internet z kablówki a router wifi

Opublikowane w: Sieci komputerowe


 • Uczestnik
  Punkty: 135
  pezet87 w #600171

  Witam Mam internet z kablówki Telpol. Pakiet 3 terminali co teoretycznie oznacza ze mam 3 ip i 3 komputery. Do kablówki mam modem Motorola surfboard z wyjsciem usb i ethernet (moge podłączyć bezpośrednio 2 komputery) – jak sie dowiedziałem trzeci komputer moge podłączyc na switcha. I tu pojawia sie mój problem – chciałbym zrobic sobie sieć wifi gdzie mam 2 laptopy i komp stacjonarny. Mam Ap edimax od kumpla i po podłaczeniu go do modemu moge podłaczyc na wifi (z wyłaczonym dhcp) max 2 komputery, trzeci juz nie moze sie połączyc. Jak sie dowiedziałem od dostawcy internetu mój router/ap pobiera jedno IP i dlatego nie moge podłaczyc 3 komputera. Moje pytanie brzmi czy da sie to jakos obejsc (dodam ze komp stacjonarny tzn numer trzeci podłanczam przez kabel ethernet) próbowałem juz róznych trybów pracy AP a takze podłanczac kompa stacjonarnego bezposrednio do modemu przez usb a ethernetem łączyłem modem z AP. Będe wdzieczny za pomoc. (jestem on-line moge uzupełnic o jakeis dodatkowe info którego nie podałem a moze byc istotne)


  Uczestnik
  Punkty: 135
  pezet87 w #511170

  No ale problem nie jest w MAC adresie, tylko w ilości przydzielonych adresów IP. Jeden zajmuje AP, po jednym dwa komputery i na trzeci brakuje już IP.


  Członek
  Punkty: 50
  archiwum w #600176

  Rozumiem, że te 3 IP to publiczne i zależy Ci na tym. Jeżeli urządzenie bezprzewodowe pracuje w trybie AP to niestety zajmie jedno IP. Jeżeli nie zależy Ci na publicznych IP, to możesz użyć router z AP, wtedy niestety masz adresy z puli prywatnej (NAT i komputery nie są widoczne w Internecie) ale możesz podłączyć (teoretycznie) 254 urządzeń.


  Uczestnik
  Punkty: 16 475
  piotrrz w #600180

  Skonfiguruj router jako Acces Point oraz użyj opcji klonowania adresu MAC jednego z komputerów. Wtedy bez problemu powinno działać więcej komputerów. Aby sprawdzić adres MAC karty sieciowej wybierz Start – Uruchom – wpisz „cmd” (bez cudzysłowów) – potem „ipconfig / all”


  Uczestnik
  Punkty: 135
  pezet87 w #600183

  dokładnie tak jak mówi Grzegorz. Pozatym chyba po klonowaniu maca łącze działało by mi jak z serwera dhcp, a tego chce uniknąc..


  Uczestnik
  Punkty: 16 475
  piotrrz w #600266

  Ale w przypadku dostawcy internetu niekoniecznie „widzi” on nasze komputery w ten sposób. Weryfikacja odbywa się właśnie poprzez adres MAC karty sieciowej, który jest unikalny dla każdego urządzenia. Jeśli router posłuży do rozdzielenia internetu, a reszta komputerów będzie za NATem, to wtedy każdy z komputerów będzie widoczny identycznie, jako jeden komputer. Kwestia konfiguracji przydzielania adresów IP poprzez DHCP na routerze. Ustaw router tak, by to on przydzielał adresy IP dla innych komputerów. Router oczywiście musi mieć podpięty internet od dostawcy pod złącze WAN. Pezetowi chodzi chyba właśnie o to, by wszystkie komputery miały dostęp do internetu. Czy będą one widoczne z zewnątrz pod adresami prywatnymi czy pod publicznym jest już dla niego wtedy chyba już mniej istotne.


  Uczestnik
  Punkty: 10 727
  kraken w #600280

  Do kolegi który rozpoczął watek – pamiętaj, kiedy sklonujesz MAC z jednego z komputerów, który sie znajdzie za NAT-em, aby ustawić tak MAC-e w swojej sieci domowej, aby każdy komputer miał inny MAC. MAC-a na komputerach możesz zmienić albo w Menedzerze Urządzeń, albo z pomocą programu MAC Changer 1.0. Generalnie w jednej sieci/podsieci każdy komputer musi miec inny MAC. Przyda się to kiedy będziesz potrzebował skorzystać z usług udostępniania np. folderów. Jeśli dwa komputery będą miały taki sam MAC – nie będą się prawidłowo widzieć.


  Uczestnik
  Punkty: 10 727
  kraken w #600281

  Inna sprawa kolego pezet, że jeśli potrzebujesz aby któryś z komputerów w twojej sieci był dostępny z internetu, możesz ustawić forwardy na ruterze do wnetrza sieci domowej. Poniewaz to ruter wifi, przydało by się ustawic chociaż filtrowanie po MAC-ach komputerów uprawnionych do korzystania z twojej sieci domowej. I jeszcze jedna sprawa, aby komputery pradwidłowo korzystały z łacza z internetem przez ruter, albo powinienieś skorzystac z DHCP i w kartach połączeń sieciowych komputerów w sieci domowej ustawić opcje automatycznego pozyskiwania adresu IP i bramy, albo skonfigurowac to ręcznie jesli nie chcesz korzystac z DHCP – i tak np. 1. ruter-brama ip=192.168.0.1 (maska 255.255.255.0), 2. 1szy komputer w sieci domowej (konfiguracja połączenia sieciowego – protokól IP4 we właściwościach połączenia) – ip=192.168.0.2 (maska 255.255.255.0), brama domyślna = 192.168.0.1, DNS = 192.168.0.1 (jeśli ruter ma opcje przekazywania zapytan wyslanych na jego adres), 3. 2gi komputer w sieci domowej – ip=192.168.0.3 (maska 255.255.255.0), DNS = 192.168.0.1, brama = 192.168.0.1, 4. trzeci komputer w sieci domowej – ip=192.168.0.4 (maska 255.255.255.0), brama = 192.168.0.1, DNS = 192.168.0.1


  Członek
  Punkty: 50
  archiwum w #600291

  Ale tutaj nie ma weryfikacji MAC adresów, po prostu dostawca przydzielił 3 (słownie trzy) adresy IP do dowolnego wykorzystania. Nie ma bata, czterech urządzeń nie podłączysz. Jeżeli nie potrzebujesz publicznych adresów, to postaw router z NATem, a wtedy podłączysz więcej komputerów (i na pewno będzie bezpieczniej).


  Uczestnik
  Punkty: 135
  pezet87 w #600302

  nie wime czy dobrze to wytłumaczyłem to tez zrobie to ejscze raz bardziej dokładnie. Otgóz jak juz mówiłem dostawca udostepnia mi trzy zewnętrzne ip przydzielane z zewnetrznego serwera dhcp. Gdzie kazde ip to jeden komputer (to wiadomo). ale kiedy podłanczam AP (mam edimaxa nie wime czy wspominałem) to ten Ap dizała jako jeden komputer i pobiera mi 1ip i dwa przepuszcza dalej (moge podłączyc 2 komputery). Z tego co wiem kiedy załącze serwer dhcp na AP to wtedy on podzieli mi jeden z tych ip które otrzymuje od dostawcy (na dowolna ilosc komputerów) a te 2 zostana nie wykorzystane. kwestia tego ze teraz na kazdym ip mam 6mbit/s (maxymalne od dostawcy) czyli wszystkie komputery moga działac na maxymalnej predkosci a jak podziele te łacze to bedzie to wolniejsze. Choc ogólnie rzecz biorąc to jestem ciemny w sprawach sieci ( to jest to co wywnioskowałem z różnych forów itp.)


  Uczestnik
  Punkty: 16 475
  piotrrz w #600306

  Co do serwera DHCP na routerze, to jest tak dokładnie jak piszesz i jak ja to już wcześniej napisałem – będzie wykorzystany tylko jeden IP od providera, pozostałe nie będą wykorzystane, a router będzie rozdzielał internet na pozostałe komputery. W tym przypadku szybkość też będzie przydzielana dynamicznie dla wszystkich komputerów – każdy będzie mógł wykorzystywać całe łącze (oczywiście nie w tym samym czasie, bo jeśli jakiś z nich zabierze część pasma np podczas pobierania plików, to inne nie będą mogły z niego w danym momencie korzystać). Nie wiem, czy Twój model ma możliwość ustalania ograniczeń, czy priorytetów dla usług czy komputerów (usługa ta nazywa się Quality Of Service). Wtedy mógłbyś określić kolejność, w jakiej jako pierwsze komputery będą miały dostęp do internetu.


  Uczestnik
  Punkty: 4 081
  ruth w #600307

  Jeżeli dobrze zrozumiałam. Do rozdzielenia łącza na trzy komputery w takiej konfiguracji jaką serwuje Twój dostawca potrzebujesz zwyczajnego przełącznika, a nie routera. Każdy komputer ustawiasz na automatyczne pobieranie adresów przez DHCP i… już. Router z WiFi możesz wykorzystać jako AP podłączając go do owego przełącznika przez gniazdko oznaczone WAN oraz uruchamiając na owym routerze serwer DHCP i przekazywanie DNS. Należy pamiętać, iż ów router zajmie jeden adres IP przydzielony Ci przez dostawcę.


  Uczestnik
  Punkty: 135
  pezet87 w #600427

  Jeżeli dobrze zrozumiałam. Do rozdzielenia łącza na trzy komputery w takiej konfiguracji jaką serwuje Twój dostawca potrzebujesz zwyczajnego przełącznika, a nie routera. Każdy komputer ustawiasz na automatyczne pobieranie adresów przez DHCP i… już. Router z WiFi możesz wykorzystać jako AP podłączając go do owego przełącznika przez gniazdko oznaczone WAN oraz uruchamiając na owym routerze serwer DHCP i przekazywanie DNS. Należy pamiętać, iż ów router zajmie jeden adres IP przydzielony Ci przez dostawcę.[/quote] No właśnie i to wiem i chodzi mi o to co moge zrobbić zeby router mi nie pobierał tego jednego ip dal siebie. Bo jak już pisałem chyba kilka razy nie chce dzielic łącza chce w pełni wykorzystac te swoje trzy ip…


  Uczestnik
  Punkty: 10 727
  kraken w #600447

  @pezet – W takim razie jesli kolega ma wykupione 3 IP na 3 komputery u dostawcy, to tak jak pisała koleżanka ruth – wystarczy podłaczyć do modemu prostym kablem sieciowym (nie krosowanym) switch (inaczej przełacznik sieciowy – najtańsze D-linka, a to dobra firma i tania, można kupic juz za ok. 40 zł – mają 5 portów ethernet) i kablami prostymi podłaczyć każdy komputer do jednego portu switch-a. Potem ustawiasz w konfiguracji połaczenia sieciowego w każdym komputerze automatyczne pobieranie IP,bramy, DNS i to wszystko. W takim wypadku ruter do nieczego nie jest potrzebny. Bowiem ruter jest bardziej skomplikowanym urządzeniem niż switch i podstawą jego działania jest tworzenie własnej wewnetrznej sieci. Jesli kolega chce koniecznie wykorzystać ruter – to może ustawić forwardy do wnetrza sieci i efekt bedzie do pewnego stopnia podobny jak by używać tylko switch-a, ale trzeaba będzie najpierw te formawrdy skonfigurować. Jakims wyjściem jest jeszcze DMZ, ale to zalezy od opcji rutera..


  Uczestnik
  Punkty: 17 674
  Pudel w #600449

  W sumie piszesz składnie ale chyba naprawdę nie wiesz czym jest DMZ, funkcja ta nie ma nic wspólnego z podziałem łącza czy podobnymi czynnościami

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 30)

Musisz być zalogowany, aby pisać odpowiedzi.