Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS
Forum
rozwiń
Strona główna Forum Sprzęt Drukarki i skanery Laserowa czy atramentowa? Żywotność praktyczna a nie producenta...

Laserowa czy atramentowa? Żywotność praktyczna a nie producenta...

Autor Wiadomość

wiatrwo...

Student

wiatrwoczy

Wysłany 28.12.2008, 00:09

Tytuł postu: Laserowa czy atramentowa? Żywotność praktyczna a nie producenta...

Witam.
Chciałbym, żebyście podzielili się z innymi użytkownikami o własnych spostrzeżeniach odnośnie drukarek. Coraz trudniej jest sobie przecież wyobrazić komputera osobistego w domu czy to laptopa bez możliwości drukowania (nawet w domu).
Osobiście posiadam drukarkę laserową Samsung ML-1520 oraz drukarkę atramentową HP Deskjet D2460. Z drukarki laserowej jestem o tyle zadowolony, że wydruki naprawdę są przyzwoite i bez rozmytych krawędzi (w atramentówkach niestety tak nie ma). Wadą jest głośna praca, oraz to, że jeśli się drukuje sporadycznie i uruchamia całą maszynę po to by wydrukować 1,2 strony to drastycznie spada żywotność bębna oraz podzespołów (np. szyna zbierająca). Prawda czy mit? Zaletą atramentowej jak dla mnie jest to, że drukuje tak samo aż do wyczerpania środka barwiącego, daje się regenerować bardzo niskimi kosztami. Wadą jest to, że trzeba pamiętać by przynajmniej raz w tygodniu wydrukować coś by nie zaschły się dysze.
Jak to jest u Was? Porównywaliście tak naprawdę koszt eksploatacji drukarki laserowej z atramentową? Nie chodzi mi tutaj o zapewnienia producentów, ale o praktyczne użycie :)
Dziękuję serdecznie za odpowiedzi!

nonline

Student

nonline

Wysłany 28.12.2008, 00:16

Tytuł postu: RE: Laserowa czy atramentowa? Żywotność praktyczna a nie producenta...

Mam 10 letniego laser jeta 5, poza zmiana tonera nic z nia nie robie - dziala.

misiex

Nauczyciel

misiex

Wysłany 28.12.2008, 00:25

Tytuł postu: RE: Laserowa czy atramentowa? Żywotność praktyczna a nie producenta...

Ja uważam tak atramentowa-dla domowych urzytkowników a laserowa-bardziej dla profesjonalistów jeśli chcę się wydrukować jakieś pisma i to tanim kosztem drukarki i wydruku za stronę itp no to nie opłaca się kupować drukarki laserowej tylko atramentowej a laserowa to na pewno jest lepsza do zdjęci(jeśli chodzi o jakość). ja najbardziej popieram kupowanie urządzeń wielofunkcyjnych maja w sobie drukarkę skaner kopiarkę faks i inne bajery przy naprawdę taniej cenie a co do wysychania dysz zależy od tuszu (przynajmniej mój tusz wytrzymał 2 tygodnie bez druku)

mgajews... (CHIP)

mgajewski

Wysłany 28.12.2008, 15:00

Podział raczej powinien dotyczyć zastosowań. Jeśli chcesz drukować zdjęcia albo dokumenty z dużą ilością grafiki, to laser odpada. Po prostu nie wygląda to najlepiej. Jeśli jednak jesteś typowym użytkownikiem domowym, który drukuje podania, tabele, prace domowe czy inne dokumenty opierające się głównie na tekście, to wybór jest jasny: laser.

Czemu? Przede wszystkim: ekonomia. Fakt, że samo urządzenie jest droższe od atramentowego odpowiednika, ale inwestycja zwróci się bardzo szybko. Toner jest o wiele wydajniejszy od atramentu, nie zasycha w dyszach i po prostu w efekcie o wiele tańszy. A i wydruki ładniejsze. Ja nie pamiętam kiedy wymieniałem swój (dawno temu), a trochę drukuję. Mam starego Brothera HL-2030, kupiony x lat temu za jakieś 300 zł. Co do głośności, jest znośna. Na pewno nie pracuje bezgłośnie, ale też nie wyje jakoś specjalnie. Drukarkę można też wygasić, wtedy jest gotowa do druku w chwilę (moja w jakieś 2 sekundy). Bębna jeszcze w życiu nie wymieniałem.

wiatrwo...

Student

wiatrwoczy

Wysłany 28.12.2008, 16:54

Zważając na Wasze wypowiedzi dochodzę do wniosku, że trafiłem na nieodpowiednią drukarkę (czytaj Samsung ML-1520). Toner z bębnem jest zintegrowany w całość i może dlatego jeszcze nigdy nie udało mi się wydrukować tych 3000 stron… Zupełnie nie wiem dlaczego tak właśnie się dzieje, że po jakimś czasie wydruki robią się coraz bardziej szare, później pojawiają się pionowe wyblakłe pasy… A z ciekawości (jak już nie wypadało drukować podań na takim kiepskim laserze) otworzyłem ten zintegrowany zestaw drukujący. Okazało się że proszku drukującego jest jeszcze mnóstwo! W takim razie nie wiem co było nie tak, w każdym bądź razie kolejnym razem chyba zmienię drukarkę ;) Skorzystam raczej z rankingu CHIP ;)

Adalber...

Student

Adalberon

Wysłany 03.01.2009, 17:34

Jeśli mógłbym komuś polecić to tylko HP, ja mam prawie 13 letnią HP Laser Jet Uwaga 4, raz padł mi silnik ale po wymianie i przeglądzie w serwisie przez następne 5 lat drukowała i nadal drukuje. Nie chce wymienić drukarki bo ma całkiem pojemny toner. Ale wracając do tematu, nie wybrałbym atramentowej drukarki ze względu na koszty, “dolewki” atramentu są niestety dość drogie. Ja zwracam uwagę na koszty a nie koniecznie na bajer posiadania możliwości wydruku kolorowego. Kłania tu się umiejętność żonglowania czernią i bielą przy tworzeniu jakichkolwiek dokumentów.

emig1

Nauczyciel

emig1

Wysłany 04.01.2009, 06:11

“Oszczędność” i “ekonomiczność” kolorowych drukararek laserowych raczej należy między bajki włożyć. Owszem kolorowe lasery bywaja oszczędne ale to te za ponad 5000 zł Jestem szczęśliwym posiadaczem (poważnie ! :)) HP Office Jet Pro 7500 i przed jej zakupem dokonałem pewnych porównań w oparciu o strone www.hp.com/pageyield. Tańsze kolorowe lasery (serie 1500,2000) zapewniają (wg własnych testów hp) ok 2000 stron na czarno i ok 1400 stron na kolorowo. po tym wymiana toneru (dla seri 1500) cztery kolorki za 852 zł . (ceny wg sklepu hp) “Mój wybrany” model atramntowy na dużych kartridżach (XL) oficjalnie robi 2450 czarnych i ok 1700 kolorowych. Wymiana czterech tuszy 399 zł. Czyli blisko 2x taniej. Obie maszynki kosztuja podobnie ok 1000 zł z tym że “plujka” ma jeszcze skaner (płaski i rolkowy) i fax , siec i tryp duplex w standardzie i blisko 2x szybsza w druku. Ani jedna ani druga do fotografii sie nie nadaje natomiast do codziennej obsługi (raporty, faxy, kopie i prace domowe trójki dzieciaków ;-) e.t.c ) ta plujka jest idealna.

broxmar

Nauczyciel

broxmar

Wysłany 04.01.2009, 13:07

Używam drukarki atramentowej Canon i350. Jedynymi czynnościami są dolewki atramentu. Drukuje nawet na niefirmowym atramencie. Zdarzyło się, że atrament mi zasechł w sezonie wakacyjnym po ponad miesięcznym nieużywaniu sprzętu. Przy zakupie kierowałem się kwotą początkową i możliwością druku w kolorze. W związku z tym laser odpadł.

jahim

Nowicjusz

jahim

Wysłany 07.01.2009, 08:52

wiatrwoczy
Chciałbym, żebyście podzielili się z innymi użytkownikami o własnych spostrzeżeniach odnośnie drukarek.

Jak to jest u Was? Porównywaliście tak naprawdę koszt eksploatacji drukarki laserowej z atramentową? Nie chodzi mi tutaj o zapewnienia producentów, ale o praktyczne użycie :)
Dziękuję serdecznie za odpowiedzi!

Oczywiście różne drukarki dostosowane są do różnych potrzeb więc ciężko tu generalizować.
Osobiście nie mogę się jednak zgodzić z jedną z opinii że najtańszym wydrukiem jest wydruk laserowy. O ile w mono można się jeszcze zastanawiać o tyle druk w kolorze to już inna bajka. Pojawiły się ostatnio na rynku drukarki kolorowe atramentowe o bardzo dużych wydajnościach i obciążeniach miesięcznych, w użytkowaniu dużo tańsze niż odpowiadające im cenowo drukarki laserowe. Takim przykładem może być np. Epson B-300 lub B-500DN. Obie mają spore obciążenia miesięczne 8/20 tys stron i wydajne tusze (4 osobne kolory szacowane na 3/7 tys stron każdy, przy cenach za tusz ok 170 zł), zresztą szczegóły eksploatacji żeby nie być gołosłownym można sprawdzić np tu: http://www.centrumdruku.com.pl/eksploat ... materialy. [centrumdruku.com.pl]
Mnie dodatkowo w takich drukarkach przekonuje większa funkcjonalność niż w przypadku standardowych laserów (większe gramatury papieru, różne rodzaje nośników). Zbliża się zresztą czas zakupu kolejnej drukarki (tym razem kolorowej) u nas w firmie i czuję że jedna z nich będzie poważnym kandydatem.

trurl

Doradca

trurl

Wysłany 07.01.2009, 09:33

Witajcie!
Moim zdaniem dwie rzeczy definiują wybór drukarki
1. Przeznaczenie/miesięczna ilość wydruków
2.Koszt wydruku jednej strony

Przy drukarkach przeznaczonych dla domu ( niewielkie ilości wydruków)
lub SOHO (Small Office/Home Office) jest naprawdę w czym wybierać .
Pominąwszy kolorowe lasery ( te tańsze są niezwykle kosztowne w eksploatacji) wybór urządzenia zależy właściwie wyłącznie od preferencji użytkownika/użytkowników.

Wybór drukarki do biura to już trochę inna sprawa.

Co do kosztów eksploatacji to “łypnijcie” na poniższy link
http://www.tomshardware.pl/consumer/200 ... er-11.html [tomshardware.pl]

Kłoni się

T.

markii

Nauczyciel

markii

Wysłany 07.01.2009, 15:28

Laserowa drukarka jest chyba lepsza

artur12...

Nauczyciel

artur1217

Wysłany 07.01.2009, 16:27

Moim zdanie laserowa jest od atramentowej lepsza:)

mgajews... (CHIP)

mgajewski

Wysłany 08.01.2009, 11:39

Uzasadniajcie opinie, albo ich nie wyrażajcie. Post “laserówki górą” nic nie wnosi do dyskusji. A “laserówki górą, bo to to a tamto” - wnosi wiele.

trurl

Doradca

trurl

Wysłany 08.01.2009, 13:12

Witajcie!
Używany laser czarno-biały dobrej klasy to ca 400-500 PLN(ma duplex i printserwer).Toner ( regenerowany) to ca 50 PLN-starcza zazwyczaj na ca 2500-3000 stron. Dla większości domów/użytkowników to są miesiące pracy.
“Plujki” są tańsze w zakupie , mają kolor ale są zazwyczaj droższe w eksploatacji.
WYdruki w profesjonalnej jakości ( zwłaszcza w kolorze ) -tylko na profesjonalnym sprzęcie.

Kłoni się

T.

lucas16...

Nauczyciel

lucas160

Wysłany 16.01.2009, 00:08

wiatrwoczy
Toner z bębnem jest zintegrowany w całość i może dlatego jeszcze nigdy nie udało mi się wydrukować tych 3000 stron… Zupełnie nie wiem dlaczego tak właśnie się dzieje

producenci podają wydajność zawsze przy 5%pokryciu, cała strona tekstu to 12-16%pokrycia

teczowy

Profesor

teczowy

Wysłany 16.01.2009, 01:53

… nie wiem dlaczego, ale odnoszę wrażenie, że na temat pisze tylko trurl
… co do statystyki z tomshardware, to bierze ona pod uwagę ceny orginałów, w porównaniu z regenerowanymi i podróbkami (bo to coś innego) to ceny są bardziej na tym samym poziomie…
… jeżeli chodzi o małą ilość wydruków, ale co jakiś czas (parę kartek w tygodniu) to najczęściej nie opłaca się laser, zbyt duża to inwestycja, za to małe oszczędności…
… jeżeli drukuje sie sporo dokumentów, to kolor laser też nie jest zbyt dobrym pomysłem, wówczas mały atrament i prosty laser mono wystarczy …
… jeżeli sporo dokumentów z logiem, często obrazy, to tylko i wyłącznie kolorowy laser
… co do kosztów utrzymania, to najtańsze rozwiązanie to:
- laser mono
- laser kolor
- atramentówki

Jakbyście nie oszczędzali, atramentówki w przeliczeniu per strona zawsze wyjdzie drożej, albo na tym samym poziomie, no chyba że z chin ściągacie samemu napełniacze i nalewacie tusz, ale tego nie popieram, bo to już nie jest kolor tylko pastela …
… ponieważ muszę pilnować budżetu, każda oszczędność jest dla mnie cenna, co jakiś czas robimy wyliczenia testując konkretne stanowiska i modele drukarek, stąd moja opinia
… co do ilości stron deklarowanej przy tonerach to w moim przypadku pokrywa się :) nawet potrafią przekroczyć, ale to już wina specyfiki wydruków …
… jeżeli nie chcecie się nabić w butelkę to napewno nie kupujcie xerox'a, minolty, czy lexmarka…
… podam tylko, że mam w sieci ~300 drukarek :)
… mała dygresja: do wybranych przez siebie modeli sprawdźcie jaka jest dostępność zamienników, niech to będzie jednym z filtrów eliminujących modele, bo niestety nie do wszystkich drukarek one występują…

zeki

Specjalista

zeki

Wysłany 16.01.2009, 06:18

wiatrwoczy
Zważając na Wasze wypowiedzi dochodzę do wniosku, że trafiłem na nieodpowiednią drukarkę (czytaj Samsung ML-1520). Toner z bębnem jest zintegrowany w całość i może dlatego jeszcze nigdy nie udało mi się wydrukować tych 3000 stron… Zupełnie nie wiem dlaczego tak właśnie się dzieje, że po jakimś czasie wydruki robią się coraz bardziej szare, później pojawiają się pionowe wyblakłe pasy… A z ciekawości (jak już nie wypadało drukować podań na takim kiepskim laserze) otworzyłem ten zintegrowany zestaw drukujący. Okazało się że proszku drukującego jest jeszcze mnóstwo! W takim razie nie wiem co było nie tak, w każdym bądź razie kolejnym razem chyba zmienię drukarkę ;) Skorzystam raczej z rankingu CHIP ;)

Słuchaj jeśli masz dużo toneru to spróbuj potrząsnąć całością konkretnie. Czasem jak się niezbyt często używa drukarki to toner sie zbije w kupę i źle wtedy wydruki wychodzą. Ja kilka lat temu kupiłem Lexmarka. Zastosowanie to głównie dokumenty - żona do roboty drukuje. Toner co miał styknąć na 1500 stron dawno przekroczył 2k ale akurat nie dziwne bo wydruki to głównie proste kolorowanki i takie tam.

Ogólnie powiem, że miałem plujkę i mnie strasznie wnerwiała. Hałas generuje taki sam IMO. Bębna nie wymieniłem jeszcze za to drukarkę musiałem zmienić bo szlag mnie trafiał. Dodając do tego fakt, że laserek można sobie sprawić niewiele drożej niż plujkę to nie pozostaje nic innego jak wybrać laserową. No ofc jak już zauważono w momencie gdy koloru nam nie potrzeba…

teczowy

Profesor

teczowy

Wysłany 18.01.2009, 20:07

@zeki, gościu pewnie już dawno zapomniał o tym temacie :), rozstrząsanie go niczemu nie służy, sprawdzaj datę mesgów :)
… potrząsanie tonerem niewiele pomaga, może na parę kartek …
… toner kiepskiej jakości (sam sprowadzałem z chin to wiem) potrafi kończyć się szybciej niż się zaczyna jego żywot …
… toner może znajdować sie w środku, ale jest raczej już nie do użytku …

bzz

Nauczyciel

bzz

Wysłany 18.01.2009, 20:44

ja tez sie zastanawiam jaka nowa drukarke sobie kupic
mam stara hp 710c kolory dzialaly ale po pewnym czasie nieuzywania dysze sie zapchaly i to tyle w kwestii kolorow
za to kolega od dawien dawna ma drukarke laserowa - nie znam modelu
czrno bialy wydru z bardzo dobra skala szarosci i nic wiecej nie trzeba
za zostalem z moja HP ale wydruki czarno biale wolaja o pomste do nieba

teraz zastanawiam sie czy kupowac kolejny atrament i czekac az znowu mi sie dysze zapchaja czy kupic laserowa ktora starczy na bardzo dlugo

vh

Nauczyciel

vh

Wysłany 18.01.2009, 20:54

bzz
ja tez sie zastanawiam jaka nowa drukarke sobie kupic
mam stara hp 710c kolory dzialaly ale po pewnym czasie nieuzywania dysze sie zapchaly i to tyle w kwestii kolorow
Dysze są w kartridżu, więc według mnie to żaden problem. Wymieniam pojemnik i tyle.

Stare drukarki, taka jak ta 710c, są atrakcyjne ze względu na pojemność nabojów z atramentem, która w nowych modelach drukarek systematycznie spadała, a cena zostawała na podobnym poziomie.
CENEO Kup najtaniej
HP Officejet H470b (CB027A) HP Officejet H470b (CB027A)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
GP Super Alkaline AAA/LR03 (24A-U4) GP Super Alkaline AAA/LR03 (24A-U4)
Dostępny w 3 sklepach
BenQ E1230 BenQ E1230
Dostępny w 1 sklepach
Samsung UE55HU7590 Samsung UE55HU7590
Dostępny w 2 sklepach
Video
nowe filmy