Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS
Forum
rozwiń
Strona główna Forum Sprzęt Komputery, notebooki i palmtopy Komputer raz się włącza, raz nie...

Komputer raz się włącza, raz nie...

Autor Wiadomość

deadian...

Uczeń

deadiana

Wysłany 28.03.2009, 15:14

Tytuł postu: Komputer raz się włącza, raz nie...

Na wstępie chciałabym z góry przeprosić jeżeli umieściłam temat w niewłaściwym miejscu, ale nie znalazłam pasującego. Prawdę mówiąc nie wiem do końca co z moim komputerem jest nie tak i dlatego zwracam się tutaj o pomoc. Problem pojawił się jakiś tydzień temu. Komputer po prostu się nie włączył. Po naciśnięciu Powera zasilacz działa, napędy się odzywają, ale na monitorze “non signal”, no i nie ma sygnału dźwiękowego, że komputer startuje. Od tej pory czasem komputer się udaje uruchomić a czasem właśnie nie. Początkowo myślałam, że to może być problem z dyskiem (wtedy miałam inny problem, że przed wejściem do Windowsów system się resetował kilka razy, był to błąd UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME, ale kiedy komputer w końcu się uruchomił to udało mi się to naprawić poleceniem chkdsk /r), nawet po zmianie gniazda SATA komputer wstał, ale następnego dnia już nie, stąd porzuciłam teorie, że to wina właśnie dysku. Potem wyjęłam 2 jedyne stare (8-letnie) części - kartę telewizyjną i dźwiękową. Komputer ruszył nawet 2 razy pod rząd i już myślałam, że znalazłam przyczę - ale nie, znowu się nie włączył potem. Wyjmowałam i zamieniałam miejscami pamięci, czyściłam kartę graficzną, poprawiałam okablowanie i to nic nie daje, nie znalazłam żadnej reguły, która by wskazywała na konkretny komponent. Zastanawiam się jeszcze nad monitorem (też nie jest nowy), a słyszałam, że jeśli płyta nie wykryje monitora to nie ruszy (czy to prawda?)
Stąd moja prośba - może ktoś wie co dolega mojemu komputerowi albo może ma podobne doświadczenie i wie jak rozwiązać mój problem?
Poniżej umieszczam konfigurację:
- płyta główna ASUS P5B;
- procesor Intel Core 2 Duo E4700 2,6GHz;
- pamięci Kingston 2x 1024MB DDR2 800;
- zasilacz BeQuiet 450W;
- karta graficzna ASUS EN8600 (GeForce 8600 GT);
- dysk twardy Samsung HD322HJ 320GB;
- karta dźwiękowa Creative Sound Blaster Live Player;
- tuner TV AverMedia TV Phone 98;
- monitor Philips Brilliance 109P4;
- DVD LITE-ON DVDRW LH-20A1S.

Dodam, że wszystkie części oprócz karty dźwiękowej, tunera i monitora są stosunkowo nowe (z sierpnia 2008r.)

Będę bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki!

tyranpi...

Nowicjusz

tyranpizystrat

Wysłany 28.03.2009, 15:51

Tytuł postu: RE: Komputer raz się włącza, raz nie...

Jako pierwszą czynność proponuję wyczyścić CMOS, zwykle zworką, albo przyciskiem na płycie głównej (patrz instrukcja).

Jeśli to nic nie da proponuję zrobić tak:
- odłączyć wszystko co niepotrzebne (zostaw jedną kość pamięci), grafikę i dysk. Zobacz czy się będzie włączał, jeśli tak to dobrze, jeśli nie:
- podłącz tylko drugą kość pamięci - jeśli będzie dobrze to znaczy że pamięć, jeśli nie:
-odłącz dysk twardy i zobacz czy BIOS normalnie startuje - jeśli tak to widocznie wina dysku.
- jeśli to dysk postaraj się użyć innego, postaw na nim system i zobaczy, czy problem będzie nadal występował.

Powodzenia.

proxy19...

Student

proxy1992

Wysłany 28.03.2009, 16:20

Ja proponuję wymianę zasilacza. To wina spięć…

rko1

Profesor

rko1

Wysłany 28.03.2009, 17:03

proxy1992
Ja proponuję wymianę zasilacza. To wina spięć…

Jeśli już to napięć, ale reczuwi scie wygląda na problem z układem zasilania, więc warto na wstępie podłączyć sprzęt pod inny zasilacz.

Infinit...

Uczeń

Infinity

Wysłany 28.03.2009, 17:22

wygląda na to ze masz pecha bo wygląda na to ze Twój dysk twardy ma specyficzna wadę ja to nazywam “uśpieniem dysku”, z opisu problemu wynika że pierwszy sektor dysku jest uszkodzony lub silniczek nie prawidłowo działa, spróbuj zaraz po włączeniu komputera wsłuchać sie w dźwięk dysku jeśli usłyszysz rotacje prościej pstrykanie to dysk ma problem ze startem nie może wytworzyć tzw. poduszki. Oczywiście mogę sie mylić co do diagnozy…

deadian...

Uczeń

deadiana

Wysłany 02.04.2009, 20:27

Bardzo dziękuję za porady. Przez 2 dni komputer nawet się włączał od razu, ale potem siadł na amen. Nie pomogło wyjmowanie różnych części, zamiana itd. W końcu okazało się, że to wina zasilacza, bo po podłączeniu innego wszystko chodziło. Widać miałam pecha i trafiłam na jakiś wadliwy egzemplarz… W każdym razie zakup innego rozwiązał problem.
CENEO Kup najtaniej
Lenovo Y580A 8GB 120+1000GB Windows 8 (59-377747) Lenovo Y580A 8GB 120+1000GB Windows 8 (59-377747)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
NETGEAR WiFi-N 150 Mbps (WNA1100-100PES) NETGEAR WiFi-N 150 Mbps (WNA1100-100PES)
Dostępny w 25 sklepach
Benro do filmowania Rigi DV60C (DV60C) Benro do filmowania Rigi DV60C (DV60C)
Dostępny w 1 sklepach
EVOLVE zM-K300M EVOLVE zM-K300M
Dostępny w 41 sklepach
Audio-Technica ATH-M50 Audio-Technica ATH-M50
Dostępny w 19 sklepach
Video
nowe filmy