Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Trendy Jak odzyskać należne pieniądze nie wydając na prawników

E-sądy w praktyce

Jak odzyskać należne pieniądze nie wydając na prawników

Odzyskiwanie pieniędzy od nieuczciwych kontrahentów jest łatwe jak nigdy dotąd. Wydanie nakazu zapłaty zajmuje e-sądowi półtora miesiąca, a poszkodowany nie musi mieć wiedzy prawniczej i ponosić wydatków na adwokata albo radcę prawnego.

Kontrahenci, którzy nie płacą w terminach, to zmora szczególnie niebezpieczna dla niewielkich firm – odzyskanie należności w tradycyjnym procesie cywilnym wiąże się bowiem z jedną lub kilkoma wizytami w gmachu sądu, co pochłania mnóstwo czasu. Ponadto drobny przedsiębiorca musi napisać wniosek i doręczyć go do sądu wraz ze stertą wymaganych dokumentów.

Oczywiście, można to zlecić wyspecjalizowanej kancelarii, ale to kosztuje – przeciętnie 10 proc. kwoty należności. Do honorarium radcy prawnego bądź adwokata należy też doliczyć opłatę za wniesienie sprawy, czyli 5 proc. wartości sporu. Co gorsza, z powodu zatorów w tradycyjnym sądzie na nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności, czyli dokument na podstawie którego odzyskanie należności przejmuje komornik, drobny przedsiębiorca może czekać nawet rok, co często zagraża jego płynności finansowej.

Być może dlatego Polacy coraz częściej korzystają z e-sądu, który pozwala na odzyskanie należności bez wychodzenia z domu. Od początku 2010 r., kiedy instytucja ta debiutowała w Polsce, do czasu zamykania tego artykułu trafiło do niej 534 750 pozwów, z których 432 818 zmieniło się w nakazy zapłaty. Popularność tej ścieżki windykacyjnej bierze się m.in. z bardzo prostego systemu składania pozwów, który bez problemu opanuje nawet osoba bez wykształcenia prawniczego. Oto jak to działa.

Najpierw rejestrujemy się na stronie www.e-sad.gov.pl. Proces przypomina zakładanie konta pocztowego z tą różnicą, że wymaga podania naszych danych personalnych takich jak PESEL, czy dokładne miejsce zamieszkania. Po ich weryfikacji, która trwa średnio od dwóch do trzech dni, otrzymujemy login i hasło do systemu. Certyfikat, którym podpisujemy wnioski wyrobimy po zalogowaniu się w ok. 2 godz.

Od tego momentu możemy składać pozwy. Ten proces również uproszczono do minimum – wywołujemy kreator, który w kolejnych krokach prosi o podanie niezbędnych danych takich jak numer niezapłaconej faktury, adres nierzetelnego płatnika oraz zwięzły opis sprawy. Po uiszczeniu opłaty sądowej, która w przypadku e-sądów wynosi zaledwie 1,25 proc. wartości sprawy i którą również możemy uiścić elektronicznie, wniosek trafia do systemu i zostaje rozpatrzony przez sędziego lub referenta sądowego. Średni czas podejmowania decyzji wynosi 46 dni.

Ale ułatwienia w odzyskiwaniu naszych pieniędzy idą jeszcze dalej. Gdy uzyskamy nakaz zapłaty, możemy go złożyć do komornika również elektronicznie. Ci ostatni także rejestrują się bowiem w e-sądzie i przejmują sprawy bez konieczności osobistego stawiennictwa powoda, co znów przekłada się na oszczędność czasu.

Polska jest po Wielkiej Brytanii, Czechach, Austrii i Niemczech piątym państwem Unii, w którym działają e-sądy. W naszym kraju najczęstszym klientem tej instytucji są firmy windykacyjne, które ściągają w ten sposób hurtowo swoje należności. Druga liczna grupa to duże korporacje, które ścigają przez e-sądy klientów zalegających z opłatami rachunków za telefon, gaz czy prąd.

Tak uproszczony proces odzyskiwania należności rodzi jednak obawy nadużyć – przecież możemy domagać się nakazu zapłaty sfałszowanej faktury. – To się jeszcze nigdy nie zdarzyło – uspokaja rzecznik e-sądu Artur Ozimek i wyjaśnia, że takie działanie podlega przepisom art. 270 kodeksu karnego, czyli fałszerstwa, które jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Gość IP: 83.25.164.* 2011.02.06 12:55
kolejny sponsorowany??? Nie uwazam zeby kogos zainteresowanego tematem IT takie tendencjonalne tematy interesowaly...
Gość IP: 83.25.164.* 2011.02.06 12:56
Do Macka sie czepiaja itp bez powodu (kazdy moze jakas literowke strzelic) ale Tobie to spokoju nie powinni dac :)
Gość IP: 194.156.44.* 2011.02.06 16:50
Bardzo ciekawy artykuł, nie wiedziałem że coś takiego istnieje, a na pewno skorzystam.
damtur
damtur 2011.02.06 17:09
Bardzo dobry artykuł! Ludzie, nie podoba się - to po prostu nie wchodźcie i nie czytajcie - macie w tytule o czym będzie.
Gość IP: 62.21.50.* 2011.02.06 20:41
Faktycznie samo techniczne złożenie pozwu jest proste. Tylko szkoda, że p. Rafał Petras nie wspomina, że pozwany może wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu elektronicznym. Wtedy sprawa przechodzi do postępowania zwykłego ("papierowego"). Może się okazać, że pozew jest całkowicie bezzasadny (wbrew temu co sądzi osoba go składająca), a wtedy na wycofanie jest już za późno - przegrana sprawa i konieczność zapłaty kosztów przeciwnikowi (jak ma prawnika to i jego wynagrodzenie). Więc zanim złoży się pozew to trzeba dobrze się zastanowić i jak nie ma sie wiedzy prawniczej, skonsultować oraz dobrze sformułować pozew i wnioski dowodowe (nie koniecznie trzeba od początku brać kancelarię do prowadzenia całej sprawy), a nie pisać to co ślina język przyniesie. To może więcej kosztować.
Gość IP: 84.203.114.* 2011.02.06 23:46
Doskonały artykuł. Pokazuje do czego służy informatyka i komputery ! Przydatność informatyki nie polega na większej rozdzielczości ekranu służącego do gierek czy ilości fps w Quake'u ale właśnie do rozwiązywania problemów życia codziennego...
jackdp
jackdp 2011.02.07 07:43
Po złożeniu sprzeciwu od nakazu zapłaty sąd wyznacza termin normalnej rozprawy. W moim przypadku windykator wycofał pozew na kilka dni przed wyznaczoną rozprawą i jeszcze poprosił sąd o zwrot połowy pieniędzy wpłaconych na poczet rozprawy.

Jest jedna bardzo ważna sprawa, pilnujcie terminów. W piśmie otrzymanym z sądu jest podany termin złożenia sprzeciwu. Jeśli się nie odwołacie w tym terminie będziecie musieli płacić nawet jeśli dług nie istniał.
kwes
kwes 2011.02.07 09:33
Do nadużyć już dochodziło i dochodzi. Większość ludzi często nie czyta pouczeń (mowa o terminach na sprzeciw) lub płaci bo chce mieć spokój. Często są to pozwy na "przyszłość" bo może nikt nie wpadnie na pomysł by się odwołać. Kilkakrotnie nawet w telewizji był temat poruszany bo np. ktoś dostał pozew za nie zwrócenie dekodera telewizyjnego a okazywało się że nie miał (wyrzucił) kwitu na swoją obronę z punktu zdawczego.
Gość IP: 83.9.195.* 2011.02.28 08:13
Świetny artykuł a jeszcze lepsze komentarze. Wielkie firmy o kapitale zakładowym w milionach złotych od swoich wielu malutkich klientów wyciągają róznymi perfidnymi sposobami nienależne im należności a maluczcy płacą i płaczą. Tak się dzieje w firmach telewizyjnych i telekomunikacyjnych. Dobrze, że istnieją jeszcze urzędy, które tym maluczkim pomagają.
wenus
wenus 2012.07.31 12:03
wszelkie informacje na temat tego, w jaki sposób można odzyskać pieniądze od kontrahenta są przydatne. Ale może jak nie chcemy wydawać pieniędzy na prawników warto skontaktować się z z rzetelną firmą, która zajmuje się odzyskiwaniem pieniędzy?? Jak np ta firma http://www.intrum.com/pl/ pomogą w tym, co robić kiedy ktoś nam nie chce zapłacić należnych pieniędzy.
Gość IP: 178.43.188.* 2012.11.21 12:42
Ja jednak zamiast iść do firmy windykacyjnej, wolę zlecić windykację należności od kontrahentów mojemu prawnikowi, http://www.mariuszboruch.pl/
Gość IP: 109.107.22.* 2012.11.22 12:47
A RAFAŁ PETRAS, który jest twarzą CHIPA w TV i innych mediach ma z wyroku Sądu zapłacić mi pieniądze i od 15 lat tego nie zrobił, a kwota jest za mała żeby komornik się chciał tym zająć. Co zrobić z takim oszustem?
Gość IP: 89.74.188.* 2013.02.17 20:47
www.epuservice.pl (pozew za 0,00 zł)
Gość IP: 31.174.104.* 2013.06.07 21:14
Próbowałem już raz na własną rękę odzyskać kasę od kontrahenta… Powiem tak: to walka z wiatrakami! Już lepiej wydać kilka groszy i oddać sprawę do znającej się na tym firmy. U mnie był to Koksztys (kancelaria prawa gospodarczego). Nie żałuję, bo po 3 tygodniach kasa była na moim koncie.
Gość IP: 5.173.7.* 2013.10.01 02:23
Trzeba złożyć sprzeciw, przywrócenie terminu, zażalenie i inne.
Składałem już kilka takich wniosków.
Podaję swój e-mail.
werdykt@t.pl
Warto składać sprzeciw, wiele osób wstydzi się zajęcia przez komornika pensji w pracy.
I chce mieć to za sobą, otóż nie. Trzeba się odwołać, a w pracy
pokazać dowody na wygraną, że sprawa to jedno wielkie oszustwo, dług przedawniony i
sąd uznał go za nie były. I zaznaczam.
NIECH CI SIĘ WSTYDZĄ, CO SKŁADAJĄ SETKI PRZEDAWNIONYCH POWÓDZTW.
Tylko 3% osób się odwołuje. Reszta ma problemy. Mało tego, niektóre osoby próbują się targnąć na swoje życie.
Nigdy tak nie wolno postąpić, nigdy!
Gość IP: 83.6.192.* 2013.10.15 00:27
Wiecie co, jak nie chcecie wydawac na prawnikow to wystarczy poszperac w internecie - mozna znaleźć porady prawnikow i przeczytać je sobie ZA DARMO. Wpisujemy w google np. "jak odzyskac pożyczone pieniądze" (tak w tematyce długów) i już na pierwszej stronie wyszukiwarka pokazuje nam obszerna odpowiedz prawnika: http://www.eporady24.pl/szanse_na_odzyskanie_pieniedzy_pozyczonych_bez_pisemnego_potwierdzenia,pytania,4,47,1805.html Ja ostatnio miałem problem podatkowy i wlasnie tak sobie znalazłem odpowiedz nie wychodząc z domu i nie wydajac majątku na doradcę podatkowego ;) A takich sprawdzonych i popularnych stron z poradami prawnikow jest trochę. W dobie internetu tak łatwo znalezc potrzebne nam informacje… nie wiem, jak moglem funkcjonować jeszcze 15 lat temu bez tego ułatwienia ;)
Gość IP: 46.169.79.* 2013.10.16 13:08
Moim zdaniem, jeśli mowa o odzyskiwaniu należności, w szczególności z zagranicy warto udać się po poradę do specjalisty. Ja nie mogłam odzyskać wynagrodzenia od pracodawcy z Niemiec, pomogła mi firma: http://odzyskajwierzytelnosci.pl/, dostałam zaległą pensję :) Dodam, że prawnikom w tej firmie nie płaci się zaliczkowo więc nic nie tracisz.
Gość IP: 89.65.135.* 2014.08.29 12:13
Ciekawy pomysł. Niestety kiedy ja chciałam ściągnąć pieniądze od dłużnika nie było jeszcze takiej możliwości rozwiązania problemu. Dlatego zleciłam sprawę firmie windykacyjnej, która prowadzi skup długów- http://ancora-finanse.eu/ i problem skutecznie się rozwiązał.
Gość IP: 79.186.47.* 2015.03.16 19:53
Problem jest wtedy gdy masz dużo małych faktur niezapłaconych przez wielu klientów. Żaden prawnik nie weźmie mniej niż ten dług pojedynczy jest wart. I co tu robić? Ja do tej pory rzeźbiłem wezwania do zapłaty z księgową, aż wpadła mi informacja że jest coś takiego jak samodzielna windykacja online http://vindicat.pl/ dalej rzeźbię z tym że dużo mniej czasu mnie to kosztuje.
Gość IP: 195.69.80.* 2015.03.19 11:56
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
AUTOR: rafał petras
DODANO: 04.02.2011
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 30495
CENEO Kup najtaniej
Candy Trio 9503 W Candy Trio 9503 W
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Komplet PUPIL Rozm. 62 Ewa Klucze Komplet PUPIL Rozm. 62 Ewa Klucze
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Gorenje GW6N41IX Gorenje GW6N41IX
Dostępny w 21 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Hp Elitebook 840 (F1Q51EA) Hp Elitebook 840 (F1Q51EA)
Dostępny w 7 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
iBasso DX80 iBasso DX80
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2