010.04.11 14:24
Czytając cały artykuł trudno nie odnieść wrażenia, że autor ma negatywną opinię o czytnikach e-książek i nie potrafi się wznieść ponad swoje odczucia.
Szczególnie irytująca jest część pt. "3 mity o e-ink" (ramka na końcu artykułu)
Dodam swoje 3 grosze.
Ad. Mit 1 - Jeśli porównuje się e-ink z papierem to czemu ma służyć ostatnie zdanie, mówiące o tym, że e-ink w słabym oświetleniu męczy bardziej niż ekran LCD? To w końcu porównujemy z papierem czy z LCD? W słabym oświetleniu papierowa książka też pewnie męczy autora bardziej niż ekran LCD, czy to oznacza że jest gorsza?
Szczerze mówiąc, mam wątpliwości czy podświetlany, walący po oczach ekran w półmroku jest taki super komfortowy. Co do kontrastu, to w moim odczuciu e-ink ma kontrast porównywalny jedynie z... papierem. Kto nie wierzy, niech sam sprawdzi, zdjęcia tego nie oddadzą.
Ad. Mit 2 - Drogi autorze, kompletną bzdurę Pan napisał. Jak ktoś szybko czyta będzie ładował czytnik równie często jak smartfon? Czyli codziennie?? Drogi autorze, czy miałeś w ręku choć jeden czytnik chociaż przez godzinę? Bo takie stwierdzenie nasuwa mi podejrzenie, że opisy czytników skopiował Pan skądś z internetu.
Na moim Sony PRS-505 średni wynik zużycia energii to ładowanie raz na tydzień, przy czytaniu kilkudziesięciu stron dziennie. A czytam dość szybko.
Ad. 3 To akurat prawda. Zmiana strony trwa ok. 1s. Jest to cena jaką się płaci za technologię e-ink. Na szczęście do czytania książek nie potrzeba 100 fps, no chyba że jest się modelem T-800 ;).
O problemie polskich "ogonków" też można podyskutować bo np. w modelach Sony problem ten daje się naprawić w mniej niż minutę. Ale faktycznie, natywnie obsługi polskich znaków nie ma.
Pisząc o konwerterach warto było wspomnieć o darmowym programie Calibre, który obsługuje chyba wszystkie formaty e-booków i umożliwia ich konwersję.
Więcej obiektywizmu na przyszłość.

Pozdrawiam.
korbicz
korbicz 2010.04.11 14:43
"Czy ktos mi wytlumaczy dlaczego w pl wszystkie czasopisma bojkotuja czytniki sony np prs 505 ,ktory jest o niebo lepszy od wszystkich tutaj opisywanych? (bez problemu pdf, pl litery, txt itd)
To jakas swiadoma polityka czy brak oficjalnego dystrybutora czy cos"

Pewnie dlatego, że czytniki Sony oficjalnie nie są w Polsce dostępne. W ogólne nie są nigdzie dostępne poza USA i Kanadą, kompletnie tego nie rozumiem.
Z tego samego powodu pewnie nie znalazły się w teście - tu były testowane czytniki dostępne na polskim rynku.
No i na koniec czytniki Sony nie obsługują polskich czcionek (z wyjątkiem pdf oczywiście).
piotrrz
piotrrz 2010.04.20 21:12
a mój story zajmuje wysokie miejsce :)
piotrrz
piotrrz 2010.04.20 21:14
co do artykułu - autor chyba nie miał styczności z czytnikami mam takie wrażenie...
Żadem telefon nie sprawdzi się tak dobrze jak czytnik książek z podstawowego powodu - ebooki nie świecą!!!
padman
padman 2010.06.11 22:49
Nie rozumiem dlaczego Autor wybrał do testów irex iLiad, który nie jest produkowany od końca 2009 czyli 3 miesiące przed datą artykułu, a pominął jego następcę, iRex DR800S.

W Cybooku Gen 3 oraz Cool-ERze wielkość czcionki zmienia się klawiszami +/- z boku urządzenia, więc pisanie o 5-6 kliknięciach to przesada.

Obydwa Cybooki obsługują polskie litery od aktualizacji oprogramowania, która była w styczniu - redakcja testowała jakieś stare urządzenia.

W Cybooku Opus akcelerometr jest przydatny do tego, żeby odwrócić go do góry nogami i trzymać lewą ręką. Opus to jedyny czytnik, który można łatwo obsługiwać jedną ręką - albo prawą, albo lewą.

Przełącznik stron w iLiadzie jest bardzo wygodny, ale iLiada nie obsługuje się lewą ręką - trzyma w obywdu.

iRex DR1000S to czytnik o zastosowaniach profesjonalnych, w pewnych sytuacjach wielkość ekranu i możliwość robienia notatek na czytanych dokumentach przeważają nad niedogodnościami wynikającymi z wagi lub ceny
Gość IP: 85.219.168.* 2011.09.23 23:35
http://www.nexto.pl/rf/pr?p=18437&pid=146249
AUTOR: konstanty młynarczyk
DODANO: 31.03.2010
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 14982
CENEO Kup najtaniej
Canon LiDE 220 (9623B010AA) Canon LiDE 220 (9623B010AA)
Dostępny w 7 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Intel Tower Single CPU E5 (SC732i) Intel Tower Single CPU E5 (SC732i)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Zelmer Explorer 1100.0 EK Zelmer Explorer 1100.0 EK
Dostępny w 24 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Ramka na zdjęcia Ramka na zdjęcia
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Beko WMB 81242 LMB Beko WMB 81242 LMB
Dostępny w 16 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Video
nowe filmy