Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS
Forum
rozwiń
Strona główna Forum Ogólne O wszystkim i o niczym Co wtedy będzie...?(inteligencja, a moc obliczeniowa komputerów)

Co wtedy będzie...?(inteligencja, a moc obliczeniowa komputerów)

Autor Wiadomość

Meanman...

Student

Meanmann

Wysłany 26.01.2009, 19:59

Tytuł postu: Co wtedy będzie...?(inteligencja, a moc obliczeniowa komputerów)

Jak uważacie, co się stanie, gdy moc obliczeniowa będzie kiedyś tak duża, że przewyższy poziom inteligencji człowieka?

broxmar

Nauczyciel

broxmar

Wysłany 26.01.2009, 20:17

Tytuł postu: RE: Co wtedy będzie...?

Później będą ludzie się nad tym zastanawiać, teraz moc obliczeniowa jest słaba.:) W tych czach mamy swoje problemy i je musimy załatwić.

ZXUser

Student

ZXUser

Wysłany 26.01.2009, 20:26

Meanmann
Jak uważacie, co się stanie, gdy moc obliczeniowa będzie kiedyś tak duża, że przewyższy poziom inteligencji człowieka?
To mniej więcej tak jakbyś zapytał czy fortepian jest cięższy czy głośniejszy :) Moc obliczeniowa nie przekłada się bezpośrednio na inteligencję i odwrotnie.

rko1

Profesor

rko1

Wysłany 26.01.2009, 21:23

Meanmann

To się nie stanie. Powód jest dość prosty - mózg przetwarza jednoczeście ogromne ilości informacji, komputer ma max klika rdzeni. Połączenie między neuronami są dużo wolniejsze od przełączenia stanu tranzystora, ale nic z tego nie wynika.

teczowy

Profesor

teczowy

Wysłany 26.01.2009, 21:39

Tytuł postu: RE: Co wtedy będzie...?(inteligencja, a moc obliczeniowa komputerów)

… maszyna liczy …
… człowiek myśli …

duch911

Student

duch911

Wysłany 26.01.2009, 21:43

Tytuł postu: RE: Co wtedy będzie...?(inteligencja, a moc obliczeniowa komputerów)

teczowy
… maszyna liczy …
… człowiek myśli …
Ładnie powiedziane ;) i prawdziwe…
Sam tez nie wierze zbytnio,aby ‘moc obliczeniowa’ byla nam w stanie zagrozic. Co do porownywania mozgu czlowieka a procesora, juz dosc dawno slyszalem, ze zaden procesor nie wytrzymalby ani minuty, analizujac tak wiele danych w jednym momencie jak nasz mozg. Co prawda jak juz napisalem to bylo troche dawno, ale tak wiele to sie od tego czasu, nawet w IT. nie moglo zmienic ;) .

bzz

Nauczyciel

bzz

Wysłany 26.01.2009, 22:03

aby maszyna przewyzszyla inteligencja czlowieka to czlowiek musi najpierw zmienic podejscie do sztucznej inteligencji i elektroniki jej tworzacej
wykonanie elektroniki bazujacej na mozgu jest mozliwe i dosyc proste do uzyskania ale metoda dzialania mozgu to rzecz trudniejsza
kolejnym zagadnieniem jest mozliwosc kontroli mysli cybernetycznego mozgu - raczej nie bedzie sie dalo tego skontorlowac
do tego dochodzi wiele innych zagadnien czym mozna nazwac prawdziwa inteligencje
czy maszyna tez moze miec dusze
i co definiuje dusze u czlowieka

PS postep technologiczny w naszych czasach przestal mnie zadziwiac w momencie gdy zdalem sobie sprawe z tego ze nie doczekam sie niesmiertelnosci za mojego zycia

SufferM...

Specjalista

SufferMaker

Wysłany 26.01.2009, 22:04

Ja od siebie dodam ze procesor posiada z gory ustalone instrukcje ktore jest w stanie wykonac. Nic poza tym. Czlowiek wklepuje zadanie on je wykonuje. Do 2020 roku maja powstac prototypy robotow ktore ktorych jednostki centralne beda potrafily symulowac prace “mozgu” ale to tylko spekulacja:|

Luphis

Specjalista

Luphis

Wysłany 27.01.2009, 11:30

Moc obliczeniowa komputerów już dawno przerosła ludzkie możliwości w tej dziedzinie. Ale to tylko liczenie. Komputer jest w stanie policzyć nawet najtrudniejsze obliczenia, ale nie ma w tym krzty inteligencji. Chociaż naukowcom już udało się połączyć komórki nerwowe z procesorem. Tylko jeszcze teraz nauczyć mózg korzystać z procesora…

mgajews... (CHIP)

mgajewski

Wysłany 27.01.2009, 11:38

Kto wie co się dzieje w procesorach i pamięciach komputerów. W niektórych momentach mógłbym przysiąc, że mój stary komputer miał swoją osobowość i charakter :) My tu gadu gadu o tym, jak to maszyny są głupie, a one w tajemnicy szykują armageddon czy coś…. ;)

trurl

Doradca

trurl

Wysłany 27.01.2009, 11:47

Witajcie!
Oj zaprawdę w urządzeniach tych i OS'ach siła nieczysta siedzi , bo np za b. wiele rzeczy w Pingwinie i innych nix'ach odpowadają demony/daemon'y.
Groza to prawdziwa!

Kłoni się

T.

wojtas_...

Doradca

wojtas_vip

Wysłany 27.01.2009, 11:55

Meanmann
Tak nigdy nie będzie, a nawet jeśli to my raczej nie doczekamy takich czasów. Komputer jeszcze zostaje daleko w tyle za możliwościami muzgu. Procesor potrafi liczyć szybiciej niż człowiek ale nie potrafi myśleć. Procesor nie umie analizować i wnioskować jak człowiek, prawdziwa sztuczna inteligencja to jeszcze odległe czasy.

duch911

Student

duch911

Wysłany 27.01.2009, 12:57

No nie jest to tak znow powiedziane, ze nie doczekamy, ale pewnie nie… ;)
Problemem wiekszym byloby stworzenie ‘programu’ (czy jakkolwiek to nazwac), algorytmu symulującego tą inteligencje.zapewne nie jednemu programiscie ciezko jest w ogole wyobrazic sobie taki program…

bzz

Nauczyciel

bzz

Wysłany 02.02.2009, 00:28

ja przewiduje ze pierwsza prawdziwie sztuczna inteligencja bedzie systemem ewolucyjnym
nadadza maszynie cel: opracuj kolejna generecje samej siebie
maszyna zacznie ulepszac sie i dodawac sobie inteligencji do dalszej rozbudowy
aby stworzyc cos trzeba ustalic tez cos takiego jak zaokraglenie i tolerancja
komputer zacznie przepisywac jezyki i znieniac komendy oraz przeprowadzac symulacje wydajnosci dzieki super komputerom

ja mam tylko nadzieje ze maszyny nie stwierdza z czasem ze nie jestesmy im potrzebni bo wtedy nawet EMP nie pomoze

Sewer

Profesor

Sewer

Wysłany 03.02.2009, 17:05

sztuczna inteligencja to niedobra sprawa, bo wtety komputer może robić co chce a nie odróżnia dobra od zła, niema sumienia, niema uczuć i z tego może powstać zabójca.

misiex

Specjalista

misiex

Wysłany 03.02.2009, 17:34

Jezusie jakimi ty się sprawami zajmujesz ale znając postęp w rozwijającej się technologi na pewno TAK!Ty raczej powinieneś zostać filozofem przyszłej techniki niż zaczynać takie posty i tago ci życzę(no chyba że nie chcesz) . Ale obawiam się że to może za niedługo nastąpić i że już roboty będą miały swój własny mózg z własnymi UCZUCIAMI a wtedy ich moc obliczeniowa przewyższy nad naszą(ludzką) ale obecnie to raczej science fiction niż realia ( a może w tajnych laboratoriach nie) pzdr

axure

Nowicjusz

axure

Wysłany 03.02.2009, 18:24

Kolega, który zasugerował, że procesory mają mało rdzeni, chyba przegapił ewolucję kart graficznych. To raz, a dwa, nikt nie powiedział, że “mózg” SI musi się składać z jednego procesora. Pierwszy taki “mózg” będzie pewnie superkomputerem zajmującym duży budynek.

Zgadzam się, że problemem nie jest moc obliczeniowa, bo ta stale rośnie i prędzej czy później osiągnie odpowiedni poziom, lecz algorytmy.

Ale wszyscy tu przegapiają jedną możliwość: Stworzenie kopii mózgu bez zrozumienia jak działa mózg. Wystarczy, że poznamy jego działanie “fizyczne” (tzn. biologię i chemię) na wystarczającym poziome - a znamy już całkiem nieźle - oraz osiągniemy odpowiedni stopień zdolności do skanowania mózgu (tzn. zobrazowanie każdej komórki nerwowej jednocześnie oraz jej stanu). Jest to wizja odległa, ale fizycznie możliwa.

I wówczas wystarczy w komputerze przyszłości zrekonstruować wszystkie neurony mózgu i ich stany (ładunki synaps, etc) i puścić to w ruch, tzn. pozwolić ze sobą oddziaływać zgodnie z zasadami zaobserwowanymi w naturze. Następnie karmić go odpowiednimi bodźcami (to też proste - bo to też neurony, które replikujemy wirtualnie), typu wzrok, słuch, etc. I otrzymamy, przynajmniej teoretycznie, identyczną kopię mózgu, z identyczną zawartością pamięci, bieżącymi myślami, emocjami, etc., nawet nie rozumiejąc co się tak na prawdę w nim dzieje na wyższym poziomie.

Jeszcze ciekawsze jest dostrzeżenie, co się stanie gdy przetwarzanie takiego wirtualnego mózgu przyspieszymy. No bo z początku wszystko będzie przebiegało identycznie jak w mózgu organicznym, ale ponieważ wszystko toczy się na komputerze, to kto zabroni żeby całe przetwarzanie (tzn. pracę mózgu) wykonywać w naszym “programie” np. 10x szybciej. Otrzymamy mózg myślący 10x szybciej, uczący się 10x szybciej, a zatem wykonujący wszelkie prace umysłowe (czyli jedyne mające znaczenie) 10x szybciej. Praca to pieniądz. Szybkość to przewaga nad konkurencją. Mniam.

I kolejna ciekawostka. Skoro mózg będzie wirtualny, działający na programowalnej, modyfikowalnej maszynie, to będzie miał wgląd w samego siebie. Będzie mógł ingerować w samego siebie. Będzie mógł sam, w czasie rzeczywistym, przestawiać sobie neurony. Będzie mógł usuwać i dokładać sobie neurony. Zakładając, że starczy mu zasobów “hosta” (komputera, na którym działa), będzie mógł dołożyć sobie np. 1cm sześcienny pamięci (tej symulowanej biologicznej). Ba, będzie mógł wykonać kopię samego siebie (najlepiej odpowiednio upośledzoną o brak niezależności) i uczynić tę kopię slavem (dosł. niewolnikiem), dzięki któremu nie tylko wykona swoją pracę 2x szybciej, ale w ogóle slave będzie mógł się zająć czymś innym. Czy ja powiedziałem “jeśli starczy mu zasobów”? Ha, przecież w krótkim czasie będzie tak bogaty, że będzie mógł sobie rozszerzyć hosta o ile mu się podoba.

I tu się może zatrzymam, bo mnie ponosi…

non3

Nauczyciel

non3

Wysłany 03.02.2009, 19:34

Jak to co Terminator będzie:) hehe a tak na poważnie ciężko powiedzieć czy kiedyś dogoni komp nasz mózg zwłaszcza ze korzystamy tylko z znikomej jego części jeszcze duże rezerwy mamy może ewolucja kiedyś to podniesie albo przyjdzie Arnord i nas Termineited.:)

matox

Specjalista

matox

Wysłany 03.02.2009, 19:41

W pewnym sensie to już to mamy. Bo sam czasami gdy powiem do mojego kompa “no weś się już połącz i się łaczy, czyli kuma” stara się to ukryć oczywiście, ale ja wiem, że on wie swoje. Do kiedy nie kierują tego przeciwko swemu Panu to jest OK. Zawsze warto mieć pod ręką bata by wiedział kto tu jest szefem. Pozdrawiam Matrix

rko1

Profesor

rko1

Wysłany 03.02.2009, 19:56

matox
W pewnym sensie to już to mamy. Bo sam czasami gdy powiem do mojego kompa “no weś się już połącz i się łaczy, czyli kuma” stara się to ukryć oczywiście, ale ja wiem, że on wie swoje. Do kiedy nie kierują tego przeciwko swemu Panu to jest OK. Zawsze warto mieć pod ręką bata by wiedział kto tu jest szefem. Pozdrawiam Matrix

Kolega mgajewski zgrabniej to ujął trochę komentarzy wyżej, ale kto by tam czytał ….
Co do tematu - za dużo tych filmó science fiction chyba ostatnio w telewizji. Poczytajcie o fukncjonowaniu mózgu, to jest dopiero maszyna - technika nigdy tego nie będzie w stanie skopiować.
CENEO Kup najtaniej
MICROTEK ScanMaker 5950SD MICROTEK ScanMaker 5950SD
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
SKAN WE130004 SKAN WE130004
Dostępny w 1 sklepach
OLYMPUS VN-711PC + mikrofon ME-52 OLYMPUS VN-711PC + mikrofon ME-52
Dostępny w 4 sklepach
Samsung PS-51E530 Samsung PS-51E530
Dostępny w 2 sklepach