Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS
Forum
rozwiń
Strona główna Forum Ogólne O wszystkim i o niczym Sztuki walki/IKM

Sztuki walki/IKM

Autor Wiadomość

duch911

Student

duch911

Wysłany 24.01.2009, 21:32

Tytuł postu: Sztuki walki/IKM

Witam.
Czy ktos trenuje/ma cokolwiek wspolnego ze sztukami walki?Szczegolnie interesują mnie opinie na temat Israeli Krav Maga. Wiele osob, ktore maja jakos stycznosc ze sztukami walki, kiepsko ocenia ten system walk i jego skutecznosc i przydatnosc, a wg mnie jest on najskuteczniejszym SYSTEMEM walki, jaki istnieje. Podobnie jak z reszta ‘blizniacze’ MMA, mimo ze to zupelnie inna bajka.

jacenty

Profesor

jacenty

Wysłany 25.01.2009, 00:16

Tytuł postu: RE: Sztuki walki/IKM

trenowałem przez 7 lat ekspresyjne taekwondo w wersji itf, parałem się boksem, ale objawienie miałem jak zacząłem trenować izraelską metodę samoobrony w wersji cywilnej (czyli krav maga). na czym polega genialność tej metody samoobrony (bo to nie jest sztuka walki, która ma swoją filozofię), ano na tym, że trzeba się pozbyć pewnych hamulców psychicznych, a więc musisz wyjść z założenia, że jeżeli ktoś cię atakuję na ulicy, to musisz sprawę potraktować na tyle poważnie, że jeżeli ucieczka nie wchodzi w rachubę, to musisz użyć najprostszych środków i jednocześnie najskuteczniejszych, żeby zniechęcić wroga do dalszych ataków (rozwalenie jaj, wsadzenie palców do oczu, uderzenie w gardło, zarzucenie przeciwnika gradem ciosów, nawet ugryzienie w nos:) i do tego proste chwyty nie wymagające siły, to dlatego ta metoda jest szczególnie polecana dla kobiet) jest też wersja militarna wykorzystywana przez służby specjalne w izraelu, ale nie tylko, tam już chodzi o to że przeciwnik nie koniecznie musi przeżyć.
polecam:
" />fficial&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&sa=X&oi=video_result_group&resnum=4&ct=title#" rel="nofollow" target="_blank">http://video.google.pl/videosearch?q=kr ... ;ct=title# [video.google.pl]
oraz:
http://www.kravmaga.com.pl/index1.htm [kravmaga.com.pl]
miłej zabawy

jacenty

Profesor

jacenty

Wysłany 25.01.2009, 00:28

proszę moderatorów o sklejenie postów

jeżeli chodzi o mma, to sprawa ma się tak, że tam są jakieś zasady, i jeżeli miałeś okazję oglądać te walki, to pewnie zauważyłeś, że coraz więcej walk odbywa się “ w parterze” a coraz mniej w “stójce” stało się tak dlatego, że Brazylijczycy weszli szturmem ze swoim systemem walki w parterze (Carlos Gracie i jiu jitsu) zresztą jeden z tej rodziny był przez dłuższy czas nie do pokonania. a w krav madze jest tylko jedna zasada, musisz się obronić lub uniknąć konfrontacji za wszelką cenę, masz bronić swojego zdrowia i życia.

trurl

Doradca

trurl

Wysłany 25.01.2009, 01:33

Witaj!
Najlepszy system/walki samoobrony nie istnieje.
O wszystkim decydują predyspozycje psychiczne i fizyczne ćwiczącego - i co najważniejsze! Jego preferencje i wybór.
Dla jednych może to być “krótka tarcza” czyli Krav Maga dla inny boks dla jeszcze innych karate , Wu-Shu ,Kalari Payatu czy też Escrima- a co komu pasuje.
Co do BJJ jest bardzo skuteczne w walce 1:1 , natomiast z grupą ( chłe,chłe najlepiej to uciekać) to raczej “ni” .
Ja ze swojej strony polecam coś co się nazywa Yi Quan
http://yiquan.pl/news.php [yiquan.pl]

Mimo iż na początku treningi dla wielu mogą być piekielnie nudne - to potem fiu,fiu.

Kłoni się

T.

PS.Nie będę nikogo do niczego przekonywał ani polemizował z niczyimi przekonaniami. Piszę jako praktyk.
PPS. Krav Maga może być / jest b. skutecznym systemem walki,pochodzącym z 1-szej połowy XX w. z Pragi ( CZedchy)

jacenty

Profesor

jacenty

Wysłany 25.01.2009, 02:31

tak mogę tylko potwierdzić, co napisał trurl - preferencje fizyczne i psychiczne. chińskie sztuki walki są bardzo efektowne tak jak i taekwondo, ale w wersji wtf, jednak trudne w szkoleniu (dobre rozciągnięcie, szybkość i gibkość) a samoobrona typu krav maga lub combat56 już tego nie wymagają, w tych dwóch ostatnich należy przełamać bariery psychiczne, które nie pozwalają na krzywdzenie kogokolwiek, i też jako praktyk nie podejmę się proponowania czego się uczyć, człowiek sam musi znaleźć swoją drogę

duch911

Student

duch911

Wysłany 25.01.2009, 14:36

Szczerze mowiąc nie spodziewałem sie az takiego odzewu.
O Krav Maga zdazylem sie sporo dowiedziec, lecz jest to wiedza głownie teoretyczna. I tez własnie te ‘zasady’ KM (ktorych de facto nie ma) mnie urzekły. Swoje pytanie zadałem po tym, jak wiele osob ktore trenuja rozne walki (czy to sztuki walki, czy systemy), mialo kiepską opinie nt KM. Czesto twierdzili, ze trenowali, ale dopiero gdy przerzucili sie na MMA, czy nawet boks, poczuli sie spełnieni. Tak mniej wiecej formułowali swoje wypowiedzi na temat Krav Maga.

nonline

Student

nonline

Wysłany 25.01.2009, 14:44

8 lat Taekwon-do ITF u Endriu Undro ;)

jacenty

Profesor

jacenty

Wysłany 25.01.2009, 15:32

duch911
Szczerze mowiąc nie spodziewałem sie az takiego odzewu.
O Krav Maga zdazylem sie sporo dowiedziec, lecz jest to wiedza głownie teoretyczna. I tez własnie te ‘zasady’ KM (ktorych de facto nie ma) mnie urzekły. Swoje pytanie zadałem po tym, jak wiele osob ktore trenuja rozne walki (czy to sztuki walki, czy systemy), mialo kiepską opinie nt KM. Czesto twierdzili, ze trenowali, ale dopiero gdy przerzucili sie na MMA, czy nawet boks, poczuli sie spełnieni. Tak mniej wiecej formułowali swoje wypowiedzi na temat Krav Maga.
dość krzywdząca opinia, ale wynika z tego, że ogólnie rzecz biorąc KM jest w sumie nudna w treningu i nie masz tam za wiele trików, stąd ta opinia. wynika to z tego, że założeniem krav magi jest: na różne ataki, jeden prosty wariant obrony, natomiast w sztukach walki jest tak, że na jeden atak jest kilka wariantów obrony, dlatego sztuki walki generalnie są ciekawsze w treningu. cóż decyzję trzeba podjąć samemu i spróbować.
nonline
8 lat Taekwon-do ITF u Endriu Undro ;)
o tak teakwondo w wersji itf rządzi, wersji wtf nie trawię.

trurl

Doradca

trurl

Wysłany 25.01.2009, 16:06

Witajcie!
Każdy system walki/samoobrony (ćwiczony na rozsądnym poziomie) służy wyćwiczeniu podświadomych reakcji na zagrożenia - bez uruchamiania reakcji kojarzeniowych/intelektualnej analizy sytuacji ( to w b. dużym uproszczeniu).
Żadnej nauczonej techniki nie da się zastosować 1:1 w warunkach realnego zagrożenia.
KM uczy przede wszystkim pracy ze swoją psychiką i prawidłowej reakcji na zagrożenia. Co do ćwiczonych przy tym technik , to się nie wypowiadam bo każdy system walki ma swoją paletę zachowań , które uważa za właściwe.
Żaden system walki nie uczy rozumienia świata w stylu “Dziś jest dobry dzień na śmierć” ( powiedzenie wojowników indiańskich z Ameryki Północnej stających do boju) , żaden system walki nie uczy akceptacji odniesienia ciężkich obrażeń , czy przyjmowania bólu - a to niestety realny element każdej konfrontacji ( nawet ulicznej).

Podoba się mi pewne powiedzenie jednego ze starych chińskich mistrzów “Zanim nauczę Cię zabijać , musisz nauczyć się leczyć ludzi”-to taka dygresja a propos sztuk walki in generalis.

Kłoni się

T.

duch911

Student

duch911

Wysłany 25.01.2009, 22:07

Krav Maga moze byc nudna w treningu…nie trenowalem systematycznie, dosc ciezko mi to ocenic. Wg mnie, opinia ta moze brac sie i rownie dobrze z tego, ze jak to ktos powiedział, "Krav Maga nie jest efektowna, tylko efektywna' . Ale wlasnie za to cenie ten system walki. Z tym ze, na ulicy, w jakiejs ‘dziwnej’ sytuacji troche strach popisywac sie znajomoscią Krav Maga, stwierdzenie ze to jeden z najbrutalniejszych sposobow walki jest chyba na miejscu. A nie kazdemu w danej sytuacji trzeba wybijac oczy. Oczywiscie jest cos takiego jak stopniowanie zagrozenia i dobór odpowiedniej obrony, ale czesto w ‘ogolnych dyskusjach’ nie pamieta sie o tym, niestety.

teczowy

Profesor

teczowy

Wysłany 25.01.2009, 22:37

… ponieważ sam jestem za leniwy aby ćwiczyć, powiem tylko co myślę na ten temat… (miałem tylko krótki okres przebłysku, ale minął)
… osobiście znam prowadzących KM, i wiem co myślą na ten temat… dlatego jakbym miał wybierać to na pewno KM… oczywiście znam również kilka osób innych sztuk walki i to przez przypadek czołowych :), ale oni ćwiczą od lat i dużo trenują … a to męczące i nudne…
… mój były szefo jest zapaleńcem KM, choć raz z wyjazdu wrócił z kołnierzem na szyi… ale się nie dał :)
… co do KM to jeszcze taka wada tej sztuki, że również nasza część niecywilna coraz szerzej tę sztukę wykorzystuje, i coraz więcej jednostek na to przechodzi… bardzo skuteczna (w ślad za Izraelem i USA) …

trurl

Doradca

trurl

Wysłany 26.01.2009, 16:52

Witajcie!
KM ma co najmniej dwie wersje- cywilną i wojskową.
Metodyka treningu jest w obu odmianach dosyć podobna.
W wojskowe dochodzi użycie broni ( między innymi karabinu) do walki wręcz.

A propos żyrafy , b. ciekawym systemem walki jest coś co się nazywa “Sistema”

Kłoni się

T.

duch911

Student

duch911

Wysłany 26.01.2009, 19:59

Teczowy-pozostaje mi tylko zazdroscic, znajomosci oczywiscie ;)
To tez racja, Krav Maga mozna podzielic na militarna i cywilną, z tym ze i ta cywilna ‘dzieli’ sie na jakies pomniejsze odłamy. Pojawiaja sie jakies street krav maga, full contacr krav etc, kolega, ktory jest z koleji asystenem instruktora przekonuje mnie, ze jedynym wartym treningu systemem jest Israeli Krav Maga, czy ta najbardziej ‘oryginalna’. Teraz ciekawi mnie kolejna sprawa, czy z tymi innymi odmianami jest serio tak zle, czy po prostu kolega chce mnie wciagnac dokladnie w to, w czym sam siedzi ;)

trurl

Doradca

trurl

Wysłany 26.01.2009, 20:14

Witaj/Witajcie!

Głównie chodzi o pieniądze - jak zawsze , gdy nie wiadomo , o co chodzi.

Kłoni się

T.

duch911

Student

duch911

Wysłany 26.01.2009, 21:08

trurl
Witaj/Witajcie!

Głównie chodzi o pieniądze - jak zawsze , gdy nie wiadomo , o co chodzi.

Kłoni się

T.
Moze byc-dla ‘głebszego’ poznania sytuacji: miesiąc w street KM-90zł, miesiąc tam, gdzie poleca moj kolega-prawie 200zł… Chetnie poznam jeszcze opinie innych na temat roznych ‘odłamów’ stylow/systemów walki.

jacenty

Profesor

jacenty

Wysłany 26.01.2009, 21:26

nie nie nie, krav maga jest generalnie jedna, czyli israeli, te niby odłamy to jakiś śmiech na sali, to tak jak podział w boksie na różne federacje, a przecież chodzi o ten sam boks. zgadzam się z trurlem, że chodzi o kasencję, najlepiej zobaczyć czy w twoim mieście jest certyfikowana szkoła krav magi, można to sprawdzić w internecie na oficjalnej stronie krav magi.

ale nam się temat rozbujał, prawda?:)

duch911

Student

duch911

Wysłany 26.01.2009, 21:41

Ja tam sie ciesze ze sie temat ‘rozbujał’ ;)
Tak, jasne ze jest oficjalna szkoła KM, to wlasnie ta, do ktorej tylko i wylacznie namawia mnie ten wspomniany kolega.Chcialem wlasnie zasiegniac opini innych,co sadzic o tych namnazajacych sie odłamach, i ile one moga byc warte.
CENEO Kup najtaniej
PowerBee Pasek na rękę do GOPRO HERO (GWS810) PowerBee Pasek na rękę do GOPRO HERO (GWS810)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
SONY SLT-A58K czarny + 18-55 mm SONY SLT-A58K czarny + 18-55 mm
Dostępny w 32 sklepach
LENOVO IDEAPAD Z500 (59-377411) LENOVO IDEAPAD Z500 (59-377411)
Dostępny w 2 sklepach
Heliopan Pol-Cir SH-PMC Slim 82mm Heliopan Pol-Cir SH-PMC Slim 82mm
Dostępny w 1 sklepach
LG DH4130S LG DH4130S
Dostępny w 22 sklepach
Video
nowe filmy