Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Blogi

rozwiń
Strona główna Blogi Siećpospolita Polska - blog geeka Kupiłem e-papierosa, by móc palić więcej. W efekcie rzuciłem palenie.

Siećpospolita Polska - blog geeka

Kupiłem e-papierosa, by móc palić więcej. W efekcie rzuciłem palenie.

Papieros na USB to coś, na co patrzyłem z pogardą, nawet jako entuzjasta zabawek wszelakich. Po raz kolejny jednak idzie mróz, i znowu palenie papierosów z przyjemności zamienia się w coś, co irytuje. Przełamałem się i kupiłem. Nie żałuję.

 

Polecam ten model, bo sam używam, ale warto rozejrzeć się po ofertach innych firm
Polecam ten model, bo sam używam, ale warto rozejrzeć się po ofertach innych firm

 

Papierosy palę nałogowo właściwie od jakichś dwunastu lat. Ze dwa lata temu rzuciłem na prawie rok, ale stwierdziłem, że za bardzo mi tego brakuje. Kopa nikotynowego. Czynności palenia. Prowadzę dynamiczny tryb życia, papieros zawsze dawał tę chwilę relaksu. Więc jaram dalej, wydając na to fortunę i doprowadzając swoje mieszkanie do „ruiny” w formie wszechobecnego zapachu popielniczki. W redakcji jeszcze gorzej: zakaz palenia, więc trzeba iść na balkon. A zimno jak diabli!

Niedawno byłem na nowojorskiej premierze Windows 8 i tabletu Surface. Od papierosów byłem odcięty czasem i po kilka godzin. W samolocie palić nie wolno. Na lotnisku zakazane. W hotelu? To samo. Na konferencji? Zapomnij. Nie jestem szczególnie uzależniony jak niektórzy, nie miałem narkotycznego głodu. Ale nie było to przyjemne.

Z Polski nie leciałem sam. Towarzyszyła mi zacna kompania, między innymi Asia Sosnowska z Gazeta.pl. Zazdrośnie patrzyłem jak ta, nieskrępowana, zaciąga się co rusz swoim e-papierosem. Bo może. Bo to urządzenie nie emituje dymu. Ja tu siedzę, czekam kiedy wreszcie wyciągnę upragnionego L&M-a, a ta ma wszystko w… głębokim poważaniu.

W końcu nie wytrzymałem. „Dawaj!”. Spróbowałem. Okazało się wyjątkowo smaczne. Nabój do e-papierosa naładowany był jakimś smakowym liquidem, przez co czułem, jakbym się zaciągał nie zwykłym tytoniem, a jakimś aromatyzowanym, prosto z sziszy. Zacząłem się wypytywać o szczegóły. Użytkowanie, cena, dostępność, i tak dalej. Wiedząc już wszystko, postanowiłem spróbować.

Tuż po powrocie dokonałem zakupu. Aśka poleciła mi to, czego sama używa. Volish Ego3 Crystal 2. Wszyscy mówią, że warto kupować markowe e-papierosy. Zapłaci się więcej, ale nie są tak awaryjne, dobrze smakują a bateria starcza na długo. Dokupiłem do niego drugą baterię (by mieć jak palić jak jedna jest podłączona do ładowania), kilka liquidów LiQueen o przeróżnych smakach (moc „18”, co jest idealne dla nałogowego palacza) i zapasową grzałkę, bo te się szybko zużywają.

Sam e-papieros z jednym liquidem i zestawem akcesoriów kosztował mnie 229 złotych. Bateria to kolejne 89 złotych. Liquid to 20 złotych. Jak to się przekłada na koszty papierosów? Palę, średnio, paczkę dziennie, co oznacza, że na miesiąc wychodzi około 300 złotych. W e-papierosie zużywa się luqid. Jedna fiolka za 20 złotych starcza na tydzień. Bateria ładuje się co 1,5 dnia, trwa to 3-4 godziny. Oznacza to, że po miesiącu inwestycja się zwraca a potem miesięczny koszt to 80 złotych. Oszczędność spora. Czy warto?

Pierwszy dzień był mordęgą. Zarówno od technicznej, jak i psychicznej strony. E-papierosa należy nauczyć się palić. Należy zrozumieć, że e-papieros musi nasiąknąć liquidem zanim poczuje się smak. Trzeba wiedzieć jak go udrażniać. I przede wszystkim, jak palić. Zaciągając się co chwila przepaliłem grzałkę już po paru godzinach, przez co musiałem dokupić kolejną (objawia się to smakiem spalenizny w ustach). Na szczęście są tanie jak barszcz, niewiele droższe od liquidów. A od psychicznej? E-papieros to nie papieros. Doznanie jest nieco inne. Zamiast wdychać dym, palacz wdycha parę wodną. Brakuje pewnego uczucia wypełnienia płuc. Całą niedzielę i poniedziałek chodziłem przez to maksymalnie podirytowany. Potem jednak… poszło.

Tradycyjny papieros zawiera dwie istotne substancje. Po pierwsze nikotyna. Ona odpowiada za uzależnienie od palenia. Sama w sobie jest względnie nieszkodliwa, odpowiada jednak za tego lekkiego „kopa” po papierosie, a także powoduje, że wpadamy w nałóg. Po drugie, substancje smoliste. To one odpowiadają za szkodliwość papierosów, ich rakotwórczość i tak dalej. E-papieros nie posiada substancji smolistych, za to posiada nikotynę (można co prawda kupować liquidy bez nikotyny, ale nie za bardzo widzę w tym sens).

Brak substancji smolistych może być dla nałogowego palacza przez pierwsze kilkanaście godzin dotkliwy. Brakuje tego dymka w płucach, bardzo. Jednak już we wtorek obudziłem się i stwierdziłem, że mi już przeszło. Nie chce mi się wracać do papierosów. Na dodatek e-papieros pozwala na palenie kiedy się chce, gdzie się chce. Brak substancji smolistych to brak dymu. Czyli brak smrodu dla siebie i postronnych. Wydycha się przeźroczystą parę, która natychmiast rozpływa się w powietrzu.

Dorzućmy jeszcze do tego wspomnianą oszczędność finansową i ładowarkę na USB, a już, wydaje mi się, drodzy Komputerowcy-Palacze, że warto spróbować. Służę pod tym wpisem radami i odpowiedziami na zadawane przez was pytania. Fora dla e-palaczy co prawda są przyjazne dla nowych użytkowników, ale ich lektura, pełna żargonu w stylu „bobrzenie” czy „wapowanie” może być irytująca.

Plusy

  • Oszczędność pieniędzy
  • Zdrowie!
  • Możliwość palenia gdzie się chce
  • Kolejna elektroniczna zabaweczka w kieszeni

Minusy

  • Brak niektórych doznań (drapanie dymu, obcowania z papierosem a nie przerośniętym długopisem
  • Konieczność nauki e-palenia (przez co można uszkodzić e-papierosa (na szczęście jest on zbudowany bardzo modularnie, więc łatwo wymieniać poszczególne części składowe, które są tanie) lub pogorszyć swoje doznania (brak smaku, rozlanie liquidu, itd.)

Pytania?

 

 

 

Opinie wyrażane przez autorów blogów są ich prywatnymi sądami.
Gość IP: 89.234.199.* 2012.11.02 19:00
Nikotyna wzglednie nieszkodliwa hahaha to trucizna o sile cyjanowodoru doroslego czlowieka moze zabic juz 50mg czyli sredniej wielkosci kropla
nonline
nonline 2012.11.02 19:01
Też się nad tym zastanawiam, ale tak przywykłem do zielonych LM, że głowa boli.
Gość IP: 94.78.140.* 2012.11.02 19:05
Rzuciłem palenie przy pomocy e-papierosa po dobrych 18 latach, pod koniec 1,5 - 2 paczek dziennie. Już 2 lata nie palę i nie chcę wracać. Polecam.
mgajewski
mgajewski 2012.11.02 19:11
@Gość IP: 89.234.199.* 2012.11.02 19:00: dlaczego więc jeszcze żyję? ;) Istotny jest sposób jej przyjmowania. Wypij fiolkę luquidu, czeka Cię zgon na miejscu. Wypal ją i nic Ci się nie stanie.
Gość IP: 193.34.0.* 2012.11.02 19:46
Przykro mi, że portal wiedzy komputerowej zajął się promocją elektronicznych papierosów. Wszak czytają go z pewnością również nieletni, których może on zachęcić do testowania. Jak na razie brak jednoznacznych dowodów, że e-papierosy są bezpieczne, więc autor mógłby się powstrzymać z ich zachwalaniem. W końcu nikotyna to substancja powodujące uzależnienie!
Gość IP: 46.115.67.* 2012.11.02 19:53
do Autora ,dwie uwagi : 1: http://www.rmf24.pl/nauka/news-e-papierosy-moga-byc-szkodliwe-dla-zdrowia,nId,626778 uwaga druga:Pisze Pan ze przez palenie (dym) "rujnowal" swoje mieszkanie.Dobrze ze nie zawraca sobie Pan glowy swoim zdrowiem !!
Gość IP: 83.30.142.* 2012.11.02 20:04
Przykro się robi, jak się czyta te komentarze.

Gratuluję rzucenia nałogu i dziękuję, że dzieli się Pan swoim odkryciem. A nuż dzięki temu wpisowi ktoś też się zainteresuje i zyska kilka lat życia?
mgajewski
mgajewski 2012.11.02 20:10
@Gość IP: 193.34.0.* 2012.11.02 19:46: Czytają go też starsi, którzy mogą dzięki niemi rzucić palenie. Bilans wychodzi na zero. To raz. Dwa: sprzedaż papierosów dla osób poniżej 18 roku życia jest nielegalna. Trzy: wychowanie dziecka to rola rodzica. Nie moja. I wreszcie cztery: naprawdę wierzysz, że to silniejszy bodziec dla dzieciaka niż po prostu kolega? Chyba zapomniałeś / zapomniałaś już czasy liceum / technikum i studiów ;-)

@Gość IP: 46.115.67.* 2012.11.02 19:53: Zwróć uwagę na źródło. To tabloid. Ale jest w tym dużo racji. Dlatego warto kupować markowe produkty. O czym pisałem. Co do zdrowia: masz rację, nie była to moja motywacja.
Gość IP: 83.29.137.* 2012.11.02 20:19
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 83.23.187.* 2012.11.02 20:32
Gratuluje rzucenia nałogu! Sam chcę podjąć kolejną próbę, może Pański patent pozwoli mi na zerwanie z nałogiem.
Gość IP: 87.207.48.* 2012.11.02 20:38
Skoro były e-papierosy to moze teraz jakieś masazery turystyczne wszak gadget to gadget ;)
Gość IP: 193.34.0.* 2012.11.02 20:38
do Pana Redaktora - czemu Pan usunął komentarza sugerujący brak obiektywizmu oraz kryptoreklamę? Skoro umieszcza Pan duże zdjęcie produktu to trudno się dziwić, że powstał taki zarzut. Co do doniesień tabloidów o szkodliwości, to jak się takie nie podobają to proszę: http://www.ersnet.org/news/item/4494-european-respiratory-society-statement-on-e-cigarettes-and-emerging-products-.html
temu Towarzystwu już będzie trudno zarzucić nierzetelność.
Gość IP: 78.30.103.* 2012.11.02 21:05
Czemu nie zaznaczono artykuł sponsorowany? Proszę nie mówić że nie bo jest widoczne logo firmy. To jest łamanie prawa. OK mogą być artykuły reklamowe ale trzeba to oznaczyć jako artykuł sponsorowany. Jeśli czegoś takiego nie ma, jest to niezgodne z prawem. Nawet jeśli autor z własnej inicjatywy pisze o produkcie, pokazując logo firmy, produktu, napisał artykuł sponsorowany.
Gość IP: 212.160.247.* 2012.11.02 21:18
bezpieczne czy nie, nieoblchodzi mnie to, wole zeby palacze palili takie cos niz to smierdzące gówno,
Gość IP: 46.134.100.* 2012.11.02 21:52
E-papierosa palę od 2 miesięcy. Liquid 24mg. Sięgam po niego coraz rzadziej. Wydaje mi się, że im mocniejszy wkład tym coraz rzadziej się po niego sięga. Testowałem wcześniej 12mg i to jakiś badziew. Najgorzej jest jak człowiek się napije piwa, bo wtedy ma się ochotę na zwykłego fajka.
Delwin
Delwin 2012.11.02 21:56
:) Taktyka małych kroczków też jest sposobem na rzucenie palenia. Co prawda często zamienia się jeden gadget na inny ale .. wydaje mi się że jednak epapieros jest trochę mniej szkodliwy niż substancje smoliste. Osobiście nie palę bodaj już od 6 lat i pomogły mi plastry dobowe (konkretnie to 5 plastrów - 2 mam do tej chwili jako pamiątkę oprawione w ramkę "zbij jak chcesz się sztachnąć !")ale każdy powinien znaleźć własną metodę. W każdym razie pochwalam :).
PS: Nikotyna jest niezbędna do funkcjonowania organizmu człowieka gdy zaczynamy dostarczać ją ze "źródła zewnętrznego" przestaje być produkowana w organizmie - stąd też m/n ten "głód" nim organizm z powrotem zacznie ją produkować :)
Gość IP: 91.215.80.* 2012.11.02 22:11
W minusach w obu punktach nawiasy są otwierane, ale już nie zamykane
mgajewski
mgajewski 2012.11.02 22:32
@Gość IP: 193.34.0.* 2012.11.02 20:38: Jedyny komentarz jak dotąd usunięty to gościa, który wpada na Chip.pl na 3 minuty dziennie, pisze od czapy komentarz pod kilkoma losowymi wpisami i wrzuca linka do swojej strony, by ludzie zdumieni wypowiedziami tam zajrzeli.

@Gość IP: 78.30.103.* 2012.11.02 21:05: Bzdura.
Gość IP: 178.37.34.* 2012.11.02 22:38
Dobre wychowanie nakazywało by dodać dopisek "artykuł sponsorowany"... ale cóż.
mgajewski
mgajewski 2012.11.02 23:16
Musiałbym to robić przy wszystkich, które piszę. Wszystkie bowiem sponsoruje jedna firma: Burda Communications Sp. z o.o. Innych sponsorów na razie brak, ci dodatkowi z całą pewnością będą wyróżnieni.
Siećpospolita Polska - blog geeka
Autor: maciej gajewski
To co człowiek robi definiuje go najlepiej. Moje pasje to pisanie (jestem dziennikarzem i blogerem), muzyka, gry wideo, astronomia i dobre kino. Uwielbiam elektrogadżety. Niezależna, wolna dusza. Marzyciel.
Liczba postów: 276
Liczba komentarzy: 5971
Liczba wyświetleń: 1213209
Data postu: 02.11.2012, 18:20
Liczba wyświetleń: 36266
Tagi postu: e-papierosy

 

 

CENEO Kup najtaniej
Photoshop Elements 8 Szybki start Photoshop Elements 8 Szybki start
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Vogels WALL 1315 Vogels WALL 1315
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Hyundai FLE 40382 SMART Hyundai FLE 40382 SMART
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
FujiFilm Telekonwerter XF 1,4X TC WR (X1.4XTCWR) FujiFilm Telekonwerter XF 1,4X TC WR (X1.4XTCWR)
Dostępny w 9 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2