Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Blogi

rozwiń
Strona główna Blogi Mobileblog - blog o urządzeniach mobilnych 2010 01 Pytania fundamentalne: Co to jest smartfon?

Mobileblog - blog o urządzeniach mobilnych

Pytania fundamentalne: Co to jest smartfon?

Czy HTC Smart jest smartfonem, bo ma przeglądarkę WWW obsługującą HTML i odbiera e-maile? Nie, to potrafi każdy zwykły, "głupi" telefon z wyższej półki. A może jest smartfonem, bo można na nim zainstalować aplikacje w Javie? To też potrafi byle głupiofon! A może - całkiem hipotetycznie - powinniśmy się zastanowić, co to do diaska w ogóle jest smartfon...?

Mądry i mądrzejszy - ekran dotykowy, widgety, poczta, WWW... Co czyni smartfona smartfonem?
Mądry i mądrzejszy - ekran dotykowy, widgety, poczta, WWW... Co czyni smartfona smartfonem?

Dawid Gatti z PDA.pl  odwiedził Warszawę i przeprowadził z ludźmi z HTC interesujący wywiad  na temat HTC Smart - nowego telefonu tajwańskiego giganta, pierwszego opartego na stworzonej przez Qualcomm (producenta chipsetów do telefonów) platformie Brew.

Obejrzałem ów wywiad (chwilami wygląda wręcz na przesłuchanie! ;-) i przyznaję, że był kroplą, która przepełniła kielich prowokując mnie wreszcie do zadania sobie (i wam) pewnych fundamentalnych pytań.

Czy telefon Smart można nazwać smart fonem, czy nie?

Wiem, jak działa rynek i jestem przyzwyczajony, że każdy producent na nowo odkrywa Amerykę, oznajmiając, iż jego urządzenie jest wspaniałe i niepowtarzalne, bo... robi to, co wszystkie inne. Dlatego nie mam zamiaru wyśmiewać sympatycznych panów z HTC, którzy z poważnymi minami oznajmiają, że HTC Smart będzie supertani, jak na swoje możliwości (według cen z przedsprzedaży Expansys kosztuje o jakieś 200 zł więcej, niż Samsung Avila), że w odróżnieniu od sprzedawanych w tej chwili telefonów dotykowych będzie miał wiele kolorowych ikonek (!), albo że jego wielką zaletą ma być nowatorska technologia, jaką są tak zwane... widgety (zupełnie jak we wszystkich Samsungach, Androidach, WM z SPB Shell i milionie innych).  Nie będę się śmiał, bo wiem, że nie mają innego wyjścia, jak tylko mówić takie rzeczy: korporacja to nie przedszkole - przecież nie powiedzą, że zaspali i teraz próbują wcisnąć się na zdominowany przez Samsunga i LG rynek zaawansowanych dotykowych "głupiofonów".

Nie będę się śmiał także dlatego, że poza wszystkim Smart zapowiada się na ciekawą propozycję, a Brew wciąż pozostaje do pewnego stopnia zagadką - może są tam jakieś rewolucyjne rozwiązania, które powalą nas na kolana?

W pierwszej chwili zaśmiałem się natomiast słysząc, że według HTC, Smart jest smartfonem, bo ma zaawansowaną przeglądarkę WWW oraz potrafi odbierać maile. Gdyby przyjąć taką definicję, smartfonami okazałaby się większość telefonów kosztujących powyżej 400 zł. Na nagraniu słychać, jak Dawid drąży sprawę, zadając kluczowe pytanie - czy Smart, a dokładniej Brew pozwala instalować aplikacje? - i słyszy odpowiedź że tak, jak najbardziej, bo obsługuje język Java. Znów lekki uśmiech, bo jak sami wiecie, to też żadna rewelacja. Ale Dawid nie ustępuje - trochę okrężną droga pyta o dostępność SDK, o możliwość pisania aplikacji specjalnie dla platformy Brew - i dostaje odpowiedź twierdzącą! Mój uśmiech robi się nieco niewyraźny, a w głowie pojawia się istotne pytanie: czy nie pora zdefiniować wreszcie wyraźnie, co to jest smartfon?

Smartfon jaki jest każdy widzi... Chyba.

 

Spróbuję napisać definicję smartfonu tak, jak ją od zawsze czułem i używałem:

Smartfon jest to mieszczący się w kieszeni komputer, którego głównym przeznaczeniem jest komunikacja za pomocą połączeń głosowych, wiadomości tekstowych i wiadomości e-mail oraz przeglądanie stron WWW. Niezbędnym warunkiem uznania danego urządzenia za smartfon jest fakt, że działa ono pod kontrolą systemu operacyjnego umożliwiającego instalowanie dodatkowych aplikacji, rozszerzających jego funkcjonalność.

 

A teraz pytania:

  • Czy możliwość instalacji apletów Java należy uznać za "możliwość instalowania dodatkowych aplikacji"? Technicznie to nie to samo, ale funkcjonalnie jak najbardziej!
  • Co można uznać za "system operacyjny" - czym różni się Brew od Windows Mobile, a Android od dedykowanego oprogramowania z telefonów Sony Ericsson? Albo co różni iPhone OS czy Symbiana od oprogramowania LG Arena albo Samsunga Jet? Skończyły się czasy, kiedy system operacyjny wyróżniał zunifikowany interfejs, albo

 

Definicja z polskiej Wikipedii to żadna definicja tylko jakiś żart, Wikipedia angielska przyznaje się do bezsilności, a wszyscy dookoła wciąż mówią o czymś, czego nikt nie potrafi dobrze uchwycić.

Sytuacja przypomina ciągnący się latami spór biologów o to, co można nazwać gatunkiem (wierzcie mi, sprawa jest naprawdę bardzo skomplikowana!) - konkluzja jest taka, że "gatunkiem jest to, co za gatunek uzna kompetentny specjalista" . Czyżby w ten sam sposób miało się rozstrzygać co jest smartfonem, a co nie?

Jakie jest wasze zdanie? Gdzie dla was przebiega granica między smartfonem a dumbfonem i dlaczego?

 

Opinie wyrażane przez autorów blogów są ich prywatnymi sądami.
Dodaj komentarz 11 komentarzy
Szemot
Szemot 2010.01.26 14:02
Nie zabardzo rozumiem w czym problem. Skoro smartphone to ma być kieszonkowy komputer mający włąsny system operacyjjny na którym można instalowac aplikacje a zarazem komputer ten słuzy do dzwonienia, siedzienia w internecie i wymiany danych to 90% nowo sprzedawanych telefonów jest smartphone'ami. I czy to ma umniejszać pozycje najlepszych telefonów HTC, Samsunga czy Appla? Czy ta nazwa Smartphone ma być zarezerwowana dla najwyższej i najdroższej półki telefonów czyli 1% rynku? Telefony na dziś dzien to prawie że komputery i tego nie unikniemy więc większość ludzi w kieszeni posiada dziś smarphone. Podobnie jak kiedyś było ścisłe rozdzielenie na PC i Laptop. Dziś to prawie jedno i to samo i czy należy tu coś kombinować? Skoro dziś najlepsze laptopy dorónują całkowicie funkcjonalności PC to z definicji są zarówno jednym jak i drugim. Więc wg mnie artykuł jest troszke zrodzony na sezon ogórkowy czy coś
mchmielewski
mchmielewski 2010.01.26 14:09
Smartphone - mądry telefon. Według mnie, to oznacza, że potrafi się uczyć. Platforma umożliwiająca uczenie się, to taka, która pozwala instalować nowe funkcje, dodatki, rozszerzenia, poprawiające indywidualne wrażenia z użytkowania urządzenia. Brew daje taką możliwość, więc HTC Smart jest smartfonem. A nie mówiłem?! :P

Swoją drogą, wypadałoby chyba podzielić kategorię smartfonów na low-end, mainstream i high-end, co by nie ubliżać tym najlepszym i najnowocześniejszym "high-tech'om". Albo stworzyć nową - luksfon czy coś w ten deseń.
kostek
kostek 2010.01.26 14:30
Wybacz Maćku, ale w ten sposób nazywasz smartfonem każdy telefon obsługujący choćby najprostsze aplety Javy, ergo, praktycznie nie ma w sprzedaży nie-smartfonów...

Nie wiem, czy zauważyłeś, ale to co proponujesz to po prostu zmiana nazwy "telefon" na "smartfon". Jednocześnie pozostawiasz cały problem różnic między tym, co dziś nazywamy smartfonami a resztą zupełnie nie ruszony.

Sam piszesz, że [wypadałoby podzielić kategorię smartfonów by nie ubliżać tym najlepszym i najnowocześniejszym "high-tech'om"] - super, dokładnie o tym pisałem (podmień sobie "smartfony" na "telefony", a "high techy" na "smartfony")! Tylko podaj jakieś kryteria, co?
kostek
kostek 2010.01.26 14:34
Oczywiście "Marcinie", nie "Maćku". Palce szybsze niż myśl...
mchmielewski
mchmielewski 2010.01.26 14:44
Marcinie, Marcinie :)

Nie na wszystkie telefony można pisać aplikacje i te powinny zostać telefonami. A jak mogę napisać aplikację dla swojego "kieszonkowego komputerka", która będzie dla mnie użyteczna, to nauczę go dokładnie tego, czego chcę. Dla mnie to jest wyznacznik smartfonów, oprócz oczywiście innych funkcji komunikacyjnych.

Z drugiej zaś mańki, problem będzie zawsze, bo w polskim języku (chociaż smartfon akurat jest językowym potworkiem) każdy wyraz może mieć kilka znaczeń, które poznajemy, dopiero po uzupełnieniu go.

Tutaj więc zgodzę się, że należałoby uzupełnić kategoryzację smatfonów o dodatkowe podkategorie. I znaleźć miejsce jeszcze dla takich terminów, jak palmofon.
Gość IP: 87.206.249.* 2010.01.26 16:30
Kiedyś było coś takiego jak: microkomputer - PC. Definicja była prosta wstosunku do tz. komputerów. Ale w miarę czasu już nie mówi sie mikrokomputer tylko komputer. Dlatego można mówić o aktualnej generacji telefonów mobilnych, że są to smartfony. :)
Gość IP: 94.254.159.* 2010.01.26 18:19
Dołączę się do dyskusji;-)
Wg mnie smartfonem można chyba nazwać sprzęt który pozwala na komunikację głosową, sms, e-mail. Może synchronizować się z jakimś programem pocztowym. Obsługuje powszechne dokumenty elektroniczne (doc, xls, ppt. pdf, jpg itd itp), multimedia (mp3, avi, flv) posiada własny system operacyjny, procesor i pozostałe składniki minikomputera...
Sam jestem posiadaczem HTC touch diamond 2 i powiedzmy, że niekażdy telefon Nokii, Samsunga czy LG ma takie funkcje jak w/w choć nie mówię, że są gorsze, każdy ma jakiś swój ulubiony telefon czyt. smartfone.
Moim zdaniem aplikacji java nie można chyba nazwać programem...
Gość IP: 82.108.172.* 2010.01.26 19:40
Mysle, ze cos czym wyrozniaja sie smartfony to wlasnie uzycie systemu operacyjnego. Tu przynajmniej definicja jest jasna i znana od wielu lat.
bzz
bzz 2010.01.27 00:31
a ja okresle to slowo jako marketingowa papka
probujaca wcisnac nam nowa cene pod plaszczykiem swierzosci
nie ma zadnej wartosci merytorycznej i moze byc uzywana jako przecinek w nazwie telefon
Blackswift
Blackswift 2010.01.27 04:08
Odpowiedż jest prosta" smartphone to nieudolna podróbka iPhonea :D
Gość IP: 85.89.189.* 2011.07.25 17:09
Mam niejasne przeczucie, że jest to kwestia mody nazywania wszystkiego jakoś tam - jak małe dzieci. Każde z tych urządzeń kupuje się do komunikacji a wszystkie dodatkowe możliwości to mniej lub bardziej potrzebne i użyteczne dodatki.
Mobileblog - blog o urządzeniach mobilnych
Autor: konstanty młynarczyk (@konstanty_m)
Redaktor naczelny CHIP-a, którego pasją jest sprzęt mobilny - od smartfonów i tabletów, przez netbooki, do notebooków
Liczba postów: 109
Liczba komentarzy: 1907
Liczba wyświetleń: 641988
Data postu: 26.01.2010, 14:35
Liczba wyświetleń: 13899

 

 

CENEO Kup najtaniej
Gentleman. Moda ponadczasowa Gentleman. Moda ponadczasowa
Dostępny w 18 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
MELICONI H1M90 MELICONI H1M90
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Voice Kraft 880A (VK880A) Voice Kraft 880A (VK880A)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Samyang 14mm f/2.8 ED AS IF UMC (Mikro 4/3) Samyang 14mm f/2.8 ED AS IF UMC (Mikro 4/3)
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2