Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Trendy Farmy serwerów stają się ekologiczne

Efektywność energetyczna

Farmy serwerów stają się ekologiczne

Tempo wzrostu popytu na moc obliczeniową rośnie wykładniczo. Pokazujemy, dzięki jakim technologiom centra obliczeniowe nie tylko zwiększają swoją efektywność energetyczną, ale jednocześnie odciążają środowisko naturalne.

Liczby, które mogą zadziwić – dwa proste wyszukania na stronie Google mają wytwarzać tyle samo dwutlenku węgla (CO2), co przejechanie kilometra samochodem czy świecąca przez 60 minut energooszczędna świetlówka. Natomiast pełna aukcja w serwisie Allegro ma powodować wygenerowanie dokładnie 18 gramów CO2. Oczywiście może to być również kolejna urban legend. Jednak według internetowego serwisu Data Center Knowledge właściciel najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki ma kilkaset tysięcy serwerów ulokowanych w przynajmniej 24 centrach na całym świecie. Przeciętnie każda z lokalizacji może pochłaniać od 30 do 50 megawatów. Zapotrzebowanie Google’a na energię elektryczną szacuje się więc z grubsza na tyle, ile byłyby w stanie wyprodukować dwie duże tradycyjne elektrownie węglowe. Z drugiej strony od centrów obliczeniowych nie ma odwrotu – zapotrzebowanie na moc obliczeniową rośnie na całym świecie wykładniczo. A wyprodukowanie energii nie dość, że degraduje środowisko, to jeszcze kosztuje. Wniosek nasuwa się sam: ochrona środowiska staje się coraz bardziej lukratywnym biznesem, szczególnie w miejscach, w których dokonuje się mnóstwa obliczeń. A przecież obniżenie kosztów energii powinno mieć jak najmniejszy wpływ na możliwości obliczeniowe. Dlatego zyskuje na znaczeniu pojęcie energetycznej efektywności, a formuła nowego paradygmatu energetycznego w dziedzinie IT brzmi w skrócie: coraz większa wydajność przy możliwie niskim zużyciu energii.

Paradygmat: Wysoka wydajność przy najniższym zużyciu energii
Jak teoria wygląda w praktyce, pokazuje dostępność mocy obliczeniowej w ciągu ostatnich lat: do wykonania 5,1 miliona operacji obliczeniowych na sekundę (BOPS) potrzebowano jeszcze przed czterema laty 126 serwerów. Taką samą moc obliczeniową uzyskuje dzisiaj 17 serwerów, co może prowadzić do drastycznych oszczędności, sięgających nawet 80 proc. Tak znaczny wzrost efektywności stał się możliwy m.in. dzięki optymalnemu wspomaganiu wirtualizacji w procesorach oraz chipsetach, które sprawiają, że cztery rdzenie procesora są optymalnie obciążone. Również efektem coraz bardziej zwartej konstrukcji obwodów w układach elektronicznych jest oszczędzanie energii. Istnieją także inne składniki peceta, które mogą się przyczynić do oszczędności energetycznych: zwykłe dyski twarde zużywają lwią część potrzebnej im energii na rozkręcanie talerza oraz mechaniczne poruszanie głowicami. Ich następcy, dyski SSD, działają zupełnie bez mechaniki. W efekcie zapotrzebowanie na prąd zostaje zredukowane do mniej więcej jednej piątej – przy znacznie wyższej wydajności. Kolejnym przykładem jest pamięć RAM. Nowoczesne kości DDR3 zużywają o około 20 proc. mniej energii niż poprzednia generacja – DDR2.

Cel: W pogoni za najniższym PUE
Istnieją też inne czynniki, które mają wpływ na koszty centrum obliczeniowego – dotyczy to szczególnie chłodzenia. Aby lepiej zobrazować wydajność konfi guracji, stworzono parametr PUE (Power Usage Eff ectiveness). Wyraża on stosunek całkowitej energii zużywanej przez centrum do energii, którą zużywa w czasie normalnej pracy umieszczony w nim sprzęt komputerowy. Tradycyjne, chłodzone powietrzem centra osiągają obecnie wartość PUE rzędu 1,7–1,8. Natychmiast przekłada się to na koszty – w przypadku niektórych farm serwerowych są one tak wysokie, że już po kilku latach przewyższają nakłady na zakup komputerów, szaf i systemu chłodzenia. Gdy weźmie się pod uwagę dużą liczbę serwerów w ośrodkach, opłaca się w nich optymalizować zarówno wykorzystanie sprzętu, chłodzenia, jak i procesu zarządzania obiektem. W jaki sposób można ten cel osiągnąć, bada Intel – we wrześniu 2009 roku największy producent procesorów, łącząc siły z T-Systems, rozpoczął projekt „DataCenter 2020”. W tej eksperymentalnej farmie serwerowej na 70 m kw. umieszczono ponad 180 serwerów. System chłodzenia zajął kolejne 100 m kw. – zbliżono się więc do granicy upakowania. A wszystko to w celu ustalenia idealnych warunków pracy dla centrum obliczeniowego przyszłości. W DataCenter 2020 planuje się uzyskanie wartości PUE na poziomie maksymalnie 1,3, co stanowiłoby absolutny rekord, jeśli chodzi o efektywność energetyczną.

Symulacja obiegu chłodzenia. W celu odkrycia najskuteczniejszej metody chłodzenia w DataCenter 2020 dokonuje się precyzyjnych pomiarów cyrkulacji zimnego (niebieskie) i ciepłego (pomarańczowe) powietrza.
Symulacja obiegu chłodzenia. W celu odkrycia najskuteczniejszej metody chłodzenia w DataCenter 2020 dokonuje się precyzyjnych pomiarów cyrkulacji zimnego (niebieskie) i ciepłego (pomarańczowe) powietrza.
Potencjał dla środowiska: Optymalizacja innych branży
Korzyści ze stosowania inteligentnej technologii odnosić można w wielu branżach. Przykładowo, w wielu przedsiębiorstwa zajmujących się transportem już dziś centrala ustala w czasie rzeczywistym dokładną pozycję wszystkich firmowych samochodów na cyfrowych mapach. System pozwala skierować do klienta najbliższy wolny samochód – i w efekcie oszczędzać paliwo. W przypadku przewozowego giganta, firmy UPS, technologie komputerowe pozwoliły wysnuć zaskakujący wniosek. Okazało się, że w trakcie rozwożenia paczek po Europie najwięcej czasu pochłania zmotoryzowanym kurierom oczekiwanie na zmianę świateł przy skręcaniu w lewo. Po otrzymaniu raportu dział logistyczny UPS zmienił
koncepcję wytyczania tras – obecnie tworzy się je tak, żeby jak najwięcej skrętów wypadało w prawą stronę. Efektem końcowym było znacznie szybsze dostarczanie przesyłek oraz ograniczenie kosztów dzięki mniejszemu zużyciu paliwa, co wpłynęło na obniżenie emisji dwutlenku węgla.

Podsumowanie
W najbliższych latach stosowane będą coraz bardziej „zielone” produkty i usługi. Takie działania wymusza bowiem imperatyw ekonomiczny. Pozostaje pytanie: co będzie szybsze – wzrost efektywności w centrach obliczeniowych czy rosnący głód na moc obliczeniową?

Dodaj komentarz 9 komentarzy
Gość IP: 83.175.178.* 2010.04.13 12:25
Centra obliczeniowe rzeczywiście pożerają ogromną ilość. Niedawno byłem w Poznańskim centrum obliczeniowym (porównywalne z Cyfronetem w Krakowie). Podczas obciążenia pobiera 700kW energii, w szczycie są przygotowani na 1.2MW ale się... boją uruchomić pełnej mocy. Do zasilania mają oddzielną podstację energetyczną - to obrazuje skalę problemu.

Efektywność energetyczna jest kluczem - nie liczą się super szybkie Xeony o wyśrubowanych zegarach pożerające dużo energii tylko energooszczędne (globalnie - łącznie z chipsetem) Opterony... Najszybszy komputer z top500 jest zbudowany na 6 rdzeniowych Opteronach (w sumie 224162 rdzeni)!
hirogen
hirogen 2010.04.13 16:09
Up
nie do końca masz rację w najszybszym superkomputerze jest mix procesorów 6912 opteron oraz 12960 mikroprocesorów PowerXCell 8i Za to 2 będący najszynszym jawnym superkomputerem jest już na samych opteronach w sumie 224256 rdzeni
Gość IP: 83.175.178.* 2010.04.13 21:12
Coś w tym jest bo 224162 nijak mi się bez reszty nie dzieli na 6 ;-). W ogóle ciekawe jest to, że Opterony są tak często stosowane w superkomputerach - coś w tym musi być, to nie są budżetowe maszyny...

Systemy typu ,,blade'' są zadziwiająco małe więc gęstość mocy musi być ogromna. W Poznaniu sfotografowałem siebie komputer, który był na liście top500 rok albo dwa lata temu (pozycja około ~300). To była tylko jedna, niepełna szafa + trochę drugiej na ,,peryferia''. I to coś było na top500 zupełnie niedawno - byłem mocno zdziwiony!
Gość IP: 83.17.61.* 2010.04.15 08:59
Z jednej strony pożerają energię a z drugiej strony, gdybym zamiast na allegro coś znaleźć musiał pojechać do kilku sklepów to też ekologicznie by nie było.
weczi
weczi 2010.04.15 13:34
imho procesory i reszta podzespolow nie pozera tak duzej ilosci energii (moge sie mylic) ale chlodzenie tego ustrojstwa - klimatyzacja!
Gość IP: 95.160.150.* 2010.04.15 21:21
Te megawat nie muszą być stratą. Energia wydzielana przez komputery w postaci ciepła mogła by być wykorzystana do ogrzewania. 100% nie odzyskamy bo sprawność pompy ciepła trzeba uwzględnić (+ straty na hałas itp.)
Nie rozumiem dlaczego tego w ten sposób nie rozważyć, przecież nawet zwykły komp w domu w chłodne dni dogrzewa pokój.
Gość IP: 89.72.211.* 2010.04.16 10:33
no tak ale by wykorzystac top ciepło trzeba by uzyć jakiegos chłodzenia wodnego bo powietrze jest słabym nosnikiem....
Problemem jest sposób chłodzenia - najczęsciej klima nawiewająca z byle kierunku(najczescie z góry) czasem systemy nawiewu nawiewaja z dołu a serwery wszystkie chlodza sie z przodu wywiewajac na tył....(w poziomie)
kokojumbo
kokojumbo 2010.04.16 21:36
pamiętam jak kiedyś pracowałem w klimatyzacji w serwerowniach i była taka sytuacja że grzałki w klimatyzatorze grzały na full i chłodzenie też działało na full... czesto dziwne rzeczy się dzieją z tymi czujnikami itp
Gość IP: 91.212.223.* 2012.02.13 10:42
kokojumbo 2010.04.16 21:36pamiętam jak kiedyś pracowałem w klimatyzacji w serwerowniach i była taka sytuacja że grzałki w klimatyzatorze grzały na full i chłodzenie też działało na full... czesto dziwne rzeczy się dzieją z tymi czujnikami itp


jeden z wpisów w stylu "za co wywalili mnie z roboty"
a o odwilżaniu to już nie uczyli

AUTOR: jerzy majdaniec
DODANO: 13.04.2010
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 2394

 

 

CENEO Kup najtaniej
Światła do jazdy dziennej okrągłe Światła do jazdy dziennej okrągłe
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Paradyż Gres Szkliwiony Taurus Brown 30x30 Paradyż Gres Szkliwiony Taurus Brown 30x30
Dostępny w 32 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Nikon D5200 + 18-140 mm Nikon D5200 + 18-140 mm
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Mato Design Szafka ścienna RQ2 Mato Design Szafka ścienna RQ2
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
CyberPower PDU15SWHVIEC8FNET CyberPower PDU15SWHVIEC8FNET
Dostępny w 8 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2